Rhodia Wirebound Business Notebook Review / Rhodia Spiralli Business Defter İncelemesi

Scroll down to read in English

Malum ders yılı başında D&R mağazalarını Rhodia defterlerle donatınca ben de bir iki tane kapmıştım kendime. Bunlardan bir tanesi de Rhodia'nın Business serisinden A5 boyutunda çizgili ve spiralli bir defterdi. 


Defterin en büyük özelliklerinden biri de, iyi perdahlı 90 gramlık kağıttan mamul olması. Defter spiralli sırta sahip. Spiralli defterler konusundaki tartışma büyük(!) Kimileri özellikle spiralli defter tercih etse de, kimileri ise sarımsak görmüş vampir gibi kaçıyor. Doğrusu spiralli defterler çok estetik olmasalar da, özellikle üniversitede kolçaklı sandalyelerde not tutarken, ya da yazım alanının dar olduğu yer ve zamanlarda kolaylık sağlıyorlar. 


Defterin asıl kapağı bu şekilde. Siyah, çizgili zemin üzerinde turuncu Rhodia Logosu mevcut. Defterin bilgilerini içeren üst kapağı yırtıp atabilirsiniz (ya da saklayabilirsiniz). Bu açıdan özenli buldum. Ama maalesef aynı özeni arka kapakta görmek mümkün değil. 


Arka kapakta çok fazla yazı, barkod vs. mevcut. Bence çok göz yorucu ve çirkin. Bu yazıların bir kısmının yasal zorunluluktan konmuş olması muhtemel ama keşke kapağın iç kısmına koyup, arka tarafı da öndeki gibi sade bıraksalarmış demekten alamadım kendimi. Bu arada, fiyat etiketi çok soluk olduğundan okunmuyor ama defterin fiyatı 14,5 TL. 


Defteri açtığınızda iç kapağın hemen arkasında sert şeffaf plastikten bir sayfa çıkıyor karşınıza. Bu sayfada defterde önemli notları işaretleyebilmeniz için üç tane ayraç var. Bu ayraçları sayfadan kolaylıkla çıkartabilirsiniz. Yine sayfanın kenarında koparıp defterin içine takabileceğiniz bir cetvel mevcut. 


Defterin sayfaları perforeli yapılmış. Yani sayfayı spiral ciltten kopardıktan sonra, perforesinden ayırarak kenardaki çapaklı görüntüden kurtulabilirsiniz. Ayrıca sayfa üzerindeki delikler marifetiyle, defterinize aldığınız notları kolayca başka bir dosyaya takabilirsiniz. Sayfanın üst kısmı başlık için ayrılan iki satırdan oluşuyor. Bu da toplantı konusunu, tarihi vs yazmak için kullanışlı. Ben bu defteri Lamy 2000, Pilot Vanishing Point, Osmiroid kaligrafi kalemi, Pelikan M150 ve Sheaffer No-Nonsense ile denedim. 


Gördüğünüz gibi arka sayfada hiçbir şey yok. Fotoğrafta renkle oynamadım, sarı çıkmasının sebebi odaya vuran ikindi güneşi :) Rhodia özellikle kağıdı ile ünlü bir marka, hatırlarsanız daha önce de Webbie Dot Pad'i incelemiştim. Kağıt dolmakaleme çok uygun nitelikte. Tek sıkıntısı perdahı nedeniyle mürekkepler geç kuruyor ve bazen kağıdın yüzeyinin çok pürüzsüz olması nedeniyle, yumuşak uçlu kalemler atlama (skipping) yapabiliyor. Eğer dolmakalem kullanıyor ve özellikle ıslak uçlu kalemlerinizle kullanacak defter bulmakta sıkıntı yaşıyorsanız bu defteri denemenizde fayda var. 

Sevgiler,

Zeynep Karakaplı

CONTINUE to READ in ENGLISH

Within the beginning of this school year, some local stationery stores started offering Rhodia in a wide range. So I got some. One of them was a wirebound A5 notebook from the Business series of Rhodia. 

One of the best feature of this notebook is that it is manufactured from the good quality 90 gsm paper. It has a wirebound back. And I know there is a huge(!) controversy about wirebounds. While some people especially prefer it, some other run away as if a vampire running away from the garlic. Frankly, even though wirebound notebooks are not aestethic enough, it really works well especially if you have to take notes on a chair with armrest, for instance in universities or if you have little space to write at your desk. 

This is the real cover of the paper. You have the distinctive orange logo of Rhodia on a black lined bakground. You can tear apart the paper bearing the features of the notebook (or you could save it). I find it nice in this respect. However, it is not possible to see this refined thought on the back cover. 

Back cover has so many writing, barcode etc. I think it is tiring and a bit ugly. I can imagine some of them might be legally mandatory to indicate but I with they put them inside. By the way, price was 14,5 TL (app 7 USD)

When you open the notebook, you confront with a page made of hard translucent plastic. There are three bookmark to index important points. They just pop-out when you slightly push it. Again, there is a ruler that you can instert anywhere in the wirebound. 

Pages of the notebook are perforated. So, when you tear apart a page from wirebound, you can tear it again from the perforated part, so you won't have the crusty end. Besides, with the punch holes on the pages, after tearing apart, you can put your page into any file. On the top of the page there are two seperated lines for headlines. It is usefull to put a headline or note the date. I tried this notebook with Lamy 2000, Pilot Vanishing Point, Osmiroid Calligraphy pen, Pelikan M150 and Sheaffer No-Nonsense. 

As you can see there is no trace on the back page. By the way, I didn't temper the colors, it looks yellow and reddish because of the evening sun I had in my room :) Rhodia is especially known for quality paper. As you might remember I reviewed the Rhodia Webbie Dot Pad previously. The paper is matching with fountain pens easily. The only problem; it takes more for ink to dry and sometimes (it is not always the case) but since it is glossy, some smooth pens skips on the paper. If you use fountain pen and you have hard times finding a notebook to use with your wet pens, you may give it a try. 

Cheers,

Zeynep Blackbook

24 yorum:

 1. Fiyatı uygun olan bir not defteri 90gr olması da cabası.(Hala kağıtlar hakkında çok bilgim yok )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında kağıt hem daha zor tanınan hem de daha kolay tanınan bir şey. Biraz çelişkili oldu farkındayım. Şöyle ki: kağıdın teknik olarak yapısını anlamak zordur. Ama kullanırken özellikle her zaman kullandığımız kalemlerle kullanınca nasıl davrandığını anlayabiliriz.

   Bu defter özellikle kağıdın arkasını da kullanmak isteyenler için. Oysa daha ince yapraklı ama dolmakaleme uygun ancak arka sayfaya yazılamayacak defterler de var. Bazen sayfa iyi perdahlanmamışsa kalem üzerinde takılır kalır. Yazdıkça anlarsınız :) Biraz da ne istediğinize bağlı olarak değişiyor elbette...

   Sil
 2. Defter ve kalem alımımı azalttım iyice ama nasıl içim gidiyor. Her sene yine de bir iki tane almış buluyorum kendimi. Yazsam neyse:-)

  El yazına bayıldım bu arada.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazın lütfen, çok iyi geliyor insana yazmak. Benim de el yazım evrim geçirdi, yaza yaza düzeliyor... Kişiliğimiz, karakterimiz gibi oturuyor...

   Sil
 3. İlk Rhodia defterim kendisi. Ben de büyükçe bir D&R dükkanında, Scrikss, Kaweco, Lamy ve Cross'tan başka bir şey bulamamanın üzüntüsü içinde dolaşırken rastladığım Rhodia standıyla şenlendiğim bir günümde almıştım. Kullanmaya teknik olarak başladım diyemesem de Rhodia kağıdının ne özelliği olduğunu anlayabilmek için küçük bir kaç testte kullandım.

  Normal fotokopi kağıdı ve normal defterlerde nispeten kalın görünen kalem uçlarının aslında Rhodia üzerinde gayet de kullanılabilir sonuçlarf bıraktığını, kalem ucunun kalın değil kağıdın mürekkebi emmesinden kalın gibi göründüğünü fark ettim önce. Sonra bir yıkama testi yaptım, yaklaşık 30sn musluk suyu altına tutarak. Normal kağıtlarda mürekkeplerin hemen hepsi kalıcı ama kağıda kaynaşır vaziyette oldular. Mürekkep kağıdın arkasına geçti, kağıt iyice yumuşadı. Rhodia kağıdın üzerine yazdığım Pelikan, Diamine, Parker ne olursa olsun yıkandı gitti. Sadece Salior Pigmentli Blue Black kaldı. Kağıdı kurutsan yine kullanırsın. Fark varmış canım.

  Benim de elimde olan bir defter buralara gelince kendimi daha az "alien" hissettim :) Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah evet! Geçen senelerde sadece kareli bloknotları vardı. Bu sene epeyce çeşit getirerek gönlümüzü şenlendirdiler sağolsunlar. Fiyatlar da fena değil. Bir tek Rhodiama'ları biraz pahalıya satıyorlardı. Şimdi pek karşılaşmıyorum. Satılmıyor, talep yok diye geri göndermiş olabilirler :)

   Rhodia'yı uzun zaman yabancı bloglardan takip ettim ben de. Neredeyse tüm dolmakalem blogger'ları Rhodia kullanıyordu. Bir hikmeti varmış :) Özellikle dot pad'lerini çok seviyorum. Bildiğiniz gibi arkaya kıvrılma sistemi de çok güzel olduğundan inanılmaz rahat oluyor.

   Benim de normalde çok kalın görünen Lamy 2000 medium ucum, Rhodia üzerinde çok normal duruyor. Ama dediğim gibi, perdah biraz fazla olunca çok iyi uçlu kalemler arada atlama yapabiliyor bu sebepten. Bir de mürekkep geç kuruyor. Ama o kadarcık kusur kadı kızında da olur :)

   Sizi evinizde hissettirdiysek ne mutlu bize (^_^)

   Sil
 4. referans defter işte bu. bir defteri, kağıdı, defteri karşılaştıracaksan, referans noktası rhodia'dır. tipsiz, şekilsizdir ama iyi yazılır. özellikle dot olanları, çizgi veya kareye ihtiyaç duyanlar ama sevmeyenler için çok iyi.

  hani tipi de olsun derseniz, zaten fiyat çıkar 4 katına en aşağı.

  paperblanks'in 86 euro değer biçilen devasa defterini düşünüp hüzünlendim şu an.

  alacaksın, her sayfasına özenle yazacaksın, 4600 sene sonra bulacaklar aynen.

  rhodia iyidir. her türlü moleskine'e tercih ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında ben Webbie serisini şekil olarak da seviyorum. Tamam bir paperblanks değil ama şekilli :) Moleskine konusunu hiç açmayalım, havada karada suda, her yerde döver Rhodia.

   Ammaaa, bunu referans alırsak, piyasadaki defterlerin yarısından fazlasını atmamız lazım. Çıtayı azıcık düşürsek?

   Sil
  2. zaten referans olarak alıyoruz ki, bir skala çıksın ortaya. taban noktası olarak alacaksak referansı gereksiz olur. yani şart değil her zaman daha iyisine yazmak. ben sırf kapaklarını beğendiğim için scrikss defterleri de topluyorum. kağıt kalitesini kıyaslamak için rhodia'yı kullanmak en iyisi.

   scrikss'in defterleri rhodia performansının yarısını verir.

   ince uçlu, kuru kalemle kullanabilirsiniz, demek. şimdi bu tarz kalemi seven ve kullanan adam için rhodia, paperblanks vs. gereksiz kaçıyor.

   paperblanks'i rhodia'ya göre değerlendirelim,

   ıslak ve kalın uçla yazımda rhodia'dan daha dirençli, dokusundaki belli belirsiz ama düzenli çizgi patternleri sayesinde çizgiye, noktaya ihtiyacı ortadan kaldırıyor.

   scrikks ile paperblanks'i karşılaştırmak, hatta işin içine başkalarını da sokmak istersek, rhodia ekseninden aşağı yukarı inip çıkarak çok rahat değerlendiririz.

   tam referans, çünkü ederinin karşılığı olarak sadece kağıdı sunuyor, tasarım, ciltleme, ekstralar değil. salt yazı kalitesini referans olarak koyduğu için, en güzel referans benim için rhodia.

   Sil
  3. Ben arka sayfaya yazmadığım müddetçe kağıt olarak Scrikss'in defterlerini beğenmiyor değilim. Hem ucuz, hem de dolmakalem kağıdın üzerinde güzel kayıyor.

   Paperblanks gerçekten çok güzel. Ama elbette fiyat büyük sıkıntı, özellikle de yoğun olarak defter kullananlar için...

   Sil
 5. Spiralli defterler okul için kullanışlı ama normalde tercih etmem. Spirallerin çıkması çok sinir bozucu.
  Arka kapak ucuz kurtulmuş. :) O DotPad'lerin arkası ne öyle katalog gibi. :)
  Rhodia'ların perforesi güzel. Hatta kağıdı yırtmadan koparabildiğim tek defter kendisi. :D
  90 gramlığı hiç denemedim ama bendekilerde de skipping var. Bir de ben kalemin kağıdın üzerinde çok kaymasını sevmiyorum biraz yol tutuşu gerek. :)
  DotPad'lerle normal 80 gramlık defterlerinin kağıtları da farklı galiba. Ben DotPad'leri çok seviyorum. Özellikle küçük defterler tam cep boy. Ama biraz bleedthrough var.

  YanıtlaSil
 6. Evet, o arka kapaklar beni de öldürüyor .)

  Dot pad bakalım ülkemizde ne zaman yaygınlaşacak. Şimdilik pek rağbet görmüyor, yerli üreticilerden de yapan yok. Oysa bence çok kullanışlılar.

  YanıtlaSil
 7. http://murekkepbaligidergisi.wordpress.com/

  Yeni çıkmış,
  yeri burası olur mu acep,
  incelediniz mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, tanıdığım isimler çıkartıyor dergiyi. Gerçekten Türkiye'de yazı kültürüne güzel şeyler katacağına inanıyorum. Çok güzel bir dergi, ömrü uzun olsun.

   Sil
 8. hayranım size...isminize...yazınıza...kalemlerinize...maşallah..tebrik ediyorum sizi zeynep hanım..inşallah gün gelir sizinle yüz yüze sohbet etme fırsatımız olur...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler güzel sözleriniz için. Kısmet, inşallah karşılaşırız, sohbet ederiz bir gün.

   Sil
 9. Keşke dot seçeneği her defterinde olsa diyorum her rhodia sözü geçtiğinde. Sadece dot pad ve webbiede olması kötü ve en büyük eksiklik benim için.

  Gerçekten artık kendime söz verdim ve kaliteli kağıdı olmayan veya kağıt kalitesinden emin olmadığım defter almayacağım çünkü yazmaktan zevk almadığımda veya arkaya yazamadığımda gerçekten içim acıyor ve kendimi kötü hissediyorum. O yüzden hep rhodia kullanır oldum neredeyse. Ama dediğiniz gibi kurumaması ve hemen arkaya geçememek çok sinir ediyor. Mesela 120gsm A4 aldım onda bile daha çabuk kuruyor, rhodia garip bu konuda.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Katılmamak elde değil. Dot'un kağıdı da biraz farklı, daha az perdahlı.

   Ben o tarz defterleri deneme amaçlı, bloga yazmak için vs alıyorum. Kullanamadıklarımı kardeşime veriyorum. Kardeşim Türkçe öğretmeni. O da öğrencilerine hediye ediyor.

   Mürekkebin kurumaması perdahla çok ilgili. 120 gram ama az perdahlı ve emici olabilir kağıt. Mesela http://www.banasikcayaz.com/2012/10/quotable-journal-notebook-review.html şu defterde kağıt çok kalın, arkaya geçmiyor ve mürekkep anında emiliyor.

   Sil
 10. Mükemmel bir defter. Günlük kullanıyorum ve çok kullanışlık kesinlikle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de seviyorum, bu yüzden elimin altında bulunuyor sürekli. Bir de keşke düz versiyonu olsa.

   Sil
 11. Bu defter kurumuyooooooor....!

  YanıtlaSil
 12. Acaba kağıdı saf beyaz mı yoksa daha çok fildişi rengine mi kayıyor? Şimdiden teşekkürler.
  Sevgiyle kalın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu daha ziyade griye dönük bir kağıt.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...