Conklin Mark Twain Crescent Filler Fountain Pen / Conklin Mark Twain Hilal Dolum Sistemli Dolmakalem

Scroll down to read in English


Bugünkü kalemimiz, aslında tatile çıkmadan önce yazmayı planladığım ama başaramadığım Conklin Mark Twain Crescent Filler. Yani Conklin'in yazar Mark Twain anısına yaptığı, hilal dolum sistemli dolmakalemi. 


Kalemin gövdesi Conklin'in imzası sayılabilecek "glider" adı verilen desenle kaplı. Özellikle uzaktan kaleme hoş bir görüntü katıyor ve hatta bence biraz retro bir hava veriyor. Serinin Mark Twain serisi olması sebebiyle, kapak bandında yazarın el yazısı ile imzasını görüyoruz. 


Kalemin gövdesindeki tüm metal unsurlar; klips, kapak bandı ve dolum sistemine adını veren hilal kısmı pembe altınla kaplanmış. Özellikle siyah kalemde bu renk metalin çok hoş durduğunu özellikle bu kalemi kullanınca tecrübe etmiş oldum. 


Ancak gövdedeki bu bütünlüğe karşın, uçta Conklin'in standart ucu kullanılmış. Keşke bu kaleme özel uç da pembe altın kaplama olsaydı demekten kendimi alamadım şahsen. 


Bendeki kalem Medium uçlu. Ucun boyutu, sağ uç kanadının hemen yanına yazılmış. Açıkçası, uç boyutunun gözü rahatsız etmeyecek ama aynı zamanda silinmeyecek şekilde uç kanadına yazılmasını ben şahsen çok ince buluyorum. 


Ucun niteliğine gelirsek, Conklin'lerin uçları açıkçası standart Medium uçlardan biraz ince. Benim kullandığım bu kalem kutudan çıktığı gibi mürekkeplendiği halde oldukça güzel şekilde yazarak kalbimi kazandı. Ancak yeni aldığınız kalemleri ilk kullanımdan önce bulaşık deterjanı eklediğiniz ılık suda yıkayıp duruladıktan sonra kullanmak her zaman daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır. 


Kalemin ucu için esnek diyemesek de, baskıya tepki vererek çizgi genişliği sağladığını söylemek mümkün. 


 Gelelim kalemin ünlü dolum sistemine. Aynı zamanda tescilli olan bu dolum sisteminde, yukarıda gördüğünüz hilal şekilli parçanın altında siyah bir yüzük mevcut. Yüzüğün bir parçası kesik. Eğer yüzüğü çevirmek suretiyle bu kesik parçayı hilalin altına denk getirirseniz, hilali parmağınızla içeri doğru itebiliyorsunuz. Hilale basılı tutarak mürekkep şişesine sokuyor, sonra parçayı bırakıyor ve 10 saniye kalemin kendi kendine mürekkep çekmesini bekliyorsunuz. İşte bu kadar. 

                                      

Ancak anlatımım biraz karmaşık olabileceğinden aşağıya youtube'dan konu ile ilgili bir video ekliyorum. Bu dolum sisteminin bir artısı da, gövdedeki bu parçanın, kalemin kapağı olmadığında da yuvarlanmasını engellemesi diyebilirim. Sonuç olarak Conklin Mark Twain Crescent oldukça güzel bir dolmakalem. Ancak tek eksi yanı yurtdışında yaklaşık 150 dolar olan bu kalemin Türkiye'de 526 ile 476 TL arasında değişen fiyatı olabilir. Eğer şık, dayanıklı ve farklı dolum sistemli bir kalem arıyorsanız Conklin Crescent tam size göre.

Siz nasıl buldunuz?

Sevgiler,

Zeynep Bereketlihilal

CONTINUE to READ in ENGLISHToday's pen is Conklin Mark Twain Crescent filler which I intended to write before I leave for vacation but couldn't managed. This pen was made in the honor of famous writer Mark Twain. 

Body of the pen is decorated with glider pattern which can be the signature of Conklin pens. It gives a great look to the pen, especially from a distance and it gives a retro look to the pen. Since it is honoring Mark Twain the cap band has his signature with his handwriting. 

All the metal items upon pen's body is plated with rose gold. I can say, it looks astonishing especially on a black body. 

However, against this holistic look on the body, nib of the pen is regular Conklin nib. I wish they has rose gold plated nib for this pen. 

I have a Medium nib pen. The size of the nib has been engraved to the right nib fin. Frankly, I really like when the nib size is engraved to the fin as it is not bothering your eyes while it remains there forever. 

When it comes the qualification of the nib, actually Conklin's nibs are a bit finer than regular Mediums. However, it wins my heart writing just out of the box. Nevertheless it is a good idea to flush the pens before using for the first time with a dish-drop added water. 

We cannot say it is a flex nib, but it sure has a line variation.

What about this registered special filling mechanism? As you can see there is a ring just beneath the crescent shaped piece and one side of the ring is flat. When you put this flat part right under the crescent as turning the ring until you find the right position you will be able to push the crescent. As you push it, dip your pen into ink bottle, release the crescent and just wait for 10 seconds until the pen fills itself up. Voila! However as I am really poor to describe this, I am adding a 25 seconds youtube video here. 

To put in a nutshell, Conklin Mark Twain Crescent is a nice fountain pen. Only negative side can be its price among 526 TL (app. 260 USD) and 476 TL (app. 235 USD). Other than that, it mimght be your favorite pen if you are looking for a smart, sturdy fountain pen with a different filling system. 

Did you like it?

Cheers,

Zeynep Fertilecrescent

16 yorum:

 1. 12 Eylül'deki 'teaser' fotoğrafından beri merakla bekliyorduk. :) Güzel kalemmiş. İnceleme için teşekkürler.

  Ve bir soru: Kalem selüloit denilen malzemeden mi mamul? Bilginiz var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Fehim. Teşekkürler. Beğenmene sevindim.

   Kalemin malzemesi selüloz asetat olarak geçiyor kendi sitesinde.

   Sil
 2. Vaay! "Bereketlihilal" gözümüzden kaçmadı. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir anlamda Mezopotamya çocuğu sayılırız :)

   Sil
 3. şu aralar conklin ve eversharp peşindeyim, bakalım. burada dikkatimi çekti bu. önceden pek sallamıyordum.

  YanıtlaSil
 4. Kuzum bu güzellikteki mavi siyah'ın markası ne? Bir vakit bulup mavi siyahları da yazsan ya keşke :) En sevdiğim mavi siyah :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ciddi insan seni :) Morlar, yeşiller, pembeler var ama ille de mavi-siyah :)

   Buradaki mavi-siyah Pilot Iroshizuku Shin-kai. Şişesi de muhteşem.

   Sil
 5. Bu da başka bir yazarın anısına yapılmış bir kalem. Açıkcası aşık oldum. Ama fiyatı kavuşmamıza engel :) http://www.executiveessentials.com/Krone-Edgar-Allan-Poe-Limited-Edition-Fountain-Pen-KR7090-FP-SIL/KRO-KR7090

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aa ama free shipping varmış :)

   Şaka bir yana çok güzelmiş. Hem de Edgar Allan Poe'lu, kuzgunlu kalem. Bakarsınız bir gün ummadığınız bir şekilde sizin olur. Kısmet...

   Sil
 6. Blogunuzun varlığından daha yeni haberdarım. Küçüklüğümden beri yazı yazmaya ve dolma kalemlere olan ilgimi fazlasıyla doyurabileceğim bilgiler içerdiğine eminim. :) Başarılı buldum. Elinize sağlık...
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim Esra Hanım. Umarım herkes için faydalı olur bu blog.

   Sevgiler

   Sil
 7. Emrah Akdeniz30 Ocak 2015 16:43

  Zeynep Hanım merhabalar,
  bu kalemi alıp almamak konusunda uzun zamandır düşünmekteydim, derken Ankara'da dolaşırken Conklin'in mahut modeli belirttiğiniz fiyatın biraz daha altında bir fiyat ile karşıma çıkıverdi, bendeniz de güzelliğine dayanamayıp bu kalemi aldım, yazışı gerçekten de harikuladeydi, fakat ne yazık ki kalemi geçen gün kazara elimden düşürdüm, kaleme birşey olmamasına rağmen mürekkebi verişinde anlayamadığım bir değişiklik oluştu,şöyle ki eskisi gibi yazması için kaleme bir miktar bastırmam gerekiyor, aksi takdirde uç sönük ve atlamalı yazıyor, tüm incelemelerime rağmen ne uçta ne de pompada gözle görülür bir sıkıntı saptayamadım, lakin yazmaya gelince uç ancak bastırarak yazmada inat ediyor,ben de daha fazla zarar gelir korkusuyla zorlamak istemediğim için kalemi kutusuna geri koyuyorum, doğrusu bir türlü işin içinden çıkamadım ve de ne yapmam gerektiğini bilemiyorum, acaba sorunun ne olabileceği ile ilgili bir tahmininiz var mı merak ediyor, cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum ( bu arada enfes blogunuz ve paylaşımlarınız için de size teşekkür ediyorum, elinize sağlık)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Öncelikle çok çok geçmiş olsun. Aklıma gelen şeylerden birincisi damağın kaymış olabileceği, ikincisi de içerden kırılmış olma ihtimali. Sirkecide Murat usta var. Kendisine kaelmi gönderirseniz yardımcı olabilir diye tahmin ediyorum. Ya da aldığınız yere götürüp Türkiye distribütörü ile halledebilirsiniz belki.

   Sevgiler

   Sil
 8. Emrah Akdeniz3 Şubat 2015 23:23

  Çözüm öneriniz için teşekkür ederim Zeynep hanım,
  ben de bu arada sizden yanıt beklerken internetten araştırmamı yapmış bulundum ve eskiden Sirkeci'de dükkanı olan Dursun Ünlü ustaya ulaşarak sorunumu anlattım, yardımcı olabileceğini söyledi, kalemimi ona göndereceğim, sanırım 2-3 gün içinde sorunu halledip kalemi bana gönderecek, umarım kalem tamir gördükten sonra da ilk kullanıldığı zamanki hünerini gösterir.

  Sevgiler

  YanıtlaSil
 9. Bu modelin altın uçlusu da var mı acaba?

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...