Taccia Savanna Fountain Pen Review / Taccia Savanna Dolmakalem Incelemesi

Scroll down to read in English


Hani size, şu postta biriktirdiğim parayla hangi kalemi almış olabilirim demiştim ya, işte Taccia Savanna dolmakalemimle tanışmanızı rica ediyorum. 


Şekil olarak, filiz vermiş bir dala benzeyen bu kalem, malzeme olarak da oldukça ilginç bir malzemeden, bufalo boynuzundan yapılıyor. 


Elde oyulan ve tek tek cilalanan bu kalemler; altın ve gümüş iki tonlu fine, medium ve broad seçenekli uçlarla geliyor. Kalemin üzerinde durduğu stand da, yine bufalo boynuzundan yapılıyor ve özellikle masa üstünde hatta benim gibi kalemini ofise götürmeye kıyamayanlar için evin salonunda dekoratif bir obje olarak kullanılabiliyor :)

     

Peki her şey iyi hoş da bu kalem nasıl yazıyor? Şaşırtıcı derecede güzel bir uca sahip gerçekten. Ayrıca oldukça büyük, çok kalın olmasa da en azından uzun bir kalem olmasına rağmen ve hatta grip section denilen tutma kısmının da bir miktar kısa tutulmuş olmasına rağmen, uzun yazım seanslarında bile insanı yormayan, ucu kağıdın üzerinde yağ gibi akan bir kalem Taccia Savanna. 


Ben bu kalemi Amerikalar'dan getirttim ve hiç pişman değilim kendisini koleksiyonuma katmış olmaktan. Ayrıca, bu kalemi almamı sağlayan dünya tatlısı insanlar Betül ve Koray'a da buradan tekrar teşekkür etmek istiyorum. (dilerseniz bir tur verebilirim kalemimi!)

Siz nasıl buldunuz bu kalemi?

Sevgiler,

Zeynep Bufaloğlu,

CONTINUE to READ in ENGLISH

Books and things / Kitaplar ve diger seyler

Scroll down to read in English

Hafta başında yaptığım ufak tatil, ardından üç günlük kongre ve bu haftasonu yapılan Antakya planı ile yoğun bir haftayı geride bırakmak üzereyim. Bu yüzden bugün uzun zamandır gitmeye fırsat bulamadığım Kanyon'a iş icabı gidince kendimi ödüllendirmek istedim ve Remzi kitabevinin İngilizce yayınlar satan kısmından kendime bu gördüğünüz ödülleri verdim. 

Tüm bu hafta internet erişimim sadece telefon üzerinden olduğundan, yorumlara oldukça geç dönebildiğimin farkındayım. Ancak gelecek hafta daha hızlı olacağımı ümid ediyorum. Ve Pazartesi yayınlamak üzere bomba gibi bir dolmakalemim var. Bakalım siz de sevecek misiniz?

Bakarsınız Antakya'dan da ufak bir post yaparım telefonla :)

İyi haftasonları,

Zeynep Leyleğihavadagören

CONTINUE to READ in ENGLISH

Photo of the Day / Gunun Fotografi 25

Scroll down to read in English

Tatile gitmeden önce okunan kitaplar, 
Akşamları içilen çaylar,
Adına inat ağzımızı tatlandıran acıbadem kurabiyeleri,
Üzerinde pullar olan defterler
Eski kalemler, yeni kalemler...

Günün kalemleri: Lamy Al-Star Pearl, Lamy 80
Günün defterleri: Scrikss Notelook, Rhodia 
Günün çayı: Twinings Lady Grey
Günün sözü de Hünkar Hacı Bektaş Veli'den gelsin: "Okunacak en büyük kitap insandır"

CONTINUE to READ in ENGLISH

Lamy Safari Family Photo / Lamy Safari Aile Fotografi

Scroll down to read in English


Etrafımda pek çok insan tanıyorum ki, dolmakalem dünyasına Lamy'lerle adım atıyorlar. Özellikle Safari serisinin her yerde ulaşılabilir olması, Türkiye'de pek yaygın olmasa da, farklı uç seçenekleri ile satılıyor olması, uçların ayrıca alınıp kolayca değiştirilebilmesi, büyük kartuşları, kolayca bulunabilen dönüştürücüleri, dayanıklı gövdesi ve pek çok renk seçeneği ile Lamy dolmakalemler pek çok insan için ideal bir başlangıç kalemi oluyor. Bence sıkıntı Türkiye'de özellikle de zincir kırtasiyelerde ve kitapçılarda giriş kalemi seviyesinin oldukça üstünde bir fiyata satılıyor olmaları. 


Aslında ben konu Lamy Safari olunca çok da iyi bir koleksiyoner değilim. Bu yüzden burada büyük bir koleksiyon, ülkelere özel çıkmış limitli seriler ya da çok eski renkler mevcut değil. Ama yine de çantamda ya da ofiste çoğunlukla bir Lamy, özellikle de 1.1 italik uçlu bir Lamy bulunduruyorum. 

Sizin renkli kalemlerle ilgili düşünceleriniz neler?

Zeynep Renklikalem

CONTINUE to READ in ENGLISH

Lamy Safari Neon

Scroll down to read in English 


Renk deyince, akan sular duruyor sanırım. Bu yüzden aynı kalemin pek çok rengini almak mantıksız görünse de, insanın içini çocukla bir sevinçle doldurduğundan Lamy'nin son çıkardığı limited edition Neon rengine karşı koyamadım. 


Oldukça canlı, Lamy'nin orijinal sarı renginden daha canlı, neredeyse gün ışığında bile parlayan bir renk, yani tam anlamıyla ismiyle müsemma. 

Gelecek yazıda, Lamy Safari aile fotoğrafı :)

Sevgiler,

Zeynep Neonyan

CONTINUE to READ in ENGLISH

Scrikss Notelook Notebook Review / Scrikss Notelook Defter Incelemesi

Scroll down to read in English


Bugün pek çok kişinin merak ettiği Scrikss Notelook defteri inceleme günü. Scrikss bildiğiniz gibi Türkiye'nin en yaygın dolmakalem markası. Firma ile ilgili genel bilgilere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Yakın zamanda ürün gamlarını genişleterek kurşun kalemler, tükenmez kalemler ve defterlere kadar genişlettiler. Özellikle sert kapaklı, lastikli boy boy defterleri ile herkese hitap ediyorlar.


Ben de kendim için Mektup serisinden Kanada temalı bu defteri almıştım. Yakın zamanda defteri tamamen kullandım ve sizin için blogda yayınlamak istedim. Öncelikle defterlerin ilk dikkati çeken unsuru çok sayıda kapak tasarımına sahip olması ve her tasarımdan A7, A6 ve A5 olmak üzere üç boy bulunması. Defterlerin fiyatları ortalama olarak küçükten büyük boya doğru 5, 8 ve 10 lira olarak değişiyor. Bu da Scrikss Notelook'u neredeyse Moleskine defterin üçte bir fiyatına getiriyor. 


Defter 100 yapraklı ve 70 gram açık fildişi kağıttan imal edilmiş. Dolmakalemde sıkıntı yaratmıyor, mürekkebi çabuk emiyor ve dağıtmıyor. Ancak kağıdın inceliğinden sebep, gölgelenme yapıyor. Özellikle de benim gibi ıslak dolmakalemleri seviyorsanız, arka sayfayı kullanmak hoşunuza gitmeyebilir. 

Netice olarak ben bu defteri sevdim diyebilirim. Çok çeşidinin olması, her yerde ulaşılabilir olması ve fiyatlarını uygunluğu ile kendisi Moleskine'in pabucunu dama atabilir. Umarım yakın zamanda 100 gramlık kağıt seçenekleri de olur. Serideki diğer defterleri de bu linkten inceleyebilirsiniz. 

Sevgiler,

Zeynep Defteroğlu

CONTINUE to READ in ENGLISH

Photo of the Day / Gunun Fotografi 24

Scroll down to read in English

Pelikan M400'ü çok sevdiğimi söylemiştim değil mi?

Günün Kalemi: Pelikan M400 (M) Tortoiseshell
Günün Defteri Scrikss Notelook
Günün Mürekkebi: Stipula Calamo Musk Green (Son zamanlarda favori mürekkebim)
Günün Kitabı: Mesnevi (4. cilt)

"Gönül dili bambaşka bir dildir, hiçbir dile benzemez. Gönül birliği dil birliğinden üstündür. Gönülden sözsüz, işaretsiz, yazısız yüz binlerce tercüman zuhur eder."

Sevgiler,

Zeynep Kalemsever

CONTINUE to READ in ENGLISH

Currently Inked / Murekkepliler

Scroll down to read in English


Herkese iyi haftalar.

Bu hafta iki Lamy, bir elimden düşüremediğim son gözdem Pelikan M400, güvenilir dost Scrikss 419 ve oynamaktan çok keyif aldığım Namiki Falcon'u görüyorsunuz. Ayrıca, kalemi yazıyı ne kadar değiştirdiğini göstermesi açısından iyi bir örnek olmuş sanırım haftanın mürekkeplileri.


Sevgiler,

Zeynep Beşkalem

CONTINUE to READ in ENGLISH

Photo of the Day / Gunun Fotografi 23

Scroll down to read in English
                       

Bu sefer günün fotoğrafında bir konuk ürünümüz var. Pilot Prera dolmakalemin yanında Kaft Tasarım'a ait bir tişört. Kaft'ta her tişörtün, her tasarımın bir hikayesi, bir ilham kaynağı var. Serde hukukçuluk olunca, ben de tercihimi, her hukuk öğrencisinin ilk iki senesini Toplum Sözleşmesi eseriyle domine etmiş Jean-Jacques Rousseau'dan ilham alan "Hakim" tişörtünden yana kullandım.


"Yasama, yürütme ve yargı iç içe geçmişse, özgürlükler teminat altında değilse, Anayasa yok demektir. Kuvvet kimdeyse, hakim odur"

Jean-Jacques Rousseau

Herkese mutlu haftasonları!

Zeynep Rousseau

CONTINUE to READ in ENGLISH

Lamy Al-Star Pearl

Scroll down to read in English

Lamy'nin düzenli aralıklarla yeni renkler piyasaya sürdüğünü biliyorsunuzdur. Sanırım markayı canlı tutmak, farklı kitlelere hitap etmek için güzel bir yol. Lamy Al-Star Pearl de Lamy'nin Al-Star ailesindeki yeni rengi. 


Pearl, fotoğrafta gördüğünüzden biraz daha açık. Şampaya beji olarak tarif edebileceğimiz bir renge sahip. 


Aslında oldukça açık olan bu rengi fotoğraflarda yansıtmak oldukça güç. Bu yüzden referans olabilecek diğer aile üyelerini de fotoğrafa dahil etmeye çalıştım. Siz kalemlerinizde farklı renkleri tercih ediyor musunuz? Yoksa bir kalem sadece siyah ya da gri mi olmalı?

Sevgiler

Zeynep İncigibi

CONTINUE to READ in ENGLISH

Kimmidoll Notebook Review / Kimmidoll Defter Incelemesi

Scroll down to read in English


Evet, bugün hanımların biraz daha fazla ilgisini çekeceğini düşündüğüm bir defterle birlikteyiz. Kimmidoll Japon kültüründen esinlenerek yaratılmış bir marka. Aslında markanın temel ürünü, Momijilere benzeyen Kimmidoll koleksiyon bebekleri ama firma her bebeğe özel bu tarz ürünler de piyasaya sürüyor. Örneğin benim seçtiğim deftere ait koleksiyon bebeği arkadaşlığı simgeleyen Mamiko. Bebek çeşitlerine bu linkten bakabilirsiniz.


Ben bu defteri Hollanda'dan, yanlış hatırlamıyorsam 14 Euro'ya almıştım. Defterin dış kabı oldukça güzel baskılı, su geçirmez naylon bir kumaştan. Açılmasını önleyecek biraz gevşekçe olmakla birlikte bir lastiği var. Aynı zamanda defterin dış kabına bağlı olarak bir de charm denilen süsü mevcut. Bu süs aynı zamanda ayraç vazifesi görüyor.


             

(İşte size bahsettiğim blogger'ın fotoğrafları çevirmesi hadisesi bu, ne yaptıysam düzeltemedim bu fotoğrafı. Bunun çözümünü bilen var mı?) Kimmidoll'un içinde spiralli bir defter mevcut ve bu defter şaşırtıcı derecede iyi. Fotoğraftaki yazı, Levenger Ultraviolet dolmakalem ve Sailor Ultramarine mürekkep ile yazıldı ve sayfalar arkalı önlü kullanıldı.


Boyutu biraz garipçene olsa da (ne büyük, ne küçük) ben bu defteri çok sevdim. Türkiye'de her ne kadar satılmasa da, Hollanda'ya gittiğimde tekrar alabilirim diye düşünüyorum. 

Siz spirallli defterler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sevgiler,

Zeynep Spirallidefter

CONTINUE to READ in ENGLISH

Giveaway Result / Cekilis Sonucu

Scroll down to read in English


Bu akşam çayımı demledim, bilgisayar başına oturdum. Ufak çekilişime katılanları tek tek yazdım. (Merak edenler için çayım Twinings Lady Grey)


İsimleri tek tek kestim, katladım ve çekilişi tamamladım. Kimler kazandı dersiniz?


Kazananlar Eren ve sey45! Lütfen benimle writetomeoften@gmail.com'dan iletişime geçip, defteri mi yoksa dolmakalemi mi tercih ettiğinizi söyler misiniz? Eğer ikiniz de aynı hediyeyi tercih ederseniz, bu durumda ikiniz arasında yazı tura atacağım :)

Sevgiler,

Zeynep Çıkmazdemeyin Şansınızıdeneyin

CONTINUE to READ in ENGLISH

Books are our best friends / Kitap en iyi arkadastir

Scroll down to read in English


İlkokulda hepimize öğretirler. "Kitap en iyi arkadaştır". Sanırım bunu o kadar benimsemişim ki, ne zaman derdim olsa, kitaba koşarım. Belki de Stoacılar haklıdır, doğanın kitabı varken, kağıttan kitapları açıp okumaya gerek yoktur. Ama yine de kitap sevgisi yerleşmiş içime. Kindle almış ve aslında çok da sevmiş bir insan olarak, bir türlü kağıdın güzelliğinden, kenarlarına el yazısıyla aldığım notlardan vazgeçemiyorum. Tabi fotoğrafta görünenin gerçek kitaplar olmadığını fark etmişsinizdir. Ama yine de gerçek kitaplardan sonra bir dolmakalem severin sıkı dostu olmaya aday bir kumbara kendisi. Eğer dolmakalemlere gönül verdiyseniz bunun pahalı bir hobi olduğunu fark etmişsinizdir. Yok yeni başlıyorsanız yol yakınken dönün :) İşte ben de dolmakalemlerimi finanse edebilmek için kendime en iyi arkadaş kitap kumbaradır deyip bir kumbara aldım. Cebimdeki bozuklar, ufak tefek "aa bu montun cebinde 10 lira kalmış, yaşasın!" banknotları, hep bu kumbaranın içine giriyor. Bu kumbara sayesinde çok güzel bir kalem aldım kendime. Onu da yakında buraya misafir ederim. (Tahmini olan var mı?)

Siz dolmakalemleriniz için para biriktiriyor musunuz?

Sevgiler,

Zeynep Bireyselemeklilik

PS: Bana Sıkça Yaz buluşmamızı Cumartesi günü gerçekleştirdik, hala okumadıysanız buyrun tıklayın

CONTINUE to READ in ENGLISH

1st Traditional Write to Me Often Meeting / 1. Geleneksel Bana Sikca Yaz Bulusmasi

Scroll down to read in English


Herkesin, özellikle de benim heyecanla beklediğim 1. geleneksel blog buluşması dün gerçekleşti. İnsanlık için küçük, benim içinse oldukça büyük bir adımdı. Kimler gelecek, gelen olacak mı, yoksa tek başıma oturup, eve dönecek miyim diye düşünceler içerisinde, dün İstanbul'da havanın çok güzel olmasının yarattığı trafiğin azizliğine uğrayarak, erken gelmeyi planlamışken, tam saat dörtte Savoy pastanesinden içeri girdim. Ama korktuğum gibi olmadı, çok güzel insanlar, İstanbul'un dört bir yanından kalem ve mürekkep konuşmak üzere geldiler. 


Merceklerle kalemler kontrol edildi...


Miniklere kalem, el yazısı sevgisi aşılandı...


Türkiye'de dolmakalem sevmenin zorlukları üzerine konuşuldu...


Ve iki saat su gibi akıp gitti. Her ne kadar kalem harcamalarında büyük bir artışa sebep olduğum için dava açılmakla tehdit edildiysem de :), kendi adıma, bu blogu açma fırsatım olduğu için bir kere daha şükrettim. Gelen herkese, gelmek isteyip de burada olamayanlara, arayıp durum raporu alan tüm arkadaşlarıma (yalnız başıma oturup, gözyaşlarına boğulmuş muyum diye kontrol ediyorlardı :p) teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız, iyi ki  güzel insanları bir araya getiren dolmakalemler gibi güzel nesneler var.

Öyleyse, yazmaya devam!

Sevgiler,

Zeynep Çokduygusal,

PS: Fotoğraflar için Aydan'a ve Umut Ali'ye teşekkür ediyorum. Fark ortada sanırım.

CONTINUE to READ in ENGLISH

Remember Remember 6th of April

Scroll down to read in English


Aslında bu blog buluşması çok uzun zamandır aklımdaydı ancak işler güçler, seyahatler derken blogun birinci yıl kutlamasına dönüştü. Ben blogun adından da ilhamla, sıkça yazmaya çalışıyorum, sizler de sıklıkla okuyor, yorumlarınızla destek oluyorsunuz. İstedim ki, görüşelim, tanışalım ve bir senedir bilgisayar ekranından devam eden bu etkileşimi (bazı arkadaşlarla yaptığımız gibi) el sıkışma mesafesine taşıyalım. Eğer siz de benim gibi düşünüyorsanız, bu Cumartesi günü saat dörtte sizi de, Cihangir Savoy Pastanesine bekliyorum.

Peki bu birinci yıl kutlamasını hediyesiz kapatacağımı mı düşündünüz? Hayır efendim ne münasebet! Bu yüzden çam sakızı çoban armağanı diyelim ve bir adet Aniki deri defter kılıfı (içinde iki adet Aniki defter ile birlikte) ve bir Kaweco Sport dolmakalemi iki izleyicime armağan etmek istiyorum. Bu coşkuya ortak olmak için tek yapmanız gereken, blogumun izleyicisi olup, bu postun altına 8 Nisan Pazartesi günü saat 18:00'e kadar yorum bırakmak. 
Sevgiler,

Zeynep Çokcakalem,

CONTINUE to READ in ENGLISH

Happy Birthday

Scroll down to read in English

Orhan Pamuk'un en güzel romanlarından Yeni Hayat'a ithafen söylemek isterim: "Bir gün bir blog açtım ve hayatım değişti". 

İşte bugün o blogun birinci yıldönümü. İlk yazımı 3 Nisan 2012 tarihinde yazmışım. O gün, o ilk yazıyı yazarken blogun bu noktaya geleceğini öngörüyor muydum? Hayır! Kesinlikle hayır! Ama suya attığım taş, suyun ortasına düştü ve halkalar yayarak ilerledi ve bir sürü insana temas etti. Bu blog nedeniyle hayatımdan çıkan insanlar oldu, hayatıma girenler olduğu kadar. Kimileri el sallayıp geçtiler, kimileri hiç çıkmamacasına yerleştiler. 

Biliyorum, en güzel blog bu değil, en başarılı blog da bu değil. Temasından, yazı karakterine, içinde verilen bilgilerden üsluba, pek çok hata var. Fotoğraflar hayalimdeki gibi güzel olmuyor bazen, renkler tam çıkmıyor. Kimi postlar acele acele hazırlanıyor bir dostla içilecek bir fincan çaya yetişmek isterken. Ama her gün yeni bir şey öğrenmeye, öğrendiklerimi aktarmaya, paylaşmaya gayret ediyorum. Çünkü biliyorum ki paylaştıkça güzelleşiyor, paylaştıkça çoğalıyor insan.

Bu süreçte yanımda olduğunuz, yazmadığım zamanlarda bile desteğinizi, selamınızı, maillerinizi, mektuplarınızı eksik etmediğiniz için teşekkür ederim. 

Sevgiler,

Zeynep Duygusaldivit

CONTINUE to READ in ENGLISH

Currently Inked / Murekkepliler

Scroll down to read in English
Öncelikle bu postu hatırlayanlar parmak kaldırsın! 6 Nisan'a çok az kaldı. Mekan ve saat belli oldu. Şimdi elleri görelim :) 6 Nisan Cumartesi günü Cihangir'de Savoy Pastanesinde 16:00-18:00 arası buluşup, tanışıyoruz. Aslında zaten birbirimizi tanıyor sayılırız ama yüzyüze de görüşme fırsatımız olacak umarım. 

Bu haftanın kalemlerinden iki tanesi geçen haftadan kalma.

Hero Youth 208: Ucuz, Çin malı bir kalem ama ben şahsen yazımını çok beğendiğim için bu sefer L'artisan Pastellier Omi Osun ile mürekkepledim. Bu mürekkebi, yüzyüze de tanışma fırsatı bulduğumuz dolmakalem arkadaşlarımdan biri sayesinde denedim ve aşık oldum. En kısa zamanda edinilesi, oldukça kuvvetli ve güzel bir renk.

Sheaffer Agio Rainbow ise içindeki Pelikan Edelstein Turmaline ile genelde başlık yazmakta kullanıldığından bu haftaya devretti. 

Sheaffer Targa 1001 çok uzun zamandır elimde bulunmasına rağmen ilk defa kullanıyorum ve şimdiye kadar neden kullanmadım diyerek epeyce kızdım kendime. Oldukça hafif ve yumuşak yazan bir kalem. İçinde Pelikan Edelstein Sapphire var.

Haftanın diğer bir kalemi ise Lamy Lady. Daha önce sizlere detaylı olarak anlattığım bu kalem gerçekten çok şık ve sevilesi. İçerisinde ise Montegrappa Bordo mürekkep var ama sanki daha canlı bir bordo ile daha iyi durabilirdi. (Tavsiyelerinize açığım)

Son kalem ise, daha ilk incelemelerimde tanıttığım Pilot Prera. Gördüğünüz gibi medium ucu oldukça ince ve Sailor Black ile hoş bir ikili oluşturdular. 

Sevgiler,

Zeynep Mürekkeplikalem
CONTINUE to READ in ENGLISH

Organizing Inks / Mürekkeplere ceki duzen

Scroll down to read in English


Cumartesi günü evde temizliğe girişince mürekkepleri ve kalemleri elden geçirmemek olmazdı. Önce kalemler tek tek kutularından çıkartıldı. Boş kalem kutuları büyük ayakkabı kutularına dolduruldu. Kalemler ise, fermuarlı çantalara yerleştirildi. (Soranlar için söyleyeyim, iyisiyle kötüsüyle yaklaşık 4-5 kalem çantası olmuş oldu)

Sailor, J. Herbin, R&K, Aniki, Caran d'Ache ve Noodler's mürekkeplerimi, eve taşındığımda mutfakta bulduğum ve "bişey yaparım ki ben bunla" diye atmadığım eski bir baharat rafına dizdim. Böyle geri kalanlar, çalışma masasının rafında birbirlerini ezmeden bekleşir hale geldiler. Ama yaz gelmeden, mürekkepleri sıcaktan ve ışıktan korumak için başka türlü çeki düzen vermem gerektiğinin farkındayım. 

Siz mürekkeplerinizi nasıl saklıyorsunuz?

Zeynep Çokmürekkep

CONTINUE to READ in ENGLISH
Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...