Pelikan 140 Fountain Pen Review / Pelikan 140 Dolmakalem İncelemesi

Scroll down to read in English

            

(Yine bir blogger faciası. Ne yaparsam yapayım, fotoğrafın orijinali düz olmasına rağmen düz yükleyemedim) Hayal edin, 1960 yılında doğum günü hediyesi olarak birine verilmiş olan bu kalem şimdi elimizde. Hiç kullanılmamış, mürekkeplenmemiş... Görünen o ki, yanlış kişiye hediye alınmış bu güzel Pelikan 140. Belki bu kalemi alan kişi bir trafik kazasında erkenden yumdu hayata gözlerini, belki ömrü vefa etmedi ama belki de bugün bile yaşamasına rağmen bu kalemi kullanmayı hiç istemedi. 


Pelikan'ın bugün yapmayı ihmal ettiği bir damgalama sistemi varmış o dönemde. Kapak kenarlarında kalemin modeli yazılmış. Bu ayrıntının önemli olduğunu düşünenlerdenim ben. Şimdikilerde sadece Pelikan Germany yazıyor. 


Kalemin ucu 14 ayar altın, üzerinde Pelikan logosu eski haliyle işlenmiş. Yarı-esnek bir uç. Bu sebeple de damak yapısı modern Pelikan kalemlerden biraz daha farklı.  


Sol tarafta modern Pelikan 150 ucu ve damağını görüyorsunuz. Sağ tarafta ise Pelikan 140. Gördüğünüz gibi damak yapıları birbirinden oldukça farklı. 


Kalem klasik bir Pelikan olarak piston dolumlu. Ben Caran d'Ache Storm ile mürekkeplemiştim. Gördüğünüz gibi, oldukça hoş bir esneklik mevcut uçta. (Tam esnek bir kalem değilse de, oldukça güzel bir yazımı ve çizgi varyasyonu var) Hatta birleşik büyük s'lerde (ya da sekizlerde) railroading denilen ve damağın uca mürekkep yetiştirememesi yüzünden oluşan ray görüntüsü yok. Ben bu kalemi çok sevdim. Bilin bakalım bu kalem kime ait? Tabi ki, Turgay bey'e. Ancak bulursam almayı düşündüğüm kalemlerden bir tanesi. Siz de eğer bu eski Pelikan'lara denk gelirseniz kaçırmayın bence. 

Sevgiler,

Zeynep Nevarsa Eskilerdevar

CONTINUE to READ in ENGLISH

(Again a blogger mess, I cannot upload it in the way it should be) Imagine, this pen which was a birthday gift to someone in 1960 is now in your hands. Never used, never inked... Obviously, it was a wrong gift. Or maybe, this person had a car crash, or deceased at an early age or simply he/she didn't want to use this pen at all. 

On the trimming there is a marking which Pelikan doesn't use anymore. The model of the pen is finely engraved on the cap trim. I think it is an important detail. Modern pens have only Pelikan Germany engravings. Sad, just sad...

Nib is 14 carat gold and has the engraving of Pelikan logo in previous version. It is a semi-flex nib. So the feed is a bit different from modern Pelikan's.

On the left side you can see a Pelikan M150 feed and 140 on the right side. Feeds are completely different in shape. 

As a classic Pelikan feature, it is a piston-filler pen. I inked it with Caran d'Ache Storm. As you can see from the writing sample, the nib has a nice flex (not a full flex but pretty good) Especially within big S's (or eights if you wish) there is no railroading as the feed provides a great ink flow. I really liked this pen. And guess whom it belongs to? Of course Turgay Bey. But it is one of the pens that I would like to buy if I can find. I also recommend you not to let it fly away if you ever come across with one. 

Cheers,

Zeynep Oldies van Goldies

13 yorum:

 1. Ucu filan çok güzel kalem. Gittigidiyor'da almayı düşündüğüm bir ilanı vardı, kapanmış.
  Pelikan 140 alıp da kullanmamak...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilmiyoruz ki, kimbilir neden kullanmadı. Ama gerçekten güzel kalem. Ben de temiz bir tane denk getirebilmeyi umuyorum şahsen.

   Sil
 2. Üçüncü ve son fotoğraflarda bir şey dikkatimi çekti. Kalemin ucunda parlayan mürekkep damlacıkları çok hoş. İnsana yaşama sevinci veriyor ya da ben renkleri fazla seviyorum ^_^

  Güzel bir yazı yine,elinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler

   Ben de seviyorum renkleri. Hatta belki dolmakalemi bu kadar seviyor oluşum, mürekkeplerdir desem yeri. Yaşama sevinci, yazma arzusu, ayakta durma gücü. Renklerin verdiği şeyler o kadar çok ki....

   Sil
 3. UCUN DİP KISMINDAKİ KAPLAMANIN DEFORMASUONUNA BAKILDIĞINDA SANKİ KALEME MÜREKKEP ÇEKİLMEDEN YAZI YAZILMIŞ VE MÜREKKEBİN METAL YÜZEYİNE YAPMIŞ OLDUĞU KOROZYONUN ETKİSİ KALMIŞ GİBİ GELDİ BANA...YOKSA UCTA BU KOROZYON OLMAZDI.SİZCE?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olabilir, malzeme konusunda o şekilde bilgim yok. Ancak kalem elime geçince yıkadım, herhangi bir mürekkep izine rastlamadım damakta. Ama dediğiniz gibi, daha önce mürekkebe batırılmış olabilir. Onun dışında hiçbir kullanım izi, işareti yoktu kalemde.

   Sil
 4. bak şimdi, hayatta görebileceğiniz, her şey dahil buna, en uyumlu ve birbirine yakışan iki şey nedir, sorusunun cevabı olan kalem ve mürekkep.

  başka bir şey söylememe gerek yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaten bu mürekkebi ne zaman kullansam, aklıma sen geliyorsun :)

   Sil
 5. çok güzel bir pijamalı kalem... eski olması daha da değer katıyor...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben kutudaki hediye notunu görünce çok etkilenmiştim.

   Sil
 6. Kutu içindeki o not var ya o not, kitap yazdırır insana o, website açtırıp "sahibini bulun" efsanesi yarattırır o :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne kadar güzel bir kutu ve ne kadar güzel bir el yazısı değil mi?
   Şu anda 6 yaşında çocukların el yazısına sahip yetişkinler olduk maalesef.

   Sil
 7. Bende de bir adet Pelikan 120 var ve hiç kullanılmamış. İçine mirekkep çekmeye kıyamıyorum. Yani o kişi de belki böyle düşünmüştür.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...