Camlin No:47 Piston Filler Fountain Pen / Camlin No:47 Pistonlu Dolmakalem

Scroll down to read in English


Merhabalar,

Yeni yılın ilk kalemi uzak diyarlardan, Hindistan'dan geliyor: Camlin No:47 piston dolum dolmakalem. Bu kalemi Ekim ayında yaptığım Hindistan seyahatinde almıştım. Camlin, Hindistan'da üretilen kalemlerden yalnızca bir tanesi. Ülkede, dolmakalem üretimi yapan Wality, Airmail, Chelpark, Reynolds gibi pek çok marka var. Ancak, Hindistan malı dolmakalemlerin çoğu eyedropper denilen, gövdenin mürekkep haznesi olarak kullanıldığı kalemlerden. Bu nedenle piston dolumlu bu kalemi görünce almadan geçemedim. 


2011 yılında Japon Kokuyo markasının Camlin'in hisselerinin çoğunluğunu satın alması nedeniyle kalemin klipsinde Kokuyo Camlin markası kullanılmışsa da, markanın yaygın kullanımı halen Camlin şeklinde devam ediyor. Kapak, tıpkı Scrikss 71 (metal kapak) ve 17 (plastik kapak) gibi geçmeli nitelikte. Bu nedenle kapağın metal olması isabet olmuş. Böylelikle Scrikss 17'lerde görülen plastik kapağın çok itilmesinden dolayı çatlaması sorunu bu kalemde yaşanmıyor. Ayrıca kalemin gövde rengine göre, kapağın üzerindeki tepe mücevherinin de rengi değişiyor. Bence güzel ve özenli bir ayrıntı. 


Kalemde semi-hooded denilen yarı kapalı bir uç sistemi kullanılmış. Hint alfabesinin tıpkı Çince gibi detaylı karakterlere sahip olması sebebiyle Hindistan'daki kalemlerin çoğu da ince uçlu ve kuru yazım karakterine sahip kalemler. Ben yakın zamandaki cevvalliğime binaen, kalemin ucuyla bir miktar oynadım ve daha ıslak ve kalın yazar hale getirdim. 


Kalem pistonlu, piston topuzu oldukça iyi şekilde gizlenmiş. Gövdenin bitkisel reçineden yapılmış olduğunu tahmin ediyorum. Zira, üzerinde daha önce Noodler's kalemlerde rastladığım bir koku var. Onlardaki kokunun da gövdede kullanılan bitkisel reçineden kaynaklandığı belirtiliyordu. Bu koku zamanla azalarak bitiyor. 


Gövde üzerine elmas şekilli mürekkep göstergesi eklenmiş. Böylelikle mürekkep seviyesi kolayca görülebiliyor. Ayrıca, tam da bu pencerenin altına gelen kısım vidalı olduğundan, mürekkep temizleme işlemlerinde kalemi oradan açıp kolayca temizlemek mümkün oluyor.  


Kaleme ilk defa mürekkep çektiğimde ucu çok kuru ve ince gelmişti. Ancak, ucuyla oynadıktan sonra çok sevdiğim kalemlerden biri haline geldi. 2 doların altında fiyatıyla beni gerçekten mutlu eden bir kalem diyebilirim. Bu kalemi internetten satın almak oldukça zor. Nibs.com'da satışı bitmiş görünüyor. Bunun dışında önerebileceğim tek adres Hindistan kalemleri satan Fountain Pen Revolution sitesi. Bu sitede ise fiyatı 14 dolar. 

Bazen ufak dokunuşlarla, ucuz kalemlerden harikalar yaratmak mümkün diye düşünüyorum. Siz ucuz kalemlerinizi modifiye ediyor musunuz?

Sevgiler,

Zeynep Bitkiselreçine

CONTINUE to READ in ENGLISH

Hi,

This year's first pen is coming a long way from India: Camlin No:47 piston filler fountain pen. I bought this pen during my trip to India back in October. Camlin is one of the many pen manufacturing brands in India. There are so many brands, such as Wality, Airmail, Chelpark, Reynolds who are producing their own pens. However, majority of the pens offered in India are eyedroppers where you fill the body as an ink reservoir. Therefore, when I come across with this piston filler, I couldn't skip. 

Since the Japanese Kokuyo brand acquired the majority stakes of Camlin on 2011, the clips of the pen is branded as Kokuyo Camlin. However, the common name of the brand is still Camlin. Cap is a sliding type like Scrikss Vintage 17 (plastic cap) and 71 (metal cap) so there is no cracking issues as in Scrikss 17. Besides, the top jewel on the cap changes parallel to the body color. I think it is a nice detail. 

Camlin No:47 is a piston filler and piston knob is well disguised. I guess the body material is vegetal resin. Because, I have the same smell as Noodler's Ahab and it was stated that the smell on Ahab's were caused by vegetal resin material. However, smell fades away. 

There is a diamond shaped ink display on the body so you can easily see the ink level. Besides, right below there is a screw mechanism, by that, you can disassemble the pen and clean it right away.

When I first inked the pen, it was quite fine and dry. However, after grinding the nib a bit, it became one of my everyday pens. I can say, it makes me happy with its price under 2 dollars. However, it is quite hard to buy this pen online. It seems sold out on nibs.com and the only website I can suggest other than that is Fountain Pen Revolution who sells Indian pens. But the price is 14 dollars there. 

Sometimes it is possible to create good writers out of cheap pens with small touches. Are you generally brave enough to touch them?

Cheers,

Zeynep Vegetalresin

28 yorum:

 1. Zeynep Hanım merhaba,
  Ucuz kalemler bazen gerçekten de iyi yazılar yazıyor. Parker Frontier kalemim olduğu için söylemiyorum bunu :)
  Sahi ne zaman yazacaksınız Frontier'i ?
  Sevgilerle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Parker Frontier ucuzluk bakımından bu kalemle kıyaslanamaz. Bu gerçekten fazla ucuz. Yazılmayı bekleyen çok fazla kalem var. Umarım ona da sıra gelecek yakın zamanda :)

   Sevgiler

   Sil
 2. dolmakalemlerin "ucuyla oynama" mevzusu ile ilgili bir yazı istesem, çok olur muyum? : )
  sevgiler,
  nazlı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Estagfurullah, siz çok olmazsınız da, bana çok gelir :) Şöyle ki, ben bu konuda uzman değilim, harcayabileceğimi düşündüğüm kalemlere el yordamıyla bir şeyler yapıyorum. Eğer sonuç kötü olursa çok da üzülmüyorum. (Bir kere bir kalemin ucunu bozdum) Yanlış yönlendirmekten korkarım. Ama en azından, ingilizceniz varsa şu video serisini tavsiye edebilirim. http://www.youtube.com/playlist?list=PLe417XddjbsbAqoAUa56QZd0OfP-bOkYH

   Belki ileride olur o tarz videolar. Kısmet :)

   Sil
 3. Hem pistonlu hem hintli güzelmiş. Ben eyedropper'lardan korkuyorum. :D
  2 dolar... 2 dolar... 2 dolar... 2 dolar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eyedropper'lar beni de korkutuyor.

   2 doların altında, 2 doların altında :)

   Sil
 4. modifiye, ben duramıyorum. bir kalemle oynamaya başlamışsam, sonu, "bu kalemi nasıl bilirdiniz ey cemaat" diye dikilen bir pelikan'a, diğer kalemlerin, "iyi bilirdik monşer" demesiyle geliyor. böyle de ilginçler, imama monşer, diyorlar. tuhaf tabii.

  çünkü duramıyorum, fren yok bende.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. seninki, en güzel gülü arayan adamın hikayesine benzemiş. iyi bir noktada bırakmak lazım. ben bırakabiliyor muyum? hayır!

   Sil
 5. yazı numunesinde çekim tekniğinden kaynaklanmıyorsa eğer, kronik bir ucuz kalem sorunu var gibi duruyor.

  mürekkep akış hızının yazıya ayak uyduramaması sorunu.

  kalem ilk satırlarda ıslak davranırken, sonlara doğru kuruyor gibi.

  öyle midir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok hayır damağın bir suçu yok. Ben bu kalemi biraz garip şekilde grind ettim (nasıl yaptığımı sorma lütfen). O yüzden ucu çevirdikçe yazı kalınlığı değişiyor.

   Sil
  2. Vallahi bilmiyorum nasıl yaptığımı :)

   Sil
 6. adi ustunde, kokuyo*.. noodlersta da o koku var. ilk basta cok rahatsiz etmisti, sonra parfum yaginda beklettim bir sure. simdi cok guzel bir kokusu var. recine kokusu da hissediliyor.

  yeni yilin kutlu olsun.

  * kokuyo'nun urunlerini de ismi kadar cok seviyorum :)

  (photonokt)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Parfüm yağına mı yatırdın? Gerçekten alemsin :) Ben o kokuya alıştım sanırım.

   Kokuyo'nun bir de ilginç highlighter'ı var, Sergül hediye etmişti. Onu da yayınlayayım bakalım.

   Sana da mutlu yıllar

   Sil
 7. kalemlerin ucuyla oynamak cidden bir zevk sonu ya güzel bitiyor yada bir buruklukla bir kaç denemem olmuştu sonuncusu 8.sınıftan kalma 5-10 liralık güzel ucu olan bir kalemdi o zamanlar nasıl kullanmışsam bilemiyorum (içler acısı durumda :) )geçenlerde kalem koleksiyonumun içinde dikkatimi çekti ucu 0 eğe yardımı ile biraz toparladım ucu değişe biliyor ve kartuşlu tam beceremedim galiba biraz geç geliyor mürekkep 2.si bende tam olarak uçları nasıl modifiye edebiliriz diyecektim ama benden önce sormuşlar :) acaba ufak tüyolar verebilirmisiniz yada bir gün güzel bir video çekermisiniz :) teşşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Eğer kaleminiz eskiyse ve uzun süre mürekkepli kaldıysa, iyi temizlenmemiş olabilir. Mürekkep akışında bu sebeple sıkıntı olabilir.

   Yukarıdaki soruya bir video serisi tavsiye etmiştim. Size de edebilirim. http://www.youtube.com/playlist?list=PLe417XddjbsbAqoAUa56QZd0OfP-bOkYH Detaylı anlatımlar, bu videoda mevcut.

   Sevgiler

   Sil
 8. Camlin No:47'yi bulmak için Hindistan'a gitmeye sanırım gerek yok. 2 Dolarlık bir kalem için fazla masraflı olur sanırım. Yazınızı okuduğumdan buyana sağda-solda arıyordum. Ebay'de http://www.ebay.com/itm/Camlin-piston-filler-fountain-pen-made-in-India-great-value-for-money-rare-/371003391845?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5661867f65 adresinde bir arttırım var.
  Merak edenler için bir başlangıç noktası olabilir sanırım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bu ucuzmuş, hem de free shipping. Sadece Hindistan kalemi satan bazı sitelerde fiyatlar inanılmaz pahalı çünkü.

   Teşekkürler bizimle paylaştığınız için.

   Sil
 9. Dolma kalemlerle oynamak kendim için konuşuyorum hastalık gibi her türlü dolma kalemin ucuyla oynuyorum ekseri uçlarını kesiyorum ve bu zamana kadar abartısız 8000 adet kalemimin ucunu kestim bunların 2500 adedi ahşap gül ağacı gövdeli benim için hobi olan durum gelir kaynağı oldu kalemin ucunu kağıda koyduğumda arızasını kendi söylüyor sanki ilginç olan bu kadar kalem meraklısı olması beni çok sevindirdi
  Sevgilerle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zafer Bey merhabalar,

   Ben henüz dolmakalem ucu kesme konusunda yolun başındayım ama içimizde kalemlerinin ucunu muhtelif kalınlıktaki törpülerle düzelten bir sürü insan var. Aslında sayımız da oldukça fazla. Siz nerede yaşıyorsunuz? Uç kestirmek isteyen arkadaşlar size nasıl ulaşabilirler?

   Sil
  2. Kestiğim kalemler ekseri osmanlıca ve arabca kaligrafili yazılarda kullanılıyor hayrat neşriyat isimli firma istanbuldaki mağazasında ve internet üzerinden satış yapmakta dolma kalemle ilgili bütün sorularınızı zafercecen@msn.com adresine bana yazabilirsiniz saygılarla

   Sil
  3. Zafer bey çok teşekkürler. Ben de Osmanlıca'ya yeni başladım, güzel yazı yazmak gibi bir emelim de var. Mutlaka iletişime geçeceğim sizinle. Eminim başka arkadaşlar da olacaktır.

   Teşekkürler

   Sil
 10. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 11. kalem gerçekten kokuyo yalnız. kalemleri elimize aldığımızda eşimle birlikte marka ismiyle gereksiz geyikler çevirmekten kendimizi alamadık :) bitkisel reçine olduğunu öğrenince rahatladım şimdi.

  bu kalemleri insan kurcalamak istiyor. sanırım ben de ucuyla biraz oynayacağım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Noodler's kalemler de bitkisel reçine, onlar da kokuyorlar bir süre. Camlin de öyle. Kokuyo'nun Japonya'da muhteşem ürünleri var bu arada. Gerçekten Japon yapmış!!!

   Sil
  2. japonların herşeyi sanata çevirebilme yeteneklerine hayran olan bir adamım. maki-e serisiyle de pelikanı bile bambaşka bir "şeye" dönüştürüyor bu japonlar...

   Sil
  3. Pelikan'ı bile mi? Pelikan'ı bile mi?

   Üzgünüm sizi blokluyorum :)

   Sil
  4. o bile yi o anlamda kullanmadım ama ben.
   pelikan -gibi harika bir kalemi- bile bambaşka sanat eserine dönüştürüyorlar...
   ciddi bir pelikan sever konumundayım şuanda. söylemem öyle kötü şeyler. bkz size bir mail attım. :D

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...