Barunson OS Note 32 Planner

Scroll down to read in English


Kalem incelemelerimize bir defterle ara verelim. Barunson OS Note 32 Planner. Üzerinde dolmakalem ucu görüp de bir defteri almamak mümkün değildi. O yüzden ben de ajanda olarak geçen bu defteri alıp sizin için denedim. Defterin boyutları fotoğrafta yazıyor, bu yüzden tekrar yazmayacağım, ama ufak, çantada taşımak ve not tutmak için uygun bir defter. 


Defterin kendisi sprialli ancak, dışından bu spiraller çok belli olmuyor. (İlk fotoğrafta dikkatinizi çekti mi mesela?) İç kapağında kartvizitleri, ufak notları koymak için şeffaf plastik bir bölme var. 


Sayfalar tipik bir ajanda mantığında düzenlenmemiş, böylelikle yazı yazmak için daha çok alan var sayfada. Benim aldığım defter çizgiliydi ama düz var mı bilmiyorum. En azından ben görmedim alırken. Bu defteri Rotring Renaissance BB, Inoxcrom Executive (F-M), TWSBI Vac 700 Medium ve Platinum Preppy (F) ile denedim. 


Maalesef bu kağıt dolmakaleme pek uygun değil. Bu sebeple benim için bir miktar hayal kırıklığı oldu diyebilirim. Aslında kağıdı çok güzel, kalem üzerinde harika akıyor ama ciddi miktarda arkaya geçiriyor. Eğer üzerinde dolmakalem resmi olmasaydı bu kadar hayal kırıklığına uğramazdım sanırım. 


Defterin en arkasında ise, telefon ve adres için bir kaç sayfa, arkasında ise kişisel bilgiler için bir sayfa bulunuyor. Ben bu defteri 11,5 liraya almıştım ama beklentilerimi tam olarak karşılamadı. Eğer kurşunkalem ya da tükenmez kalem kullanıyorsanız sevebilirsiniz. Ama dolmakalem için kağıdı çok uygun değil.

Sevgiler,

Zeynep İncekağıt,

CONTINUE to READ in ENGLISH


Let's give a break to pen reviews with a notebook: Barunson OS Note 32 Planner. I was not possible to leave this notebook on the store while it has a fountain pen nib on it. Therefore, I got and tried it for you. You can see the size of the notebook from the first photo so I won't repeat but it is convenient to carry in a bag and take notes. 

Evne though the notebook has a spiral spine, it is not obviously visible. (You can see from the first photo) And there is a transparent plastic layer to tuck business cards and small notes. 

Pages are not designed as a typical planner. So you have more space to write in. The one I got was ruled but I am not sure if they also have a blank version. At least I didn't come across. I tried this notebook with Rotring Renaissance BB, Inoxcrom Executive (F-M), TWSBI Vac 700 Medium and Platinum Preppy (F). 

Unfortunately, this paper is not suitable for fountain pens. Therefore it is a bit disappointing for me. Actually the paper is nice, nib is gliding on the paper but it bleeds a lot. I think I wouldn't be disappointed that much, if there is no nib image on the notebook. 

There are a few pages for telephone and addresses on the back and a page for personal info. I bought this notebook for 11.5 TL (app. 5 USD) but it didn't cover my expectations. You can like it if you are mostly using pencil or ballpoints. Otherwise, it is not for you. 

Cheers,

Zeynep Finepaper

15 yorum:

 1. maalesef güzel kağıda sahip bir ajanda yok,
  o kadar yüksek fiyatlarına rağmen Moleskine'lerin ajandaları bile iyi değil.
  Leuchtruhm'lar nasıl acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dün de FPN'de böyle bir tartışma vardı. Bende Moleskine Starwars 2014 var. Onu kullanıyorum ve hiç dolmakalem dostu değil. Herkes Leuchttrum deneme derdinde sanırım. Olmadı Paperblanks'e bakacağım ben.

   Sil
  2. Maalesef Leuchtturm'larda eğer fine uç ile yazmıyorsanız ve kaleminiz ıslak yazan bir kalem ise arka sayfaya akma yapıyor. Bu defterler Türkiye'de bulunmadığı için boşuna heves edip almayın derim. Bence Rhodia WebNoteBook dolma kalem için en ideali. Kalın ıslak yazan kalemde bile bırakın bleed through, show through bile yapmıyor. Hatta geçen sene 2014 haftalık ajandasını ebay'den almıştım. O kadar memnun kaldım ki 2014 için paraya kıyıp tekrar aldım. Verdiğim parayı her iki Rhodia için de helal ettim :)

   Sil
  3. Bir de sanırım, bu sıkıntı ajandalarda mevcut. Defteri hacmen kalınlaştırmak istemediklerinden, kağıdı ince tutuyorlar.

   Rhodia'yı ben de çok seviyorum ama mürekkep çok geç kuruyor. Özellikle hızlı not almam gereken durumlarda, son satırı yazdıktan sonra, son yazdıklarım henüz kurumadığı için arka sayfaya geçememek beni çıldırtıyor :)

   Sil
  4. Her güzelin bir kusuru oluyor sanırım :)

   Sil
 2. Ben spiralli defterleri çok kullanışlı buluyorum ama arka sayfa lekelenmesi üzücü. Rhadia'nın ajandasını merak ediyorum ama hiçbir yerde denk gelmedim. Buralarda yok sanırım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rhodia'nın Türkiyeye gelen ürünleri çok sınırlı. O yüzden ajandası için yurt dışı sitelere bakmak gerek...

   Sil
  2. http://www.ebay.com/itm/Rhodia-2014-LARGE-Weekly-Planner-Black-6-x-9-Fountain-Pen-Friendly-Paper-/380790936590?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item58a8e8940e

   ebay :)

   Sil
 3. Rhodia benim de favorim <3
  Burdan kawecoya seslenmek istiyorum luftennn sise murekep cikarttt nolurrrr:)
  Turkuazini o kadar cok kullaniyorum ki 10 kutu kartusu enjektorlerle bir sise aktarim kendi sise murekkebimi yaptim usenmeyip :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Size bir iyi, bir de kötü haberim var o zaman :)

   İyi haber: Kaweco sesinizi duydu ve şişe mürekkep yaptı. http://andersonpens.net/ink/kaweco/bottled-ink

   Kötü haber: 30 ml'si 15.75 USD yani kaba hesapla mililitresi 0.5 dolara geliyor. Iroshizuku'nun 50 ml'inin 28 dolar olduğunu düşünürsek onunki de 0.56 dolara geliyor :) Yalnız ben Kaweco'nun distribütörü ile konuştuğumda Türkiye'ye yakın zamanda gelmeyeceğini söyledi. Yurtdışından sipariş vermek lazım.

   Sil
 4. Bende de bu markanın Desk Note64 diye sizdeki gibi, sayfa tasarımı aynı, siyah kaplı, spiralsiz ama içi değişebilen biraz daha ufak olanı var, yaklaşık 4 yıl olmuştu alalı, sizin gibi dolmakalem görüp kanarak.

  Aslında dediğiniz gibi böyle beklenti içerisinde olmasanız belki bu kadar kötü görünmeyecekti. Bir şey daha farkettim; bendeki kağıt galiba daha kalın, en ıslak kalemle bile arkada evet bir miktar gölgelenme mevcut ama arka sayfayı kullanamayacak kadar değil, notelook kağıtlarından hallice. Tam da adı gibi masada elimin altında, aklıma gelen bir şey için veya yeni mürekkep çekilmiş kalemle iki satır karalanmayı bekliyor ama diğer defterlerim gibi dört yılda anca dörtte biri bitmiş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Firmayla görüşelim, o dolmakalem işaretini kaldırsınlar oradan :)

   Sil
 5. Bu kağıt işine benim de aklım ermiyor. Örneğin M uç olmasına rağmen oldukça kalın yazan Montblanc 149 ve başka dolmakalemlerle 60grlık okul defterlerine yazıyorum, hiç arkaya çıkmıyor. Daha kalın bloknotlar ya da 80 gr fotokopi kağıdına yazdığımda çıkıyor. Sanırım bu durum kağıdın gramajından çok işlenişi ve perdahlanması ile ilgili

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle, perdah meselesi çok önemli. Ayrıca mürekkep ve kalemin ıslaklığı da bir etken. Tek başına değerlendirmemek lazım yani.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...