Pelikan N100 Fountain Pen Review / Pelikan N100 Dolmakalem İncelemesi

Scroll down to read in English


Muhteşem vintage bir kalem var bu sefer karşımızda: Pelikan 100N. Şu anda M101N olarak yeni versiyonları çıkmış olsa da, 100N zarafeti ve esnek ucuyla bir tık öne geçiyor. Kalemin üretimi 1938 -1951 yılları arasında gerçekleştirilmiş. Ülkemizde denk gelmek güç olsa da, yurt dışı açık artırma siteleri sayesinde edinmek mümkün. 


Kalemin ucu 14 ayar altın. Yapı itibariyle de hoş, esnek bir uca sahip. Zaten aşağıdaki videodan veya yazı örneğinden de bunu görebilirsiniz. 


                                  

(Videoda N100 yazmışım ama kalem aslında 100N olarak geçiyor, orada ufak bir karışıklık olmuş) 


Kalemin formu günümüz Pelikan kalemlerine nazaran daha tıknaz, kapağın tepesi daha yuvarlak ve klips daha aşağıdan takılmış. Ayrıca kapağın alt eteğinde de tezyinat unsurları bulunuyor. 


Kalem esnek ucunu besleyecek akışa izin veren damak yapısı sebebiyle oldukça ıslak. Ucun üzerinde "o" yazısı mevcut. Bu konuyu araştırdım ancak tek bulabildiğim "o"nun hard copier nib olduğu açıklaması idi. Aklımıza ucun oblik olup olmadığı gelebilir, ancak uçta herhangi bir açı olmadığı gibi Pelikan oblik uçlarını da ölçüsüne göre OM-OB şeklinde adlandırdığından bu ihtimal geçerli değil. Bu noktada daha fazla bilgisi olan varsa bizi aydınlatırsa çok sevinirim. Pelikan 100N oldukça klasik ve yaşına rağmen sorunsuzca çalışan güzel bir kalem. Turgay bey'e bu güzel kalemi blogda yazmam için bana verdiği için teşekkür ediyorum. 

Sizin en eski kaleminiz hangisi?

Sevgiler

Zeynep Pelikanoğlu

CONTINUE to READ in ENGLISH


This time we have a splendid vintage fountain pen: Pelikan 100N. Even though it has never versions such as M101N, 100N have the advantage of its grace and flex nib. This pen has been produced among 1938 - 1951. Even though it is hard to come across within Turkey, it is possible to find it via E-bay. 

Pen has 14K gold nib. It has a nice flex nib. You can see through the video or writing sample below. 

(I accidentally wrote N100 on the video, but the original name is 100N. Sorry for inconvenience)

The pen has a chunky body when compared to modern Pelikan series, the cap top is rounder, clips has been placed after a big cap top and besides, there is a nice trimming on the bottom of the cap. 

The pen is a wet writer due to its feed providing ink flow to a flex nib. The nib is marked with "o". I searched about this but only thing I can find is that it means "Hard Copier Nib". You might think it means oblique but there is no slant on the tipping and besides Pelikan marks oblique nibs with sizes such as OM-OB etc. If you have further information please let us know. In a nutshell, Pelikan 100N is a great classic pen working well despite the age and I would like to thank Mr. Turgay for letting me reviewing this pen. 

What is your oldest pen?

Cheers,

Zeynep Pelikansson

25 yorum:

 1. Çok güzel bir kalem.Ne varsa eskilerde var..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten de öyle. Eski dolmakalemler bambaşka.

   Sil
 2. Video, el yazınız beni büyüledi takıldım kaldım ekrana :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Lou, sağolun.

   Sil
 3. Beautiful example of a 100N.

  According to Pelikan-Guide, the 100N dates from 1937-1954. The 100N is over the map when it comes to nibs, pistons, etc. as the pen was changed fairly often throughout its manufacturing life-span. However, these changes may allow you to date your pen more closely. There is a detailed 100N time-line here:

  www(dot)pelikan-guide(dot)com(slash)100n_table(dot)html

  Interesting triple cap bands. I've seen dual and single cap bands on 100N's before, but not three. But Pelikan isn't my strong suit.

  Regards, David in Jakarta

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. David,

   Thank you for the link (The website does not support Chrome properly, so I will check it later at home)

   Interestingly M101N, a reproduction of Pelikan 100N has double cap bands intstead of three. But I have to admit, they make great pens.

   Sil
 4. Bu o harfi nedir bilemedim ben de. Old stock gibi diyeceğim kalem zaten külli oldy. Muzip çocukların dediği gibi"Bu soru yanlış hocam, basım hatası var" demek geçiyor.
  Vintage uç bir başka. Benim gönlüm eski Waterman'da.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Esnek uçta gerçekten Waterman bir numara. Özellikle yakın zamanda bir No:52 denedim, aşık oldum diyebilirim.

   Sil
 5. Merhaba

  Bloğunuza tesadüfen rastladım. McLuhan'ın meşhur "araç mesajdır" sloganını haklı çıkartacak namzette çalışmalarınızı gördüm ve hayran kaldım.

  Dolmakalemler.. Aristokrat bir hava estiriyor olsa da, yazmanın ve yazmadan önce düşünme eyleminin bir ağırlığı ve bir önemi olduğunu, düşünmeden hareket etmeye meyyal olan ademoğluna hissettiriyor. Şimdi yani, önüne konan alelade bir pilot kalemle evrak imzalayan adamla, kıvrak biçimde ceketinin iç cebinden çıkarttığı titanyum dolmakalemle evrak imzalayan adamın otoritesi ve karizması yanyana gelemez :)

  Bu şekilcilik değildir.. Bu gösteriş de değildir.. Bunun ne olduğunu anlayan ve anlatan bir dimağ ile karşılaşmış olmanın haklı sevincini yaşıyorum. Sizi takip edebileceğim farklı mecralar varsa bu blog dışında, bilmek isterim.

  Sevgilerimle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu harika yorumunuz için teşekkür ederim.

   Daha bugün, başka bir başlık altında dolmakalemlerin ne kadar erkeksi üretildiğinin ve maalesef pek çok beyefendi için de aslında yazım gerecinden ziyade aksesuar olarak taşındığının lakırdısını ediyorduk esefle. Evet, basitçe, dolmakalem bir yazı gereci ancak sahibi ile kurduğu bağ (örneğin altın uçların zamanla sahibinin kalemi tutuş şekline göre şekil alması), standart bir kalemden daha fazla özen gerektirmesi gibi sebeplerle, sadece yazı yazma işlevini yerine getirmenin ötesinde bir önemi haiz.

   Beni diğer mecralarda takip etmek üzere taltif ettiğiniz için teşekkürler. Çok sık güncellemesem de, bir twitter hesabım https://twitter.com/writetomeoften ve bir facebook sayfam mevcut https://www.facebook.com/BanaSikcaYaz

   Sevgiler

   Sil
 6. Benim en eski kalemim sanırım babamın öğrenciliğinde muhasebe kaydı tuttuğu bir pelikan m120, kendisini özellikle babam ve benden başka kimse yazamadığı için seviyorum :) kalem tutuş şekli de ailevi galiba. Bir de pelikan m150 var surekli kullandıgım. İkisi de çelik uçlu aslında ama yazım keyfi veriyorlar. Şimdilerde kendime yeni üretim, yazma zevki veren, kaliteli, nesilden nesile kalacak bir kalem almayı düşünüyorum. Yeni Pelikan'larla bu iki eski model arasında bir yazım hissi karşılaştırması yaparsanız bana yeniden pelikan mı almamı onerirsiniz, yoksa başka bir marka mı önerirsiniz? Pelikan'da takılı kalma nedenim sanırım pistonlu dolum sistemi. Kartuş ve dönüştürücü açıkçası dolmakalem kullanıyormuşum hissi vermiyor maalesef.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. M120 de çok güzel bir kalemdir. Özellikle eski Pelikan'lar kelimenin tam anlamıyla evladiyelik.

   Açıkçası ben Pelikan'ları seviyorum. Bu sebeple size de önerim bütçeniz doğrultusunda yine bir Pelikan almak olur. Çünkü tıpkı sizin gibi, pistonlu kalemleri kartuşlulara üstün tutuyorum pek çok açıdan. Eğer ufak kalemleri seviyorsanız M320'ye bakabilirsiniz mesela. Ya da Pelikan'ın limitli adette çıkardığı diğer kalemlere. Bunlar bütçenizi aşacak olursa, M400 alternatif olabilir.

   Sil
  2. Şu ana kadar alakalı alakasız demeden tüm yorumlara cevap verdiğiniz içn öncelikle teşekkür ederim. Peki dolmakalemde altın ucun hikmeti konusunda kişisel fikrinizi öğrenebilir miyim? Bu konuda bir yazı pek hoş olmaz mı :) hani eskiden altın uç en makbulu deniyordu da hala öyle mi gerçekten gibi

   Sil
  3. Altın uç, çelik uç meselesi biraz tartışmalı ama şu var ki, özellikle kalemi tutma ve bastırma durumuna göre altın uçta değişiklik olabiliyor. Konu çok tartışmalı olduğundan ayrı bir konu olarak işlemekten biraz kaçınıyorum. Ama şunu söyleyebilirim, ucun durumuna göre çok sert altın uçlar ve çok yumuşak yazan ya da esnek çelik uçlara denk geldim. Ama yine de ben de alırken, altın uç tercih etmeye çalışıyorum...

   Sil
 7. Merhablar yazılarınzı çok beğeniyorum. El yazınızada hayran kaldım. Ayrıca videodaki müziğin adı nedir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Bu akşam videoyu edit eden arkadaşı göreceğim bir aksilik olmazsa. Ona ileteceğim sorunuzu.

   Sevgiler

   Sil
 8. Merhaba Zeynep Hanım;

  Pelikanın yeni dolmakalemi Classic P200'ün Türkiye'de ne zaman satışa sunulacağı ve fiyatı hakkında bir bilginiz var mı acaba?
  teşekkürler. : )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef bilmiyorum, öğrenince haber veririm mutlaka.

   Sevgiler

   Sil
 9. nibdeki "O" nun sırrı zaman içinde çözüldü mü acaba? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sağlamasını yapamıyorum ama şöyle bir teorim var;
   böyle işaretli uçlarda ucun kalınlığı kalem üzerine işlenmiş olabilir mi? 100N lerin biryerlerinde uç kalınlığı yazıyor gibi hatırlıyorum ama emin de olamıyorum.

   Sil
  2. Gövdede o şekilde bir işleme yok...

   Sil
 10. Yakın zamanda ben de bir Pelikan 100N OM edindim ve bu kaleme hayran kaldım. Posttaki kalemden farkı ucu ve kapaktaki tezyinatları sanırım. Benimkinde iki sarı çizgi var. Oblik kalem kullanmayı pek beceremesem de esnek olması sebebiyle bunu farketmiyorum bile. Ve bu verev kesik benim yazımı daha bi güzelleştiriyor sanki... :)
  Lafın özü Oldies but Goldies diyor ve kaçıyorum... :D

  YanıtlaSil
 11. o uç km kugel medium dur.
  KM - (Kugel- Mittel) - BALL-TIP MEDIUM
  aynı kalem bende de var gitti gidiyorda satışa sunmuş bulunmaktayım. 750tl fiyatı ilgilenenler olursa göz atabilir.

  YanıtlaSil
 12. Tesadüfen birtane de ben edindim gece yatarken yastığımın altında saklamayı düşünüyorum😂

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...