Inoxcrom P200 Fountain Pen Review / Inoxcrom P200 Dolmakalem İncelemesi

Scroll down to read in English


Bugün sizlere tarihi 1942 yılına kadar giden bir dolmakalem markasının, Inoxcrom'un, P200 modelini tanıtmak istiyorum. Babamın hediyesi olarak bana gelen bu kalemi, çok uzun süre kullanmadan tutmuştum. Neden bilmem, bazen bir kalemi kullanana kadar çok bekliyorum. Bu kalem de uzun süre kalemlikte bekledikten sonra, çok sevdiğim kalemler arasına girdi. 


Kalemin boyutları oldukça güzel, ortalama. Kapağı vidalı ve dönüştürücü ya da standart kartuşla çalışıyor. Gövdesi çelik, tutma yeri, kapağı ve tasarımda bütünlük sağlaması açısından gövde tepesi de aynı bordo plastikten yapılmış. Plastik olarak kullanılan malzeme oldukça sert ve dayanıklı yapıda. Ben bu kalemi genelde seyahat esnasında kullanıp, kılıfsız şekilde çantamda taşımama rağmen, üzerinde bir çizik bile olmadı. Ayrıca kapak oldukça sağlam kapanıyor. Örneğin Pelikan M200'de görülen kapağın kendi kendine açılması durumu bu kalemde görülmüyor.  


Inoxcrom P200'ün ucu oldukça farklı bir yapıda. Bildiğimiz standart dolmakalem uçlarına göre uzunca.Ayrıca, kalem çelik uçlu olmasına rağmen bir çizgi çeşitliliği mevcut. Bunun, uç şekliyle ilgili olabileceğini düşünüyorum. 


Inoxcrom, P200'ün tasarımı sade tutarken, ucu da bu doğrultuda sade hale getirmiş. Ucun yan kanadındaki bu Inoxcrom yazısından başka uç üzerinde kalınlığı ya da ucun menşeini gösteren herhangi bir ibare mevcut değil. 


Inoxcrom dolmakalem daha ilk mürekkeplenişinde kolaylıkla yazan, sorunsuz, dayanıklı, work horse tabir edilen gündelik kullanıma çok uygun dolmakalemlerden. Eski bir kalem olduğundan şu anda aktif olarak satılmıyor. Bahsettiğim gibi bu kalem bana babamın hediyesiydi. Sanırım, Adana'da bir kırtasiyeden almıştı. Eğer elinizde varsa kıymetini bilin lütfen. Yok şayet bir gün ücra bir kırtasiyede ya da internette denk gelirseniz, kendisiyle gönül rahatlığıyla ciddi düşünebilirsiniz...

Sevgiler,

Zeynep Tapasoğlu

CONTINUE to READ in ENGLISH


Today, I would like to introduce you with a fountain pen of a brand that goes back to 1942. (Not the pen goes that date, only the brand itself) Inoxcrom P200 came as a gift from my father. I haven't used it for a while when I first got it. Sometimes it happens; I wait for a while before using a product. Now, it is among my favorite pens, especially on my travels. 

Sizes of the pen is quite nice, average. Cap is a screw type and the filling mechanism is a cartridge/converter. The body is made of stainless steel and the cap, grip section and as of design integrity top of the body are made from a sturdy plastic material. Plastic material used on this pen is quite sturdy and durable. Even though I use it during my travels, keeping it in my bag without a pen case, there is no scratch on the cap. Besides, cap screws very tight. So it does not unscrewed by itself as Pelikan M200 pens' do.

Inoxcrom P200's nib has a different shape. It is a bit longer when compared to regular fountain pen nibs. And it has a line variation even though it is a steel nib. I guess the nib shape eases the variation.

As Inoxcrom P200's desgin is very plain, so does the nib. Except Inoxcrom branding on the nib wing there is no indication or engraving on the nib. 

(Writing sample from Mathnawi "This world is one thought emanating from the Universal Intellect")

Inoxcrom P200 is an out-of-box working, problem-free, sturdy, work horse fountain pen. Since it is an old production it is not actively sold today. As I mentioned, it was a gift from my father who got it from a remote city in Turkey. If you already own this pen, watch it carefully. And if you don't have it and if you come across with it online or in a stationery shop, you can consider it in peace. 


Cheers,

Zeynep Tapas

22 yorum:

 1. Zeynep hanım,
  İlk defa metal yapıdaki bir kalem ilgimi çekiyor. Sanırım kullanılan plastiğin sıcak renginden dolayı olsa gerek.
  Dİğer konu bir bayan blogunu takip etmenin dezavantajlarından olsa gerek kalemler çantalarda taşınıyor incelemelerde klipsin niteliğine pek değinilmiyor. Oysa gömleğin, ceketin cebinde kalemini taşıyan erkekler için bu husus önem arzediyor. Kolay takılır mı? Eğilip doğrulurken düşer mi? Cebin içinde bir oraya bir buraya gezinir mi?
  Mürekkebi de merak ettim doğrusu? Durun tahmin edeyim Diamine Majestic Blue olabilir mi?
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vallahi ne deseniz haklısınız :) Klips meselesi benim için gri alan. Neredeyse hiç kullanmıyorum. Hoş aslında kalemi incelerken bakıyorum ama yazarken uçup gidiyor. Bu kalem gerçekten dayanıklı bir gövdeye ve plastiğe sahip, klipsi de oldukça sağlam. Gömlek cebinde gezmez gibi geliyor ama teyitli bilgi değil. Lütfen yaymayalım.

   Mürekkep durumu şöyle. Ben bu kalemi seyahatte kullanıyorum dedim ya. Geçen aylarda Ankara'ya giderken siyah kartuşla götürdüm. Kartuş bitti. Yıkayamadan Kaweco Turkuaz kartuş taktım. O yüzden hala biraz koyu yazıyor. Yani Kaweco Turkuaz kartuş artı biraz siyah :)

   Sil
 2. fp bcn. fountain pen barcelona.

  her yerde var o nedenle. ama pek dikkate değer bulunmuyor kendi memleketinde dahi. italyanların ortalama giyim markaları adına çin'de üretilen ve daha pahalı ama daha kalitesiz kalemlerinin bile daha fazla ilgi gördüğünü bir kalemci amcadan öğrenmiştim.

  eski kalemlerinde çeşitli boyutlarda yazısız uçları var inoxcrom'un bundaki gibi. bir de oldukça ufak ve ince kalemlerine de rastladım. neresine mürekkep alıyor, diye düşündürtmedi değil. gördüğüm en ufak uç da bir inoxcrom'a aitti.

  bu kalemdeki gibi, bir silindirin etrafına sarılmış gibi oluyor çoğu eski modelinde uçları gördüğüm.

  yenilerinin çoğu hala metal gövdeli. bir tasarım karakteristiği yok bu markada da. standında isim görmeseniz, hee, cross, der geçersiniz.

  gördüğüm en en en fazla fiyat etiketi biçileni de 200 euro civarı.

  bulunsun bir inoxcrom diye lamy'den hallice bir modelini almıştım. pek sempatimi kazanmadı açıkçası, bir iki sayfa yazıp bıraktım. o nedenle uzun sürecek bir kalite gözlemi yapamadım ama kalem hiç kalitesiz hissi vermedi. bu arada bazı eski modelleri scrikss gibi parker stili. hatta eski scrikssler'in yolu buralara düşmüşse, inoxcrom sanılıyor.

  yine de bulunmasında fayda var, çünkü türkiye'de nadir kalemlerden. ha, diyince bulunmuyor.

  böyle alacaksın plastik olmayanından 10 tane, yerini bulursan 8-10 euro arası zaten. genel hediye kalemi yapacaksın. tam ona uygun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende bu kalemden başka 7-8 tane daha Inoxcrom mevcut ama hepsi plastik gövdeli ve standart uçlu kalemler. Daha çok çocuklara filan verilecek tarzda eğlenceli tipler. Ama bu kalem onlardan ayrı, sanırım daha eski bir model.

   Yeni üretimlerinin bir kısmına baktım. Aynı söylediğiniz gibi, Cross ve Scrikss'in yeni modelleri gibi. Düz, metal gövdeli, üzerinde hiçbir ayırt edici ibare ya da karakteristik yok. Bu kalem öyle değil mesela. Belli bir tasarımı, kendi içinde tutarlı bir çizgisi var. Onu seviyorum bu kalemde.

   Özellikle kukuxumusu ve agatha ruiz kalemleri tam sevimli hediyelik kabilinden... Asıl eskilerini bulmak mesele.

   Sil
  2. zaten bizim kırtasiyelerde pek olmayan ama buralarda yaygın bir tür bu plastik gövdeli kalemler. çocuk veya lise düzeyi öğrenci işi olanlar. kırtasiyenin dolma kalem kısmında değil, okul mazlemeleri kısmında paketlenip asılan türlerden, veya bir kutuda dikine 50 adet duranlardan.

   onları hesaba katmadan da kutusuyla (hani şu lamylerde olmayan kutu) bir inoxcrom'dan bahsediyorum hediyelik derken. tek veya tükenmez kalemle çift olarak var.

   eskileri de bulmak mesele, kalemcilerle falan konuştuğumda, artık insanların eski kalem alış verişini tamamen internete kaydırmalarından bahsediyordu. ister şehrin belli bölgelerinde kurulan eski eşya, antika pazarları, ister yerleşik yerler, hemen hepsi de eskiden yüzlerce kalemin tezgahta olduğunu söylerken, şimdi 10-20 tane belki kalmış ellerinde.

   e kalem de kendi memleketinde dahi her kırtasiye de lamy'nin şu dönen standları gibi stand koymayıp, sorduğumda alt taraftan bir raftan çıkıyorsa zaten durum az çok belli oluyor. belki bu şekilde eskisine ulaşılır ama, bilemiyorum.

   fark ettim de, bana yaptığı eşşeklikten sonra lamy'den nasıl soğumuşsam, her yorumda kendisine sallıyorum bol bol. eskiden severdim...

   Sil
  3. Sanırım yerli pazarlar daraldığı için, elindeki kalemleri satmak isteyenler daha büyük olan global online pazarlara kayıyor. Böyle olunca da, kimse fiziksel olarak satış yapmaya yanaşmıyor.

   Bizde ortaokul ve lisede dolmakalem kullanımı yaygın olmadığından, o tarz kalemlere rastlanmıyor. Mesela Lübnan'da neredeyse kırtasiylerdeki kalemlerin üçte biri kurşunkalemse, üçte biri tükenmez kalemse, kalan üçte biri de bu şekilde plastik ve sevimli dolmakalemlerdi. Zaten aldığım Inoxcromları da oradan topladım.

   Lamy ile ne sıkıntı oldu?

   Sil
  4. aşka geldim, küçük inoxcrom u almaya gittim bugün, standları kaldırmışlar, şehrin kimbilir neresine kuracaklar tekrar.

   lamy? reca ederim, biten ilişkilerin arkasından konuşmuyorum.

   nasıl konuşmamaksa, sürekli arkasından atıyorum ama...

   Sil
  5. O küçük inoxcrom'lardan var bende (Eğer tahmin ettiğim kalemlerse şayet). Türkiye'ye dönünce hallederiz :)

   Ne oldu ya hu? Öğrenelim de ibret alalım.

   Sil
  6. eni boyu bir sigara kadarsa bahsettiğim kalem odur.

   lamy ile ne oldu?

   efendim hoş şeyler değil, ama bir haftada 3 lamy'nin ihanetini yaşadım.

   sadece şunu söyleyim, lamy'i koleksiyon yapıp saklayacaksın, kullanmayacaksın.

   bu kadar.

   Sil
  7. Sorun çıkarmayan kalem yoktur, kul yapısı. Bence önemli olan bir kalemde sorun çıktığında firmanın nasıl davrandığı..

   Sil
  8. illa ki sorun çıkacak, olabildiğince olaya duygusal yaklaşmamaya çalışıyorum, onun için lamy'e sövmüyorum, sadece...

   neyse efendim, iyidir hoştur, kolay kalemdir, ama benden uzak durması kafidir.

   Sil
  9. neticede gittim, pilot'un şu her yerde övülen metropolitan kalemini aldım.

   kapalı halinin şekli fevkalade güzel, yazımı da hoşuma gitti. hepsi öyle midir bilmem, tam istediğim gibi ıslak yazıyor.

   ama yine de şu "nalet" olasıca lamylerden oluşan amele kalem grubunun boşluğunu doldurabilecek gibi durmuyor.

   anlaşılan daha çok gezineceğim lamy yerine kalem koyabilmek için.

   Sil
  10. Ben yeni çıkan koyu mavi/mor olanını sevdim mesela. Sen nesini sevmedin? Neden lamy'nin yerini dolduramaz ya da?

   Sil
  11. kalem parçalarının hepsinin ismini bilmemenin sıkıntısını yaşıyorum şu an, nibin ve kartuşun takıldığı, yazarken çoğu kişinin tuttuğu kısım çok zayıf göründü gözüme. hatta düpedüz beğenmedim.

   iyi yazıyor, daha güzel yazıyor, daha da güzel bir kalem. kalemle aramda el uyumu oluşmadı bir, o kısmını beğenmedim iki.

   Sil
 3. şey ben dilek hocanın öğrencisiyim

  YanıtlaSil
 4. I've had this pen for over 15 years now, I must have got it around 1998-1999. I bought it because my beloved generic fountain pen I was using at the time was damaged at school and the P 200 was the nicest alternative for my budget of what would now amount to around 10 american dollars. Till then all the fountains I had ever used (which would amount to around three) were entirely made of plastic and the Inoxcrom was a nice change. I guess since then I have a preference for medium to large size pens and also prefer slightly heavier ones. I loved the Sheaffer 300 for example.

  I must mention that when I got the P 200 I had already used a fountain pen from Inoxcrom and that in fact I own more than one P200. The first one I got was green, but I dropped it and the nib was ruined (and later lost). Then I got it again in navy blue. Sometimes I change the nib between the two of them to have some variation and for sentimental reasons I guess, because it brings back memories from my youth. Your pen seems to be a very dark shade of brown or black, which I had never seen before. I agree with you, this pen cap screws very securely in place, which is a good feature. I was not sure about the looks of the pen at first, but now that I have owned and used lots of different fountain pens, the P 200 still stands as one of the most original (and shall I say, timeless) designs I've seen.

  Recently I was thrilled to discover a few brand new P 200 ball point pens being offered at a local stationery store and got one in gamboge color. Quality is very high, I think I will go back and get a couple more to give as gift to my sisters.

  Thank you for taking the time to write about this great and almost forgotten pen. I have a question, though. I still have the original packaging (it is a nice and unusual cardboard tube) but it does not say the model number or name. The only reason I know it's called P 200 is because I saw it on a picture in flickr. Where did you learn the model name?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dear Kurazaybo,

   Thank you for your great comment.

   After I got this fountain pen, I made an online research and nothing useful come up. However reading a fountain pen pal's blog, I came across with it in a J. Herbin Pouissiere de Lune review http://archer-rantings.blogspot.fr/2010_04_01_archive.html And then when I search for Inoxcrom P200, I also saw it on e-bay and flickr.

   I love this pen, because it has a great solid body without being heavy and the nib is great although it is a bit fine for my taste.

   I wish fountain pen brands released such great fountain pens as in old days.

   Best Regards,

   Sil
 5. Merhabalar Zeynep Hanım,

  Aşağı yukarı bütün yazılarınızı okudum şu ana kadar sanırım. Çok şey öğreniyorum sizden, sağ olun var olun. :)
  Yalnız burada kalemden çok mürekkep ilgimi çekti ve sağ olsun yorumlarda dahi bir kişi sormamış hangi marka hangi model diye. Lütfederseniz çok memnun olurum zira gölgesiyle, tonuyla mest etti beni. :)

  Sevgiler & saygılar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hep birinin bu soruyu sormasını beklemiştim sanırım. Teşekkür ederim :)
   Bu mürekkep Fp Ail'in aldığı, L'artisan Pastellier Omi Osun isimli harika mürekkep. Gerçekten çok güzel.

   Sil
 6. merhaba, yaklaşık on sene once hediye gelen ve bugüne kadar sadece çekmecede bekleyen bir dolma kalemim vardı aklıma geldi bir bakayım dedim nedir diye, markası inoxcrom modeli de anladığım kadarıyla Andreas kapağının kenarında yazıyor, siyah ve klips kısmıyla gövdesinde altın kaplamalar var,Türkçe sayfalarda bulamadım kalem hakkında bir bilgi, açıkçası bu dolma kalem konularında da hiç bilgim yok,nasıl mürekkep gerekir, nasıl doldurulur?nasıl kullanılmalı? giriş seviyesi bilgi verebilirseniz mutlu olurum :) buraları okuyunca özendim açıkçası kalemlere ve yazıya ilgi duymak güzel bir şey :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,
   Kusura bakmayın yorumunuz spam klasörüne düştüğü için görmemişim. Bu kalem için standart Avrupa tipi kartuşlar alarak kullanabilirsiniz. Waterman, Kaweco gibi markaların kartuşları uyacaktır.
   Sevgiler

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...