Pilot Iroshizuku Ama-iro Ink Review / Pilot Iroshizuku Ama-iro Mürekkep İncelemesi

Scroll down to read in English


Haftaya, bu gri gökyüzüne inat ama-iro ile yani "mavi gökyüzü" ile başlamak istedim. Şimdi "secret" diye anılan, imgeleme çok eski zamanlara dayanır. Çünkü aradığımız şey de bizi arar. Mevlana'nın dediği gibi, "Susuz olan suyu ararken, su da onu aramaktadır". Ben de bu hafta hep bu gökyüzü mavisi ile güzel ve mavi gökyüzünü çağırdım. Fotoğraflardan anlaşıldığı üzere, en azından çekim yaparken geldi aradığım mavi gökyüzü. 


Ama-iro, canlı ve neredeyse neşeli denebilecek bir mavi. Resmi evrakta, iş hayatında kullanılacak bir mavi değilmiş gibi görünse de, bence projeler, ödevler ve sair döküman üzerinde bu renkte düzeltme ve değişiklik yapılabilir. Hem çarpıcı olur, hem de ciddiyetinizden ödün vermez :) 


Ben yukarıdaki yazı örneğini Lamy Lady ile yazdım. Lamy Lady, hani neredeyse kullanmaya kıyamadığım kalemlerden bir tanesi. Daha önceki incelemesi için bu linki takip edebilirsiniz. Medium olmakla birlikte oldukça ıslak ve yumuşak yazan bir uca sahip. 


Daha yakından bakınca fark edebileceğiniz gibi, mürekkep orta karar gölgelilikte. Özellikle ıslak bir kalemde harf diplerinde gölgelenme yapıyor.


Ama-iro'ya yakın renklere bakarsak, J. Herbin Bleu Pervenche ve Lamy Turquoise oldukça benzer renkler. Edelstein Topaz ise Ama-iro'dan bir tık daha koyu. İncelemesini hatırlamak için bu linki takip edebilirsiniz. 

Siz nasıl buldunuz bu gökyüzü mavisini?

Sevgiler,

Zeynep Mavilimmavişelim

Şimdiye kadar incelediğim diğer Iroshizuku mürekkepler de burada


CONTINUE to READ in ENGLISH

I wanted to start the week with ama-iro, "blue sky" despite the grey weather in Istanbul. Nowadays people call it "secret" but the power of imagination was known since the ancient times. Because what we call, also calls us. As Rumi says "While thirsty seeks for the water, water seeks for him/her as well". So I did called blue skies all this week with this sky blue ink. As understood from the photos, the blue sky I was looking for just popped up at least for the photo shooting. 

Ama-iro is a vivid blue, almost to be called joyful. Even though it seems it is not possible to use it in official documents or in business life, I think it is great for making amendments or corrections on any document. You can still be seen without conceiding from your formal attitude :)

I used Lamy Lady for the writing sample. I almost not have the heart to use it. You can follow this link for my review on that pen. It is a medium nib but a wet writer. 

When you look up closely, you can see it has a medium shading. You can see it mostly on the bottom of the letters. 

The closest colors to ama-iro is Lamy Turquoise and J. Herbin Bleu Pervenche while Pelikan Edelstein Topaz is a bit darker from ama-iro. You can also follow the link to remember its review. 

Did you like this blue sky?

Cheers,

Zeynep Bluebluesky

And here is the previous Iroshizuku reviews I posted:


25 yorum:

 1. While you are imagining blue sky, I am musing on snow. Ama-iro reminds me of Sailor Sky High and Pelikan Turquoise. Definitely a dreamy color for either seasons.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. It snowed here for two or three days but it never lasts more than two days in Istanbul.

   Sailor Sky-High is a bit hard to clean from the pens. I did not experienced the same in Ama-iro

   Sil
 2. Hmm, bu adamlar (ve muhtemelen hanımlar) mavi yapmayı biliyorlar. Denizin ortasında oldukları için midir nedir.

  Iroshizuku incelemeleri çok değerli. Hem pahalı hem de bir türlü hangisinin uyacağını bilemediğim birbirine benzeyen bir sürü mavileri var. Teşekkürler Zeynep Hanım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel analoji, büyük ihtimalle tam da o sebepten... Hokusai'nin The Great Wave off Kanagawa'sı da bunun en güzel örneği değil mi? Dünyanın en güzel resimlerinden biridir bence.

   Teşekkür ederim. Bunu takdir etmenize inanın çok sevindim. Çünkü amacım, size bir mürekkebi satmak değil. Hiçbir ticari bağlantım yok. Sadece bin tane imaj varsa bu mürekkebe dair, bir tane de ben eklemeye gayret ediyorum. Zira sayı arttıkça istatistiksel olarak ortalamada doğruya o kadar yaklaşıyoruz.

   Bir de ben şunu gözlemliyorum, insanın mürekkep zevkleri de değişebiliyor. Bir dönem yeşillere düşmüşken, bir dönem mavilere kaptırabiliyor insan gönlünü :)

   Sil
 3. ülke gündeminden ne kadar farklı ve güzel bir gökyüzü mavisi var burada..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ülke gündemi deyince aklıma Immanuel Kant'ın mezar taşında yazan ve her hatırladığımda kalbimi titreten cümlesi geldi aklıma

   "Üstümde yıldızlı gökyüzü, içimde evrensel ahlak yasası"

   Allah bizi gökyüzünden ayırmasın...

   Sil
 4. bir de şu geldi benim aklıma nedense : güzel günler göreceğiz,güneşli günler...

  YanıtlaSil
 5. Bu mürekkep kartelası çok iyi oldu vallahi, elinize sağlık. Tamamının fotosunu çekip yayınlamayı düşünmez misiniz? Mürekkep seçmek isteyenlere rehber olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında yapılabilir sanırım, özellikle de fotoğrafla değil de tarayarak. Ama onun için renkleri bozmadan tarayan bir tarayıcı gerek...

   Sil
  2. Brian Goulet kıskanacak sizi. :)

   Sil
 6. Very nice! How do you think it compares to Kon-Peki? Thanks!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kon-peki is a bit darker when compared to ama-iro.

   Sil
 7. Iroshizuku ailesinden şimdiye kadar incelediğiniz mürekkepler:
  Ama-Iro (Türkuaz), Shin-Kai (Mavi-Siyah), Ajisai (Açık Mavi / Royal Blue) ve Ina-Ho (Açık Kahve)

  Defter ve kalem denemelerinizde yardımcı oyuncu olarak kullanılanlar:
  Tsuki-Yo (Koyu Mavi), Yama Budo (Mor)

  Belki buraya yansımamış renkler de var elinizde. Bu tecrübelerle en başa dönmek mümkün olsaydı Irshizuku'dan hangi 3 rengi alırdınız? Ya da 5 mi olsun?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hmmmm güzel soru :)

   Öncelikle yama budo çok güzel tonda bir mor. Çok şık. Zaten iroshizuku'nun en çok satan renklerinden bir tanesi.
   İkinci favorim ina-ho ama kullanım alanı az. Ama gerçekten az bulunan bir renk.
   Üçüncü favorim ise tsuki-yo. Aslında üçü de sahip olduğum mürekkepler.

   Diğer ikiye gelirsek, bunlar benim de seriye eklemek istediklerim. Birincisi günlük kullanım için asa-gao, ikincisi ise murasaki-shikibu. Ancak yine çok tercih edilen kon-peki var. O da güzel bir renk. Es geçmemek lazım. Elimde yok ama bir arkadaşımdan alıp incelemesini yapacağım kısmetse.

   Siz hangilerini düşünüyorsunuz?

   Sil
 8. Evet Yama-Budo bence de çok güzel. Mor değil de, eflatun demek lazım galiba. Sonra Ina-Ho. (Ona da açık kahve değil de koyu sarı diyebiliriz.) Ve üçüncü olarak seçtiğim renk Kiri-Same (gri).

  Ben de beşe tamamlasaydım, dört numarada Chiku-Rin (açık yeşil) ve beş numarada Yu-Yake (turuncu) olurdu ama çok pahalı olduğu için bir defada 3 şişe yeter diye düşünüyorum.

  Günlük kullanım renkleri olan mavi ve siyaha hiç yaklaşmadım dikkat ederseniz. Pelikan, Parker gibi markaların mavi ve siyahları yetmiyorsa bile Noodler's var, Diamine var. Bunlar dururken günlük kullanımda Iroshizuku harcanır mı?. Evet biz onu da harcarız. :) Ama en azından öncelik sırası çok gerilerde.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben nedense Kri-same'yi bulurum gibi geliyor. Montblanc oyster grey, Albert Einstein, Diamine grey, graphit filan varken sanki kri-same sırdan kaçıyor gibi.

   Chiku-rin de arkadaşımda bulunan renklerden. Onun da incelemesini yapabiliriz. Yu-yake'ye alternatif olarak da Sailor jentle apricot'a bir bakın derim.

   Ben de siyaha hiç yaklaşmıyorum. Popüler renklerden biri olan kahverengi de benim tarzım değil. Ama günlük bir mavi istiyorum. Neticede yaz yaz o kadar da çabuk bitmiyor :)

   Sil
  2. Ben de mavisiz yapamıyorum ama Fehim Bey'e de katılmamak elde değil. Örneğin Tsuki-yo. Kullandığım ortamlar, kalemler tam olarak uyumlu olmamış olabilir ama neticede Parker Quink Blue Black'ten çok da farklı göremedim ne yazık ki. Çok güzel akan, sıkıntısız bir mürekkep ama Diamine'da da bir dizi mavi renk varken Iroshizuku'da mavi belki de o kadar da gerekli değilmiş gibi geldi. Ama mesela Yama-Budo gerçekten daha özel ve kullanması eğlenceli bir mürekkep. Ben Iroshizuku alacağım zaman canlı renklerden seçmek istiyorum artık.

   Daha önce bir yerlerde yazmıştım. Diamine şu an için 30ml şişelerle de alınabildiğinden farklı renkler denemek isteyenler için en ekonomik mürekkep gibi görünüyor. Iroshizuku için ise şişesine para ödüyor olma ihtimalim çok yüksek. Günlük kullanım için 350ml Blue Black Pilot mürekkep 80 TL'ye satılıyor eBay'de. Waterproof ve çok mülayim mürekkepler üretiyor Pilot da. Mesela o fena halde beni sıkıştıran bir konu :)

   Sil
  3. Seçkin bey, maaalesef evet, şişeye para ödüyoruz. Allah'tan mürekkep hemen biten bir şey değil de oradan az da olsa yırtıyoruz. Yani ayda bir şişe bitiriyor olsak elbette Iroshizuku alamazdım kendi adıma :)

   350 ml mürekkep bence çok. Neticede mürekkep dediğimiz şey bozulabilen bir şey. Hiç gerek yok. Tasarruf edelim derken elimizde 300 ml bozuk mürekkeple kalabiliriz. En güzeli, az az sık sık almak bence :) O açıdan Diamine'i takdir ediyorum. O plastik şişeler seyahatte de kullanışlı. Hatta ben geçenlerde karışık paketlerdeki kartuşlarından aldım.

   Sil
 9. Bu mürekkeplerin kartuş versiyonlarından üretiyorlar mı acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Edelstein'lerin kartuş versiyonları çıktı ama Iroshizukularda mevcut değil maalesef.

   Sil
 10. Evet edelstein sipariş ettim geliyor. Bunların da olsaydı ne güzel olurdu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Graf von Faber de yeni çıkardığı pahalı mürekkep serisine kartuş yapmış. Bir tek pilot kaldı geriye :)

   Sil
 11. Ama-iro ve Kon-peki kullanmaktan vaz geçemeyeceğim iki renk. Özellikle Ama-iro ya ayrı bir vurgunluğum var. Sanki bitecekmiş gibi eve kutu kutu alıp stoklayasım geliyorki yapmamış değilim :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de seviyorum ama stoklayacak kadar değil. Piyasada çok muadili olan bir renk gibi geliyor :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...