Ink Indexing / Mürekkep Arşivleme

Scroll down to read in English

Hani bazen bir şeyi ararsınız da en olmadık yerde karşınıza çıkar ya; işte bu Fabriano kartlar da en ummadık yerde Hindistan'da karşıma çıktılar. Hem de paketi 3 tl gibi bir fiyata. 


Ben de oturdum, elimdeki mürekkepleri ve mürekkep örneklerini tek tek arşivledim. Bunun için önce mürekkebin adını yazdım kartın altına. Eğer elimde sadece örnek olarak bulunan bir mürekkepse kenarına bir yıldız kondurdum. Sonra da sırayla bir, iki ve üç kere geçtim pamuklu çubukla kartların üstünden. Onları da alıp, Bayındır'ın kartvizit dosyasına koydum. Bu dosyanın güzelliği sayfalarının yer değiştirebiliyor olması ve istenildiğinde ekstra sayfa takılabilmesi. 


Sonuç böyle. Bundan sonra hangi mürekkebin hangi mürekkebe benzediğini size bu kartlar üzerinden göstereceğim. 


Nasıl buldunuz?

Sevgiler,

Zeynep Renklimürekkep

CONTINUE to READ in ENGLISH

Sometimes when you seek something and you come across with it at the most improbable place it seems. I was looking for those white thick blank business cards and I found it in India. And it was a bit more than a Euro for the pack. 

Then I started writing the names of the inks and then swabbing them with a q tip, first, second and third in a row. If I only have the sample, I put a start near it so I can remember. 

Followingly, I archived them in Bayındır's (a Turkish stationery brand) Business Card Holder File. What I like about it, that you can change the pages from the spine and you can add extra pages if you want. 

And this is the result. From now on I can make better ink comparisons I guess. 

Did you like it?

Cheers,

Zeynep Colorink

24 yorum:

 1. Yaratıcı ve faydalı bir çalışma, elinize sağlık.
  Mürekkep şişede durduğu gibi durmuyor, kağıtta:))
  Üreticiler için de tavsiye niteliğinde, yapsınlar bunu,
  mürekkep şişesinin ambalajının iç yüzünde,
  tercihen kapağın altında olsun,
  açılır açılmaz görülür,
  hem hava ve ışık almaz, fazla ellenmez,
  renk de bozulmaz böylece...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, şişede, kağıtta, kalemde kısacası her yerde farklı duruyor mürekkep. Biz sadece bir referans vermeye çalışıyoruz. Baskıda da renkleri tam tutturamıyorlar maalesef. O yüzden mecburen bir çok yerden bakıp, ortalamada bir fikir yürütmeye çalışıyoruz.

   Solmaması açısından ambalajın iç yüzünden olması faydalı ama bir de dışında mutlaka adı yazmalı. Bir kaç marka var, kutuların dışından mürekkebin rengi anlaşılmıyor. Onlar beni çileden çıkartıyorlar :)

   Sevgiler

   Sil
 2. Çok güzel bir çalışma ..
  Zaman içinde harika bir arşiv olur..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler. İşin güzel tarafı arkadaşlarımın mürekkeplerini de dahil edebildiğimden daha iyi bir kıyas imkanı sağlıyor.

   Sil
 3. Güzel bir çalışma..
  Zaman içinde harika bir arşiv olur.

  YanıtlaSil
 4. Pamuklu çubuklar renk karşılaştırması için faydalı olur. Ancak kaleme doldurunca renkler biraz daha farklı görünebiliyor. Kartların altına aynı kalem ile ( elinizde bir sürü vardır örn. medium uçlu bir Lamy safari) ufak bir cümle yazarsanız mürekkep kartelanız tam olur.

  Selamlar
  Ahmet

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahmet Bey Merhabalar,

   Aslında söylediğinizde çok haklısınız ama pratikte 250'den fazla mürekkeple bunu yapmak çok zor. Zira, her seferinde kalemi yıkamak ve sonra da muhakkak kurumasını beklemek gerekiyor. Yani bu arşivi oluşturmak 6 aydan fazla sürerdi diye tahmin ediyorum :) Aynı şeyi cam kalem ve divitle de denedim. Onlarda da akış çok tutarsız. İlk harf çok mürekkep yiyor ve kırçıllanma yaparken, ikinci harf kuru ve silik kalıyor.

   Sevgiler

   Sil
 5. hayran kaldım. bu kartlardan ebay'den filan bulursanız lütfen söyleyin

  elinize sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bulursam haber ederim. Ama belki burada da matbaalardan bulmak mümkün olabilir.

   Sevgiler

   Sil
  2. İstanbul - Topkapı'da rahatlıkla bulunuyor.

   Sil
 6. Mürekkep kartlarına mürekkep imal tarihi de yazılırsa zaman içinde aynı mürekkebin değişimleri de göze çarpar. Arşivleme için güzel fikir olmuş.
  Güzelliğin bir güzelliği de güzel gördüklerimizi tam resmedememişimizdir. Divitle de yazılsa, farklı karakterde dolmakalemlerle de işaretlense işin içine fotoğraf girince vaziyet yine değişiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çoğu mürekkepte mürekkebin imal tarihi yazmıyor ancak belki en azından karta arşivlediğimiz tarihi yazabiliriz diye düşünüyorum.

   Fotoğraf bazen çirkini güzel gösterse de, her zaman güzelliği olduğu gibi aktarmaya muktedir değiliz. Hele de benim bu konuda ne kadar deneyimsiz olduğumu göz önünde bulundurursak...

   Sil
 7. Yeter artık kıskançlıktan ortadan ikiye ayrılacağım. Çok güzel olmuş, ellerinize sağlık. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, beğenmenize sevindim.

   Sil
 8. en son mayıs ayında üniversite matbaası ile çalışmıştım, bir çalıştayın bütün kitap, davetiye, broşür kimlik vb. işleri için, her matbaada inanılmaz çeşitlilikte bulunabilirler.

  hayatta uğraşamadığım şeyler bu tarz işler. arşiv yeteneği yok bende..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu dosyayı oluşturmak benim hayatımı kolaylaştıracak. özellikle o sebeple çok istedim. Çünkü bir mürekkep incelerken ona yakın renkteki mürekkeplerin hangileri olduğunu bulmak çok zor oluyor.

   Sil
  2. şişede olmayan kartuş mürekkepler?

   Sil
  3. hmmsss! Düşündüm ama emin olamadım.

   Sil
 9. İşlem zahmetli gibi görünse de inanılmaz güzel ve faydalı bir çalışma olmuş Zeynepciğim, ellerine sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler. Bundan sonra mürekkep incelemelerinde daha çok "benzer" renk görebileceğinizi umuyorum böylelikle :)

   Sil
 10. Sizi uzaktan da olsa sürekli takip ediyorum, iş ciddiye biniyor ve bunu görmek çok keyifli. Kendim hazırlamış kadar memnuniyet ifadesi var yüzümde.
  Ben de bu kalem deryasına nereden girsem, nereden başlasam diye düşünmüyor değilim. Elimde hediye gelmiş bir LAMY vardı fakat mürekkebi öyle bir akıp mahvetti ki kalemliğimi, bir daha dolmakalem almamaya yeminliydim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim güzel sözleriniz için.

   Dolmakalemler arada kapris yapan güzel sevgililer gibi. Nazlarına oynamak lazım. Pilot Metropolitan önerebilirim eğer yeniden düşünürseniz :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...