Currently Inked / Mürekkepliler

Scroll down to read in English

              

Uzun zamandır mürekkepliler postu yapmamışım. Şeytanın bacağını kırıp bir tane yapalım bakalım. Bu sefer mürekkepli kalemlerimin geneli koyu renklerde mürekkeplenmiş. Kendime not: aralara pembeler, kırmızılar, turuncular katmam lazım! Yakın zamanda bana ufak bir motor hediye geldi. Universal denilen bu motorun ucuna muthelif kesme ve taşlama aletleri takılıyor. Ben de elimde bol miktarda bulunan Çin malı kalemlerin uçlarıyla oynuyorum bu vesile ile. Şimdilik sadece deneme yanılma kısmında olduğum için bu konuda bir yazı yazmak niyetinde değilim. Ama şu anda, ucuyla oynadığım kalemlerle yazmak çok hoşuma gidiyor. Yeri gelmişken Çin malı kalemler hakkında da bir kaç kelam edeyim. Bu dolmakalemler genelde 1-10 lira arası fiyatlara satılıyorlar. Çoğu press bar denilen sıkmalı dolum sistemine sahip. Uçları çok ince ve kuru yazıyor. Bunun temel sebebinin Çince'nin çok ufak ve ayrıntılı karakterlerle yazılması dolduğunu sanıyorum. İşin garip tarafı, şimdiye kadar kullandığım Çin malı kalemlerin hemen hemen hepsinin uçları güzeldi. Yani kuru ve ince olmasına rağmen uçlarda herhangi bir bozukluk, tırtıklı bir hal vs. yoktu. Bu yüzden şimdi daha kalın ve ıslak hale getirdiğim kalemlerden çok keyif alıyorum.


Kalemlere gelirsek, Hero 336, Parker 51'e benzeyen, press bar dolumlu hafif bir dolmakalem. Wing Sung 220 ise metal gövdeli olduğundan biraz daha ağır, kartuşlu bir kalem. Senator'un bu sarı-siyah, piston dolumlu dolmakalemini Ankara'da bir kırtasiyeden buldum ancak modelinin ne olduğunu henüz tespit edemedim. Camlin (Kokuyo) No:47 ise Hindistan'dan aldığım dolmakalemlerden. Genelde Hindistan'da bulunan eyedropper (gövde dolum) dolmakalemlerin aksine pistonlu ve yarı kapalı uçlu. Ucunu kesmeksizin biraz daha kalın ve ıslak hale getirdim. Osmiroid ise, artık üretilmeyen bir İngiliz kaligrafi setinin bir parçası. Bu seti de yakın zamanda tanıtmak istiyorum. 

Bizim burada mürekkepliler bunlar, sizde durum nedir?

Sevgiler,

Zeynep Kalemkâr

CONTINUE to READ in ENGLISH

I have not been posting currently inked for a while. Lets break a leg and do it again. This time I noticed all my pens are inked with darker colors. Note to myself: I need to add pinks, oranges and reds to my currently inked pens. Recently I received a small type of engine. You can insert abrasives or cutters into this engine called Universal. So I do temper the nibs of Chinese pens that I have plenty at home. Since I am in the learning phase myself, I am not intended to write anything about it. But I like writing with those pens that I grinded. Besides, I would like to say something about Chinese pens. They are quite cheap, generally with press bar filling system but with fine and dry nibs. I guess Chinese pens are like this since the Chinese alphabet is small with detailed charachters. However, even though it is dry and fine, Chinese pens I own, have always good nibs, no scratchy one. Therefore, I like writing with them when I grind them to a broader nib and a wet writer. 

About the pens: Hero 336 is a light-weight, generic Parker 51 with a press bar filling system. Wing Sung 220 is a bit heavier since it has a metal body, cartridge pen. I found this yellow-black piston filler Senator from a stationery store in Ankara however, I cannot manage to find the model. Camlin (Kokuyo) No:47 is a semi-hooded nibbed, Indian piston filler. Majority of the pens in India are eyedroppers. I tempered it to a wet and broad writer without cutting the nib off. Osmiroid is a vintage English brand and a part of a calligraphy set which I am willing to prepare a post soon. 

So this is the situation here, what about yours?

Cheers,

Zeynep Penthusiast

15 yorum:

 1. Sonunda motoru aldınız sandım ama o motor değilmiş. :D Bu çinlileri buralarda bulamayız sanırım?
  Post'lar da sıklaşmaya başladı böyle hızlıca girelim yeni yıla. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O motor da hediye gelsin diye bekliyorum ama gelmeyecek sanırım :)

   Çinlileri aslında burada bulmak çok kolay. Aksine Sirkeci'den Pendik'e şu anda pek çok kırtasiyelerde bu kalemler satılıyor. Özellikle "Ben dolmakalemler üstünde deneyler yapmak istiyorum" diyenler için bulunmaz nimet :)

   Sil
 2. ne zamandır böyle post bekliyorduk, gözler yollarda kaldı :)

  Senator'un bu kalemini ben çok ucuza ceset halinde almıştım. Biraz sevgi biraz kalp masajıyla kalem hayata tutundu. Şuan kesinlikle atlama yapmayan, (bana göre) incecik yazsa da mürekkebi bolca bırakan bir kalem haline geldi. O yüzden ucu kağıda biraz haşin davransa da yazmaktan keyif alıyorum.

  Yalnız (bendeki kalemin de bir kusuru olabilir) biraz az mürekkep alıyor gibi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bu kalemi tükenmezi ile birlikte 20 lira gibi bir fiyata aldım. Oldukça ucuzdu yani. Evet bunun da ucu çok ince ama söylediğiniz gibi ıslaklığıyla durumu kurtarıyor. Hatta şöyle bastırınca bir miktar çizgi çeşitliliği bile var.

   Az mürekkep almasına şaşırdım. Acaba piston bir noktada tıkanıyor mu? Elbette bir TWSBI 580 değil ama yine de az mürekkep alıyor dedirtecek kadar az olmaması lazım...

   Sil
  2. Dediğim gibi bendeki ceset haldeydi (hazne penceresi kapanmıştı, piston boşa dönmekte idi, uç yamulmuştu).

   Bu yüzden piston bir noktada takılıyor olabilir emin değilim. Eğer böyleyse kullandıkça açılmasını umuyorum.

   Zaten bendeki konu kalemin performansının ötesinde, emekle hayata döndüğünden ötürü duyulan bir sevgi :) Ben onu böyle kabul ettim

   Sil
  3. O zaman şöyle bir şey tavsiye edeyim. Bir kabın içine bir miktar mürekkep koyun, üzerine ılık su ekleyin, biraz gliserin ve birazcık da sıvı bulaşık deterjanıyla (deterjanı köpürtmeden) karıştırın, sonra bu karışımı kaleminize çekip çekip boşaltın. Deterjan kalemin içindeki kurumuş mürekkebi temizler, gliserin de pistonu yumuşatır. Daha kolay dönmesini sağlar. Kaleme bakım yapmış olursunuz.

   Sevgiler

   Sil
 3. senator dolmakalem klipsinde senator yazısı dışında üç adet baklava deseni var mı acaba?
  senatorün GLISS modeli olması lazım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Baklava desenleri yok. Model Rally olmalı, biraz önce bir arkadaşım facebook'tan eski bir reklamını göndermiş. Senatörün eski modellerine ulaşmak gerçekten zor.

   Sil
 4. Teşekkürler en kısa zamanda uygulamayı deneyeceğim.

  Bu arada "Senator Unknown" yazınca ben de modelini bilmediğimi farkettim :) Biraz araştırdım "Senator Rally" olmalı doğrusu.. Bendeki düz renk mat mavi "50. Piyade Alayı Hatırası" kalem..

  Selamlar,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, sanırım Rally. Biraz önce bir arkadaşım da facebooktan eski bir Senator reklamı göndermiş. Kalem Rally gibi görünüyor.

   (Bende de bir tane SSK Montblanc No:31 var :p)

   Sil
 5. I admire your courage and curiosity in nib modification. The farthest I have gone is using nail filer on some dip nibs. As for my ink rotation, there are more blue and black than general, but sprinkle with some pink and purple in there.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Shangcing, I act courageously because I have so many pens to spend for that. But if you have a loop and patience to work delicately nail file works best!

   I guess I seldom use pink but I need to, after seeing this dark scene.

   Sil
 6. Bunaltıcı gündemin arasında böyle güzel yazılar okumak gerçekten çok hoş.

  Osmiroid'i bir süre önce kullanmıştım. Islaklığı, mürekkebi bastırmayla doğru orantılı yoğunlukta bırakması, en önemlisi zerafeti tam bir İngiliz kalemi dedirtiyor. Öyle ki, porselen üzerine dahi yazılabiliyor. Fakat mekaniğinin eski olmasından dolayı olacak ki, içinde mürekkep birikintisi bırakabiliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler nazik sözleriniz için.

   Osmiroid de yitip giden kalem markalarından biri. Bazı markalar yavaş yavaş canlanmaya başladı. Umarım Osmiroid de canlanır. Bendekinin doldurma sistemi uzunca lastik bir tüp, sizinki de öyle mi?

   Sil
  2. Bendeki de sizin anlattığınız gibi. Osmiroid'in canlanmasını ben de isterim.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...