Pilot 78G Nib Comparison / Pilot 78G Uç Kalınlığı Karşılaştırması

Scroll down to read in English


Pilot 78G, dolmakalem camiasının fiyat performans oranı en yüksek kalemlerinden bir tanesi. Her zaman söylediğim gibi, bir markanın pahalı kalemlerinin kalitesinden ziyade ucuz kalemlerinin kalitesi daha önemlidir o markayı değerlendirirken. Ben de Pilot markasına büyük sempati besleyen bir insan olarak 78G'leri gündelik hayatta kullanmaktan çok keyif alıyorum. 


Bana sık sık gelen sorulardan bir tanesi, 78G almak isteyenlerin özellikle Medium ve Fine uçlar arasında hangisini tercih edeceklerini bilememeleri. Bu soruya tek bir seferde cevap vermek ve yardımcı olabilmek adına böyle bir post yapmak istedim. Yukarıdaki yazı örneği (ve aşağıdaki detay fotoğraflar) Pilot 78G'nin Broad (italik), Medium ve Fine kalemleri ile aynı mürekkep kullanılarak yazıldı. Merak edenler için mürekkep Louis Vuitton Vert Optimiste (yakında yazısı gelecek)
Umuyorum bu post size Pilot 78G'de uç kalınlığı seçmek için yardımcı olur. 

Sevgiler,

Zeynep Kalemkâr

CONTINUE to READ in ENGLISH


Pilot 78G is one of the fountain pens that has the best ratio of price / performance. As I always say, evaluating a fountain pen brand, it is vital not to take the expensive pens but the cheap ones as a criteria. A Pilot brand fan myself, I really enjoy using Pilot 78G's as daily pens. 

Often I get questions from people with Pilot 78G nib to choose, especially among Medium and Fine. I wanted to make a post in order to make an answer and help. The writing sample above is written by Pilot 78G's Broad (actually italic), Medium and Fine nibs using the same ink. For those who wonders, the ink is Louis Vuitton Vert Optimiste. (soon to be reviewed)

I hope this post helps you to choose your Pilot 78G.

Cheers,

Zeynep Penthusiast

11 yorum:

 1. 3'ü de güzel :) hepsi alınır. Pilot kalemin caligraphy seti vardı sadece BB ucunda sıkıntı çekiyorum. Ama diğerleri harika. Pilot kalemler gerçekten kaliteli. Modeli ne olursa olsun alınır. Yarı yolda nadiren bırakır gibi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında 78G'lerin de BB uçlusu var ama sanırım sadece Amerika'da satılıyor. Fiyatı da yaklaşık 20 dolar.

   Ben Japonları seviyorum :)

   Sil
 2. "fiyat performans oranı en yüksek kalemlerinden bir tanesi" mi, fiyat/performans orani en dusuk mu? (nkt)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tam bir matematikçi olarak yaklaştın olaya :)

   Sil
 3. Being a pen enthusiast myself (I still use among others the Parker "45" my father gave me in the late '70s as to leave his own pen alone - I was a junior high pupil back then...) I very much enjoy your reviews and your blog in general. I very much like the way your surname changes according to the circumstance. Congratulations and please, keep up!

  From Thessaloniki / Selanik

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kalimera!

   Thank you very much for your kind comment. Keeping a blog active, especiallly keeping a fountain pen blog active is a big trouble but all the fatigue fades away with those kind of great comments.

   Say a great hi to Thessaloniki for me.

   Sil
 4. Zeynep Hanım, bu 78G'leri Türkiyede (tercihen Istanbulda) nerelerde buluruz? Bir de uçlar gövdeleri arasında değiştirilebilir mi? Her renkten farklı bir uç alsak mesela.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Uçlar değişiyor. Çevirerek çıkartmak mümkün ancak Türkiye'de maalesef bulunmuyor. E-bay'de üçlü set 24 dolar. Pek çok arkadaşımız oradan getirtti bu kalemi.

   Sil
 5. Aslında E-bay fiyatı hiç fena değilmiş. Neredeyse bir Lamy Safari fiyatı. Japonlar ne cici insanlar. :) Alınacaklar listeme ekleyeyim. Sağolun.

  YanıtlaSil
 6. My B-nib 78G always, alway has ink. It is one of my favourite pens, and is always filled with Tsuki-yo.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I am sure that tsuki-yo shades perfect with B nib of 78G :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...