Rotring Fountain Pens part III

Scroll down to read in English


Rotring kalem envanterimizin üçüncü, şimdilik son (çünkü elimde 4-5 rotring daha var) bölümüne geldik. Elimdeki diğer üç Rotring dolmakalem için hala Rotring'den haber beklediğimi söylesem ne dersiniz? Neyse inşallah cevap gelecek diye umuyorum. 


İlk kalemimiz Rotring Freeway; mavi ve hafif gövdesi ile çantaya atıp çıkmalık bir kalem. Başka renk alternatifleri de var ama bana denk gelen buydu. İkinci kalemimiz, bildiğim kadarıyla Rotring'in pistonlu tek kalemi olan Renaissance. Ben başka bir pistonlu kaleme rastlamadım şimdiye denk. Üçüncü maviş ve miniş kalemimiz Rotring Esprit Retractable ya da Esprit Telescopic olarak geçiyor. Kendisinin böyle miniminnacık olduğuna bakmayın, çekince uzuyor boyu. Dördüncü kalemimiz ise yeşil rengi ile Rotring Esprit. Sıklıkla Rotring 400 ile karıştırılan bir kalem. Ve son kalemimiz bir dolmakalem olmayan ve uzunca bir öyküye sahip Rotring Tintenkuli. 


Yine gördüğünüz gibi, Rotring'in birbirine benzer ama bir yandan da nüanslarla birbirinden ayrılan güzel uçları. Özellikle Renaissance'ın ucundaki çift hava deliğine (breather hole) bayılıyorum. Şimdilik bilinen kalem serimizin sonuna geldik gibi görünüyor. Eğer bir süre daha haber gelmezse Rotring'ten diğer kalemleri de unknown model olarak ekleyeceğim buraya.


Nasıl Rotring envanteri faydalı oldu mu?

Sevgiler,

Zeynep Kırmızıhalka

CONTINUE to READ in ENGLISH

We finally came to the third but not the last part of the Rotring Fountain pen inventory (because I have 4-5 rotrings to introduce). What do you tell if I say I am still waiting for an answer from Rotring? I hope they will respond. 

Our first pen is Rotring Freeway with its blue and light-weighted body it is a true everyday pen. It has other color options but this it what I found. Second fountain pen, Renaissance is the only piston filler fountain pen of Rotring as far as I know. I haven't came across with any other. Third one is a blue petit pen but don't let it fool you, Rotring Esprit Retractable or Esprit Telescopic is taller when you pull. Fourth pen is Rotring Esprit which is generally confused with Rotring 400. And the last pen is a stylograph Rotring Tintenkuli, which has a long story. 

As you can see, Rotring has its own similar nibs which are varied with nuances from each other. And I am in love with the double breather hole of Renaissance. It seem we have come to an end to our known Rotring series. If I cannot get response from Rotring for another week or two, I will add others as unknown models. 


Do you think is it usefull to have such inventory?

Cheers,

Zeynep Redring

22 yorum:

 1. Kesinlikle çok faydalı. Çok teşekkür ederiz. : )
  Sevgiler,
  Nazlı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Nazlı, işinize yaramasına sevindim. Eğer bir gün yurdun unutulmuş kırtasiyelerinde yıllardır bekleyen bir Rotring görüp almaya karar verirseniz beni hatırlarsınız :)

   Sevgiler

   Sil
 2. Çift hava deliği ilginç bir görünüm sergilemiş. Bu kadar çeşitli Rotring olduğunu bilmezdim. Yıllardır aramızdaymış da haberimiz yokmuş. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim Abdullah bey. Renaissance'ın yeri benim için ayrı çünkü hem pistonlu, hem BB uç hem de çift hava delikli.

   Rotring yeniden dolmakalem yapsın diye bir gayretle dua ediyoruz işte...

   Sil
 3. ben bu kadar rotring dolmakalem olduğunu bilmediğim gibi, memleketin unutulmuş kırtasiyelerini de bulamıyorum. hepsi mazisi olmayan yerler. sirkeci'dekiler de konuşmaya üşenen tipler... hatta sirkeci kırtasiyelerinde her bir dükkan için bir soru sorma hakkınız var:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sirkeci herkesin kalem avına çıktığı bir yer olduğundan oralarda eski kalem bulmak zor. Daha ufak şehirlerin köklü kırtasiyelerine bakmak lazım :)

   Ama Rotring gerçekten çok dolmakalem yapmış :)

   Sil
 4. Zeynep Hanım Merhaba;
  Renaissance'nin çift hava delikli olmasının sebebi ucunun kalınlığı ile ilgili.BB uçlarda mürekkep akışını daha iyi sağlamak için tasarlanmış.M uç yda F uçta bu tek delikle sınırlı.Elinizdeki diğer modellerin resimlerini görsem, belki size yardımcı olabilir düşüncesindeyim.Selamlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, akışı arttırmak için yapılmış bir tasarım ve bu yüzden BB uç bulduğumda ederinin bir kaç katını ödedim. Sırf oradaki o ikinci hava deliği için :) Gerçekten çk güzel duruyor.

   Eğer bana mail atarsanız: (writetomeoften at gmail nokta com) fotoğraflarını gönderebilirim.

   Sevgiler

   Sil
 5. I have the Indian version of the Rotring Renaissance. It is called the Lincoln Beena. The story goes that Rotring had manufacturing facilities in India and decided to close them. The tooling was sold off to Indian pen manufacturers and thus the Lincoln Beena was born. It is a nice piston filler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oh interesting story! Heard of it for the first time. I like Renaissance too.

   And it is interesting when I visited India, there were so many stationery stores, so many fountain pens even though they are in poor quality or not.

   Sil
 6. Vallahi ne diyeyim bilemedim! Süper koleksiyon (Tabir yanlış değildir umarım.).

  Benim anlamadığım nokta, bu "unutulmuş kırtasiyeler" nerelerde oluyor? O kadar kırtasiye geziyorum, hiçbiri test kitabı ve Çin malı kalem dışında pek bir şey satmıyor. Bildiğimiz harcıalem markalar filan...

  Mesaj alınmıştır umarım. :) Plaçka yapmak için tetikte bekliyorum. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Genellikle küçük şehirlerin köklü kırtasiyelerinde rastlamak mümkün bu tarz kalemlere. Büyük şehirlerde mahalle arası kırtasiyelerde dolmakalem bulunamıyor, merkezi kırtasiyelerde ise zaten her şey halihazırda bitmiş oluyor. Bir de bakmak ve görmek meselesi sanırım. Mesela geçen sene dahi Sirkeci'de Özler Kırtasiye'de Lamy Lady vardı, ki kendisi çok nadir bulunan bir kalemdir.

   Mesela modelini bilmediğim için henüz yayınlamadığım bir Rotring var. Bir kaç ay önce Özler kırtasiye'nin vitrininde fark ettim. Fark ettim diyorum, çünkü daha önce bin kere gittiğim halde görmemiştim kalemi vitrinin kalabalığından...

   Sil
 7. yazık yahu o Rotring Tintenkuli'ye. çok yabancılamış ortamını, onu bizim bloga mı alsak, dolmakalemlerin arasında çok yalnız hissetmiş gibi kendisini.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Reha bey, evden kaçan genç kalemlerin başına neler geldiğini hepimiz biliyoruz Türk filmlerinden :) Hem kendisi dolmakalem mürekkebi ile kullanılıyor...

   Bu arada, bakın bu blogda hiç video göremeyecek miyiz diyordunuz, bugün bir tane yayınladık :)

   Sil
  2. "flaş, flaş, flaş: Evden kaçan genç dolmakalemlere gittikleri gece kuluplerinde ilaçlı mürekkep içirerek ayıp şeyler yazdırmaya çalışan bir çete, İstanbul emniyeti kırtasiye büronun yaptığı operasyonla yakalandı."

   Sil
  3. öncelikle video için çok teşekkürler, yazı nefis, mürekkep rengi de çok hoş, elinize sağlık.

   0.5 değil mi o kalem? Aaa, çok şaşırdım. Pilotların iğne ucu gibi birşey mi yoksa? Vaaay, çok enteresanmış gerçekten. Detaylı incelemesini bekliyorum heyecanla.

   Sil
  4. Videoyu beğenmenize sevindim.

   Tintenkuli rapido, bildiğimiz iğne uçlu kalemlerin atası. İnşallah güzel bir yazı yazacağım onunla ilgili.

   Sil
  5. amanıın, bizim rapidoların dedesi yani,
   hürmetler tintenkuli dede !

   Sil
 8. Merhaba, Rotring 600 dolmakalem arıyorum, öğrenciliğimde vardı, kaybettim. Yeniden edinmek istiyorum. Nereden bulabilirim acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Bu kalem artık üretilmediğinden bulmak çok güç. Ama e-bay'de oluyor ara sıra. Oradan takip etmek lazım.

   Sil
 9. Zeynep Hanım, Unknown Rotring Collection ne zaman yayınlanacak acaba?
  Vallahi merakta kaldık? Bu arada bende de f uçlu bir Renaissance var. Hastasıyım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de aklımdaydı. Artık yazayım çok haklısınız.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...