Işıklı geceler, saz sesleri, peynir ekmek...

Scroll down to read in English


Video çekimlerimizden birini yayınlamak istedim bu sefer. Turgut Uyar'dan Bir Akşam Üstü Rüyası şiirini yazdığım bir akşam, arada Mesnevi'den de iki satır var. Tesadüf/Tevafuk o ki 18 beyitten belki de en sevdiğim: şerha şerha ez firak...

Kalem Wing Sung 220. Ucunu makinede kesmiş, ıslak hale getirmek üzere damağı ile oynamış idim. Videonun başındaki görüntüler ise kalemin ince ayarları. Ellerim mürekkep lekesi içinde, affedin lütfen.

Ve tüm bu videoların kahramanı, güzel gözlü ve güzel görme yetisine sahip Fatih'e teşekkürler. 

Zeynep Vuslat Gecesi

CONTINUE to READ in ENGLISH

Are you surprised because I have only the Turkish version of the headline? Please don't be, I didn't forget about the ones who are reading those posts from overseas. I just couldn't translate it, because it would be a crime to ruin a nice poem by translating it in an awful way. 

Fountain pen on the video is a Wing Sung 220. I grind it with a machine, tempered the feed in order to increase the flow (I like wet writers). The first shots of the video is showing me while making the latest tuning. Please forgive me my hands are dirty from the ink I played with. 

And I would like to thank to Fatih, my friend and hero with beautiful eyes and ability to look beautiful. 

Zeynep Thenightof Reunion

21 yorum:

 1. Galiba herkesin elinin altında onardığı, tamir ettiği kalemlere denemek amacıyla elinin altında gözden çıkardığı mundar olan bir Pelikan 4001 şişesi var, tabii sizin de bu amaçla kullandığınız varsayımında bulundum. :)

  Saz sesleri beklesem de başlangıçta, güzel bir müzik seçimi unutturdu bu beklentimi, Gerçekten güzel bir çalışma olmuş, bir markanın bakın nasıl özenle üretiyoruz ve deniyoruz kalemlerimizi dediği videolar gibi. Bir de sonda o Turgut Uyar yazısı tabii.

  Bu arada eli mürekkep olmayan dolmakalem kullanıcısı mı olur Allah aşkına?

  YanıtlaSil
 2. Aynen öyle, mürekkeplerimi şöyle bir gözden geçirince onda karar kıldım. Ama ne yalan söyleyeyeyim, bu konuda waterman şişesi muhteşemdir. Yan yattığı için dibinde kalan mürekkep de kullanılır.

  Müzik Fatih'in seçimi, ben olsam ne koyardım bilmiyorum. Öyle ümmiyim ki müzik konusunda... Aslında Wing Sung'dan para aldım, viral yaptım :p

  Ben seviyorum normalde ama her ortama uymuyor :)

  YanıtlaSil
 3. Oohoo biz bu videoyu izledik eskittik bile. :) Bu arada dikkat ederseniz videolar gittikçe uzuyor. :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bakalım bir iki video planımız daha var. Fırsat bulursak çekeceğiz... Hem de daha uzun olacaklar.

   Sil
 4. wonderful calligraphy, admirable!
  thanks for show!

  YanıtlaSil
 5. Çok büyük bir zevk bu videoyu izlemek, öyle ki nasıl geçip bittiğini anlamadım zamanın. Bir husus üzerine böylesi yoğunlaşabilmek de onu ayrı bir güzelliğe kavuşturuyor, hem gıpta hem tebrik ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler, beğenmenize sevindim. Ben de yazı yazma kısmı uzun oldu mu acaba, insanlar sıkılır mı diye endişeleniyordum açıkçası :)

   Sil
 6. selamlar,
  2 dakikaya doyamadım :) gerçekten çok güzel yazınız var izlerken iştahım kabardı ne yalan söyleyim kendi yazımı düşününce biraz hayal kırıklığım olsada azimle güzel bir kaç kelime yazmak istiyorum şu anda bu güzel çalışmalarınızın devamını dört gözle bekliyoruz emeginize saglık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler Barış, gerçekten pratikle insanın yazısı güzelleşiyor. Şu linkten benim yazımın geçirdiği evrimi görebilirsiniz :)

   http://www.banasikcayaz.com/2012/11/about-handwriting-el-yazisi-uzerine.html

   Sil
 7. daha fazla, daha fazla, daha uzun... fatih bey'e de bir selam.  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah, daha güzelleri de olacak. Fatih'e de "olmasaydın olmazdı" diyelim :p

   Sil
 8. Sîne hâhem şerha şerha ez firâk
  Tâ bigûyem şerh-i derd-i iştiyâk..

  Koca Mevlana sadece bu beyti yazıp bıraksa dahi Mesnevi değerinden bir şey yitirmiş olmazdı sanki..

  Videonuz harika olmuş. Çekim tarzı ve ustalığı belgesel tadında. Ellerinize sağlık. Bu arada çalan müziği çok merak ettim. İnsanı başka dünyalara götürüyor adeta..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaten bilirsiniz, Mesnevi 18 beyittir derler. Bu beyitse, benim son iki senemin özeti gibi. O yüzden size katılmamam mümkün değil.

   Video'nun bu belgesel tadındaki hali için Fatih'in ellerine sağlık. Göz var, göz var gerçekten....

   Müzik için aşağıya bir yorum bıraktı sanıyorum.

   Sil
 9. selamlar...
  http://www.allaboutjazz.com/php/article.php?id=30429#.UrPZlvQW18E

  YanıtlaSil
 10. Eyvallah....
  sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 11. Zeynep abla merhaba.
  Bir sorum var. Daha sulu yazabilmek için ne yapmalı? Bunun için bildiğiniz ya da denediğiniz bir yöntem var mı? Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnternette bazı yabancı videolarda daha ıslak yazmak üzere kalem ucuna uygulanabilecek işlemler gösteriliyor. Uçların arasını açmak ya da damağı jiletle genişletmek gibi ancak doğru yapılmazsa kaleme zarar verme olasılığı mevcut.

   Sil
 12. Zeynep hanım günaydın,
  Videoda dikkatimi ucu sürtüp düzelttiğiniz bir taş benzeri alet çekti. Benim kalemlerde de bazen kağıdı çizme olayı var. Bu çok sinir bozucu bir durum. Daha önce bir yerde cam ile yapıldığını duymuştum. İstanbul'da olmayınca her şeye ulaşamıyoruz maalesef :( Çok ince keçeler var ama cesaret edemiyorum. Bu taşı nereden tedarik edebilirim acaba? Emekli olunca bu sevdayı yaşayan insanların kalemlerini tamir eden biri olmak istiyorum. Zaten çok fazlada dolma kalem ustası kalmadı. Dolma kalem gerçekten bir sevda ben rüyalarımda bile kalemlerimi görüyorum o kadar sevdalıyım yani. Araba kullanırken bile bir elimde dolma kalem olur. Neyse konuyu dağıttık sanırım:) Dolma kalem ucunu düzeltmek için ne yapmalıyım acaba?
  Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.
  Kolay gelsin.
  MK
  Adana

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Muharrem bey merhabalar,

   Kalemlerde kağıdı çizme iki temel sebepten olur. Birincisi uç topları hizalı değildir, bu durumda törpü kullanmak yerine bir büyüteçle bakarak elle iki topu aynı hizaya getirmek gerekir. İkinci sıkıntı ise uç topunun tam yuvarlak olmamasından kaynaklanır. Bu durumda ise, uç topunu aşındırıcı kullanarak yuvarlak hale getirir, üstündeki çapağı alırız.

   Bu işlem için cam kullanılabilir ya da zımpara kullanılır. (Keçeyi hiç duymadım) Zımparanın ise çok ama çok ince yani yüksek gridli olması lazım. 10.000 ya da 12.000'lik zımpara. Bunu bulmak çok zor olduğundan şöyle yapıyoruz. Bir kozmetik mağazasına gidiyoruz ve linkteki tırnak törpülerinden alıyoruz http://nerwen44.blogspot.fr/2013/07/watsons-4-tarafl-trnak-parlatc-torpu.html
   Bu törpünün 3. yüzü istediğimiz incelikte bir zımpara oluyor. Zımparanın yüzeyini ıslatıp aşağıdan yukarıya ve sağa sola doğru sekiz ya da sonsuzluk işareti çiziyoruz. Ancak bu arada sık sık nasıl yazdığını kontrol etmemiz lazım.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir. Bu konuda önümüzdeki zamanlarda videolar çekme planımız var. O zaman daha da iyi anlaşılacaktır sanırım.

   Sevgiler

   Sil
 13. Zeynep hanım merhabalar,
  Gerçekten süper fikir ya:) Hemen bugün alıyorum. Çok teşekkür ederim.
  Kolay gelsin.
  MK
  Adana

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...