First Video Attempt / İlk Video Denemesi

Scroll down to read in English

Merhabalar,

Okuyuculardan bir kısmı bizim hiç videomuz olmayacak mı diye soruyordu. Nihayet kötü ışıklandırılmış bir kafenin sıkış tıkış oturduğumuz masasında ufak bir video çektik. Haydi o klişeyi de kullanalım, "Biz çekerken çok eğlendik, umarım siz de izlerken eğlenirsiniz." Şaka bir yana, bir tane de esnek uçlu vintage N100 videomuz var. Onu da kalem incelemesi ile birlikte yayınlamayı planlıyorum. Fatih'e bu videoyu Şükret'e rağmen (!) çekebildiği ve sonrasında editlediği için teşekkür ediyorum. Ve tabi bu güzell kalem için de sürpriz bir isme, Turgay Bey'e teşekkürler :)

Nasıl beğendiniz mi?

Zeynep Oblique van Nibben

CONTINUE to READ in ENGLISH


Hi all,

Some of the readers were asking if we ever broadcast a video. Yes, of course. As you can see we finally had a video in a poorly illuminated cafe's very small table. Let's use the cliche "We had fun filming it, hope you'll have fun watching". Apart from the joke, there is another flex vintage Pelikan N100 video which I intend to publish with the review. Thank you Fatih for shooting this video despite Sukret(!) and editing it afterwards. A surprise name to thank for the pen; Mr. Turgay :)

Did you like it?

Zeynep Oblique Van Nibben

35 yorum:

 1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler Fatih! Ellerine sağlık.

   Sil
 2. yaa bu nasıl bir yazıdır allahım çıldırazaaamm :( bayılıyorum yazına, ve ben de istiyorummm :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim.

   Nazar etme ne olur, sıkça yaz senin de olur :)

   Sil
 3. Harika! Ellerinize sağlık. Güzel yazı yazmaya ilişkin birkaç post rica etsek mümkün müdür?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Daha önce şöyle bir yazı yazmıştım. İşinize yarayabilir.

   http://www.banasikcayaz.com/2012/11/about-handwriting-el-yazisi-uzerine.html

   Sil
  2. Geçmişe dönük yazılarınızda uzun vakit geçirmeme karşın bunu atlamışım, teşekkür ederim ilham verici oldu.

   Sil
 4. turgay bey için artık sürpriz bir isim dememek lazım anlaşılan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaten latife olarak şey ettik. Browntortoiseshell çok güzel bence. Acayip güzel

   Sil
 5. Oblik uç harika oluyor. Ağdalı ağdalı yazacaksın y,g,h,l,gibi harfleri sin-şın gibi yayacaksın. Mürekkep de 1670 herbin olur simle de biraz rütuş yapıp çerçeveye koyacaksın. İşte bu kalemler yazıyı da düzgün tutuyor, iştahı da açıyor. Jel kalemle sanki doktor oluyorum yazarken. Yoksa doktorlar tükenmez kullandığı için mi yazısı okunmamaya başlıyor :) Zeynep Hanım açıklayınız! Yoksa burada doktorların yazısını dolma kalem kullanmadıkları için mi okuyamıyoruz? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özellikle bu eski kalemlerdeki oblik uç muhteşem. Mesela o "J" harfini gördünüz mü? Nasıl da zahmetsizce kıvrılıyor? Ben de bayılıyorum.

   Kalem-doktor-el yazısı üçgenine gelirsek, maalesef gözlemlerimi doğrulayacak kadar doktor tanımıyorum. Ama şu var ki, kötü bir tükenmez kalemle (hele ki, "dandik" eşantiyon kalemleri düşünün) yazarken benim el yazım bile bozuluyor. Bir de özensiz yazan doktoru düşünün, hasta bakmaktan yılmış... Uuu ne fana. Ama geçen gün bir arkadaşım doktora gitmiş, doktor dolmakalem kullanıyormuş. (Bu da şehir efsanesi gibi oldu)

   Sil
 6. Toplantı notlarımı yazdığım defteri elimden kapıp "Amanin, yazınız ne kadar güzel!" diyen herkese bu videoyu izleterek el yazımın aslında ne kadar kargacık burgacık olduğunu göstermeye karar verdim. Ayrıca bu video ile birlikte bir Pelikan edinmeye de karar verdim.
  Sevgiler,
  Nazlı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence kendi yazınıza haksızlık etmeyin. Yazı içindeki bütünlük, yazının karakteriyle birleştiğinde harika bir görüntü çıkartabilir ortaya.

   Ah bu vintage Pelikan'lar insana böbrek sattırır vallahi.

   Sil
 7. Biraz alakasiz olacak ama daha uygun bir yer bulamadim. Dolmakalem ile ilgili Turkce uc dort blog biliyorum, anca ikisi aktif sayilir gerci. Turk dolmakalem meraklilarinin toplandigi bir forum var mi ? FPN vb. uluslararasi forumlari sormuyorum, hassaten Turk kullanicilarin forumu var mi?

  Selamlar
  Ahmet

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Ahmet Bey,

   Forum meselesi geçen yıllarda da konuşulmuştu. Ancak o tarz sitelerin aylık maaliyetinin yüksek olduğu bir de moderasyon sıkıntıları düşünülünce hep vazgeçildi. Bu sebeple Donanımhaber'deki bir iki başlığı saymazsak böyle bir forum yok maalesef.

   Sil
 8. herkez gibi bende güzel yazınızı çok begendim ayrıca ilk dikkatimi çeken kalemi açılı tutuşunuz güzel yazmanızdaki faktörlerden biri kesinlikle deniyecem tabi kesik uçlu bir dolma kalem edinince :) videoların devamını bekliyor olacagız teşşekkürler saygılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler. Burada kalemi açılı tutmamın sebebi ucun oblik nitelikte olması. Ancak haklısınız, kesik uçlu kalemlerde de açılı tutulabiliyor istediğiniz çizgi genişliğine göre...

   Sil
 9. 40 saniyelik değil de Brian Goulet gibi 40 dakikalık videolar bekliyoruz. :) (O nasıl bir Brown yazmak öyle. o.O)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 40 dakikalık mı? Valla ben o kadar uzun videoları seyredemiyorum bile, kaldı ki çekmek :)

   Sil
 10. Video harika olmuş. Yazı çok güzel, kalem kağıda her dediğinde harfler nasıl oluşacak diye merak ve zevkle izledim. Kalem çok güzel yazıyor gibi gözüküyordu. Ayrıca mürekkebin rengi ise bana (sizin yazı şeklinizlede birleşince) eski zamanlardan kalma bir hava hissettirdi. Bu güzel video ve tanıtım için teşekkürler. Devamını beklemekteyim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler. Beğenmenize sevindim. Kalem vintage bir Pelikan ve çok güzel yazıyor gerçekten. Umarım Fatih bıkmaz da yeni videolar çekebiliriz.

   Sil
 11. Merhaba, bloğunuzun sıkı bir takipçisi olarak videoyu çok beğendim, ellerinize sağlık :)
  El yazınız çok güzel maşaallah. Kendi el yazımı geliştirme adına, videodaki yazı karakterlerin bulunduğu alfabeyi ya da bu karakterlerin genel bir adı var ise bu adı paylaşabilirseniz çok sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Güzel sözleriniz için teşekkürler. Ancak bu alfabenin bir adı var mı bilmiyorum. Benim kalemden kaleme değişen el yazım olur kendileri :) Yine de font sitelerinden bakmak lazım. Benzer bir şey bulunabilir.

   Sil
  2. Sonraki videolarınızda küçük büyük harflerden oluşan tüm bir alfabeye yer verebilirseniz, benim gibi yazısını geliştirmeye çalışan kişiler için çok faydalı olur diye tahmin ediyorum :)

   Sil
  3. Oldukça mantıklı. İnşallah bir dahaki sefere öyle yapalım.

   Sil
  4. Harika olur :) İlginiz için teşekkürler...

   Sil
 12. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 13. Ya ben oblik uç kullanmayı beceremiyorum ya da Pelikan'ın obliki bir başka ve sizin yazınızla birleşince böyle güzel bir yazı çıkıyor. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence biraz da Pelikan'ın vintage oblik ucu fark yaratıyor. Hatta işin yüzden seksenini o yapıyor diyebilirim.

   Sil
 14. Çok güzel :O

  Turgay Bey'e baba diyebilir miyim :P

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahah yok baba demeyin, yaşından genç gösteriyor :)

   Sil
 15. Thanks for the video. Beautiful pen, ink, nib, writing :).

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...