Laban Expression Fountain Pen Review / Laban Expression Dolmakalem İncelemesi

Scroll down to read in English


Merhabalar,

Bugün mini dolmakalemlerden birini tanıtmak istiyorum sizlere: Laban Expression Dolmakalem, siyah inci. Evet, kendisi bol köpüklü bir sıcak çikolata renginde olsa da, Laban firması tarafından Black Pearl yani siyah inci olarak adlandırılmış. Laban 1981 yılında kurulmuş Tayvan kökenli bir firma. Özellikle reçine gövdeli kalemleriyle biliniyor.  


Kalemin ucu Laban iridium yazısının altında firmanın logosu ile işlenmiş. Yani firmaya özel nitelikte bir uç takılmış kaleme. Fountain Pen Network'te diğer Laban incelemelerine baktığımda uçların tırtıklı olmasından şikayet eden pek çok inceleme görmüş olmama rağmen, bana gelen bu kalem oldukça güzel yazar nitelikteydi. 


Oldukça ıslak ve yumuşak yazan bu kalemin belki tek kusuru, boyutları ile doğru orantılı olan parlak krom kaplama tutma kısmı. Bende sıkıntı yaratmasa da, biraz daha büyük eller için ufak kaçabilir. Ancak tutma esnasında kalemin ele daha rahat orturması için tutma kısmının içe doğru kavisli yapılması iyi olmuş. . 


Kalemin boyutlarını görebilmeniz açından Kaweco Classic Sport, Campo Marzio Mini, Kaweco Liliput ve Pilot Petit 1 ile karşılaştırmak istedim. Gördüğünüz gibi Kaweco Sport dolmakalemden biraz kısa, Kaweco Liliput'tan ise biraz daha uzun görünüyor.

   

Ancak kapak kalemin arkasına takıldığında, Liliput ile aynı boya geliyor. Kapak vidalı olarak açılıp kapanmasına rağmen, arkaya takılırken Liliput'tan farklı olarak vida sistemi ile değil, gövdenin arkasına geçerek takılıyor. Bu açıdan Laban Expression dolmakalemin Liliput'tan daha pratik olduğunu söylemek mümkün. 


Ben bu kalemi İngiltere'den almıştım. Alalı epey olduğundan fiyatını hatırlamıyorum ama şu anda e-bay fiyatları 50-55 dolar civarında. Eğer reçine gövdeli, ufak boyutlarda, uluslararası kısa kartuşla çalışan bir kalem arıyorsanız, Laban Expression iyi bir alternatif olabilir. 

Siz mini dolmakalemler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sevgiler

Zeynep Minikalem

CONTINUE to READ in ENGLISH


Hi,

Today I would like to introduce you with a mini fountain pen: Laban Expression Black Pearl. Yes, although it is in the color of a cup of nice frothy hot chocolate, this pen is named Black Pearl by Laban. Laban is a fountain pen company established in 1981, originated from Taiwan. They are generally known with their resin fountain pens. 

The nib of th epen is marked with company logo beneath the Laban iridum engraving. So there is a nib made especially for the company, not a generic one. Even though I came across with a lot of reviews in FPN compailing with scratchy nibs of Laban, my pen is quite smooth. 

This wet writer might have only a problem which is the short section part made of polished chrome. I haven't experienced any problems writing with it, due to small size of my hands but it might be a problem for bigger hands. But I liked the tampered shape which helps the gripping.

In order to demonstrate the size of the pen, I compared it with Kaweco Classic SportCampo Marizo MiniKaweco Liliput and Pilot Petit 1. As you can see, it seems smaller from Kaweco Classic Sport and a bit taller from Kaweco Liliput. 

But when the cap posted, it becomes in the same size with Liliput. Even though the cap is a screw type, when posted you don't need to screw it to the top unlike Liliput which makes Laban Expression more practical than Liliput. 

I bought this pen from UK long time ago. I cannot remember the exact price right now, but today you can find it through e-bay around 50-55 USD. So, if you are looking for a small fountian pen with resin body and using international short cartdiges, Laban Expression might be a good alternative. 

What do you think about mini fountain pens?

Cheers,

Zeynep Minipen

2 yorum:

 1. Normalde ahşap kalemleri begenirim ama kullandıkça anladim ki ahsap kalemleri ve metal gripi olan kalemleri kullanmak en azından benim için zor. O yüzden cok beğendiğim geaf von'lari kullanmak bana da kaleme de işkence. Çünkü ellerim cok terliyor, bu da ahsaba zarar verirken metallerde yag ve parmak izi bırakıyor ve bu hiç hoşuma gitmiyor maalesef.

  Ama karsilastirmasini yaptığınız kalemler arasından da en çok bu hoşuma gitti.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu da güzel ama eğer elleriniz terliyorsa, tutma yeri sıkıntı çıkarabilir sizin için. Çünkü çok parlak ve kaygan, bu yüzden elinizden kayabilir. Ama normal boylarda reçine kalemler ideal olur sanırım. Bu markanın reçine kalemlerine ya da Edison'un reçinelerine bakabilirsiniz mesela.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...