Waterman Le Man 100 Classic and Briarwood

Scroll down to read in English


Waterman Le Man 100 incelemesini hatırlıyor musunuz? İşte o kalemin bir de Türkçe'de gül kökü olarak geçen "briar" ağacından yapılmış versiyonu mevcut. Özellikle pipolarda kullanılan bu ağaç, oldukça dayanıklı. Waterman'ın da gövdede bu ağacı tercih etmesinin başlıca sebeplerinden birinin bu olduğunu düşünüyorum.İki kalem gövde açısından herhangi bir fark olmasa da (elbette gövde materyali dışında) uç üzerindeki dekorasyon birbirinden oldukça farklı görünüyor. Üstteki bir küre ile tezyin edilen uç Le Man 100 klasik modeline aitken, alttaki uç aynı kalemin briarwood versiyonuna ait. Ben fotoğraflamayı unutmuş olsam da, iki kalem arasında yazım kalitesi açısından bir fark olmadığını söylemek boynumun borcu. Daha önce Le Man'ın 500 dolar ve üstünde fiyatlara alıcı bulduğunu söylemiştim. Aynı kalemin gül ağacı versiyonu olan briarwood'a rastlayamadım bu sebeple karşılaşırsanız fiyatının 500 doların üzerinde olabileceğini tahmin ediyorum.


Sevgiler,

Zeynep Gülağacı

CONTINUE to READ in ENGLISH


Do you remember Waterman Le Man 100 review? Here the briarwood version of the same pen. Briarwood is generally used making tobacco pipes since it has a great stamina. I guess this is the main reason why Waterman choose this material to make a fountain pen body. 

As there is no main difference except the body material, the decoration on the nibs are quite different. The nib on the top belongs to Le Man 100 classic while the one below is Le Man 100 briarwood. Unfortunately I forgot to take photograph of the writing samples of those nibs, I can say there is no difference in writing quality among those two nibs. As I mentioned before Le Man 100 generally offered for 500+ USD but I didn't came across with the briarwood version of the same pen. Therefore, I guess it will be more than 500 USD for this body type. 


Cheers,

Zeynep Briarwood

8 yorum:

 1. bu waterman kalemlere benim ayrı sempatim var.

  ana yemek asla olamıyor ama şahane mezeler, ara sıcaklar, hadi bulunduğum yerden ötürü edeyim bu lafı tapaslar gibi.

  bu kalemler için nib seçenekleri de oldukça geniş diye biliyorum. ideal serisinde.

  bu gül ağacı, pipolarda kullanılırken, tam pipo şeklinde damar yolu olan kıvrımları kullanılıyor. bu yolu takip ederek üretildiğinde oldukça kaliteli ve değerli diye biliyorum. başında brasilian varsa zaten, en muhteşem gitarlar da bu ağaçtan elde edilen parçalara sahip oluyor.

  ah waterman waterman... geçenlerde bir serenite kaçırdım maalesef.

  ayrıca keyhole niblerine bayılmaktayım şahsen


  ve itiraf ediyorum, audace serisinin urban nomad modeline o kadar bayılıyorum ki, ultrafeminine fashion pen vs diyerek tanıttıkları bu kalemi kocaman sakallı bir herif olarak günlük kalem niyetine kullanmaktayım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence en büyük eksikleri uçları güzel olmasına rağmen sadece kartuşlu kalem üretmeleri. Başka hiçbir dolum sistemi sunmuyorlar.

   Serenite'yi kaçırmak fena olmuş cidden.

   (Biz görürsek kimseye söylemeyiz, merak etmeyin :p)

   Sil
 2. Zeynep Hanım merhaba;
  Briarwood ucun diğer uca göre daha ince yazı kalınlığı olduğunu tahmin ediyorum doğrusu.
  Waterman kalemler de yıllardır ilgimi çeker.Expert modelini uygun fiyatlara bulabiliriz sanırım.
  Sağlıcakla kalın Visconti

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle duruyor ama yazarken ki, aynı mürekkebi kullandım gözle görülebilir bir fark yoktu arada.

   Expert de güzeldir. Ben daha önce bir Carene incelemesi yapmıştım, baktınız mı?

   Sil
 3. acaba pipoda olduğu gibi eldeki nemi de alıyor mu? güzel düşünülmüş. watermanın 52'si olsa elimde keşke. Hastasıyım. Kartuşlu dolumu hiç mi hiç sevmiyorum. Ruhu eksiliyor gibi kalemin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eldeki nemi alıp almadığını bilmiyorum. Zaten o kadar detaylı kullanmadım kalemi ama güzell bir kalem. Belki diğer ahşap kalemler gibi zamanla koyulaşabilir.

   52 çok güzel bir kalem gerçekten. Ben de çok istiyorum. Muhteşem esnek bir ucu var.

   Sil
 4. I have both of these pens and both write extremely smooth. The Ideal wood pen, as expect, has a different feel when you write. One with thing I noticed is that with the Ideal wood pen if you use turquoise, purple, green, and brown inks the pigment in the ink stains the wood even if you wipe off the excess ink quickly. Some people have stained the wood and applied shellac to protect the wood. Beautiful pens. I have the day and night Exception and that too is a beautiful writer besides having an unique clutch mechanism instead of thread to remove the body from the nib assembly. Love your site!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hi Hal,

   Waterman maybe is not offering any super-cool filling systems but always guarantees the butter smooth nibs.

   Stains are always problem when it comes to wooden or leather pens. That's why I am generally a bit reluctant to use them. I have a Louis Vuitton leather pen but wisely, they coated the grip section with a lacquer type so it won't get stained. On the other hand, there is always risk to stain the body with inky fingers.

   And I really wonder about Exception and curious about this clutch mechanism.

   Cheers,

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...