Polisan Poliart Versatil Mechanic Jumbo Pen / Polisan Poliart Jumbo Versatil Kalem

Scroll down to read in English


Duy da inanma! Bu blogda bir kurşun kalem incelemesi yapılıyor :) Efendim, bendeniz hiçbir alanda uzman değilim ama iş kurşunkalem ve tükenmezkaleme gelince hiç malumatım yok. Ancak blog komşularımdan sevgili  Kalemmalem Reha bey,  instagramdan olsun, maillerden olsun sürekli olarak bana bir kurşunkalem incelemesi için baskı yapıyordu. En sonunda baskılara dayanamadım ve bu sevimli Polisan Poliart versatil kalem jumboyu huzurlarınıza çıkardım. 


Aslında bu kalemin hemen hemen aynısını ancak daha iyisini (neden daha iyisi olduğunu birazdan söyleyeceğim) daha önce almıştım ama bir arkadaşımın ısrarıyla ona hediye etmiştim. Eğer hafızam beni yanıltmıyorsa, o kalem buna göre birazcık daha inceydi. 


Polisan malumunuz Türkiye'nin önde gelen kimya ve boya firmalarından ancak son yıllarda duvar boyasındaki ustalıklarını renkli kalemlere aktardılar. Bu kalem de o hareketin meyvelerinden biri. Poliart kalemin özelliği, eski usul kurşun kalem gövdesinin altında mekanik kurşunkalem iskeleti taşıması. Bununla birlikte yanında iki adet silgi ve bir adet uçla geliyor. Silgiler sevimli renklerde, kalemin üstündeki metal kısmın içine, uç borusu (uç borusu mu bunun adı? cahilliğime verin) üstüne oturmak suretiyle giriyor. Ancak silgide açılan delik biraz ufak olduğundan ilk seferde zorluyor. 


Gelelim, bence kalemin tek eksi yönüne. O da tutma kısmındaki çapaklı görüntü. Bir önceki kalemim neden daha iyiydi? Çünkü onda bu şekilde çapaklı bir doku yoktu. Keşke bu kısmı da kalemin üstündeki gibi cilalasalarmış demekten alamadım kendimi. Gelelim fiyata. Efendim ben bu kalemi alalı çok oluyor ama ambalajının üzerindeki fiyat etiketinden gördüğüm kadarıyla beş liraya almışım. Kurşunkalemlerin piyasasını bilmiyorum. Ama bence böyle sevimli ve eğlenceli bir kalem ve yanında bir kutu uç için makul gibi geldi. Yanılıyorsam düzeltin. Bu kalemi nerede bulabilirsiniz? Ben hangisi olduğunu hatırlamasam da, yapı marketlerden birinden almıştım. Bakarsınız sizin de karşınıza çıkar. 

Sevgiler,

Zeynep Kurşunkalemiçıtçıt Yar

CONTINUE to READ in ENGLISH


Ok, that's a revolution! There is a mechanical pencil review on this blog :) I am no exper in any of the areas but when it comes to mechanical pencil and rollerballs, I have no information of it. However, one of my blog neighbors Mr. Kalemmalem Reha has been making pressure upon me for a long time, I couldn't bear it anymore and I decided to present you this Polisan Poliart versatil pencil jumbo. 

Actually I used to have a better version of this pen (I will tell why it was better) before but I gave it to a friend as a gift, of course upon her pressure. If I am not mistaken by my memory, that pen was a bit finer than this. 

Polisan is one of the leading chemical and paint companies of Turkey. Recently they started using their experience in wall paint in to the color pens and crayons. This pen is a fruit of this new movement of them. One spectacular feature of the Poliart pen is that, it carries a mechanical pencil under the body of regular wooden pencil. It comes with two top erasers and a box of lead. (Thanks to Shangching, I corrected the terminology) Erasers are in funny colors and it is placed to the metal top just sliding within the lead sleeve. However, the hole in the eraser is a bit tight so the first time to place the eraser is a bit hard. 

So, what I didn't like about the pencil? It is the crusty section. Why my previous pencil was better? Because there were no crusty section on that. I wish they would just polished this section as they did on the body. And what about the price? It has been for a while since I got this pen, but according to the label on the blister pack, it is 5 TL (app 2 USD). I am not aware of the pencil market, but it seems fair for a pencil and a box of graphite. Correct me if I'm wrong. And unbelievably, I bought this pen from a construction market.

Cheers,

Zeynep Clickypen

17 yorum:

 1. Selamlar;
  Yılbaşı hediyesi için kalem almayı düşünenler için bir post yazmayı da düşünür müsünüz acaba?
  Her konuda oldugu gibi hediye konusunda da hakim olmadıgını bir ürün hakkında alışveriş yapmak cok cok zor.
  Tesekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hmm aslında olabilir ama ben genelde markaların websitelerinden fotoğraf alıp yazı yazmayı sevmiyorum pek. Bu yüzden kendim çekmem lazım gibi. Ama bakalım eldeki malzemelerle neler yapılabilir :)

   Bir de bu dolmakalem işi çok kişisel olduğundan kişiye özel seçilmesi gerekiyor çoğu zaman. O yüzden bodoslama bir öneride bulunmaktan korkuyorum insanları mutsuz etmemek adına :)

   Sevgiler

   Sil
 2. Kurşun kalem incelemenize çok şaşırdım doğrusu.5 lira bu kalem için çok gibi nacizane görüşüm.Slip-on sierra markası bu konuda daha iyi ama fiyatları bu ürüne göre daha pahalı.

  İyi akşamlar dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ben de şaşırdım bu kurşun kalem incelemesine, ama ne yaparsınız baskılara daha fazla dayanamadım.

   Bahsettiğiniz markanın kalemi çok ama çok güzel duruyor gerçekten. Bayıldım. Dediğim gibi piyasa hakkında bilgim olmadığından şey söyleyemedim. Şurada slip on sierra 2.25 dolar görünüyor. Shipping'i saymazsanız çok uygun sanki fiyatı http://www.stationeryart.com/slipon-slipon-sierra-wooden-mechanical-pencil-pink-p-2591.html

   Sil
 3. The graphite you are referring to is generally called "lead." The different hardness (i.e. HB, 2B, 2H) is called grade. The pipe where you insert the lead is called lead sleeve.

  I hope these terminology helps!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Shangching, it really helps. As I said, I have no idea about mechanical pencils. I haven't used it like forever :) I will change the post accordingly...

   Sil
  2. I am glad I can help! English terminology for these type of things can be extremely confusing, so you are not alone!

   Sil
 4. Öncelikle çok teşekkür ediyorum, gerçekten de güzel bir inceleme. Kurşunkalem incelemelerinin devamını da bekliyoruz, klasik ahşap kurşun kalemleri de gündeminize alabilirsiniz aslında.

  Bu kalemde ise dolmakalemlerde olmayan bir sorunla karşılaşmışsınız, talaşlı bir uç kısmı gerçekten de rahatsız edici gözüküyor. Çoğu kurşun kalemde kaliteli ahşap kullanılmayabiliyor maliyet açısından, ama bu daha kalıcı bir kalem aslında, açılması da gerekmiyor, daha güzel bir ahşap kullanabilirler, 5 lira olmaz da 6 lira olur fiyatı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Reha Bey, beğemenize sevindim. Bakalım belki zamanla onlara da sıra gelir. Ama kurşunkalemin pîri siz olduğunuz için bana söz düşmez :)

   Şöyle bir markadan bahsettiler, onun ucu çok güzel duruyor http://www.stationeryart.com/slipon-slipon-sierra-wooden-mechanical-pencil-pink-p-2591.html

   Sil
 5. Olsa da benim o eski Atlas kalemlerim olsa. Şu an eskiden kalan tek kurşunkalemim Koh-i Noor .Gözüm gibi bakıyorum ona. Kurşun kalemlerin bir güzel yanı da ucunu istediğim gibi ince, kalın, oblik yapabilmem. Sınav marka kalemin eskizi de çok güzel.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Atlas ve bir de Hataş mı vardı? Yanlış mı hatırlıyorum?

   Koh-i Noor ise özellikle portminleriyle ünlüydü. İlkokula başladığımda babam bir tane hediye etmişti ama kimbilir ne yaptım sonradan... Sadece ucu kalın olduğundan ve normal kurşunkalemler kadar sivriltilemediğinden sevmediğimi hatırlıyorum çocuk aklımla.

   Bahsesttiğiniz eskiz kalemini biliyorum. Ucu da kesik. Oldukça farklı bir tasarım. Bana hep pilot parallel pen'i hatırlatıyor :)

   Sil
 6. son 5 yılda aldığım tek kurşun kalem picasso müzesi'nde aldığım kalemler. onlar da kurşun kalem koleksiyoneri arkadaşlarım için. versatil dahi kullanmıyorum açıkçası.

  esasında üzerine düşülmesi gerekir.

  ne olursa olsun, tükenmez kalem harici her şeye varım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kurşun bana hep soluk geliyor nedense, sanırım bizdeki default uçların hep HB olmasından kaynaklı. Kağıdın üzerinde hışır hışır bir sesten hoşlanmıyorum.

   Ama yine de özellikle ahşap kalemler çok özel...

   Sil
 7. Hataşı bilemedim, genelde cetvelden hatırladığım markadır. O HB'ler çivinin bir yumuşak hali gibi gelirdi o zaman Tombo uç da yok:) ortalık 05 kırıkları ile dolu, yeşil pelikan silgiler defteri tebeşir gibi çizer... fakir ama gururluyduk ... kurşun kaleme acıdığım için kullanamazdım. hatta sonra fransız malı esnek kurşun kalemler çıkmıştı koyu yeşil renkli idi. ama hiç biri dolma kalemim Wing-Sung ve Senator etmezdi. Quink mürekkebim de vardı. Keyfim gıcırdı. Ama nedense hayıflanırdım, ilkokul hocam hep 0.9 nolu kalemle yaz diye...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah o cızır cızır yazan kurşun ve mekanik kalemler. Kurşun kalemden soğumam o zamana denk geliyor. Üniversitede de imtihanları tükenmezle yazmak zorunluluğu vardı. Kağıtlar da saman kağıt olduğundan zinhar dolmakalem kullanılamaz nitelikte. Dolmakalemin, hadi onu geçtim "pilot" kalemin ucunu dokundursak kırçıllanmadan kullanılamaz hale geliyordu.

   Pelikan yeşil silgi meselesine hiç değinmiyorum. Pelikan'ın imajı bugün olması gereken yerin çok altındaysa, bunun sebebi o silginin hafızamızda yarattığı izdir :)

   Sil
  2. doğru tespit, işin içinde olmayan adamın pelikan'ı adamdan saymamasının nedeni, bir o yeşil silgiler, iki 4001 mavinin bakkalda bile bulunmasıdır.

   malum algı, çok varsa mühim bir şey değildir.

   Sil
  3. Bence 4001 ile ilgili genel sıkıntı mavisinin Allah affetsin ama çok kötü olması. Bu kadar soluk bir mavi bilmiyorum ben. İçime fenalık geliyor.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...