Pelikan M800 Italic Broad Fountain Pen

Scroll down to read in English


Merhabalar,

Bu günün kalemi Pelikan M800. Kapağının altın olmasına bakmayın, kaleme sonradan eklendiğinden M850 olarak belirtmedim. Aslında normalde bir M800 incelemesi yapmıştım ama bu kalem italik kalın (IB) uca sahip oluşu ile ayrıca anılmayı hak ediyor bence. 


Pelikan dolmakalemlerin en sevilen özelliklerinden biri de uç çeşitliliği ve uçlarının değiştirilebilir olması. Bu yüzden pek çok dolmakalem sever, ellerine en iyi oturan gövdeyi bulduktan sonra, değişik uçları ayrıca satın alarak, pek çok farklı uca sahip olabiliyorlar. 


Pelikan M800 de, bildiğimiz Pelikan kalitesini hissedeceğiniz kalemlerden bir tanesi. Özellikle ele oturan, büyük gövdeli kalemleri sevenler için biçilmiş kaftan diyebilirim. Boyutlarına bakmak için şu linki kullanabilirsiniz. Ben bu kalemi denerken kalemin ağırlığına uygun ama mavi gibi, siyah gibi alışılmış olmayan bir mürekkep kullanmak istedim ve Diamine Syrah'ı seçtim. Adına yakışır şekilde şarabın sıcaklığını taşıyan bu mürekkep bence M800'ün kalın çizgiler yaratan italik broad ucuyla çok uyumlu oldu. 

Siz nasıl buldunuz? 

Sevgiler,

Zeynep KalemkârCONTINUE to READ in ENGLISH


Hi,

Today's pen is Pelikan M800. Don't be fooled by its gold plated cap, since it attached separetely I don't refer it as M850. Normally I made a Pelikan M800 review but I think this pen with its Italic Broad nib absolutely deserves a different post. 

One of the greatest feature of Pelikan pens is their nib size availability and easiness in changing them. So, after you find the perfect Pelikan body, you can have different nibs with buying them seperately. 

With Pelikan M800, you can feel the Pelikan quality. It is a must piece for those who likes big pens in their palms. You can use this link for size comparison. 

While using this pen, I wanted to use an ink color which goes along with pen's class but something different than usual blue or black inks, so I picked up Diamine Syrah. I think Syrah embracing the warm wine color, fits really good with M800's italic broad nib creating bold strokes. 

Did you like it?

Cheers,

Zeynep Penthusiast

13 yorum:

 1. Siz pelikan incelemeri yaptıkça bende pelikan aşkı oluştu ve buyumeye devam ediyor:)

  Ilk olarak bi m200 edindim simdi de gözümü m600e diktim. Ancak size soracagim şey, arkadaşımın biri yeni aldığım m200ü hayirladi ve düşürerek ucunu yamulttu, ben dikkatlice duzelttim ama daha detaylı inceleyip duzeltebilecek bir dolmakalem tamircisi var midir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pelikan bu açıdan tehlikeli bir kalem. Yakın zamanda 600 incelemesi de yayınlayacağım, dilerseniz bekleyin :)

   Ucu yaptırmak için İstanbul'da Murat usta var Sirkecide.

   Sil
 2. pelikan görüntüde zarafetten uzak, ancak uç hususunda hassas bir kalem. gerçi hangisi hassas değil? bakayım, ama pelikan olunca daha da bir öyle görmek istiyor olmam mümkün.

  geçenlerde ebay.es üstünden yerel bir satıcıdan gelip alırsan kargo da ödemezsin usulü italik b nib, 84 model bir m400 aldım. piston mekanizmasında sorun var, yaptıracam bakalım bi ara.

  üzerine iyi denk geldi bu.

  pelikanla yazmak hususunda edebiyat parçalardım ama gerek görmüyorum.

  bu aralar m7000 e gittikçe devasa bir hayranlık beslemeye başladım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. m400 hayırlı olsun. Esnek mi ucu?

   M7000 dediğiniz arkadaş kalem değil yalnız, tank gibi bir şey. Yanlışlık olmasın :)

   Sil
  2. özellikle esnek olanı kovaladım. eski kalemlerinde esnemesi ve esnememesi için farklı oranlar kullanmakta imiş pelikan efendi. odukça rijit yapıda, nanometre esnemeyen ef uclu bir m140 peşindeyken öğrendim bunu. hala peşindeyim, bakalım.

   henüz yazmadım bu ob flex nib ile ama, obbb fullflex bir montblanc gördüm ki, sanırım tabela işinde falan kullanılır bu.

   m7000...

   Sil
 3. Pelikan kuşları boynu bükük kalmıştı buralarda siz yokken,
  geldiniz iyi oldu,

  dünyanın en çok kurşun kalem üretilen ve tüketilen ülkesine gidip geldiniz,
  bi' mekanik kurşun kalem incelemesi sözünüz vardı,
  onu heyecanla bekliyoruz.
  ya da hindustan pencils incelemesi de fena olmazdı ,
  şu kalem mesela, executive'ler içinmiş örneğin:
  http://hindustanpencils.com/hppl/goldpencils.aspx

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vallahi oralardan kurşun kalem almadan döndüm. Bence siz beni bir güzel dövün :) Ama mekanik kurşun kalem inceleme sözüm baki :)

   Sil
 4. Zeynep Hanım;
  Merhaba
  Sanırım Pelikan dolmakalemler sizi başka bir dünyaya götürdü.
  Son zamanlarda Pelikan dan kendinizi alamadınız.Ne dersiniz ? Selamlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten haklısınız. Gerçi Visconti'm de yok ki yazsam :) Ama ufak çaplı bir envanter çıkardım kendime, eksik noktaları en yakın zamanda tamamlamaya çalışacağım.

   Sil
 5. Great nib, but no longer available... Pelikan is also falling in the direction of reducing the nib points and removing the exotic ones from its catalog. Quite sad...

  Thanks for keeping your blog active.

  BT

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. It is sad because the main reason we opt for those regular bodies just because we have quite a good option on nibs...

   Thank you!

   Sil
 6. Kapak kendi orijinal kapağı değil mi yani?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, bu kalemin sahibi Turgay bey, ayrıca satın almış kapağı.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...