Sailor King of Pen Emperor Crown Fountain Pen

Scroll down to read in English


Daha önce sizlere Sailor King of Pen Pro Gear'dan bahsetmiştim. Bu kalem de Sailor King of Pen Crown serisinden Emperor Crown. Kalem çok şık ahşap bir kutu içerisinde, sertifikaları ve bir şişe Sailor Jentle siyah mürekkeple birlikte geliyor. Kutudan ve kutuyu açtığınız zaman gördüklerinizden etkilenmemeniz imkansız. 


Sailor'ın King of Pen serisi özellikle büyük ebatlı kalem sevenlere hitap eden, ince işçilikli ve 21 ayar altından üretilmiş büyük uçlara sahip kalemlerin olduğu seri. Emperor Crown da buna paralel olarak iüretilmiş. Kalemin gövdesi oldukça kaliteli bir reçineden mamülken, kapak ise Türkçe'de gül kökü olarak anılan ve sıklıkla pipolarda kullanılan briar'dan yapılıp cilalanmış. 


Klipste ve kapak eteğinde kullanılan tezyinat 24 ayar altın kaplama. Kuşak üzerinde, Sailor King of Pen 1911 yazıyor. Fotoğraftan da görebileceğiniz üzere işçilik çok ince ve özenli. 


Gül kökünden yapılan kapak cilalanarak kırmızımsı bir renk elde edilmiş. Ağacın damarlarının cila altından görülebilir olmasının kaleme çok sıcak ve özel bir hava kattığını söyleyebilirim.  Klipsi oldukça sıkı ve sağlam. 


Kalemin ucuna gelirsek... Sailor bilindiği üzere dolmakalem uçları konusunda uzman bir marka. Daha önce tanıtmış olduğum King of Pen'in King Eagle denilen üç katlı ucunu hatırlarsınız. Bu kalemde ise 21 ayar altından, Medium bir uç var. Ancak alıştığımız Medium'lara göre oldukça ince. 


Ucun yazımına gelirsek: Normal şartlarda ben medium/broad ve ıslak yazan kalemleri seviyorum. Ancak King of Pen Crown'un ıslak ve yumuşak yazan ucu buna bir istisna getirdi. Yazı örneğinden anlayacağınız üzere (özellikle "L" harflerine dikkat ederseniz) kalem ucunda esneklik diyemeyeceğimiz (ki kalemin de böyle bir iddiası yok) bir çizgi çeşitliliği var. 


Kalemin boyutlarına gelirsek, bu sefer ölçü vermek yerine görsel bir anlatım yapmak istedim. Aile fotoğrafında sırasıyla Lamy Safari, Sailor King of Pen Emperor Crown, Pilot 78G, Scrikss 419, Lamy 2000 ve Pelikan M400 var. Ancak kalemin büyüklüğü gözünüzü korkutmasın. Kalemin ağırlığı 38 gram ve ağırlığın büyük bölümünü kapak oluşturuyor. Boyutları itibariyle kapağı kalemin arkasına takmanıza gerek olmadığından, rahatlıkla uzun uzadıya yazı yazabilirsiniz. 


Bu da Emperor Crown'un kardeşi King of Pen Pro Gear ile birlikte fotoğrafı. Kalemin liste fiyatı 1500 USD ancak internette 800-700 USD civarında bulunabiliyor. Arşivimizi genişletmek açısından bu kalemi uzunca bir süre benim kullanımıma bırakan Turgay Bey'e teşekkür ediyorum. 

Eee, kimler büyük kalemleri seviyor?

Sevgiler,

Zeynep Minyonoğlu


CONTINUE to READ in ENGLISH


As you might remember I previously introduced you with Sailor King of Pen Professional Gear. This pen is Emperor Crown from the Sailor King of Pen Crown series. It comes within a great wooden box with certificates and a bottle of Sailor Jentle Black ink. It is inevitable not to be impressed by the box or the scene within the box. 

King of Pen series of Sailor is appealing the ones who likes big sized pens with fine craftsmanship and 21K big nibs. Emperor Crown just bears all those features within. As the body is made of high quality resin, and the cap was produced from lacquered briar wood which generally used for smoking pipes. 

All metal accents used on pen is 24K gold plated. Cap-end trimming has an engraving of "Sailor King of Pen 1911". As you can see from the photo it is perfectly made. 

The cap made out of briar wood has been lacquered so the color turns out to be a nice red. I can say the ligneous veins looks georgeous under the lacquer. Clips is sturdy and thight. 

When it comes to nib... You now Sailor is a master of fountain pen nibs. So you might remember the three-layered King Eagle nib of King of Pen Pro Gear. In this pen, there is a 21K gold medium nib. However, it is quite fine when compared to regular Mediums. 

About the writing performance of the nib: Normally I like medium/broad wet nibs. However, I can make an exception for King of Pen Crown's wet and smooth nib even though it is very fine for my taste. As you can understand from the writing sample (watch out the "L" letters) although it is not a flex pen (as the pen has no allegation for that) there is a line variety. 

What about the size? Instead of giving the numbers I wanted to present a visual guide here. In the family photo, you can see Lamy Safari, Sailor King of Pen Emperor Crown, Pilot 78G, Scrikss 419, Lamy 2000 and Pelikan M400. Don't get intimidated by the size of the pen. It weights 38 grams and it is mostly the cap.  And since you don't have to post the cap, it is suitable for long writing sessions. 

And this is a photo of Emperor Crown with her brother King of Pen Pro Gear. The list price is 1500 USD but it can be found around 800-700 USD online. I would like to thank Mr. Turgay for letting me use this pen to broad the archive in this blog. 

So, raise your hand if you like big pens?

Cheers,

Zeynep Minionpen

14 yorum:

 1. büyük kalem sevmiyorum aslında ama ağzımın suyu aktı resmen.
  bu yazınızla, bir adet "ekmeğe sürülebilen" Lamy 2000 almaya karar verdim. ; )
  sevgiler,
  nazlı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lamy 2000 gerçekten güzel bir kalem ama o da epeyce büyüktür. Şöyle elinize alıp denemeden, online olarak almanızı tavsiye etmem. Ama ucu çok ıslak ve güzel gerçekten.

   Sil
 2. Sailor muhteşemdir, Nagahara uçlular ise efsanedir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, zaten özellikle uç konusunda uzman bir marka. Ben de çok seviyorum.

   Sil
 3. Allahım sana geliyorum:) Bir sailor king of ben bir de mont blanc meisterstück. Bu iki kalemi görünce ne var ne yok satıp bunlardan almak geliyor içimden:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vallahi bu dolmakalemler insanı yoldan çıkarır :)

   Sil
 4. merhabalar Zeynep Hanım kalem çok güzel hem de çok. ancak ben şu sondan bir önceki resimde görünen zemini merak ettim, o bir kutu mu? kalemlerin o şekilde rahat yatabilecekleri zemin nasıl elde edilmiş?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Mete Bey,

   O son fotoğraftaki zemin bir tabla. Bana Ankara'daki bir kırtasiyeden hediye ettiler.

   Sil
 5. Yeah! I do like big, BIG, pens.

  Now, is the King of Pen apt for feminine hands? Or big pens in general?

  Thanks for keeping the blog updated.

  BT

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hi Bruno,

   It is quite bit on my hand but still not too heavy. Possible to use for long sessions but not my taste actually.

   Sil
 6. Çok güzel bir kalemmiş. Hani bir tane alıp da hep cebinde hissetmek isteyeceğin bir obje.

  Çok ince bir Cross kullandıktan sonra ince ve ufak kalemlerin benim için olmadığına inandım artık. Pilot 78G tam sınırda, hatta biraz ufak kalıyor. Gerçekten de King Of Pen tam da "buradayım" diyen bir kalem. Neyse ki en tombul kalemim olan Platinum 3776 Century dün elime ulaştı. Beni bir süre idare edecektir diye umuyorum. :) Ama bu çizgi varyasyonu da çok hoş gerçekten. 21K altının yumuşaklığı mı acaba bu?

  Scrikss 419'un ufacıklığı çok belirgin. Çok kibar bir kalemmiş meğer. Lamy 2000 ise benim için tam ideal boyutlarda belki ama mühendis olmamdan kaynaklanıyor belki, en azından hobilerimde aşırı sanayi ve teknoloji kokan (kalemin tasarımı 50 yıllık ama olsun) ürünlerinden kaçınmak istiyorum.

  Sheaffer Prelude'ün yumuşak yazışına, Waterman'dan sonra daha makul Medium ucuna hayran olduktan sonra Sheaffer 300'ü kestirdim gözüme. Kendisi tam bir kalem azmanı gibi duruyor incelemelerde.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef ince kalemler herkese göre değil. Özellikle beyler, daha çok kalın ve ele oturan kalemleri seviyorlar. Bir de kalemin tasarımının ve ergonomisinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yani günün birinde çok ince bir kalemle yazıp, çok da beğenebilirsiniz.

   Kalemdeki o çizgi varyasyonu 21 ayar olmasının verdiği bir şey diye düşünüyorum. Tabi elbette ucun şeklinin de etkisi vardır.

   419 çok ufak bir kalem. Ancak pek çok beyefendi için kapağı arkaya takılarak kullanılabiliyor. Çünkü kapakla birlikte ağırlaşmıyor. Ama Lamy 2000'e karşı önyargılı olmayın derim. Gerçekten güzel kalem.

   Sil
 7. Sailor markasını araştırdıkça çok büyük bir marka olduğunu ve uçlarının çok iyi olduğunu öğrendim ve bu King of Pen Professional Gear'da oldukça ilgimi çekti. Ama uç kalitesi kadar ıslak yazımı da benim için çok önemli olduğu için ve sizin incelemerinize ve yorumlarınıza çok güvendiğim için sizin fikriniz önemli. Bu kalemi diğer kalemlerle kıyasladığınızda ıslaklık ve mürekkep akışı sizce 10 üzerinden bir puanlama verirseniz kaç alır?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kalemin ucu oldukça ıslak yazıyordu ama Sailor'un diğer kalemlerinde Fine uç hiç denemedim. O yüzden ne kadar ıslak yazar bilmiyorum. Neticede bu gerçekten özel bir uç ve özel bir kalem.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...