Photo of the Day / Günün Fotoğrafı 34

Scroll down to read in English


Günün kalemi: Pilot Custom 743
Günün mürekkebi: Iroshizuku Ama-Iro
Günün sözü: Mesnevi'den...

"Benim hayranım ol da övün. Güneşi bırak da zerre ol
Kapımda otur, evsiz barksız kal. Mumluk davasına kalkışma, pervane ol
Bu suretle dirilik sultanlığını bulur, kullukta gizli olan padişahlığı görürsün"

Mesnevi 5. kitap 410 vd...

Her şey olmak kolay, hiç olmak zor.

CONTINUE to READ in ENGLISH

J. Herbin 1670 Rouge Hematite Ink Review / J. Herbin 1670 Rouge Hematite Mürekkep İncelemesi

Scroll down to read in English


J. Herbin'in çok çok eski bir mürekkep markası olduğundan daha önce bahsetmiştim. Kuruluş yıllarının 1670 olduğunu da söylemiştik. Firma da bunu kutlamak adına iki adet sınırlı üretim mürekkep yaptı. Bunlardan bir tanesi ise yukarıda fotoğrafını gördüğünüz Rouge Hematite, yani kan kırmızısı. Bu mürekkep, dolmakalem camiasında ve dış temsilciliklerde neşeyle karşılandı. Zira, şişesinin güzelliği (ve maalesef kullanışsızlığı) bir yana içindeki revnaklar yani ışıltılar mürekkebe eşsiz bir güzellik katıyordu. 


Ben bu mürekkebi yukarıda gördüğünüz Platinum Maki-e dolmakalemle denemek istedim. Neden bilmiyorum bu kalemi aldığımdan beri hep bu mürekkebi kullanmak istemiştim. Hatta bu mürekkebi alana kadar bir iki defa meraktan denemiş ama her seferinde asıl mürekkebinin J. Herbin Rouge Hematite olması gerektiğini söylemiştim kendime.


Gördüğünüz üzere, Rouge Hematite, adına yakışır şekilde kan kırmızısı, neredeyse çok az gölgeye sahip ama satürasyonu çok yüksek bir mürekkep. Ama en büyük özelliği gün ışığında yarattığı revnaklarda saklı. Gördüğünüz gibi bu yazı yukarıdaki yazının aynısı. Sadece fotoğrafı pencerenin önünde çektim. Fotoğraf üzerinde herhangi bir oynama vs. yok, sadece açı farkı var. Rouge Hematite o kadar revnaklı bir mürekkep ki, o kadar altın sarısı ışıltıları var ki, belli bir açıdan baktığınızda sanki sarı-yeşil bir mürekkeple yazılmış gibi görünüyor. Bu mürekkeple ilgili iki sıkıntı var. Birincisi şişesinin ağzının çok dar olması. (Bunu ayrı bir postta inceleyeceğim) İkinci sıkıntı da bu kadar revnaklı olması ve satürasyonunun yüksek olması nedeniyle sık ve sıkı bir yıkamaya ihtiyaç duyması. Sık yıkama gerektiriyor çünkü kalemi tıkaması ihtimali söz konusu, sıkı bir yıkama gerektiriyor çünkü satürasyonu çok yüksek olduğundan kalemleri boyayabiliyor. 


Elimdeki kırmızı mürekkeplerin tamamı neredeyse bunlar. Gördüğünüz gibi Rouge Hematite'e en yakın renk Noodler's Nikita. Eğer daha koyu bir kırmızı arıyorsanız Montblanc Alfred Hitchcock'u denemelisiniz. Daha açık kırmızılar içinse Edelstein Ruby ya da Waterman Red tercih edilebilir. Lamy kırmızı ise çok parlak, hatta mercan rengi diyebileceğimiz bir kırmızı. 

Siz nasıl buldunuz bu mürekkebi? Hem şişesini hem ışıltılarını?

Sevgiler,

Zeynep Revnakhanım

CONTINUE to READ in ENGLISH

Rotring Fountain Pens Part II

Scroll down to read in English


Çok geç olmadan Rotring envanterimizin ikinci kısmını da yayınlamak istedim. Envanterin ilk kısmı için buraya tık tık.  İkinci kısımda birbirine benzer nitelikte kalemleri gruplamaya gayret ettim. Belki fark edenleriniz olacaktır. Tek eksik Rotring 400. İnşallah o da gelip koleksiyondaki yerini alır bir gün.


İlk kalemimiz Rotring 900, daha önce göstermiş olduğum Altro'nun metal versiyonu. Kayseri'de bir kırtasiyeden almıştım. İkinci kalemimiz inceliği nedeniyle sevdiğim ve inceliğine rağmen rahat bir yazım sunan Rotring 700. Ankara ganimetlerinden. Bir sonraki kalemimiz Rotring 600. Daha önce incelemesini yapmıştım, okumak için tık tık. Dördüncü ve beşinci kalem Hindistan ganimeti. Henüz kullanma fırsatım olmadı. 600'ün yeni hali sayılabilecek Rotring Newton ve yine kendine özgü fanları olan Rotring Initial. 


Envanterimizin ikinci kısmı işte böyle. Gördüğünüz gibi, 900 ve 600'ün uçları birbirine benzese de, diğer kalemlerin uçları farklı tasarımlarda. Ben Rotring'in uçlarındaki bu çeşitliliği seviyorum açıkçası...

Acaba Rotring sesimizi duyup yeniden dolmakalem üretmeye başlar mı? İnşallah :)

Sevgiler,

Zeynep Kırmızıhalka,

CONTINUE to READ in ENGLISH

Ink Indexing / Mürekkep Arşivleme

Scroll down to read in English

Hani bazen bir şeyi ararsınız da en olmadık yerde karşınıza çıkar ya; işte bu Fabriano kartlar da en ummadık yerde Hindistan'da karşıma çıktılar. Hem de paketi 3 tl gibi bir fiyata. 


Ben de oturdum, elimdeki mürekkepleri ve mürekkep örneklerini tek tek arşivledim. Bunun için önce mürekkebin adını yazdım kartın altına. Eğer elimde sadece örnek olarak bulunan bir mürekkepse kenarına bir yıldız kondurdum. Sonra da sırayla bir, iki ve üç kere geçtim pamuklu çubukla kartların üstünden. Onları da alıp, Bayındır'ın kartvizit dosyasına koydum. Bu dosyanın güzelliği sayfalarının yer değiştirebiliyor olması ve istenildiğinde ekstra sayfa takılabilmesi. 


Sonuç böyle. Bundan sonra hangi mürekkebin hangi mürekkebe benzediğini size bu kartlar üzerinden göstereceğim. 


Nasıl buldunuz?

Sevgiler,

Zeynep Renklimürekkep

CONTINUE to READ in ENGLISH

Using a Fountain Pen as a Highlighter / Dolmakalemi Fosforlu Kalem Olarak Kullanmak

Scroll down to read in English


Fosforlu kalem kullanırken, keçe uçların zamanla siyahlaşıp, metni karartmasından rahatsız oluyorsanız ya da basitçe dolmakalemlere aşıksanız ve okuduğunuz metni çizerken de dolmakalem kullanmak istiyorsanız ve Pelikan Duo biraz pahalı geliyorsa, italik uçlu bir dolmakaleminizi fosforlu kalem olarak kullanabilirsiniz. 


Ben bunun için Lamy Vista kalemime 1.9 uç taktım. İçine de Monteverde'nin Lamy için yaptığı fosforlu kartuşlardan kullandım. Bu adresten ya da şu adresten temin edebilirsiniz. 


Sonra da çayımı alıp, semboloji üzerine çok güzel bir yazı okurken kullandım. Ama derseniz ki, bende Lamy değil de, başka bir markanın geniş italik uçlu kalemi var, bu durumda da aşağıdaki mürekkeplerden edinerek, kendi kaleminizi fosforlu kaleme dönüştürebilirsiniz. 


Bu renkleri seçerken özellikle çok fosforlu renklerden hoşlanmayan, daha sade ve sessiz renkler arayanları düşünerek seçtim. Diamine China Blue, Sailor Jentle Peche, J. Herbin Diabolo Menthe ve J. Herbin Gris Nuage güzel birer alternatif olabilir. 

                            

(Blogger lütfen fotoğraflarımı ters çevirmeyi bırak! Allah'ın adını veriyorum, lütfen) Son üçlümüz ise biraz daha canlı. J. Herbin Bleu Azur, Noodler's Lightning Blue ve Pelikan Edelstein Mandarin. 

Ne dersiniz? Ucu hiç siyahlaşmayacak, kullan at olmayan bir fosforlu kalem sizce de iyi bir fikir değil mi?

Sevgiler,

Zeynep Fosforlucevriye

CONTINUE to READ in ENGLISH

Rotring Fountain Pen Inventory Part I / Rotring Dolmakalem Envanteri Bölüm I

Scroll down to read in English


Efendim bilenler vardır. Bir süredir Rotring dolmakalemleri aşkla ve şevkle topluyorum. Ben şahsen bu biriktirme sürecinde bazı kalemlerin modellerinin ne olduğunu bulmakta epey zorlandım. Hatta hala modelini belirleyemediğim, Rotring'den (günlerdir) cevap beklediğim bir kaç kalem de mevcut. Ben de bu arada, en azından denk gelirseniz kalemleri tanıyabilesiniz diye faydalı olacağını umduğum bir envanter çıkartmaya çalışıyorum.


Daha sonra detaylı incelemelerini yapacağım ama şimdilik kısaca tanıtayım. İlk kalemimiz Surf, ailenin en ucuz kalemi. Diğeri "ya seversin ya nefret edersin" Core. Muhtelif renkleri ile oldukça orijinal bir kalem. Üçüncü kalem yine oldukça tartışmalı Skynn. Onun da kırmızı, mavi gibi renkleri var ama ben sarıyı seçtim. Dördüncü kalem, pek bir yerde bulunmayan Dublin. Beşinci kalemimiz yine farklı renklerde üretilmiş plastik gövdeli Rotring Rivette. Ve son kalemimiz plastik gövdeli, uzaylı anteni şeklinde bir klipse sahip Altro. (Kendisinin bir de metal ağabeyi var. Onu sonra göstereceğim)


Kalemlerin uçları da bu şekilde. Sadece Dublin'in ucunda iridium point germany yazıyor. Diğer tüm uçlar Rotring'e özel uçlar. Genel olarak da yazım kaliteleri güzel. Yazının devamı gelecek, zira kalemlerin devamı var :)

Nasıl? Siz Rotring dolmakalemler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sevgiler,

Zeynep Kırmızıhalka


CONTINUE to READ in ENGLISH

Promotional Notebooks Yay or Nay? / Eşantiyon Defterleri Kullanıyor musunuz?

Scroll down to read in English

Yeni yıl kapıda... Bu da demek oluyor ki, şirketlerin yıllık olarak kendilerini hatırlattıkları ajandalar da yakın zamanda kurumsal şirketlerde çalışanların kapılarını aşındırmaya başlayacak. Ben şahsen şimdiye kadar hediye gelmiş hiçbir ajandayı kullandığımı hatırlamıyorum. Ne kadar güzel ve kaliteli de olsa, üzerinde yazan devasa isim, iç sayfalarındaki kocaman reklamlar beni yorar. Bu yüzden bugün size iyi bir promosyon defter nasıl olur, Metal Yapı'nın defteri üzerinden göstermek istedim. 


Hem bir dolmakalem gurmesi, hem de Metal Yapı'nın reklam müdürü olan Fatih bana hediye olarak defter getirmek istediğini söylediğinde teşekkür etmiş ama içimden "inşallah kullanmadan kenara kaldıracağım bir defter olmaz" demiştim. Ve son günlerde en çok kullandığım defterlerle böylece tanışmış oldum.


Fatih, bu defterleri kendisi yaptırmış. Her defter sırt dikişli. Dikiş rengi içteki kapak rengi ile uyumlu. Örneğin iç kapak sarı ise, sırt dikişi de sarı oluyor. 


Gelelim defterin kağıdına... Defterde kağıt olarak 80 gr fildişi, kapakta ise 300 gr kraft kağıt kullanılmış. (Bu sene 90 gramlık kağıda basılacakmış eşantiyon defterler. Yaşasın!) Defterleri yaptırmak için noktalı kağıt bulunamayınca, fildişi kağıtlara matbaada gri noktalar bastırılmış. Defterin bir diğer özelliği ise, sayfa kenarlarının perforeli olması. Böylelikle, bir sayfayı kopartmak için defterin cildini bozmak zorunda kalmıyorsunuz.


Defterin arka kapağında, körüksüz de olsa bir cep bulunuyor. Evet körüksüz ama yine de cep :)


                             

Evet, yine muhteşem bir blogger özelliği olarak fotoğraf ters döndü :( (Bu arada, blog tasarımı yapıp, altyapıyı da daha iyi hale getirmek üzere ajans veya web designer önerilerinize açığım) Defteri Sailor King of Pen, Waterman Harley Davidson, Montblanc No:32 ve şimdiye kadar kullandığım en ıslak kalem olan Faber Castell Ambition ile denedim. 


Genel performansını seviyorum. Ama çok ıslak kalemlerde arkaya geçiyor. Ben son zamanlarda sürekli bu defteri taşıyorum. Defter çok kalın değil, boyutları da 14x21 cm. Eskiden çantamda taşımak üzere ufak defterler alıyordum ama o defterlere uzun uzun yazmak zor oluyordu. Bu defter hafif ve ince olduğundan çantada taşımak için oldukça ideal. 

Demem o ki, eşantiyon da olsa, bir defteri insanların ihtiyaçlarını görecek şekilde tasarlamak mümkün. Geçen sene bana gelmiş ve kapağında devasa isimler yazan, iç sayfalarında neredeyse yazılacak yer olmadığı için atılan ajandaların hangi şirketlerden geldiğini hatırlamıyorum. Metal Yapı'nın defterini ise aldığımdan beri her daim çantamda taşıyorum. Sizce hangisi kendini daha iyi hatırlatıyor? Çok para harcayıp afili ajandalar yapanlar mı, yoksa defter kullanacak kişilerin ihtiyaçlarını düşünerek sade tasarımlar yapanlar mı?

Sevgiler,

Zeynep Kalemsever


CONTINUE to READ in ENGLISH

Pelikan M600 Fountain Pen Review / Pelikan M600 Dolmakalem İncelemesi

Scroll down to read in English


Geldik, Pelikan M600'e. M400 elinize ufak geliyor ama M800 kadar büyük bir kalem istemiyorsanız M600 tam size göre. Pelikan kalemlerin boyutlarına bu tablodan bakabilirsiniz. Zira kendinize uygun boyuttaki Pelikan dolmakalemi bulduğunuzda, ucu dilediğiniz gibi değiştirebilir ve ömür boyu keyifle kullanacağınız bir kaleme sahip olabilirsiniz. Hatta kimi zaman bu kalemler sizin de ömrünüzü aşıp, çocuklarınızın ve hatta torunlarınızın ömrüne bile yetişebilirler. 


Yine bildiğimiz klasik, pistonlu Pelikan tasarımı. Abileri M1000 ve M800'e göre biraz daha ufak. Ama yine aynı kalite ve aynı tasarım üzerinden sürdürülen bir çizgide.Bu kalem, belki de boyut olarak en rahat ettiğim kalem oldu. Uç olarak da bildiğimiz, güzel ve ıslak yazan Pelikan ucu. (Bu arada, aldığım bilgiye göre, Pelikan kalemlerin uçları bundan sonra daha kuru yazar nitelikte üretilecekmiş.)


Kalemin fiyatı 750-1000 TL arasında değişiyor. Şimdiye kadar epey Pelikan kalem incelemesi yaptım. Henüz güncel kalemlerden incelemediğim M400, M200 ve M150 var. Ama onlara biraz ara verip bir kaç vintage Pelikan'la tanıştırmak istiyorum sizi.

İncelediğim Pelikan kalemler bunlar, göz atmak isteyenler için faydalı olabilir.

Pelikano

Sevgiler,

Zeynep Kalemkâr

CONTINUE to READ in ENGLISH

Pelikan Edelstein Inks / Pelikan Edelstein Mürekkepler

Scroll down to read in English


Merhabalar, 

Haftaya şöyle renkli bir şeylerle başlamak istedim. Karşınızda Pelikan Edelstein mürekkeplerin swatchları. Aslında bu da mavi mürekkep karşılaştırması gibi bir projenin ürünü. Dolmakalem severlerin bir oyuncağı da mürekkepler. Özellikle de renkleri sevenler için bulunmaz nimet. Ama ne olursa olsun, mürekkeplerin renklerini hatırlamak, hangi mürekkep hangisine benziyordu görmek için bir sisteme ihtiyaç vardı. Aslında uzun zamandır mürekkeplerimi kartvizit boyutundaki kartlara aktarmak, kartvizitliğe koyup düzenlemek istiyordum. Hindistan'da Fabriano'nun 220 gram beyaz kağıda basılmış bu kartlarını görünce bir kaç paket aldım. Şimdi yavaş yavaş mürekkeplerimi buraya aktarıyorum. Açılışı Edelstein mürekkeplerle yaptım. Sonrasında mürekkep karşılaştırmalarını da göreceğiz. Nasıl olmuş?

Sevgiler,

Zeynep Renklimürekkep

(Fotoğraf biraz flu, kusura bakmayın, sandalyenin üstünden ancak bu kadar oldu :p)

CONTINUE to READ in ENGLISH

Oh my!

Scroll down to read in English

Bu fotoğraflar bir Pelikan ziyaretinden alıntı. Evet bu dolmakalemlerin bir kısmına hiçbir zaman sahip olamayacak olsam da, sadece bakmak bile günümü güzelleştiriyor. Dağlara, denizlere, güneşe de sahip değiliz ama onlara bakmak, güzelliklerini seyre dalmak huzur veriyor. Dolmakalemler de benim için aynı şekilde.  Siz ne dersiniz?


Sevgiler,

Zeynep Güzelgörengüzeldüşünür,

CONTINUE to READ in ENGLISH

Blue ink comparisons / Mavi Murekkep Karsilastirmasi

Scroll down to read in English

Aslında bu post uzun süreli bir projenin ürünü. Aynı kalemle, sadece mavi mürekkepleri kullanarak yazdığımı bir kaç yerde belirtmiştim. Medium uçlu, çok kuru ya da çok ıslak olmayan Senator Windsor kalemi günlük yazımda çok sevince, böyle bir şey yapmak aklıma geldi. Defter de Leuchttrum 1917 Umuyorum favori mavi mürekkebinizi bulmanızda yardımcı olur. 

Sailor Jentle serisisnde Ultramarine

J. Herbin Eclat de Saphir

Diamine Imperial Blue

Pelikan Edelstein Sapphire

Noodler's Baystate Blue (Sample'dan kullandığım için şişe fotoğrafı yok, onun yerine kalemimiz Senator Windsor huzurlarınızda)

Visconti Blue

Diamine Sargasso Sea

Montblanc Royal Blue

Aurora Blue

Waterman Florida Blue

Hangi mavi favoriniz oldu? Ya da bunlar dışında hangi mavi mürekkeple aşk yaşıyorsunuz?

Sevgiler,

Zeynep Mavilimmavişelim

CONTINUE to READ in ENGLISH
Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...