Rotring Fountain Pens Part II

Scroll down to read in English


Çok geç olmadan Rotring envanterimizin ikinci kısmını da yayınlamak istedim. Envanterin ilk kısmı için buraya tık tık.  İkinci kısımda birbirine benzer nitelikte kalemleri gruplamaya gayret ettim. Belki fark edenleriniz olacaktır. Tek eksik Rotring 400. İnşallah o da gelip koleksiyondaki yerini alır bir gün.


İlk kalemimiz Rotring 900, daha önce göstermiş olduğum Altro'nun metal versiyonu. Kayseri'de bir kırtasiyeden almıştım. İkinci kalemimiz inceliği nedeniyle sevdiğim ve inceliğine rağmen rahat bir yazım sunan Rotring 700. Ankara ganimetlerinden. Bir sonraki kalemimiz Rotring 600. Daha önce incelemesini yapmıştım, okumak için tık tık. Dördüncü ve beşinci kalem Hindistan ganimeti. Henüz kullanma fırsatım olmadı. 600'ün yeni hali sayılabilecek Rotring Newton ve yine kendine özgü fanları olan Rotring Initial. 


Envanterimizin ikinci kısmı işte böyle. Gördüğünüz gibi, 900 ve 600'ün uçları birbirine benzese de, diğer kalemlerin uçları farklı tasarımlarda. Ben Rotring'in uçlarındaki bu çeşitliliği seviyorum açıkçası...

Acaba Rotring sesimizi duyup yeniden dolmakalem üretmeye başlar mı? İnşallah :)

Sevgiler,

Zeynep Kırmızıhalka,

CONTINUE to READ in ENGLISH

Without long breaks I wanted to publish the second part of our Rotring fountain pen inventory. To read the first part of the inventory, please click here. I tried to make a group of similar pens in the second part. Maybe some of you will notice that the missing pen here is Rotring 400. Maybe one day, I'll have one.

The first pen is Rotring 900, metal version of plastic Altro which showed up on the first part of the inventory. I bought it from Kayseri, an Anatolian city. Second pen is Rotring 700 which I like due to its slim body and very comfortable although its slim body. It was from Ankara. Third pen is Rotring 600 which I reviewed before. You can click here to remember the review. Fourth and fifth pens are from India. I didn't have time to use them yet. Newton is an upgraded version of Rotring 600 and Initial is a pen with its very own fans. 

And this is the second part of our Rotring inventory. As you can see although the nibs of 900 and 600 are same, the other pens have different nib designs which I really like. 

Do you think Rotring can hear this cheerings and starts making fountain pens again? Why not?

Cheers,

Zeynep Redring

17 yorum:

 1. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 2. Selamlar,
  merak ettiğim başka konu var, kalemler ile ilgilenmeye ilk başladığımda Scrikks, Parker ve Cross gibi markalar benim için önemli markalardı fakat aslında uygun fiyatlı ve orjinal uçlu güzel kalemleri de fark etmeye başladım: Pilot 78g olsun, Italix olsun. Noddlers Ahab var galiba; Sailor vs vs bunlardan bahsediliyor sitede ama fırsat bulursanız bu tür kalemleri daha çok görmek isterim; bu arada Wality 69'u nereden bulabiliriz?

  En iyi dileklerim ile

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Mustafa Bey,

   Açıkçası her çeşit kaleme yer vermeye çalışıyorum. Hem gerçekten ucuz olmasına rağmen çok güzel yazan pek çok kalem de var piyasada. Wality 69'u Türkiyede bulmak çok zor. Yurtdışından getirtilebilir.

   Sevgiler

   Sil
 3. Bu kadar çok Rotring dolmakalem olduğunu bile bilmiyordum.
  Rotring gençliğimizin birinci nesil Tikky'sidir bizim için ama dolmakalemde de iddialıymış anlaşılan.
  Ben en çok 600'ü beğendim. Aslında aynı adlı Rotring 600 mekanik kurşun kalem de var, http://kalemmalem.blogspot.com/2013/10/rotring-300-500-ve-600.html adresinde tanıtımı var. Tip olarak oldukça farklılar, sadece isim benzerliği sanırım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daha da devamı var bu kalemlerin inanabiliyor musunuz? Hem de çok güzel kalemler bunlar. Ben de Rotring'in kurşunkalemlerini çok seviyorum. Çok şık duruyorlar bence.

   Sil
 4. bu yazıyla ilgili değil ama mavi mürekkepler karşılaştırması yazısına ikinci defa uzun uzun bir yorum yazdım, yine publish deyince hata verdi, sanırım bir daha yazamayacağım, ne yazdığımı da unuttum zaten
  o yazının yorumlarında bir sorun var, haberiniz olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım blogger'ın azizliği. Çünkü daha biraz önce aynı başlığa gelmiş epey uzun bir yorum yayınladım. Kötü olmuş ama.

   İnşallah bir gün dolmakalem toplantılarına gelirseniz orada konuşuruz artık :)

   Sil
 5. ebay'den bir tane iridium germany flex uç takılmış tiku'yu watch list'e eklemiştim, fazla meşgul olduğum bir anda süresi dolmuş maalesef. genelde son saatlerindeki fiyatına göre davranıyordum.

  istanbul satışlıydı, muhtemelen rotring kovalıyorsan görmüşsündür. neyse, rotringe denk geldi yazayım dedim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında pek kovalamamaya çalışıyorum. Malum bütçede kocaman bir delik açıyor dolmakalemler. Bu ara motor alacağım için hız kestim :)

   Sil
 6. yazdım yorum uçtu.

  salt dolmakalemle gitmiyor tabii. mesela glacier tipi, özellikle 50 yıldan eski, güneş gözlüğü bulanlar bana haber verebilir, 30 sene sonra memleketteki en büyük koleksiyoncusu olarak geberme planlarım var. deve temalı her şey makbuldür. vs vs vs.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pfff, bu ara yorumlar uçuyor sanırsam :(

   Evet bir kere biriktirmeye başlayınca devamı geliyor. Ben bununla sınırlı tutmaya çalışıyorum kendimi.

   Deve temalı şeyler mi? Babam bir aile dostumuzun kızına devasa bir oyuncak deve getirmişti. Hem de bagaja vermek istemediğinden uçakta yanında getirmiş. Bilseydik bir tane de sizin için aldırırdık :)

   Sil
 7. Merhabalar Zeynep Hanım, Rotring 600 çok güzel. üretilmediğine göre onun yerini Levenger L-Tech almış görünüyor, yanılıyor muyum?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, sanki öyle. Çünkü gerçekten çok benzer kalemler. Ama yine de gözünüzü açık tutun. Bir yerlerde karşınıza çıkabilir.

   Sil
  2. sahibinden.com da var ; kalem cazip , fiat :)

   Sil
 8. Oh, rOtring... I wish they would hear our cries for the 600 (or any decent fountain pen) to return to their lineup. Beautiful pens! I think a 900 is next on my list. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I wish! But I couldn't even get a response to my e-mail asking about some unknown pens' models.

   900 is also really nice. Hope you can find a NOS.

   Sil
 9. İyi günler öncelikle rotring 600 dolma kalem edinebilmek için bayağı araştırdım ama bulamadım nerden bulabileceğim hakkında yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler şimdiden

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...