Pelikan Edelstein Inks / Pelikan Edelstein Mürekkepler

Scroll down to read in English


Merhabalar, 

Haftaya şöyle renkli bir şeylerle başlamak istedim. Karşınızda Pelikan Edelstein mürekkeplerin swatchları. Aslında bu da mavi mürekkep karşılaştırması gibi bir projenin ürünü. Dolmakalem severlerin bir oyuncağı da mürekkepler. Özellikle de renkleri sevenler için bulunmaz nimet. Ama ne olursa olsun, mürekkeplerin renklerini hatırlamak, hangi mürekkep hangisine benziyordu görmek için bir sisteme ihtiyaç vardı. Aslında uzun zamandır mürekkeplerimi kartvizit boyutundaki kartlara aktarmak, kartvizitliğe koyup düzenlemek istiyordum. Hindistan'da Fabriano'nun 220 gram beyaz kağıda basılmış bu kartlarını görünce bir kaç paket aldım. Şimdi yavaş yavaş mürekkeplerimi buraya aktarıyorum. Açılışı Edelstein mürekkeplerle yaptım. Sonrasında mürekkep karşılaştırmalarını da göreceğiz. Nasıl olmuş?

Sevgiler,

Zeynep Renklimürekkep

(Fotoğraf biraz flu, kusura bakmayın, sandalyenin üstünden ancak bu kadar oldu :p)

CONTINUE to READ in ENGLISH


Hi,

I wanted to start the week with some colors. Here you can see Edelstein complete ink swatch. Actually this is a part of a project like blue ink comparisons. As you know one the toys we like to play is inks. Especially for the one who loves colors. However, it is hard to remember the colors of inks and a system is required to make comparisons. Actually I was thinking to swab inks to business card size cards and put them in a business card holder. I found the Fabriano brand cards in India, 220 gr white paper so I got a bunch of them. Now I am putting my inks like that. So we can easily see the ink comparisons. Did you like it?

Cheers,

Zeynep Vividink

(Photo is a bit blurry, this is the best I can capture on top of a chair :p)

9 yorum:

 1. Parkeye koyup fotoğraf cekenler grubu kurabiliriz sanırım:)
  Kartlar güzel fikir gerçekten, bazen bir nota bararken aa bu mürekkep harbiden güzelmiş diyorum, rengi biliyorum ama gormeden ne etki bıraktığını hatırlamak zor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Parkeye koyup, sandalyeye çıkıp :) Malum ben cep boy bir insanım.

   Bir de hangi mürekkebin hangisine benzediğini hatırlamak zor. Benim başka bir derdim de bana mürekkep doldur diyen misafirlere tek tek yeniden swatch yapmak zorunda kalmam :)

   Sil
  2. Blog'unu çok beğendim. Kalemler çekici, bu kadar çok kalemin nasıl bakımları ile uğraşıyorsun? Bende yıllar sonra dolmakalem kullanma azmi içerisindeyim. Malesef yeteri kadar performanslı değiller. Mürekkep sürekliliği, akışkanlık, kuruma, her kağıtta farklı kalitede yazı vs.

   Parker Urban ve Lamy Al-Star FNib kullanıyorum.

   Daha rahat kullanım için önerileriniz var mı?.

   Blog için tebrikler.

   Özgür.

   Sil
  3. Merhaba Özgür,

   Belli sayıdan fazla kalemi mürekkeplemiyorum. Mürekkeplediklerimi de 15 günde bir temizleyip kaldırıyorum ve yeni kalemler kullanıyorum böylelikle.

   Pelikan M150 ya da M200 veya TWSBI Diamond 580 tavsiye ederim.

   Sevgiler

   Sil
 2. Merhaba,
  ben de hazir konu mürekkepten acilmisken uzun süreden beri aklima takilan bir seyi sorayim;

  Farkli renkler elde etmek icin mürekleri karistirmanin kalemlere bir zarari olur mu? Sanirim ayni marka ve seriden olanlarda bir sorun cikmaz ama mesela bir parker ile pelikan iyi anlasir mi, kanallari tikarlar mi?

  zira en sevdigim seylerden biri kendi tonlarimi üretip bit pazarlarindan buldugum eski kücük cam kavanozlara doldurmak. Tabii ki yanina oranlarini da not ediyorum, aynen bir yemek kitabi yazar gibi.

  Bir de bu sise ve kavanozlari mantarlarla kapatmam mürekkeplere zarar verir mi? (paranoyak miyim neyim...)

  iyi geceler
  Serkan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Serkan Bey,

   Bu mesele epey nizalı. Bir teorik kısmı var, bir de pratik kısmı. Şöyle izah edeyim.

   Birinci olarak, zaten karışmak üzere yapılmış mürekkepler var. Bakınız: Platinum Mix Free Ink Set

   İkinci olarak zinhar karıştırılmaması gereken mürekkepler var. Misal Noodler's Eel serisi, Noodler's Baystate serisi.... Mesela Eel serisi kendi içinde karıştırılabiliyor, ama Noodler's da olsa başka mürekkeplerle karışmaması lazım.

   Bunun dışında J. Herbin, Diamine, Waterman, Sheaffer gibi mürekkepleri birbirleriyle ve birbirleri arasında karıştıranlar biliyorum. Şimdiye kadar bir sıkıntı yaşamadıklarını da biliyorum. Benim de şahsen Waterman mürekkepleri karıştırarak elde ettiğim franken bir mürekkep mevcut. Herhangi bir sorunu yok.

   Genel olarak yaptığınız şey aslında doğru. Yani mürekkep karıştırırken önce bir karıştırın, sonra bir şişeye doldurup bir kaç gün bekleyin, eğer mürekkepte renk, yoğunluk, koku değişimi olmuyorsa o zaman kullanabilirsiniz deniliyor. Yalnız mantar meselesinden emin olamadım. Hava geçirgenliği ne derecededir. Normalde şarabın mantarından hava almaması için yan yatırırız. Eğer dik koyarsak mantar kurur ve şarap hava ile kontamine olur ve bozulabilir. Mürekkep şişesini yan yatıramayız diye tahmin ediyorum. Tam emin olamadım durumdan. O sebeple o konuda yorum yapmayayım.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir.

   Sevgiler

   PS: Hayır paranoyak değilsiniz :)

   Sil
  2. mürekkeplerin karıştırdıktan sonra kalemde tıkanmaya sebep olmaları için, karışımda çökelme olması gerekir ki mürekkeplerde özellikle kullanım koşullarında çökelme yapmayacak maddeler kullanılır. rengi zaten pigmentle vermek moda şimdi, kimyasallarla değil.

   basitçe eppendorf tüplerinde, yani kapaklı küçük plastik tüplerde denemek ve beklemek iyi yöntemdir. bu tüpleri mürekkep örnekleri satan yerlerde görebilirsiniz, numuneleri bunlarda yollarlar. alelade laboratuvar malzemesi satan yerlerde de mevcuttur.

   fazla detaya girmeye gerek yok.

   zaten olası bir çökme olursa da büyük ihtimalle, sirke ve sabun gibi nötral pH değerinin farklı ucuna kaçan maddelerle temizlenebilir.

   en iyisi küçük numunelerde denemek ve beklemek. ardından bir dizi test yapıp çöküp çökmediğine bakmak. mesela büyüteç ile bakarsınız, partikülleri çıplak gözle göremeyebilirsiniz.

   süzüp kalıntı bırakmasına bakılabilir vs. şimdiye dek genelde 4001 pelikanları, online ve lamy kartuş ve mürekkeplerini karıştırmada kullandım ve en beğendiğim 2:1 yeşil ve royal blue karışımıdır. sorunsuz işler.

   bu işi manyaklık derecesinde yapanlar mevcut, neredeyse karıştırılmadı olasılık bırakmadılar zaten. daha evvel yapılmış bu tecrübelerden faydalanmak daha da kolay gibi duruyor.

   mantar hususuna gelice, bende sadece geleneksel olduğu için hala kullanıldığı itibarını bırakıyor.

   bir de hoş görünüyor.

   herhangi bir şeyi kapatacaksam, asla mantar tercih etmezdim.

   Sil
 3. Zeynep Hanım,
  TWSBİ Diamond 580 edinmek istiyorum.
  Türkiye'de kırtasiyecilerde satışı yapılıyor mu?
  Veya Türkiye'de bulabilirmiyim?
  Selamlar
  Doğan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğan Bey Merhabalar,

   Maalesef ülkemizde TWSBI kalemleri satan tek yer kalemkutusu.com onlarda da 540 var. Türkiyede başka bir yerde satılmıyor. Ancak etrafımda pek çok kişi yurtdışından getirtiyor.

   Sevgiler

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...