Lamy Nib Size Comparison (Updated) / Lamy Uç Kalınlığı Karşılaştırması

Scroll down to read in EnglishBlogu açalı 1,5 seneyi geçiyor. Bundan uzun zaman evvel, şimdi baktığımda beğenmediğim bir Lamy uç kalınlığı karşılaştırması yapmıştım. Ama şimdi hem diğer italik uçları tamamlayınca, hem de daha iyi bir karşılaştırma yapmak istediğimden yeniden yayınlıyorum. Umuyorum bu post diğerinden daha fazla yardımcı olur. Kalemler, Lamy Al-Star ve Safari, mürekkep ise Montegrappa siyah.

Sevgiler,

Zeynep Kalınuç

CONTINUE to READ in ENGLISH


It has been more than one and half years since I started this blog. Long time ago, I made a Lamy nib size comparison which I don't find very well when I re-read. Since I don't like it enough and I completed the other italic nibs, I am posting a new review. I hope this will help better. Pens are Lamy Al-Star and Safari and the ink is Montegrappa Black. 

Cheers,

Zeynep Boldnib

22 comments:

 1. elinize sağlık.

  pilot 78g bu skalanın neresinde yer alır diye sorsam?

  ReplyDelete
 2. Teşekkürler. Bence 78G Medium, Lamy'nin F'sine denk geliyor. Broad, Lamy'de 1.1'den azıcık daha kalın. Fine ise EEF-EEEF gibi :)

  ReplyDelete
 3. Fine ile Medium uç arasında fark yok gibi görünüyor. Aynı sorunu Pelikano alırken yaşamıştım. F uç isteyip gelen F'in M'den pek farkı olmadığını gördüğümde...
  Ya ben kalem tutmayı bilmiyorum, ya da büyük aşkım Murphy beni hiç bir yerde yalnız bırakmadığı gibi bu konuda da bırakmıyor :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Maalesef uçlar konusunda iki sıkıntı var. Birincisi firmadan firmaya çok değişiklik göstermesi, ikincisi de aynı firmanın uçlarının bilee her zaman standart olmaması.

   Mesela Platinum'da Medium'lar çok ince ama Broad alırsanız gerçekten Broad. Hiç Japon tipi filan değil.

   Lamy'de de kimi zaman standartlar tutmuyor. Yani iki tane Medium ucun bile birbirinin aynısı olmadığı oluyor. Ama M ve F arasında çok fark olmaması herkesin sıkıntısı :)

   Delete
 4. 1,1 de pek kesik gibi durmuyoR?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Yakından bakınca :) Ama şunu söyleyebilirim, günlük yazımda el yazısını en çok güzelleştiren 1.1 uç oluyor, özellikle de doğru tutulduğunda...

   Delete
 5. Daha yeni danismistim size bu konuda. :) Bir cok kisiye yol gösterecegine eminim.

  Ben de siyah mürekkep kullanirken italic uclarda 1.1'in ince 1.5'in ise kalin gelmesinden mustaribim. Acik renkli mürekkeplerde 1.5 kullaniyorum ama koyularda bogdugu icin mecburen 1.1 kullaniyorum simdilik.

  Bu arada Lamy'nin yeni yazi yazmayi ögrenen cocuklar icin ürettigi abc kalemlerinde kullandigi "f" tipi uca benzeyen "A" isimli ucu var.

  Su sayfada görülebilir.

  http://www.fountainpennetwork.com/forum/index.php/topic/174013-school-pens/

  ReplyDelete
  Replies
  1. Umuyorum yardımcı olmuştur bu post :)

   Aslında tam her şeyi bitirdikten sonra aklıma geldi. O uçtan bende mevcut. Ama Medium'dan pek de farklı bir uç değil.

   Bu arada, Sheaffer kaligrafi setinde 1.3 var belki işinize yarar :)
   http://www.banasikcayaz.com/2012/09/sheaffer-classic-calligraphy-set.html

   Delete
 6. This comment has been removed by a blog administrator.

  ReplyDelete
 7. merhabalar zeynep hanım, lamy safari için italik uç bulabileceğimiz veya kalemle örneğin 1.5 uç olarak alabileceğimiz siteler var sanırım, hatta sizde isim olarak vermişsiniz fakat bunların yurt dışı kaynaklı olması gümrükte herhangi bir soruna sebep olur mu? yoksa elimize kolayca ulaşır mı ? diye merak etmekteyim.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Merhabalar,

   Uç getirttim ben daha önce, sıkıntı olmadı. Genelde bir haftada geliyor.

   Delete
 8. Burası yerimi bilmiyorum ama değilse affedin.ayrıca lamy joy incelemesi yapmayı düşünüyormusunuz diye soracaktım?yoksa blogda varda ben mi görmedim. Ben joy kullanıyorum fakat sizin değerli görüşlerinizi öğrenmek isterim : )

  ReplyDelete
  Replies
  1. Güzel sözleriniz için teşekkürler.

   Lamy Joy kalemim yok. Almayı da hiç düşünmedim. O kuyruk gereksiz uzun geliyor bana :) Onun yerine normal safari ve al-starlarıma italik uç takıyorum.

   Delete
 9. peki, her iki cevabınız içinde teşekkür ederim : )

  ReplyDelete
 10. selamlar
  Lamy'lerde uç kalınlığını belirten kısaltmalar yanında, rakamlar neyi ifade ediyor acaba?
  19Sa,19Ba,16A,17A,88M,91M vs... her modelde bu tip ibareler var sitelerde, başta renk kodu olarak düşündüm ancak içime kurt düşmedi de değil :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Maalesef ben de bilmiyorum. Eğer öğrenirseniz bizi de haberdar edin lütfen.

   Delete
  2. Merhaba, ben de bu hafta dolmakalem'ci oldum :) Lamy Safari 19KDS-M aldım. Baştakı rakamların ne olduğunu ben de merak ettim. Aynı kalemlerden karşılaştırınca renk kodu olduğunu anladımı. Erol.

   Delete
 11. merhaba lamy 1.1 den ince uçlarda kaligrafi uç mudur?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Maalesef, Lamy'nin 1.1'den ince kaligrafi ucu mevcut değil.

   Delete
 12. Elimdeki tüm dolmakalemler kalın gelince bu postunuz ilaç gibi geldi :) Lamy Fine ve Sailor Medium olan kalemlerim var ve yazım çok küçük, dolma kalem kullanmaktan zevk alamıyordum. Extra Fine'a bir göz atsam iyi olacak :) Yurtdışından nereden uç getirtebiliriz?

  ReplyDelete
 13. Günlük Kullanım için 1.5 çok mu kalın olur?Bir de 1.1de çizgi çeşitliliği nasıl?
  Saygılar

  ReplyDelete
  Replies
  1. Sayın İlter, başlık vs. için 1.5 mm uygun olabilir fakat bunun haricinde günlük kullanım için pek de uygun olduğunu zannetmiyorum.

   Delete

Powered by Blogger.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...