Using a Fountain Pen as a Highlighter / Dolmakalemi Fosforlu Kalem Olarak Kullanmak

Scroll down to read in English


Fosforlu kalem kullanırken, keçe uçların zamanla siyahlaşıp, metni karartmasından rahatsız oluyorsanız ya da basitçe dolmakalemlere aşıksanız ve okuduğunuz metni çizerken de dolmakalem kullanmak istiyorsanız ve Pelikan Duo biraz pahalı geliyorsa, italik uçlu bir dolmakaleminizi fosforlu kalem olarak kullanabilirsiniz. 


Ben bunun için Lamy Vista kalemime 1.9 uç taktım. İçine de Monteverde'nin Lamy için yaptığı fosforlu kartuşlardan kullandım. Bu adresten ya da şu adresten temin edebilirsiniz. 


Sonra da çayımı alıp, semboloji üzerine çok güzel bir yazı okurken kullandım. Ama derseniz ki, bende Lamy değil de, başka bir markanın geniş italik uçlu kalemi var, bu durumda da aşağıdaki mürekkeplerden edinerek, kendi kaleminizi fosforlu kaleme dönüştürebilirsiniz. 


Bu renkleri seçerken özellikle çok fosforlu renklerden hoşlanmayan, daha sade ve sessiz renkler arayanları düşünerek seçtim. Diamine China Blue, Sailor Jentle Peche, J. Herbin Diabolo Menthe ve J. Herbin Gris Nuage güzel birer alternatif olabilir. 

                            

(Blogger lütfen fotoğraflarımı ters çevirmeyi bırak! Allah'ın adını veriyorum, lütfen) Son üçlümüz ise biraz daha canlı. J. Herbin Bleu Azur, Noodler's Lightning Blue ve Pelikan Edelstein Mandarin. 

Ne dersiniz? Ucu hiç siyahlaşmayacak, kullan at olmayan bir fosforlu kalem sizce de iyi bir fikir değil mi?

Sevgiler,

Zeynep Fosforlucevriye

CONTINUE to READ in ENGLISH


If are bugged with felt tip highlighter pens darkened and smudging the tex or if you are simply in love with fountain pens and you want to use them while highlighting your text and if Pelikan Duo is a bit expensive for you, then you can use your fountain pen as a highlighter. 

I used my Lamy Vista with a 1.9 nib for this purpose. I inked it with Monteverde Lamy cartridges fluorescent orange. You can find it here or here

Then I used it while reading a great text on symbology. But what if you don't have Lamy but another wide italic nibbed pen. So I choose some inks, which you can use as a highlighter. 

Choosing those first four inks, I considered people who doesn't like vibrant fluorescent colors but mute and calm ones. So here is; Diamine China Blue, Sailor Jentle Peche, J. Herbin Diabolo Menthe and J. Herbin Gris Nuage. 

(Blogger please stop rotating my photos!!! Grrrrr) And the last trio is a bit more vibrant. J. Herbin Bleu Azur, Noodler's Lightning Blue and Pelikan Edelstein Mandarin. 

What do you think? Isn't it nice to have a highlighter that its nib never get smudged or it is not disposable?

Cheers,

Zeynep Fluorescentidea

26 yorum:

 1. 3.8 mm Pilot Parallel de öneririz. Bir de Pelikan'ın higlighter mürekkebi var fosforlu sarı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pilot parallel pen'ler ayrı bir inceleme konusu :)

   Pelikan'ın highlighter mürekkeplerini biliyorum. Fosforlu sarı var, yakın zamanda da yeşil çıkarttılar. Elimde örneği olmadığı için eklemedim ama link verdim Pelikan'a.

   Teşekkürler

   Sil
  2. Şu anda Parallel'de J. Herbin Vert Olive denedim. Sarıyla yeşil arası parlak olmayan bir highlighter oldu. Fosforlulardan hoşlanmayanlar için çok uygun bir renk.

   Sil
  3. Benim de çok sevdiğim bir renk Vert Olive. Güle güle kullanın :)

   Sil
 2. Parallel serisi çok iyi. Mürekkep canavarları. Turuncu ile yazmak ayrı bir zevk bu kalemlerde. Dolmakalemi bu amaçla kullanmak da insanı gizliden gizliye dolmakalem sevdalısı yapabilir. Kimisi diyebilir dolmakalem bu amaçla kullanılır mı diye ancak bir laf vardır Mercedes'e oturan başka arabada rahat edemez; dolmakalem kullanan da tükenmez gibi kalemlerde o keyfi alamaz. Bugün fosforlu mürekkep alır yarın turkuaz alır, müpdelası olur vel hasıl.

  "Kalem, kelâmın kalbiisn sen. Mukaddes bir mabetsin. Kutsî cevherler serpilmiş gönül bahçene. Ne zaman meyveye durursun bilinmez. Ne olur, ulvî mânâları saklayıp durmasın gözlerin. Esirgemesin bizden. Sen ki esirgenmedin. Cömertlik pencereni aç, güneş doğsun evimize. Görelim hazinelerini Serinleyelim. Şikayet değil söylediklerim, bilmelisin! Göğsümdeki sızının elemidir. Kapına kadar geldim. Elimde, davetiye hükmünde binlerce niyazla... Nâz eyleme. Yazıver. Hüznüme kabul mührünü basıver." Yağmur dergisinden 69. Sayı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İtinayla mürekkep bitirir Parallel serisi :) Yaldır yaldır akıyor. Ben sadece uzun olmalarından rahatsızım.

   "And olsun kaleme ve onun yazdıklarına" ayetini hatırladım. Ne güzel yemin değil mi?

   Sil
 3. Kalem ve yazıdan Kur'an'da övgüyle bahsedilmiştir. "Kalem" isimli bir sure vardır. İlk inen ayetlerden biri: "Kalem ile yazmayı öğreten, insana bilmediğini öğreten O'dur"

  Selamlar.
  Doğan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için teşekkürler Doğan bey.

   Sil
 4. Daha bir kac gun once arkadasimla bunu konusuyorduk :) icine dogdu sanirim :) sari fosforlu kalem kullanamayanlardanim ben gozumu cok yoruyor malesef :( ama pelikanin yeni yesilini cok merak ediyorum insallah en kisa zamanda gelir turkiye 'ye ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Demek ki kalp kalbe karşı imiş... Ben de sarı fosforlu kalemleri pek sevmiyorum. O sebeple burada özellikle daha sessiz sakin duran renkleri seçmeye gayret ettim.

   Pelikan'la ilgili olarak da Çelik kalemle konuştum ama renklerde ve mürekkeplerde değişiklik yok, sadece şişeler değişiyor dediler.

   Sil
 5. Highlighter değil de şekiiler figürler çizerken tek renkle olmadığından ve dolmakalem dışında bir kalemi elime almak istemediğimden ben de sadece siyah mürekkep çizgimden çıktım artık renkli mürekkep de dolduruyorum. Ben bu amaçla kullanıyorum ama waterman turquoise da güzel bir highlighter olur gibi geldi bana.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Renk güzeldir, renk gerçekten çok güzeldir.

   Bu arada Waterman Turquoise ucuz ve güzel olan mürekkeplerden bir tanesi. Ondan da güzel ve fosforlu bir highlighter olur gerçekten.

   Sil
 6. harika bir fikir! daha birkaç hafta önce fosfoslu sarı bir mürekkep görüp, "bu nası' oluyo' ki acaba?" diye düşünmüştüm. sayenizde aydınlandım, bir kez daha. : ) kararan keçe uçlardan şu: http://www.staedtler.com/en/products/markers-refill-ink/highlighters/textsurfer-gel-264-gel-highlighter/ ürünle kurtuldum, üç yıldır severek kullanıyorum. gerçi sizin yönteminiz ile kıyaslanacak gibi değil. : )
  sevgiler,
  n.avano.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler!

   Ben o ürünü de seviyorum. Daha önce şurada incelemiştim hatta http://www.banasikcayaz.com/search/label/Staedtler ama highlighter olarak dolmakalem kullanmak daha keyifli geliyor bana. Tabi kağıda bağlı olarak. Saman kağıtlarda staedtler daha başarılı performans veriyor.

   Sil
  2. ben bu incelemeyi nasıl kaçırdım!
   bu kalemin pastel boya gibi bir iz bırakması da hoşuma gidiyor. incelemede kullandığınız fotoğrafları görünce bir kez daha beğendim. : )

   Sil
 7. J. Herbin Bleu Azur'u yakında almıştım. Ama yazı yazmak için çok soluk bir renk olduğunu görünce hayal kırıklığına uğradım. Fosforlu renk olarak kullanmak çok iyi fikir. Ayrıca şu J. Herbin Diabolo Menthe de çok güzel renkmiş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İncelemenin işinize yaramasına çok sevindim. Zaten ben de bu mürekkepleri indekslerken yazmak için satürasyonlarının düşük olduklarını fark edip böyle kullanılabilir diye düşünüp bu postu yazmaya karar vermiştim.

   Sil
 8. sırf haylaytırların kufişk, kifuşukkkkkrrrkrkrkrşşş gibi iğrenç seslerini duymamak için bile kullanılır. ama ben genelde haylaytır kullanmıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahhh! O ses benim de kulağımı çok tırmalar. Peki altını da mı çizmiyorsun satırların?

   Sil
  2. okuduğum şeye göre değişir, genelde çalışmalarla alakalı makalelere müdahale ediyorum. kitaplara pek kıyamıyorum.

   bazı defterlerim var, mühim gördüklerimi onlara sayfa ve paragraf numarası ile kaydederim, o kadar.

   Sil
 9. Solaklarda işe yaramadı :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Solakların bitmeyen bir çilesi var maalesef. Şunu deneseniz? http://www.banasikcayaz.com/2013/05/underlining-lines-altn-cizmek.html

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...