Pen Cleaning I / Kalem Temizliği I

Scroll down to read in English

Efsanevi İngiliz dizisi IT Crowd'un en sık kullanılan repliklerinden birini hatırlıyor musunuz? "Açıp kapatmayı denediniz mi?" İşte nasıl, bilgisayarı açıp kapatmak bilgisayara dair sorunların %80'ini çözüyorsa, kalemleri yıkamak da kalemin mürekkeple ilişkisindeki sorunları %80 çözüyor. Bu yüzden: 

#1 Mürekkep değişikliği yaparken renklerin birbirleriyle karışmasını önlemek adına, 
#2 Yine mürekkep değiştirirken, nadiren de olsa iki mürekkebin birbiriyle reaksiyona girme ihtimaline karşın, 
#3 Bir mürekkebi kalemin içinde uzun süre tutmuşsak mürekkebin buharlaşmasından dolayı damakta oluşabilecek tıkanıklıkları engellemek adına, (Bu konuda kesin bir süre vermek mümkün değil, zira bazı kalemlerde, kapaklarındaki vakum mekanizması sayesinde mürekkep daha uzun süre dayansa da, 3 haftayı geçmemek gerektiği kanaatindeyim)
#4 Kaleminiz kesik kesik yazıyorsa, problemin damaktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için, yıkamak en iyi çözümlerden biridir.

  

Ayrıca, kalem uçları metalden yapıldığından üretim aşamasında ucun üzerinde kalabilecek yağlar ve diğer kimyasal artıklar, damağa bulaşıp, kalemin doğru yazmasını engelleyebilir. Özellikle yağ kalıntıları kaleminizin kesik kesik yazmasına sebep olur ve yepyeni kalemininzden nefret edebilirsiniz. Ya da, kalemler fabrikada veya satıldıkları dükkanlarda, mürekkeple test edilmiş, denenmiş olabilir. Bu yüzden ideal olan, yeni bir kalem aldığımızda dahi, ilk mürekkebinden önce yıkamaktır. 

Siz kalemlerinizi temizliyor musunuz?

Sevgiler

Zeynep Temizkalem

CONTINUE to READ in ENGLISH


Do you remember the legendary English TV serial IT Crowd's most used catch phrase: "Have you tried turning it off and on again?" As turning it off and on solves the 80% of the computer related problems, so does the flushing the pen solves the 80% of fountain pen problems. Therefore it is good to clean your pen:

#1 While changing ink on a pen, in order to prevent colors mixing with each other,
#2 To avoid inks reacting each other (Even though it is not very common, it may occur)
#3 To prevent any clooging in the feed as the ink tend to evaporate slowly as it stayed in the pen, (It is not possible to give an exact time period since some pens keeps ink from evaporating due to their vacuum inner caps, but I guess it is not good to have the ink more than 3 weeks)
#4 To understand if the problem arises from a bad feed or not if you fountain pen is skipping

Besides, since the nib is produced from metals (mostly steel) there might be some residue like oils and some other chemicals. Especially oil residue causes skipping and you might hate the pen as soon as you start writing. Also, pens might be dipped for testing in the factory or in the shops where they sold. So, in a perfect world, it is better to flush it before you use a brand new pen. 

Do you clean your pens?

Cheers,

Zeynep Cleanpen

22 yorum:

 1. Her ne kadar tam sonuca ulaşmak yüzyıllar sürse de, ben kalemin ucunu akan suyun (ne çok sıcak ne de çok soğuk) altında tutarak renksiz su gelinceye kadar bekliyorum. Ne kadar doğru bir yöntem bilmiyorum tabii ama şimdiye kadar bir zararını görmedim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu da iyi bir yöntem, kaleminizi temizler elbette ama sadece biraz fazla su harcamış oluyoruz :) Değişik kalem tiplerinin nasıl yıkanacağına dair devam edeceğim inşallah bu yazılara.

   Sil
 2. iste uzun zamandir bekledigim yazi dizisi! hatali temizleyerek - yaptigim seye tam olarak temizlemek denebilirse tabii - telef ettigim kalemlerin anisina bir saygi durusunda buluyorum su anda... ve size bu harika blog icin tekrar tesekkur ediyorum.
  sevgiler,
  nazli

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim Nazlı. Umuyorum önümüzdeki günlerde hangi kalemlerin nasıl yıkanacağını da anlatacağım. İnşallah faydalı olur.

   Sil
  2. faydalı olacağına şüphem yok. : )
   ben becerebilecek miyim... göreceğiz. : )

   Sil
 3. Düzenli olarak temizlemeye çalışıyorum. Ama kendime zamanında verdiğim bir seferde en fazla 5 kalemimin mürekkepli kalacağına dair sözü ne yazık ki tutamıyorum bir türlü. 15'i bulan kalem rotasyonumda en geç iki günde bir hepsini kısaca bir elime alıp birşeyler çiziktiriyorum.

  Yıkamak gerçekten faydalı oluyor. Mürekkebinin bittiğini düşündüğünüz bir kalemden bile öyle çok boyalı su çıkıyor ki bu kalıntıların uzun süre orada kaldığını düşünmek istemezsiniz. Yıkaması nispeten kolay olduğu için kartuşlu kalemleri sevmeye başladım. Pistonlu kalemleri ne kadar doldurup boşaltsam da içi tam olarak temizlenemiyormuş gibi geliyor. Suda bırakmak genelde beklediğimden daha faydalı, çıkmaz dediğim kalıntılar sadece suyla gidebiliyor.

  Lakin, her zaman da öyle olmuyor. Pigmentli ve yoğun boyarlı mürekkeplerde sanki fırçalamaya ihtiyaç duyuluyor gibi geliyor bana. Tabi ucu fırça ile zedelemek gayet olası. Siz kalıcı kirler için ne kullanıyorsunuz? Bekletilen suya çok az da olsa çamaşır suyu ekleyeyim diyorum ama plastiklere ne yapar emin de olamıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kendimize verdiğimiz sözlerden yalnızca biri bu, ben de x'ten fazla kalem mürekkeplemeyeceğim kuralına bir türlü uyamayanlardanım :)

   Birincil arındıcımız her zaman su olmalı. Fırçalamayı vs düşünmeyin, bu tarz mekanik hareketler kalemi zedeler. Çamaşır suyu konusunda tartışmalar var, ben bunlara girmek niyetinde değilim. Kendi adıma pek tercih etmiyorum.

   Sil
 4. Uzun zamandır yazılarınızı takip ediyorum. Anladığım kadarıyla bu bir yazı dizisi olacak. Devamını merakla ve sabırsızlıkla bekliyorum. Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler. Kalem tiplerine göre temizliği anlatmayı düşünüyorum devamında. Umarım herkes için faydalı olur.

   Sil
 5. musluk suyu kullanmamak gerekir bu iş için. kalem kapiler çalışır. kohezyon gibi kuvvetler mürekkebi aktarır.

  yani kanalların açık, ancak ne çok dar, ne çok geniş olmasına bağımlı bir işleyişe sahiptir.

  musluk suyu kalıntı bırakabilir. evet, tek kullanımda gözle fark edilmeyecektir belki. ancak musluk suyunu parlak bir yüzeyde kuruttuğunuzda kalan iz, aslında kalıntıların ciddiye alınması gerektiğini gösterir. sirke ile giderilebilir tabii bunlar. ancak asidik müdahale ve turşu gibi kokan bir kalem?

  en temizi baştan işi sağlama almak.

  en temizi distile su, hatta benim gibi laboratuvardan bidistile su falan yürütebiliyorsanız odur. bir litresini yarım saatte elde ediyoruz açıkçası. saf su kullanmak gerek, ılık olsun.

  mümkün mertebe temizleyici ajanlardan uzak durun. yağ kalıntısını saf su tek başına almayacaktır tabii ki. ama yağ kalıntısı gibi şeyler olduğundan olduğundan emin olun kullanacaksanız.

  elinizden kaynaklı organik kirlenmelerde nibe karışmadan, deterjan vb. gibi ajanlarla kalemin malzemesine göre silerek temizleyin.

  ben lcd ekran temizleme solüsyonu kullanıyorum çoğu kalemde dış yüzeyler için.

  kağıt peçete vs. ile nib silmek? aman ha, illa ki fibrillerinden bırakır geride. mikrocerrahi ile almak zorunda kalırlar o parçaları. nibi ayırıp eğersiniz, heba olur garibim.

  temizlenmiyorsa, çok sinirlenirseniz, hidroklorik asit, sülfürik asit, olmadı nitrik asit ile dalın gitsin... siz de kurtulun, kalem de kurtulsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili astur, anlattıkların ideal dünyada olması gerekenler ve hepsine katılıyorum ama uygulamada, özellikle haftada 10 kalem yıkayan bir insan olunca en azından bir kısmını uygulamak mümkün olmuyor :)

   Tüm bu tavsiyeleri göz önünde bulundurarak hazırlayacağım yeni yazıyı.

   Sil
  2. yıkama yerine ılık saf suda bekleterek de birikmiş mürekkebi çözebilirsin tabii.

   mürekkebin çözücüsü sudur sonuçta. 5 metre kalınlığında mürekkep tabakası da tutsa, su ile bekletince gidecektir.

   pratik zaten kazanılır.

   ekstrem malzemelerden olmadıkça da saf su ile yıkanırsa bırakın kendi kurusun vs vs vs.

   günde onlarca lab malzemesini, kimisinden nükleer patlama ile çıkmayacak kirleri vs. saf su ile falan yıkadığım zamanları anımsıyorum da, ondan bana kolay geliyor olabilir.

   Sil
  3. Ben genelde son suyu için içme suyu kullanıyorum. Kurulamayı da çoğunlukla silerek değil, kendi kendine yaptırıyorum ki, bezlerin de iplikleri kaçmasın ucun içine. Yok ki elimizin altında güzel bir lab :)

   Sil
 6. Başlığın sonunda 1 yazdığına göre devamı gelecek ama ben yine de bekleyemedim ve soracağım:

  Hero 616 temizliğinde siz de zorlanıyor musunuz? Damaktan vakumlu haznenin/konvertörün içine uzanan incecik bir hortumu var. Bu yüzden, konvertörü sıkmak içini tam boşaltmaya yetmiyor.

  Ancak defalarca doldur-boşalt yapıldığında içindeki mürekkep oranı gözle görülmeyecek bir hale gelebiliyor. Ve bu durumda da yeni bir mürekkep doldurabilmek için yine içini boşaltmak gerekiyor. :( Kalemin ucunu peçeteye dokundurup sabırla boşaltmaya çalışıyorum. Nihayet, yeni bir mürekkep doldurmak ve bu döngüyü yeniden başlatmak gözümde büyüdüğü için kalemi uzun bir süre kullanmamak üzere rafa kaldırıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Press bar denilen bu dolum sistemine sahip kalemlerde hep bu sıkıntı yaşanıyor, gerek mürekkep çekerken haznenin az dolması, gerek de temizlerken çok uğraştırması. Ben genelde bu tarz kalemleri tek bir mürekkeple doldurup, hep onunla devam ediyorum ya da çok önemsemiyorum.

   Sil
 7. Bu yıkama işi çok etkili oluyor gerçekten de... 20+ yıldır kullanılmamış Scrikss Vintage 17'yi kazandım. Mutluyum. :)
  Üçüncü doldurmaya kadar eski mürekkebin renginde yazdı. Markasını bilemiyorum ama çok güzel bir siyah idi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yıkama herkese ve her şeye faydalı, sadece içinde mürekkeple uzun yıllar beklemiş kalemlerde daha sabırlı olmak ve daha uzun süre yıkamak gerekiyor.

   Ama kaleminizi kurtarmanıza çok sevindim. Güzel günlerde kullanın.

   Sil
 8. Bende önce ılık suda mürekkep rengi gelmeyene kadar yıkıyorum , daha sonra bir bardak hazır suya bir iki damla gliserin damaltip dolma kaleme bu suyu çekip bir gün bekletiyorum bunun yikamada çıkmayan veya kalem içinde tıkanıklık varsa rahtca cikardgını düşünüyorum ve sonrada iyice kurumasini sağlamak gerek ki cektğimiz murekkep suyla karışmasın :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pistonlu kalemler için gliserin önerilen bir şey. Özellikle piston mekanizmasının ucunda gövde içinde gidip gelen parçayı yumuşak ve dolayısıyla koruyucu halde tutmaya yardımcı oluyor. Elbette, kurutmak da önemli.

   Elimden geldiğince yakın zamanda farklı kalem tiplerinde nasıl yıkama yapılacağını anlatmaya çalışacağım. Umarım herkese faydalı olur.

   Sil
 9. Kesinlikle faydası var evet dikkat edilmesi gereken bir unsur bence , merakla bekliyoruz yeni yazılarınızı.

  YanıtlaSil
 10. Selam,
  Konuyla doğrudan alakalı olmasa da bir sorum var.
  Elimde Scrikss Vintage 75 var. Kendisi normalde sorunsuz yazarken, kalemin kapağını kapatıp bir süre sonra açtığımda (çok kısa bir süre değil, uzun da değil) yazmıyor, ya da kesik kesik yazıyor. Şiddetle sallayıp mürekkebin aşağı inmesini sağlıyorum, öyle yazmaya devam ediyor.
  Damağında bir sorun mu var acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tam emin değilim ama kaleminizde hard starting olabilir ya da damakta bir problem vardır. Kaleminizin içindeki mürekkebi boşalttıktan sonra akan suyun altında iyice yıkayın. Hatta gerekirse bir gece ılık suda bekletin. Kalem iyice temizlenip kuruduktan sonra yeniden mürekkep çekin. Sıkıntı hala devam ediyorsa, o zaman Scrikss'le iletişime geçin. Yardımcı oluyorlar genelde.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...