J. Herbin 1670 Rouge Hematite Ink Review / J. Herbin 1670 Rouge Hematite Mürekkep İncelemesi

Scroll down to read in English


J. Herbin'in çok çok eski bir mürekkep markası olduğundan daha önce bahsetmiştim. Kuruluş yıllarının 1670 olduğunu da söylemiştik. Firma da bunu kutlamak adına iki adet sınırlı üretim mürekkep yaptı. Bunlardan bir tanesi ise yukarıda fotoğrafını gördüğünüz Rouge Hematite, yani kan kırmızısı. Bu mürekkep, dolmakalem camiasında ve dış temsilciliklerde neşeyle karşılandı. Zira, şişesinin güzelliği (ve maalesef kullanışsızlığı) bir yana içindeki revnaklar yani ışıltılar mürekkebe eşsiz bir güzellik katıyordu. 


Ben bu mürekkebi yukarıda gördüğünüz Platinum Maki-e dolmakalemle denemek istedim. Neden bilmiyorum bu kalemi aldığımdan beri hep bu mürekkebi kullanmak istemiştim. Hatta bu mürekkebi alana kadar bir iki defa meraktan denemiş ama her seferinde asıl mürekkebinin J. Herbin Rouge Hematite olması gerektiğini söylemiştim kendime.


Gördüğünüz üzere, Rouge Hematite, adına yakışır şekilde kan kırmızısı, neredeyse çok az gölgeye sahip ama satürasyonu çok yüksek bir mürekkep. Ama en büyük özelliği gün ışığında yarattığı revnaklarda saklı. Gördüğünüz gibi bu yazı yukarıdaki yazının aynısı. Sadece fotoğrafı pencerenin önünde çektim. Fotoğraf üzerinde herhangi bir oynama vs. yok, sadece açı farkı var. Rouge Hematite o kadar revnaklı bir mürekkep ki, o kadar altın sarısı ışıltıları var ki, belli bir açıdan baktığınızda sanki sarı-yeşil bir mürekkeple yazılmış gibi görünüyor. Bu mürekkeple ilgili iki sıkıntı var. Birincisi şişesinin ağzının çok dar olması. (Bunu ayrı bir postta inceleyeceğim) İkinci sıkıntı da bu kadar revnaklı olması ve satürasyonunun yüksek olması nedeniyle sık ve sıkı bir yıkamaya ihtiyaç duyması. Sık yıkama gerektiriyor çünkü kalemi tıkaması ihtimali söz konusu, sıkı bir yıkama gerektiriyor çünkü satürasyonu çok yüksek olduğundan kalemleri boyayabiliyor. 


Elimdeki kırmızı mürekkeplerin tamamı neredeyse bunlar. Gördüğünüz gibi Rouge Hematite'e en yakın renk Noodler's Nikita. Eğer daha koyu bir kırmızı arıyorsanız Montblanc Alfred Hitchcock'u denemelisiniz. Daha açık kırmızılar içinse Edelstein Ruby ya da Waterman Red tercih edilebilir. Lamy kırmızı ise çok parlak, hatta mercan rengi diyebileceğimiz bir kırmızı. 

Siz nasıl buldunuz bu mürekkebi? Hem şişesini hem ışıltılarını?

Sevgiler,

Zeynep Revnakhanım

CONTINUE to READ in ENGLISH

I mentioned before that J. Herbin is a very old brand of inks and I remember informing that the company was established on 1670. To celebrate that long history, the firm made two limited editions inks. One of them is Rouge Hematite the blood red. This ink cheered up everyone in fountain pen wold not just because of the beauty of the glass (and I have to say it's very useless) but also the great sheen adding a glamorous beauty to the ink. 


I wanted to test this ink with this Platinum Maki-e fountain pen. I don't know why, since I got this pen, I always wanted to use it with this ink. Even I used it with some other inks out of curiosity, I always told myself that the matching ink for this pen is J. Herbin Rouge Hematite. 


As you can see Rouge Hematite proving its name is blood red ink with nearly no shading but a great saturation. 

But the greatest feature is lies beneath the sheen it creates on sunlight. As you can see those two writing samples are same. Just the second photo was shot in front of the window. Otherwise there is no tempering with the photo. Just the angle. Rouge Hematite has so much sheen, it has so much golden shimmering that in some angles it seems to be golden-green. There is two main problems with this ink. First one is the bottle neck is too small to fill up broader pens. (I will make another post about ink bottles) And the second one is it needs frequent and a strong flush. It needs frequent flush since the golden shimmers may clog the pen and it needs a strong flush because of high saturation, it is a bit hard to clean the pen from red color. 


Those are nearly all red inks I have. As you can see the closest color to the Rouge Hematite is Noodler's Nikita. If you are looking for a darker red, you should try Montblanc Alfred Hitchcock. For lighter reds, you can take a look at Waterman Red or Edelstein Ruby. Lamy Red is rather a orange-ish red, very bright. 


What do you think about it? Both the bottle and the sheen?

Cheers,

Zeynep Ladysheen

44 yorum:

 1. 1670 yılında dolma kalem yoktu Bu şişenin hakkı tüylü bir divit kalemidir. Şişe güzel gerekten Bunu bir de poster divit uçla denemek isterim. Yanar döner mürekkepler hoşuma gitmiştir hep.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah evet! Zaten şişenin ağzı o kadar dar ki, ancak ve ancak divitle kullanılır :)

   Sil
 2. Deneme imkanı buldunuz mu bilmiyorum ama ben bu kırmızıyı "Parker Quink Red"e benzettim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aa hayır Parker Quink Kırmızı yok elimde, ama mavi siyahı var ve bayılıyorum kelimenin tam anlamıyla...

   Sil
 3. 1670 yazısı ve renk çok güzel, hatta karton kutusu da çok güzel.. ama ben olsam bu yazıya altbaşlık olarak "Benim Adım Kırmızı" yazardım üstad:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşte! Akıl akıldan üstündür, hiç aklıma gelmedi :) Artık başka bir kırmızı mürekkep yazısında kullanayım ben bunu. Telifi size mi ait, Orhan Pamuk'a mı ona bir karar verelim ama :)

   Sil
  2. aman efendim muhakkak aklınıza gelmiştir bu başlık.. ben olsam telif hakkını sorun etmezdim, böyle güzel bir uğraşta kitabımın isminin kullanılmasını... (bu arada kendisi de dolmakalem seven birisi diye biliyorum,biten kartuşları saklıyormuş diye okumuştum)
   yazılarınıza başlık bulmaya devam ederim ben, buralardayım:)

   Sil
  3. İnşallah. Bilirsiniz yazarlar biraz kıskanç oluyorlar yazdıkları şeyler üzerinde.

   Her zaman beklerim :)

   Sil
 4. Diamine Matador da benim favori kırmızı rengimdir. Diamin de o kadar çok kırmızı var ki...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Matador'u kullanmadım ama bende Oxblood ve Shiraz var. Gerçekten çok güzeller. Ve Diamine'i renk skalası açısından takdir etmemek mümkün değil...

   Sil
 5. Özene bezene aldığım divitim için özel bir ilk mürekkep arıyordum bir süredir. Bu post beni bu arayıştan öyle güzel kurtardı ki.. İyi ki varsınız, emeğinize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne demek, faydası olduysa ne mutlu bana. Divit kalemde daha da ıslak yazacaktır. Bu da demek ki, daha da belirgin olacak revnakları.

   Sil
 6. Beautiful, I personally adore this ink! Great pictures :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Azizah. I am glad you liked it.

   Sil
 7. Revnaklar tam kıvamında, ama bence özellikle mürekkebin kalemle uyumu müthiş!
  Benzer mürekkeplerden de en çok Montblanc'ınkini beğendim, tok bir renk. Lamy Red, onun yanında neredeyse turuncu.
  Şöyle koyu bir lacivertle düşündüm de bu revnakları, hayalimde çok beğendim. Biraz araştıracağım şimdi, acaba nasıl ulaşırım bu hayale. : )
  Sevgiler,
  Nazlı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nazlı selamlar,

   Lacivert mürekkeplerde bu kadar ışıltılısına rastlamadım. Ama yine de ıslak bir kalemde buna en çok yaklaşacak doygun mavi şu anda aklıma gelen şekliyle Diamine Bilberry. Onu bir araştır derim. Fountain Pen Network'te incelemeleri var.

   Sevgiler

   Sil
 8. beni kan tutar ve haliyle bu hematit ibaresi beni çok fena yaptı :(
  vampir miyiz canım biz, normal mavi, yeşil, mor mürekkepler varken.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belki bunun da hastası vardır Reha Bey :)

   Sil
 9. Ben bu mürekkepten almak istiyorum fakat bulamadım yardımcı olur musunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Ben bu siteden aldım. Genelde bir haftada geliyor.

   http://thewritingdesk.co.uk/showproduct.php?brand=Herbin&range=1670+Anniversary+Ink&cat=ink

   Sil
 10. mrb zeynep hanim,
  uk birden cok murekkep aldiginizda da gumruge takilmadan geciyor mu? tskler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben genelde cultpens ve thewritingdesk sitelerinden alıyorum. Şimdiye kadar üç şişeyi geçmedim pek. Gümrüğe takılan paketim de olmadı ama bu biraz şans meselesi elbette. Sanırım bir sıkıntı olmaz.

   Sil
 11. Sık yıkama derken ne kadar sıklıktan bahsediyorsunuz? Montegrappa NeroUno Linea kalemimde kullanmayı düşünüyorum ama açıkçası kalemi boyamasından korkuyorum. Rengine ve mürekkebe hayran kaldım. Satürasyonu yüksek mürekkepleri çok seviyorum ve bu mürekkebe de bayıldım. Sizce sürekli kullanmamda bir sakınca olur mu Montegrappa kalemimde?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu noktada doğrudan şu kadar gün demek çok doğru olmaz ama ben bu tarz mürekkepleri iki haftadan fazla tutmamaya gayret ediyorum. Eğer kalemi sokmadan dönüştürücüyü doldurursanız, kalemi lekelemekten de kaçınmış olursunuz ki, kalemde leke bıraktığına dair şeyler okumadım pek. Sık sık yıkamak suretiyle neden olmasın?

   Sil
 12. Bir de bu şekilde revnaklı ve satürasyonlu önerebileceğiniz siyah ve mor mürekkep var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk aklıma gelenler, Sailor kiwa guro, Private Reserve Velvet Black, Aurora Black (Bunu internette gördüm, kendim denemedim), Morlardan da, PR Tanzanite, Diamine Bilberry, MB Lavender Purple, R&K Solferino.

   Sil
  2. Çok teşekkür ederim üstad. Bir de Sailor ve Private Reserve mürekkeplerini Türkiye'den alabileceğim bir yer var mı?

   Sil
  3. Estagfurullah, üstad olmak kim, ben kim. Ben sadece bildiklerimi aktarmaya çalışıyorum. Sailor mürekkepleri Sirkeci'deki Yeni Zaman Kırtasiye'de bulabilirsiniz. İstanbul dışındaysanız da telefonla yardımcı olurlar sanıyorum. Private Reserve ise Türkiye'de yok, Cultpens ya da Thewritingdesk'ten alıyorum ben genelde.

   Sil
 13. Yeni Zaman Kırtasiye'de buldum Sailor Kiwa Guro ve MB Lavender Purple. MB Lavender Purple satürsayon olarak 4/5 alır mı sizce?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bakın ve kendiniz karar verin :) http://www.banasikcayaz.com/2012/12/montblanc-lavender-purple-ink-montblanc.html Bence alır o değeri

   Sil
 14. Evet alacağım mürekkepler

  1) MB Lavender Purple,
  2) Sailor Kiwa Guro,
  3) Kırmızı-pembe arası satürasyonu yüksek ve revnaklı mürekkep önerinizi bekliyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle sailor grenade diyorum o zaman....

   Sil
  2. Peki Pelikan Edelstein Turmaline sizce nasıl? Günlük yapılcaklar listesi, ekonomik datalar vb. işler için ideal olur mu?

   Sil
  3. Turmaline, güzel hoş bir renk ama çabuk soluyor güneş görünce. Aklınızda bulunsun. Eğer böyle basılı metinler üzerinde düzeltme yapmak istiyorsanız çok görünür, tatlı bir renk. Ben seviyorum şahsen.

   Sil
 15. Yine mürekkep tavsiyenize ihtiyacım var. Pembe ile kırmıza arasında ama akışkanlığı yüksek ve parlak bir mürekkep arıyorum. Bu sefer revnaklı istemiyorum. Önerebileceğiniz var mı? Herbin Rouge Opera nasıl?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben bu tonlarda çok mürekkep kullanmıyorum. Belki burada aradığınız tona yakın bir mürekkep bulabilirsiniz. http://www.gouletpens.com/Swab_Shop_Red_s/823.htm

   Sil
 16. Bildiğiniz dolma kalem tamircisi var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, bana maille ulaşırsanız yardımcı olayım. writetomeoften et gmail nokta kom.

   Sil
 17. Platinum 3776 Chartres Blue B uç olan kalemimi Sailor Kiwa Guro ile mürekkepledim fakat içimde acaba Sailor Kiwa Guro tıkama yapar mı diye şüphe oluştu. Siz ne sıklıkta yıkama yapıyorsunuz bu mürekkeple ve herhangi bir sıkıntı yaşadınız mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kiwa Guro kullanmadım, bilemiyorum maalesef.

   Sil
 18. Kaweco kırmızı kartuş aldım bugün, canım kırmızı birşeyler yazmak istedi. Bordomsu, koyu bir kırmızı, revnak falan hak getire tabii ama bulunabilirlik de işin içine girdi mi güzel bir mürekkep...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kaweco'nun artık Türkiye'de yaygın bulunması harika. Güle güle kullanın kartuşlarınızı.

   Sil
 19. Merhaba, bloğunuza ilk yorumum. Öncelikle yazılarını çok beğendiğimi söylemek isterim, başarılarınızın devamını dilerim. Geçen hafta İstanbul'a geldiğimde bu mürekkebi çok aradım fakat bulamadım. Güven Sanat'ta varmış ama tükenmiş, geçen yazınızda Stormy Grey rengini yazmışsınız, bilseydim Rouge Hematite için ısrar etmezdim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Çağlar Bey, güzel sözleriniz için teşekkürler.

   İki renk de çok güzel ancak ülkemizde bulmak epey şans işi. Yurtdışındaki sitelere bakabilirsiniz.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...