Pilot Iroshizuku Shin-Kai Ink Review / Pilot Iroshizuku Shin-Kai Mürekkep İncelemesi

Scroll down to read in English


Merhabalar,

Haftanın son gününü, bir mürekkep incelemesiyle kapatmak istedim. Mavi-Siyah mürekkepler benim öncelikli tercihim olmasa da, pek çok kişinin iş hayatında bu tonları tercih ettiğini biliyorum. Bu sebeple güzel bir mavi-siyahla, derin deniz anlamına gelen Shin-Kai ile başlamak istedim. Yazları deniz tatili yaparken, en sevdiğim şeylerden biri de gece karanlığında denize girmektir. Karanlıkta derinlik algısını yitirdiğimden midir bilmem deniz hep daha derin, hep daha koyu gelir bana geceleri. Bu yüzden bu mürekkebin kapağını açar açmaz o tatillerin gece denizleri geldi aklıma. 


Ben bu mürekkebi denerken Rhodia defter üzerinde, Conklin Mark Twain Crescent Filler dolmakalemimi kullandım. Orta ıslaklıkta yazan bu kalem, mürekkebin rengini ortaya çıkardı diye düşünüyorum. 


Mürekkepte gölge (Shading) olarak geçen rengin yazı içerisinde açıklı koyulu görünmesinden daha önce bahsetmiştim, Shin-Kai'de de bu gölgeleri görmek mümkün. 


Bu yazı örneği de aslında aynı kalemle yazıldı ancak aradaki fark o ki, ilk örnek kaleme yeni mürekkep çekildiğinde yavaş yavaş yazıldı. Bu sebeple mürekkep daha koyu görünüyor. İkinci örnek ise daha sonra bir konferansta hızlıca aldığım notlar.  Burada kalem daha az ıslak yazdığından, gölge daha çok ortaya çıkmış. Bu defter ise Paperblanks


Peki bu mürekkep çok güzel ancak biliyoruz ki, hem Iroshizuku mürekkepler ortalama mürekkeplerin üstünde fiyatlara sahip, hem de Türkiye'den bu mürekkeplere ulaşmak oldukça zor. Bu sebeple elimdeki mavi-siyahların bir karşılaştırmasını göstermek istedim. (Yalnız ufak bir karışıklık olmuş, Diamine Presidental Blue değil, Diamine Prussian Blue olacak) Shin-Kai'ye en çok yaklaşan renk Private Reserve Sonic Blue ve J. Herbin Bleu Nuit olarak görünüyor. Private Reserve de Türkiye'de satılan bir marka değil. J. Herbin'i ise Kadıköy Güven Sanat Kırtasiye'den edinmek mümkün. Shin-Kai'nin aynısı olmasa da sevdiğim bir mavi siyahsa Sailor Jentle Blue-Black. O da Sirkeci Yeni Zaman Kırtasiye'den 25 liraya alınabilir. Yine Pelikan Edelstein Tanzanite hoş bir mavi siyah olarak, şişesinin güzelliği ile de Shin-Kai'nin rakibi niteliğinde...

Sizin mavi-siyah mürekkeple aranız nasıl? 

Sevgiler,

Zeynep Maivesiyah

CONTINUE to READ in ENGLISH

Hi There,

I wanted to close the week with an ink review. Although blue-blacks are not my first choice to use, I know I lot of people prefers them for the business life. Therefore I would like to start with a beautiful blue-black, Shin-Kai as it means deep sea. One of my favourite things while on summer holidays is to swim during the night. I don't know if it is because I lost perception of depth due to darkness, but the sea seems deeper and darker at night. Therefore, as far as I unscrew the cap, it reminded me of the swimming nights of my holidays.

While testing this ink, I used my Conklin Mark Twain Crescent Filler fountain pen on Rhodia dotpad. I think this medium wet writer was able to emphasize the color of this ink. 

I mentioned about the shading on the inks before, it is possible to see a good shading in Shin-kai.

Second writing sample is also written with the same pen. However, when I wrote the first sample, it was when I newly inked the pen and I wrote slowly and carefully. So the writing seems darker. Second sample is my rapidly taken conference notes after a while with same pen and same ink. Since the pen writes a bit less wetter, the shading can be seen more. This notebook is Paperblanks.

Yes, this ink is really beautiful, but it is a known fact that Iroshizuku inks are above the avarage ink prices, besides it is hard to get them if you live in Turkey. Therefore, I wanted to make a comparison of my blue-black inks. (There is a little mistake, it will be Diamine Prussian Blue, instead of Presidental Blue) I think the closest color to Shin-Kai is Private Reserve's Sonic Blue and J. Herbin Blue Nuit. Apart from resemblance, I like Sailor Jentle Blue-Black. Also, with its nice color and luxurious bottle Pelikan Edelstein Tanzanite is a competitor of Shin-Kai.

Do you like blue-black inks?

Cheers,

Zeynep Blackandblue

14 yorum:

 1. Merhaba : )

  Mavi-siyah mürekkeplerle yazmaya doyamıyorum desem, yeridir. İlkokuldayken yılbaşı çekilişiyle hediye edilen bir dolmakalemi de yıllarca (aslında hala da) yalnızca mavi-siyah mürekkep ile kullandım, küçükken bile böyle bir takıntım vardı. Şimdilerde mor tonları da eklendi bu takıntıya; genel olarak diğer renkler ikinci planda kalıyor, çok özel olmadığı sürece. Son iki aydır toplantı ve çalışma notlarım için dedeciğimin Schrikss 419'unu L'Artisan Pastellier Bleu Baikal ile kullanıyorum. L'Artisan Pastellier'den aldığım diğer renkler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim ama mavi-siyah tonlu mürekkeplerini gerçekten beğendim.

  Shin-Kai'ye ise bayıldım. Harika bir ton doygunluğu var. Türkiye'de hem kalem, hem mürekkep açısından bu kadar kısıtlı kalmamız çok sinir bozucu.

  Yine harika bir inceleme. Elinize sağlık. : )

  Sevgiler,

  Nazlı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Nazlı,

   Aslında L'artisan Pastellier Baikal Blue benim ofis mürekkebimdi uzunca zaman. Ofiste bir şişe tutuyordum. Acil durumlarda, mesela elime bir kalem geçmiş ve eve kadar bekleyemiyorsam onu kullanıyordum. Şimdi değiştirdim ofis mürekkebimi.

   Shin-Kai Baikal Blue ile karşılaştırıldığında daha koyu, biraz daha da kayar nitelikte.

   Maalesef kısıtlılık açısından katılıyorum. Ama bizim sayımız arttıkça firmalar da kabuklarını kıracaktır diye inanıyorum. Mesela Pilot Metropolitan'ın Türkiye'ye bu kadar çabuk gelmesi bence önemli bir işaret. Darısı diğer kalemlerin ve diğer markaların başına...

   Sevgiler

   Sil
 2. Selamlar,
  Öncelikle mavi-siyah benim rengim olmadığını birkez daha anladım :) çok kısaca anlatmak istiyorum :) uygun kelimeleri bulamadıgım için, yazımın biraz mavi biraz siyah görünmesi pekde sevdigim bir şey değil sade renkler daha çok hoşuma gidiyor ama ikinci resimdeki yazınız her ne kadar hızlı yazdım desenizde yazı ve rengi gayet hoş durmuş ve fiyatıda oldukça makul denemek lazım buralarda pek fazla kalem ve mürekkebe ulaşamasakda :) Adana'dan saygılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Barış, hoşgeldiniz bloga.

   Mavi siyah benim de rengim değil gerçekten. Ancak mürekkebin Türkiye fiyatı 120 lira, yurtdışı fiyatı da 30 dolar civarında. Sanırım siz Sailor'dan bahsediyorsunuz fiyatı uygun derken. Onun fiyatı gerçekten iyi. Çünkü zaten yurtdışında 12 dolara satılıyor.

   Sevgiler

   Sil
 3. mavi siyah, lacivert demek değil mi?
  başka bir renk mi mavi siyah?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mavi siyah daha soluk, griye kaçan maviler. Lacivert Diamine Sargasso Sea gibi daha navy renkler.

   Sil
 4. Merhaba güzel bir renk ve güzel bir inceleme tebrikler.

  Mürekkepler güzel ama benim dolma kalemim yok. Sizin gibi tecrübeli birinden tavsiye almak istiyorum İyi günler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Yeni başlayanlar için dolmakalem diye bir seri yapmıştım. Ona bakabilirsiniz.

   http://www.banasikcayaz.com/2013/07/fountain-pen-for-beginners-yeni.html
   http://www.banasikcayaz.com/2013/07/fountain-pen-for-beginners-2-yeni.html
   http://www.banasikcayaz.com/2013/07/fountain-pen-for-beginners-3-yeni.html

   Umarım faydalı olur. Sevgiler,

   Sil
 5. mürekkepler konusunda zayıfım ama edebi metinlerden anlarım: gece, karanlık, deniz ve derinlik bu yazının ışıldayan kelimeleri...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Estagfurullah, mürekkepten de anlarsınız, neden anlamayasınız. Bu kelimeler tam shin-kai'yi tarif ediyor. Teşekkürler

   Sil
 6. Takıntılı şekilde seviyorum bu rengi :) Sailor blue-black bekliyorum ay sonuna kargodan bakalım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mavi-siyah benim rengim değil ama bir sürü insanın bu rengi çok sevdiğini biliyorum. Sailor blue-black de güzel bir renk. Bu arada aklınızda olsun Sirkeci Yeni Zaman kırtasiyede 25 lira Sailor'lar. Yurtdışı fiyatından ucuz neredeyse...

   Sil
 7. Merhaba,
  Araya dalmış gibi olduysam kusura bakmayın. Maalesef İroshizuku'lar Türkiye'de gerçekten hem zor bulunuyor hem de 90-125 TL gibi fiyatlara satılıyor. Bir de tüm seri bulunmuyor. geçenlerde ben ebay'dan aldım 9 günde geldi, gümrüğe takılmadı ve 60 Tl küsür verdim.

  YanıtlaSil
 8. My most favorite blue ink (besides, maybe, Diamine Chopin). Definitely tied for my favorite Iroshizuku ink, next to Yama-budo and Tsuki-yo. <3 Thank you for the comparisons!

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...