Stamps / Mühürler

Scroll down to read in English


Aslında bu başlığın Türkçesi damga mı olmalı, yoksa mühür mü diye düşündüm. Doğruyu söylemek gerekirse, sözlük tanımı olarak damga sanki daha çok uyuyor ama nedense mühür kelimesini kullanmayı tercih ettim. Dolmakalem kullanmaya başladığımdan beri daha çok yazı yazıyorum. Kendi içinde bir fasit daire gibi, yazdıkça dolmakaleme aşık oluyorum, dolmakaleme aşık oldukça daha çok yazıyorum. Defterlere sevdiğim kitaplardan alıntılar yapmak kesmiyor bir süre sonra. Gizli bir hazine olduğundan içimizde bilinmek, okunmak istiyoruz. Bu vesileyle mektuplar giriyor devreye. Kimi zaman gönderilen, kimi zaman gönderilmeden kalan. Bir zarfın içinde bekleyen. Bazen tarayıp bilgisayarla gönderdiğim mektuplar. İşte ben bu mektupların kıyısına, köşesine, bazen zarflarına mühür basmayı seviyorum. İlk fotoğrafta aylar önce Singapur'dan aldığım "kendin yap" tarzda bir set var.


Bu fotoğraftakiler ise ahşap, el oyması mühürler. kare olanlar Nepal'den, diğer ikisi ise Hindistan'dan. Hindistan'dan aldıklarım aslen kumaşa desen basmakta kullanılıyor. 

Bunlar dışında da pek çok mühür var elimde. Hatta silgiden yaptıklarım da mevcut. Onları da görmek isteyen olursa bir ara paylaşırım.

Siz seviyor musunuz mühürleri?

Sevgiler,

Rumuz Mühürlükalp :)

CONTINUE to READ in ENGLISH


Since I use fountain pen, I write much more than ever. It is like a vicious circle. As I fall in love with fountain pens I write more and I write more and more because I am in love with fountain pens. After some time, quoting from your favorite books are not enough. As you want to reveal yourself, writing letters is the best choise either they are sent or not... And I like stamping those letters or envelopes. At the first photo there is a DIY stamp set that I got from Singapore. 

On the second photo you can see hand carved stamps. Square ones are from Nepal and the other two from India. Indian stamps are actually for making patterns on the fabric. 

Apart from those, I have a lot stamps, even from rubber carved by me. I can share if anyone wants to see.

Do you like stamps?

Cheers,

Zeynep Stampler

9 yorum:

 1. Dolma kalem şeklindeki mührünüzü hatırlıyorum. Demek başkaları da varmış.

  Ebay'da kauçuk zeminli olanları var bunların. Ahşap oyma olunca kağıda tam temas etmez gibi geliyor sanki.

  Bir de, bunlar için nasıl mürekkep kullanıyorsunuz? Bürolarda kullandığımız ıstampa ve ıstampa mürekkebi değil mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, bir iki tane daha yapmıştım :)

   E-bayde satılan tarzda mühürlerden de var elimde. Onları da tanıtabilirim ancak o mühürler çok pahalıya geliyor.

   Bunlar için artline'ın stampalarını kullanıyorum.

   Sil
 2. I like stamps and purchased a few. One set I have is of several vintage items like typewriters, old planes, general office items from the 30's. I have a Star Wars stamp from Etsy. It is the symbol of the "Empire". I recently found a stamp with 4 vintage dip nibs that I thought was cool.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. There is a guy at instagram "eric0404" Check his work, you will like it! I mean great. Maybe I will order some stamps one day :)

   http://instagram.com/p/de3qhpTMTO/
   http://instagram.com/p/cuGpBmTMUc/
   http://instagram.com/p/bESU05zMc9/
   http://instagram.com/p/aphYHJTMcx/

   Sil
  2. Thank you, I just followed him.

   Sil
 3. mühür işi çok güzel oluyor mektupta. kendimize özel kalem, kağıt, mühür... olunca kıymet, ihtimam daha bir başka oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsan kendini hep özel hissetmek istiyor...

   Sil
 4. Ben de seviyorum muhurleri, bunlar cok güzel ama senin yaptıklarını cok merak ettim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım yakın zamanda bir iki tane daha yapar paylaşırım :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...