Scrikss Calligraphy Set / Scrikss Kaligrafi Seti

Scroll down to read in English


Merhabalar,

Bugünkü postum "dolmakaleme başlamak istiyorum, uygun fiyatlı bir kalem önerebilir misiniz?" veya "kesik uçlu kalem almak istiyorum, 1.1 mi yoksa 1.5 mi almalıyım?" diyenler için geliyor: Scrikss Kaligrafi Seti. Bu seti Sirkeci'de mutad kırtasiye turlarımdan birini yaparken gördüm. İçinde bir adet Scrikss 33 dolmakalem (başka renkleri de mevcuttu, ben beyaz tercih ettim) 1 adet Medium uç, 1 adet 1.1 , bir adet 1.5 ve bir adet (benim canavar uç olarak tabir ettiğim) 2.3 uç mevcut. Bitti mi? Bitmedi!!!! Tüm bunları alana 5 adet kartuş bedava. Bitti mi? Hayır bitmedi! Kalemin içinde bir de çevirmeli dönüştürücü geliyor. Tam vapur işi yani :)


Scrikss 33 plastik gövdeli, tık diye oturan bir kapağa sahip, oldukça hafif bir kalem. İçindeki dönüştürücü vasıtasıyla kaleme Diamine Teal mürekkebimi çektim ve uçları tek tek denedim. Medium ve 1.1 kaligrafik uç günlük kullanıma çok uygun. Yazınız biraz büyükse 1.5 uç da kullanabilirsiniz. 2.3 uç ise başlık atmak, zarf yazmak ya da kaligrafi çalışmak için ideal. 


Kutu içerisinde her uç kendi damağı ile geldiğinden mürekkep akışları çok güzel. Ben uçları kutudan çıkardığım gibi yıkamadan mürekkepledim. Hepsi oldukça güzel yazdılar. Yukarıda fiyat konusunda ufak bir spoiler vardı ama dikkat etmemiş olanlar için söyleyeyim. Bu setin fiyatı 32 TL. Bence dolmakaleme başlamak ya da kaligrafiye başlamak için çok uygun bir set. Böylelikle ne tarz uçlardan hoşlandığınızı büyük paralar harcamaya gerek olmadan görebilirsiniz. Ayrıca kalemin hafifliğinden sebep dolmakaleme başlatmak istediğiniz minikler için de ideal bir hediye olabilir. Kartuş takmayı, dönüştürücü ile mürekkep çekmeyi, uç değiştirmeyi ve en önemlisi dolmakalemle yazmanın keyfini bu set sayesinde tadabilirler. 

Siz nasıl buldunuz bu seti?

Sevgiler,

Zeynep Kalemkâr

CONTINUE to READ in ENGLISH

Hi,

My post today is devoted to whom asks "I would like to start using fountain pens, can you recommend something with a proper price?" or "I want to buy an italic nib, should I start with 1.1 or 1.5?" Here you are: Scrikss Calligraphy Set. I saw it while making a regular tour at Sirkeci. The set includes, one Scrikss 33 fountain pen body (there were some other color options, I picked up white) a Medium nib, a 1.1, a 1.5 and a 2.3 which I refer as monster nib. And also 5 small European cartridges and a converter!

Scrikss 33 is a very light-weighted pen with plastic body and a click on cap. I inked it with Diamine Teal using the converter comes within and tried the nibs. Medium and 1.1 italic is quite nice for daily use. You can even prefer 1.5 if your handwriting is a bit big in size. 2.3 is also very convenient for making letter heads, writing on the envelopes or practicing calligraphy. 

Since every nib comes within its own feed, the ink flow is really nice. I inked them right out of the box, without giving flush but they all wrote properly. There was a little spoiler regarding the price of this set on the photo but let me tell you, it is 32 TL which is approximately 15 USD. I think it is very nice to start using fountain pens or calligraphy. You can see what kind of nibs you like without breaking the bank. Besides since the pen is quite light-weighted it is an ideal gift for a kid whom you wanted to introduce with fountain pens. You can teach installing a cartridge, inking a pen with converter, changing the nibs and taste of writing with fountain pens.

What do you think about this set?

Cheers,

Zeynep Penthusiast

63 yorum:

 1. Yakın zamanda benim de görüp, almayı düşündüğüm bir setti. Bu yazı tam üstüne geldi, iyi ki bu blog var :) Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşinize yaramasına sevindim. Güzel bir set. Özellikle fiyatıyla yazıyı hak ediyordu.

   Sil
 2. Gerçekten vapur işi olmuş :D , Ama sete bayıldım
  Ayrıca yazılarınızı da gerçekten içim giderek takip edyorum , yeri gelmişken söylemek istedim.

  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Beğenmenize sevindim :)

   Sil
 3. Harika bir set!! Klasiktir, basittir diyerek bir Scrikss 33 almama ramak kalmışken dördü birden alamak,hele bu fiyata tam bir kaligrafi seti bulabilmek gerçekten çok hoş olur. Online satan var mıdır diye bakıyorum illa ki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şimdi bakınca şu siteyi gördüm https://www.kalemhediye.com/Scrikss-Kaligrafi-Seti-Bordo-Scrikss-Calligraphy-Isme-Ozel-Kalem-Hediye-Kalem-Yeni-Hediyelik-Kutusunda-2014-Guncel,PR-6402.html

   Benim aldığım fiyattan biraz daha pahalı. Ben daha önce alışveriş yapmadım buradan o sebeple bir şey diyemiyorum.

   Sil
  2. AH evet ben bulmadan siz bulmuşsunuz. Teşekkürler. Daha önce birkaç kez buradan sipariş vermiştim. Bazen ürünler ellerinde olmasa da sitelerinde olabiliyor ama iletişimleri kuvvetli olduğu için bir sıkıntı yaşamadım. Bakayım sepete atabilecek başka nelerim varmış :)

   Sil
  3. Ben de bu adresten sipariş verdim bugun, teşekkürler :)

   Sil
 4. harika :) kaligrafiye yeni başlamış biri olarak hemen edinmem lazım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim. Umarım alır, memnun kalır ve güzel günlerde kullanırsınız.

   Sil
 5. Güle güle kullanın. Yalnız kalın uçlu kaligrafi kalemleri sünger emer gibi mürekkep kullanıyor. Naçizane fikrim, kartuşlu alınmamasıdır. Bir arkadaşım bana kartuşlu verdi, memnun kalmadım sistemden.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, haklısınız. Bu yüzden içinden dönüştürücü ile çıkmasına çok sevindim. Medium ve 1.1 kartuşla rahat kullanılabilir ama özellikle 2.3 için dönüştürücü şart.

   Sil
 6. İşte Scrikss'ten böyle hareketler bekliyoruz :)

  Beyaz rengi oldukça şıkmış.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de çok sevdim. Günlük kullanıma oldukça uygun. Ben Scrikss'ten bir de pistonlu kalem bekliyorum :)

   Sil
 7. Benim hiç kesik ucum yok. :( Yeni yıl hedeflerimde kesik uç denemek de vardı belki bu set olur. :)
  Bunlardan alıp vapurlarda satalım süper fırsat diye. Hem bizim kalem paraları çıkar. :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu set gerçekten güzel, neredeyse tek bir kalem fiyatına. Artık vapurda mı satarsın, setleri piyasadan toplayıp karaborsa mı yaparsın bilmiyorum Berk :)

   Sil
 8. bence fiyat ve görünüm olarak şu anda 10 üzeri 10 gibi benim gibi başlamayı düşünenlerin denemesi lazım en kısa zamanda bu seti bulmak istiyorum çok güzel bir paylaşım teşşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Scrikss'in dağıtım ağı oldukça geniş, ancak her kırtasiye bu seti satmıyor olabilir. Yine de kolay bulabileceğinizi düşünüyorum. Umarım memnun kalırsınız.

   Sil
  2. İki gün önce -daha detaylısını Scrikss'in ürün sorumlusuna gönderdiğim- uzuuun bir yorum yazmıştım konunun altına, ama bir şekilde kaybolmuş.

   Özetle kaligrafi için düşünüyorsanız almayınız efendim. Sheaffer'in setleri 10 TL ~15Tl daha pahalı, bakınca ucu düz teneke gibi görünüyor ama çok daha güzel harfler yazılabiliyor.

   Scrikss kaligrafi setinin en büyük problemi uçları kaligrafi için uygun form ve kesimde değil. Keskin harfler çıkarmak pek mümkün değil. Uçlar ve section ile ilgili işçilik problemleri var. 4 uçta birden aynı sıkıntıyı görünce rutin bir kalıp hatası mı diye düşünmeye başladım.

   Günlük kullanımda kesik uçlu kalemim olsun, yazarken takılmasın ama yazı kalitesi, malzeme kalitesi o kadar önemli değil diyenlere uyar. Kaligrafi çalışacağım, meraklıyım diyenlere ne Scrikss ne de Lamy nin kaligrafi setlerini tavsiye etmem.

   Selamlar
   Ahmet

   Sil
  3. Ahmet Bey Merhabalar,

   Öncelikle bu detaylı yorumunuz için teşekkürler. Bahsettiğiniz sorunu tanıyorum ama ilginçtir ki, ben de aynı şeyi eski bir Scrikss kaligrafi setim var, onda yaşıyorum. Harflerde netlik yok. Ancak buradaki fotoğraflara bakarsanız, mesela 2.3 yazısına, oldukça net, keskin harfler çıktığını görebilirsiniz. Belki size o şekilde hatalı bir set denk gelmiş olabilir. Ya da bana iyi bir set denk gelmiştir.

   Dolmakalem maalesef bir miktar da şans işi. Herkesin severek kullandığı bir kalemi alıp sorun yaşayabiliyoruz, ya da kimsenin sevmediği bir kalemi alıyoruz ve oldukça sorunsuz oluyor. Bunlar toplu ve büyük adetli üretimler olduğundan sıkıntılar olabilir. Ben bu tarz sıkıntılarda daha çok firmanın tutumunu baz alıyorum. Umarım size de Scrikss'ten yardımcı olup, setinizi daha iyi yazan bir setle değiştirirler.

   Sevgiler

   Sil
 9. Büyük markalar satış ve kullanım ağı için bunu yapıyorlar. Visconti de var ben de:) cam hokkası ile...
  2.3 uç ile tahmini 40-50 cm kadar sürekli çizgi çekince damakta kuruluk, mürekkepte kesilme oluyor mu acaba, denediniz mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de Aurora'da böyle bir deneme seti görmüş ve bayılmıştım.

   Sizin bahsettiğiniz gibi 40-50 cm çizgi çekip denemedim ama her kalem kendi damağı ile geliyor, damakların üzerinde ise M hariç yükselerek ilerleyen numaralar var. M'deki numara diğerlerinden daha yüksek bir numara sebebini anlamadığım şekilde. Bunlar damaktaki kanallarla ilgili olabileceği gibi, tamamen alakasız da olabilir. Ama fark ettiyseniz 2.3 en ıslak yazanı. Akışta hiçbir sıkıntı görmedim. Ama tekrar mürekkeplediğimde dener haber veririm mutlaka.

   Sil
 10. yeter artik ben de aliyorum ayol!
  bu blog cok sevilesi ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alın tabi :) Ama memnun kalmazsanız sorumluluk kabul etmiyorum ona göre (^ o ^)

   Sil
 11. dmaktaki numaralar damakların kalıptan çıktığı numara.yani üretim aşamasında damakla ilgili bir problem varsa o numaralı damak devre dışı bırakılmak suretiyle üretim problemsiz damaklarla devam ediyor.
  saygılar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok faydalı bir bilgi oldu bu teşekkür ederim. Ancak damakların farklı olma ihtimali de var değil mi? Çünkü Medium oldukça normal yazarken, 2.3 gerçekten çok iyi besliyor ucu, oldukça ıslak ve akıcı. Aynı damağı kullanıyor olsa, bu kadar ıslak olamazdı diye düşünüyorum.

   Sil
 12. Ben de bordo renklisinden edindim bir tane, kalem de uçları da pek güzel :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bordo rengi de güzel gerçekten. Ben de ikisi arasında kalıp beyazı seçtim. Eğer bordonun tezyinatı sarı renkli olsaydı bordoyu seçer, affetmezdim :)

   Beğenmene çok sevindim.

   Sil
 13. defter delisi16 Ocak 2014 14:01

  Zeynep hanım merhaba,

  Blogunuzun ne kadar harika olduğunu herhalde söylememe gerek yok, bir de bu kadar sık post yapmanız mükemmel! Sevgiyle takip ediyorum, her gün yeni bir şey öğreniyorum.
  Benim düşkünlüğüm defterlere ama sanırım bu gidiş "iyi" bir gidiş değil kalemlere de tutulabilirim her an :)))
  Benim bir Lamy Al-Star kalemim var, kartuş ile kullanıyorum M uçlu, çok memnunum fakat bir de diğer uçları da deneyeyim diye bu seti sipariş ettim, bugün elime ulaştı. (kalemhediye.com epey hızlı bir siteymiş, tavsiye ederim.)
  Size bir sorum olacak fakat biraz utanıyorum cahilliğim ortaya çıkar diye ^^ ben bu kaleme kartuşu takmayı beceremedim, internette de herhangi bir şey bulamadım, siz de mürekkep çekmişsiniz maalesef henüz mürekkebim de yok. Yanından çıkan kartuşları nasıl kullanabilirim?

  Şimdiden teşekkür ederim.
  Sevgiyle kalın :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Defterle kalem zaten birbirlerinden ayrılamaz, ayrılmamalı da. O yüzden kalemlere doğru bir ilginizin başlaması da gayet normal.

   Normalde kartuşu düz değil de, ucunda bir top varmış gibi duran tarafından kalemin haznesine oturtmanız yeterli. Ben genelde doğrudan itmek yerine sanki vidalıyormuş gibi, biraz çevirerek itiyorum, böylelikle doğru yeri bulması daha kolay oluyor sanki.

   Ayrıca şurada, nasıl takılacağına dair bir video var. http://www.gouletpens.com/Articles.asp?ID=424 Eğer, kısmet olursa ben de benzer bir videonun Türkçesini çekeceğim yakın zamanda, Fatih'in yardımlarıyla.

   Siz tekrar deneyin, olmazsa başka şekilde yardımcı olmaya çalışalım.

   Sevgiler

   Sil
  2. defter delisi16 Ocak 2014 15:47

   Çok çok teşekkür ederim, kıyamayıp zorlayamamıştım, bir an hafif itince takılıverdi ve gerçekten yazımı çok güzel :)

   Gelecek güzel yazılarınızda buluşmak üzere.

   Sevgiler

   Sil
 14. Damakların iç kısmında mürekkep akışını sağlayan kanal genişlikleri uçların kalınlığı ile orantılı.Böylece uca gelen mürekkep miktarı ayarlanıyor.Bu sayede kalın uçlarda mürekkep besleme kanalı büyük olduğundan problemsiz mürekkep akışı sağlanıyor.
  Not:Genelde yazmayan kalemlerde mürekkep kanalında mürekkep kuruması problemi kalemin yazmasını engeller yada kesik yazmasına sebep olur.Sizinde yazılarınızda belirttiğiniz gibi kullanılmayan kalemin mürekkebi mutlaka boşaltılmalı ve kalem temizlenip kaldırılmalıdır.
  Saygılarımla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teknik olarak bilmiyorum ama sizin de anlattığınız şekilde doğrulandı. Damaklar yapısal olarak farklı, böylelikle uç kalınlaştıkça, kalem de daha ıslak yazıyor. Bu açıdan da iyi bir set olmuş.

   Sil
 15. merhaba ben Oğuzhan 15 yaşındayım dolma kalemlerle ilgilenmeye başlamam 5 ayı buldu şu anki dolma kalemim pilot v pen bana scrıkss 39 titanyum dolma kalemi önerir misiniz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunlar güzel kalemler, fiyat performans oranları da fena değil. Ancak ağır olabiliyorlar. Özellikle de V-Pen gibi hafif bir kalemden sonra ağır gelebilir. Bence bir kırtasiyede deneyin mutlaka.

   Sil
 16. Bu fiyata almayani döverler sanırım harika, sayenizde haberim oldu teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim. Umarım memnun kalırsınız.

   Sil
 17. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 18. Sizcede kalemin kapağı olması gerekenden çok sert şekilde açılıp kapanmiyormu? Bana anormal geldi , kafama takılan tek nokta bu , yoksa fiyat performans olarak iyi bir set.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu klik şeklinde açılıp kapanan kalemlerde zamanla bir bollaşma, gevşeme, kendini kaybetme durumu oluyor. O yüzden sanırım sert yapıyorlar ki, o kendini kaybetme durumu daha geç olsun.

   Sil
  2. elimde 3 adet scrikks 33 modeli var sadece birinin kapağı rahat açılıyor diğer ikisi ( hatta kaybettiğim bir tane daha vardı onunda kapağı çok sertti) çok zor açılıyor ellerinizin terli olduğu durumlarda açamıyorsunuz bile sorunu tespit etmek adına rahat açılan kapakla gövde ve kuyruklarını değiştirdim fakat sonuç alamadım, yazınız doğrultusunda scrikss in kesik uçlu kalemini görünce şaşırdım daha önceden web sitelerinde kesik uçlu kalemleri olmadığı belirten yazıları mevcuttu sizin vesilenizle dün dayanamadım internet üzerinden sipariş verdim malesef kırtasiyelerde scrikss standları olmasına rağmen bu seti bulamadım çevremde bulamadım, umarım gelen kalemin kapağı sert değildir.

   Sil
  3. Sanırım kapaklarda olabilecek muhtemel gevşemeler nedeniyle böyle yapıyorlar. Pek çok kişiden kapağın zor açıldığını duyuyorum.

   Bu kalemde de kapak biraz zor açılıyor bahsettiğiniz gibi ama uçlarından memnun kalırsınız inşallah.

   Sil
 19. Zamanla biraz gevşicekse iyi o halde , teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 20. http://imageshack.com/a/img827/7934/h393.jpg

  1.1 ucu taktım ve kullanmaya başladım. Günlük kullanım için fiyat performans kalemi diyebilirim. İnsanlar bu ucu kullanırken ''yazınız ne kadar güzelmiş '' cümlesini çok sık duyacaklar kanımca... :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Beğenmenize çok sevindim. 1.1 uç günlük yazıma çok uygun ve gerçekten yazıyı güzelleştirme özelliği var. Az bulunsa da aynı şeyi 0.8 uçta da görmek mümkün. https://twitter.com/writetomeoften/status/433159378175549440/photo/1 Ben de fotoğrafa fotoğrafla karşılık vereyim :)

   Güle güle kullanın kaleminizi. Hep güzel şeyler yazın inşallah.

   Sil
 21. Merhaba
  Öncelikle teşekkür ederim bu yazıyı yazdığınız için. Blogunuzu tesadüfen bir şekilde görmüş ve arada bakarım diyerek kaydetmiştim bir köşeye. Bu gece bayağı bir dolaştım ve dolmakalem konusunda büyük bir hevese kapıldım! Bu yazıyı görmesem, size danışmak için bir iletişim yolu bulma telaşına düşecektim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Hala iletişimde bulunabilirsiniz, sıkıntı yok :)

   writetomeoften et gmail nokta kom

   Sil
 22. Merhaba Zeynep Hanım,

  Scrikss 38 kalemimi 1.1 uç il kullanmak istiyorum. Bu setteki uçlar 38 ile uyumlu mudur? Deneme şansınız oldu mu?

  Orhun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eve gidince bakmam lazım. Ama güzel soru...

   Sil
 23. Merhaba,

  Bu kalemde kartuş bittiğinde atıp yeni bir kartuş takmak yerine, bir mürekkep şişesinden ekleme yaparak kullanabilir miyim?

  Hasan.

  YanıtlaSil
 24. Merhaba. Bunların uçları esnek midir? Aydınlatabilir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır kesinlikle esnek değiller. Modern kalemler içerisinde esnek kalem bulmanız oldukça zordur. Ayrıca italik kalemler de genellikle esnek nitelikte olmazlar. Sevgiler

   Sil
 25. Mrb bu seti bugün aldım mürekkebi için ne oneriyorsunuz ve murekkebin farklı renkleri mevcut mu diğer mürekkep renklerini bu kalemle kullanabilir miyiz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çini mürekkebi dışında, bildiğimiz dolmakalem mürekkeplerinin tamamını bu kalemde kullanabilirsiniz.

   Sil
 26. Merhaba kızım için araştırma yaparken sizi keşfettim. öncelikle çok güzel bir blog size emeğiniz teşekkür etmem gerek. İnceleme yazılarınız harika.. Kuzum için bu setten sipariş ettim bakalım sonuçlar ne olacak.

  YanıtlaSil
 27. Hi, I am in Istanbul often for work but usually short trips. Where can I go to see the range of Scrikss pens and buy the calligraphy set and others? Thanks. Rajesh

  YanıtlaSil
 28. Bu seti geçen gün almıştım ben de. 1.5 ve 2.3 uçlarla sıkıntı yaşıyorum yalnız. Yıkayarak mürekkeplemiştim, ya kurumadı, sorun ondan kaynaklı, ya da uçlarda bir sıkıntı var. Birkaç gün sonra tekrar mürekkepleyip bakmak lazım.
  Bu arada, elimde bir de Scrikss 53 var. Kaligrafi setinin uçları kaleme uyuyor ama kapak kapanmıyor :) Uyumlu sayılır mı, bilemedim şimdi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de 2.3mm uc ile sorun yasadim. Bende murekkep geliyor ama yeteri kadar gelmiyordu. Sonrasinda 1.5mm taktim, sorunsuz kullaniyorum.

   Sil
 29. Merhaba acaba scrikss dolma kalem kartuşları bu kaligrafi kalemi ile de uyumlu oluyor mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, zaten setin içinde de 6 tane dolmakalem kartuşu var.

   Sil
 30. Seçkide kullandığınız, koyulaşan yeşil mürekkebin marka/modeli nedir? Çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hmmmm zor soru :) Diamine Teal diye tahmin ediyorum.

   Sil
 31. cahil biri olarak affedin dönüştürücü ne oluyor acaba :)))
  bende bütçeden ve cesaret edemediğimden dolayı yıllardır hiç bir dolma kalem alamayanlardanım. Bu bahsettiğiniz seti almayı düşünüyorum.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...