Sailor King of Pen Pro Gear with King Eagle Nib

Scroll down to read in English


Haftaya çok ama çok özel bir kalemle, Sailor King of Pen'le başlıyoruz. Kalem başlı başına büyük ve güzel bir parça olsa da, bu kalem ayrıca ucu ile de bahsedilmeyi hak ediyor.


Zira üzerinde muhteşem güzellikle, 21 ayar altından yapılma King Eagle uç mevcut. Uç, 1947 yılında işe başlayan ve 64 sene sonra 2011 yılında emekli olan büyük uç ustası Nobuyoshi Nagahara tarafından bizzat dizayn edilmiş.


King Eagle ucun özelliği üç adet ucun üst üste konmuş gibi yapılmış olması. Peki bu dizayn ne işe yarıyor? Şöyle ki, bu uçla, isterseniz Fine bir uç inceliğinde, isterseniz BBBB kalınlığında yazı yazabiliyorsunuz.


Yukarıdaki yazı örneğinin tamamı, en üst satırdan en alt satıra kadar bu kalemle yazıldı. Kalemi tutuş açınıza göre yazının kalınlığını ve inceliğini ayarlayabiliyorsunuz. Bu da inanılmaz bir çizgi varyasyonu sağlıyor. 


Kalem, Sailor'ın kendine özgü kartuşlarıyla ya da, dönüştürücü ile kullanılabiliyor. Dönüştürücünün (ya da kartuşun) girdiği yuva fotoğrafta görüldüğü gibi oldukça uzun. Böylelikle dönüştürücüyü ya da kartuşu tam olarak yerine oturtmak mümkün ve yerinden çıkması gibi bir sıkıntı yaşanmasının önüne geçiyor.


Kapağın üzerinde Sailor markasının simgesi olan çıpa mevcut. Her detayı oldukça özenli olan bu kalemin fiyatı 1000 USD civarında. Kalemi standart Naginata uçlarla alırsanız, 810 USD oluyor. (Bu arada kalemini cömertlikle benim kullanımıma tahsis eden Turgay Bey'e teşekkür ediyorum)

Siz nasıl buldunuz king eagle ucu?

Sevgiler

Zeynep Karakartal 
(Yazar burada, takımına sevgiler gönderiyor :p)

CONTINUE to READ in ENGLISH


We are starting the week with a great pen Sailor King of Pen Pro Gear. Even though it is a fabulous pen the nib itself also deserves some appreciation.

It has a great King Eagle nib made out of 21K gold. The nib is designed by Nobuyoshi Nagahara who started working for Sailor as a nibmaster at 1947 and retired at 2011 after 64 years of great service. 

King Eagle's primer quality is the triple layer of nibs put on top of each other. What does this design provides? You can write either like you are using a fine nib or a BBBB nib. 

The writing sample was written with the very pen starting from the first line to the bottom. You can change the line width by altering your holding angle. So it gives an enormous line variation. 

Pen can be used with Sailor's proprietary cartridges or converter. The nest where you insert the converter (or the cartridge) is very long. So you can insert it just right and tight and it means there will be no risk that the cartridge / converter will loose and leak. 

Right on the top of the cap, you can see the anchor which is a symbol of Sailor brand. The price of this pen which has the quality in every detail is around 1000 USD. If you buy it with regular Naginata nibs, you can pay 810 USD. (By the way, I would like to thank you Mr. Turgay who generously shares this pen with me to make a review)

Did you like it?

Cheers,

Zeynep Blackeagle


30 yorum:

 1. Bu uç insanı delirtir. Waterman 52 varsa, bir de Nagahara uçlar vardır. ^ sene sonra inşallah Yeni Zaman'dan alacağım bir tane. Çok asil kalem ve asil bir üstadın uçları bu kalemde. King of Pen işte. Tanıtım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten öyle, çok asil. Sürekli yazı değişiyor, farklılaşıyor gibi oluyor. Benim de normal şartlarda sahip olabileceğim bir kalem değil ama Turgay bey sayesinde denedim. Görgüm ve bilgim arttı. Umarım sizin de işinize yaramıştır...

   Sevgiler

   Sil
  2. Bu kalemin gerçekten büyük bir hastasıyım. Resmi görünce dilim uyuştu(gerçekten). Teşekkürler

   Sil
  3. Çok güzel bir kalem. Ancak King of Pen'in diğer gövde tiplerine de bakılabilir. Onlar da çok hoş. (hatta bir sır vereyim, başka bir king of pen daha yayınlayacağım)

   Sil
 2. Kalemler Turgay Bey'in kişisel kolleksiyonu mu?
  Yoksa kırtasiye mağzası var oradan mı temin ediliyor.
  Doğan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Turgay Bey'in kişisel koleksiyonu.

   Sil
  2. Turgay Bey kaç yaşında bilmiyorum ama ona "baba" diyebilir miyim ? :)

   Sil
  3. Merak edenlere kısaca kendimi tanıtayım, 1980 yılında ODTÜ İnşaat Bölümünü bitirdim, yurt dışında çeşitli projelerde çalıştım. Şu anda Türkiye'nin en büyük Müteahhit firmalarından birinde görev yapıyorum. Kalemlere meraklıyım,özellikle Pelikan'lara, sağolsun Zeynep hanım bendeki kalemleri sizlere tanıtıyor.Herkese selam ve sevgiler.

   Sil
 3. Ben bu Turgay Bey'i çok merak etmeye başladım. Bu, sadece parayla olacak iş değil. Bilgi ve kültür de gerektiren bir birikim.

  Bir de şimdi aklıma geldi, bir çoğumuz 1000 dolar verip de dolma kalem satın alacak güce sahip değiliz. Fakat, hepimizin elinin altında irili ufaklı (10 TL'den başlayıp 200-300 TL'ye varan fiyatlara alınmış) birçok dolma kalem var. Hatta ben bir anlık akıl tutulmasıyla gözümü karartıp Pelikan M400 aldım mesela. :)

  Kalemlere verdiğim parayı hesaplamaya üşeniyorum şimdi ama toplamı 1000 dolar etmese de epey bir para harcamışız dolma kalemlere.

  Acaba diyorum Level 65, Safari, Parker Vector vb. kalemleri hiç almayıp da gidip tek bir King of Pen mi alsaydık? Yani birçok harcıâlem kalem yerine bir tane üst düzey kalem? Bilemedim şimdi? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında bu benim de düşündüğüm zaman zaman tarttığım bir hadise. Ama bunun bir yol gibi olduğunu düşünüyorum. Yani önce görece daha az kaliteli kalemlerden başlamalı ki insan pahalı ve ucuz kalem arasındaki farkları idrak etsin. Mesela, bazı kalemler pahalıdır ama güzel değildir, bazıları ise ucuz olmasına rağmen güzeldir. Bu ayrımı anlayabilmek için ikisini de görmek lazım.

   Ama belli bir süre sonra sadece iyi kalemler için biriktirmeye başlıyor insan...

   Sil
  2. olayın vardığı nokta şu, sigara içenlerin yol hesabı gibi, altı üstü bi sigara içimlik yol, olaya ulan bir m200 parası, referansı ile bakmaya başlanıyor.

   hele benim gibi 30 unda işi gücü bırakıp tekrar öğrenciliğe dönüp, bunu da devletin desteğinin yalnızca kirayı karşıladığı yurt dışında yapıyorsanız ve türkiye'de kafayı yedirtecek kadar para istenen kalemleri çok çok ucuza bulup (nispeten) yine de çoğunlukla alamıyorsanız durum daha da vahim bir hal alıyor.

   idealizmin köküne kibrit suyu, ama vazgeçemiyoruz...

   zamanla... nobel alırsam ödülün 1 milyonunu kaleme yatıracam...

   ayrıca pahalı olmayıp iyi kalem aranıyorsa, her zaman derim, waterman de waterman.

   hele lamy kalemlerin son bir senede bana yaşattığı pişmanlıklardan sonra...

   Sil
 4. Kalemde aradığım öncelik uç yapısı. Kaldı ki Nagahara denilince Niagara Şelalesi gibi coşku çağlıyor. Elimdeki en büyük eksiklik King of Pen gibi. Genelde yapılan hatadır. Hedefte bir kalem seçilir ve o kalemi alıncaya kadar da geçen zaman zarfında alakasız başka kalemlere para yatırılır. Benim de sıkıntım buradan geliyor ve de yurtdışı sitelerden almama tribinden.

  Yeni Nagahara uçlu kalem tanıtılacaksa o zaman bir daha yavaş yavaş sayfayı indireyim. Ellerinize sağlık. Koleksiyonunu paylaşma cesareti gösterenlere de selamlar ve teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında yakın olsak, Sailor'ın zoom ucunu filan deneme şansınız olurdu ki, o zaman belki daha kolay karar verirdiniz. İstanbul'a geldiğiniz vakit haber edin olur mu?

   Sil
 5. Amaç kalemi kullanmak mı? yoksa koleksiyon mu? önce bunu tespit etmeli insan.Yazmak ağır basıyorsa elinizin ve yüreğinizin uyuştuğu bir model kalem kullanmalı insan.O kalemle bütünleşmeli yazarken kendinden bir parça gibi hissetmeli.Nasıl vucudumuz bize ait olmayanları kabul etmiyorsa dolmakalemde bence öyle olmalı kabullenmeli yürekten ozaman ucuz pahalı önemli değil.Yazarken bırakmak istemezsin.Aşık olmalı önce insan kaleme gerisi hikaye..Yok ben koleksiyon yapacağım diyorsan bütçene göre ancak zamanla tarih olabilecek her zaman aranan modellerden biriktirmelisin.Ancak sabırla ve bir sistemle olmalı bir yol haritan olmalı..Kısacası kalem Şirin olmalı sende Ferhat..senin gözünle bakabilen anlamalı senin kaleminin güzelliğini...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten söyledikleriniz çok güzel ve çok doğru.

   Ancak almak ve biriktirmek meselesi iç içe geçiyor bir noktada. Yazdıkça daha çok alıyor, daha çok aldıkça daha çok yazıyorsunuz. Elbette kalemleri sadece biriktirmek için alanlar da mevcut ama bu grubun azınlıkta olduğunu düşünüyorum.

   Sil
 6. Hi,

  I gound you review at FPN and love it.

  Congratulations for your new pen!

  Regards,

  Marco

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Marco,

   Unfortunately this piece of art doesn't belong to me but still I am happy that I reviewed it.

   Best

   Sil
 7. Hi Zeynep,

  Great review as always, but that macro shot with the tip of the nib is impressive. What photo equipment did you use?

  Best regards,
  Ovidiu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Actually Ovidiu, it is not an equipment :) I just reversed the lens.

   Sil
  2. Hehe, never thought of that. Anyway, the result is great. Thank you!

   Sil
 8. Mesnevi serifin ilk beyiti yanlis yazilmis.
  Ez codiyiha sikayet mi koned farscasi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yanlış demeyelim de, o başka bir çeviriden, daha serbest çevirilmiş bir metinden. İlk beyitin yukarıda yazdığım halini çok seviyorum, o yüzden onu kullandım. Diğer kısımlar Gölpınarlı - İzbudak çevirisinden alınma.

   Sil
  2. Farsça bilen, bilmeyen herkes Mesnevi çevirmeye başladı. Özellikle son birkaç yıldır bir Mesnevi furyasıdır gidiyor. İnsanların Mesnevi okuması son derece güzel ama ticari bir takım "çakallık"larla ve kes-kopyala-yağıştır usulüyle Mesnevi basıyorlar. Bu çok çirkin...

   Benim görebildiğim (ve ufkumun yettiği) kadarıyla gerek Farsçaya gerekse de söz konusu felsefeye/Sufizm'e vukuf açısından Türkiye'de yegâne Mesnevi çevirmeni A. Gölpınarlı'dır. Veled Çelebi'nin Mesnevi'yi çevireyim derken kaş göz yardığı, Gölpınarlı'nın da düzelttiği söylenir. :)

   Serbest çevirileri çok önemsiyorum. İlk beytin çevirisine itiraz eden arkadaşa Can Yücel'in "Hamlet" çevirisini hatırlatmak isterim: Bir ihtimal daha var o da ölmek mi dersin... (To be...) :)

   Yorumun dolma kalemle alakası yok ama "kalem, yazı, mürekkep..." Hepsi aynı kapıya çıkmıyor mu sonuçta! :)

   Sil
  3. Bu Mesnevi meselesi karışık. Ben şahsen belki gerçek anlamda okuduğum ilk Mesnevi Gölpınarlı çevirisi olduğu için onun çevirisini severim ama Divan'ı okurken yok artık demiştim. Çok mekanik ve ruhsuz gelmişti. Hatta bir dönem sırf bu yüzden şiirleri İngilizcesinden okuyup, kendim Türkçeye çevirmeye başlamıştım.

   Bunun dışında Şefik Can çevirisi ve Kenan Rıfai'nin sanırım iki ciltlik bir çevirisi var. Tabi en güzeli Tahir-ül Mevlevi şerhi. Ankaravî'ye iyi diyorlar ama bilmiyorum maalesef. Okumadım.

   Serbest çevirilere gelince, ben şahsen çok seviyorum. Bana özel bir vasıta ile geldiğinden yayınlayamayacağım harika bir serbest çeviri var elimde. Hem anlamı, hem kafiyesi yerinde ve çok güzel. Kimin çevirdiği ve ne niyetle çevirdiği önemli...

   Kalem, yazı ve mürekkep, hepsi aynı kapıya çıkıyor. Hepsi içimizde ne varsa onları yansıttığımız bir ayna gibi. İyilik varsa iyiyi gösteriyor, iyiliği yazıya döküyor, kötülük varsa kötülüğü...

   Sil
 9. Wow, that is an awesome pen!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Quite awesome! And it is big! I think I need to post a photo of the comparison with other pens :)

   Sil
 10. Thanks, Zeynep, for this review.

  These specialty nibs --two- and three-fold nibs-- by Nagahara are true innovations in the fountain pen world. In fact, one of the very few ones in the last 40 years or so of pen history. In this regard, nibmeister Nagahara and Sailor deserve a lot of credit even if we did not like those nibs. Nagahara proved that not everything had been said in the world of fountain pens.

  On my side, I dream of having one of those. So far, I am a happy owner of a two-fold cross-music nib in the senior size.

  Thanks for the hard work of blogging regularly.

  Cheers,

  BT

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I still think there would be innovations about filling mechanisms and so on, if manufacturers behave themselves.

   I really want to music nib, it goes along very well with my handwriting and I think it will be a Platinum 3776, however, I asked it with the blue body and they said music nib only comes with black resin. So sad...

   But King Eagle nib is like a dream.

   Thanks for your great comments.

   Sil
 11. Hello,
  Thank you for this wonderful review! After seeing this explanation, I am now able to appreciate the qualities of the King Eagle nib :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you for your kind comment Gerard, King Eagle is a nib to appreciate :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...