TWSBI Vac 700 Fountain Pen Review / TWSBI Vac 700 Dolmakalem İncelemesi

Scroll down to read in English


Neden bilmem, TWSBI kalemleri çok sevmeme rağmen blogda yeteri kadar yer vermemişim. Oysa reddot dizayn ödülü almış, uygun fiyatlı ve pek çok kişinin sevdiği transparan gövdelere sahip bu kalemler oldukça güzeller. 


TWSBI Vac 700, TWSBI'in klasik karton kutusunun içinde, bu şeffaf kutuda geliyor. Kutunun içinden, kalemi söküp takmak için bir anahtar, bir şişe likit silikon gres, iki adet sızdırma önleyici o-ring ve bir de kalemin detaylı şemasını ve nasıl sökülüp takılacağını gösteren ufak bir kağıt çıkıyor. 


Kalem başkaca şeffaf renkli gövdeler ile birlikte bir de bu şekilde renksiz şeffaf gövde seçeneği ile geliyor. Ben içindeki mürekkep rengini tam olarak verebilmesi açısından tercihimi renksiz gövdeden yana kullandım. Boyut olarak büyücek kalemlerden hoşlananları tatmin edecek nitelikte. Kapak ucunda parlak metal üzerine mat olarak TWSBI yazıyor. Klips ise buna uyması açısından tamamen mat yapılmış. Ben şahsen klipsin de parlak olmasını tercih ederdim. Bu şekilde daha uyumsuz buldum açıkçası. 

                                     


Kalemin dolum sistemi vakum sistemli. Yazarak anlatmak gerçekten çok zor olacağından, buraya bir video ekliyorum. 


Vac 700'ün büyük sayılabilecek bir ucu var. Ben TWSBI kalemlerin ıslak yazışından memnun olduğum için Medium tercih ettim. Böylelikle makul kalınlıkta ve ıslak yazan bir kalemim oldu. TWSBI'ın en güzel özelliklerinden bir tanesi de uçların ayrı ayrı satılabiliyor olması. Böylelikle Vac 700 için 24-25 dolar vererek, gövde satın almaya gerek kalmaksızın uç da alabiliyorsunuz. 


Ben bu dev mürekkep hazneli kalemi günlük yazım seanslarımda elimin altında tuttuğum için genelde siyah veya mavi gibi klasik renklerle kullanmayı tercih ediyorum. Bu fotoğraflar çekilirken de içinde Pelikan Edelstein Onyx vardı. Vac 700 standart 65 dolar fiyata sahip, bu kalemi TWSBI'ın kendi sitesinden sipariş etmek de mümkün. Ben daha önce kullandığım kaybolan Diamond 540 kalemimde, şimdiki Diamond 580 kalemimde ya da Vac 700'de bir sıkıntı yaşamadım. Ancak bazı sorunlar yaşayan arkadaşlarımın firmayla iletişime geçtiklerinde sıkıntılarının çabucak halledildiğini biliyorum. Özellikle satış sonrası ilişkilerin maalesef pek iyi olmadığı ülkemizde bu durum oldukça önem arz ediyor. 

Özetle, ben bu güzel kalemi seviyorum. Sizce nasıl?

Sevgiler,

Zeynep Kalemkâr

CONTINUE to READ in ENGLISH

I don't know why, although I like TWSBI pens a lot, I did not mention enough at the blog. But those pens with reddot design, with available prices and nice translucent bodies are really beautiful. 

TWSBI Vac 700 is coming in a plastic box within a regular card box. In the box, you will have a wrench, a bottle of liquid silicon grease, two spare o-rings and a leaflet to disassemble and assemble the pen. 

Vac 700 comes with colored translucent body choices along with a clear translucent body. Since I like to see the color of the ink, I choose the crystal clear color. The size can satisfy the ones who like bigger pens. Cap trim has a shiny metal with a matte TWSBI writing on it while the clips is all matte to go along with the branding. I prefer either the clips was shiny like the cap trim or vice versa. I don't think it matches now. 

It has a vacuum filling system. Since it is really hard to describe it by writing, I am adding a video. 

Vac 700 has a rather big nib type. I preferred Medium, since I like the wet writing of TWSBI pens. By this way, I had a wet writer with a proper line width. One of the best features of TWSBI that you can buy the nibs separately. For Vac 700, you can buy nibs  for 24-25 USD without buying another body. 

Since it has a giant ink capacity and I use it for daily writing, I generally prefer using classic colors like black or blue. While I was preparing the post, it was inked with Pelikan Edelstein Onyx. Vac 700 has a standard price over the world which is 65 USD. You can also purchase it from TWSBI's own website. I didn't have any issues with my lost Diamond 540 (R.I.P. Good O'Pen of Mine) or my current Diamond 580 or this Vac 700 but I know some friends who had some issues. However, they immediately contacted with the company and the problem solved swiftly. This is quite important in Turkey where the after sales services are not the best practice in the world. 

To put in a nutshell, I like this pen. You?

Cheers,

Zeynep Penthusiast

20 yorum:

 1. güzel bir inceleme elinize sağlık. Birkaç sorum olacak;
  TWSBI nin kendi sitesinden alım yaptınız mı? Güncel adresim için gönderim yapılacak nakliyeci bulunamadı gibi bir hata veriyor..
  Bir diğer sorum TWSBI Jowo uç kullanıyor diye biliyorum, bilginiz var mı?

  Selamlar,

  jm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de hep başka sitelerden aldım ama TWSBI'ın kendi sitesinden de şimdi denemek için bakıyorum. Adresimi girdiğimde 20 küsür dolarlık shipping görünüyor fedex'le.

   Eskiden Bock kullanıyordu TWSBI, 580'le birlikte JoWo'ya geçtiler.

   Sil
  2. O gövde tamamen mürekkep alıyorsa benim bitirmem aylar alır sanırım :)

   Akşam ben de denedim ama benim için de "Sizin adresinize uygun bir taşıyıcı bulunamamıştır." uyarısı çıktı. Yine Cultpens/WritingDesk yoluyla almak gerekecek sanki.

   Sil
  3. Normalde ilk çekişte tamamı dolmuyor, onun ufak bir tekniği var, o şekilde tamamını doldurmak mümkün.

   Allah allah etrafımda siteden direkt ürün alıp Türkiye'ye getirtmiş insanlar var. Yakın zamanda mı değişti acaba :/

   Sil
 2. TWSBIIIII ^_^
  Stand şeklinde kutuları tam masalık. Wrench de çok kullanışlı.
  Müşteri hizmetlerinden de bahsetmezsem olmaz. Süperler. Kalemimin o section'ın vidalanan siyah kısmı kırıldı bir de kırılan kısım barrel'ın içinde kaldı. Mail attım adresinizi verin gönderelim dediler bir haftada geldi. Nib ve piston dışında komple yenilendi kalem. Philip Wang'e selamlar buradan. :D
  Yeni alüminyum gripli ve piston'lı 580'leri gördünüz mü? Çıkınca turuncusundan yeşilinden almak lazım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ambalaji çok kullanışlı, wrench'i de M1000'i açıyormuş söylediklerine göre.

   Ben de müşteri hizmeti iyi olan firmaları seviyorum. Mesele bir ürünün kusursuz olması değil, aldığımız her eşyada sıkıntı çıkabilir, önemli olan o firmanın sorunlu ürünler konusunda nasıl davrandığı.

   Ben de mor olanını beğendim yeni modellerden. Gerçi yeşil de aklımı çelmiyor değil...

   Sil
 3. uzun zamandır almayı düşündüğüm bir kalem ama hakkında oldukça fazla olumsuz görüş okudum ALI IKIZKAYA bey de oldukça olumsuz yaklaşmış kaleme kararsız kaldım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğrudur, olabilir. Dolmakalem biraz zevk meselesi, mesela ben Montblanc 149'u pek sevmem ama bu onu kötü bir dolmakalem haline getirmez, hem de biraz kısmet meselesi. Bunlar büyük ölçeki üretimler, bu sebeple binlerce üretilen ürünler içinden hatalı kalemler çıkabilir. Bu noktada önemli olan firmanın bu sıkıntılara yaklaşımı diye düşünüyorum. TWSBI bu konuda oldukça takdir topluyor. Kalemlerinde bana denk gelmeyen bir takım kronik sorunlar var ama, iletişime geçtiğinizde herhangi bir zorluk çıkarmadan değiştiriyorlar.

   Sil
  2. Ali Bey bana kızmasın ama ben bu kalemin neresinde sıkıntı yaşadığını, neden kafasını taşlara vurduğunu kendi blogundan çıkaramadım. Benim kaçırdığım ayrıntılı bir inceleme mi var, Türkiye'ye gönderim yapmıyor diye markaya mı kızmış anlamadım doğrusu.

   Sil
 4. I like the look of the TWSBI pens and have no issue with construction but the one I had ( gone now ),had a nib like a nail. Worked great but did not put a smile on my face. Thanks for your review.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I know what you mean Shirley, the nib is smooth but quite rigid. It is a steel nib at the end. I wish they start making flex pens.

   Sil
  2. Slightly flexible would be great. They are great eye candy.

   Sil
  3. I were reading the reviews on TWSBI 540 and 580 yesterday night. I were trying to make a decision of which TWSBI I should choose, or would I steer to another pen like Monteverde Prima, although one is a piston filler and the other is a cartridge converter.

   Many comments on 540 and 580 were that it was a big pen and would become giants when posted, and many warned that they were not made for posting and you would crack the cap or threads if you did. I guess there are some things you should be aware of if you plan to have a TWSBI, like not posting or over tightening, etc. The nibs are hit and miss as far as I could see, as there are looking mostly generic, but this shouldn't be a problem as they are generic and have a tested design. I have seen many Chinese pens with quite hard nibs and decent results, and some smooth flex Japanese nibs that I can't write properly. I wouldn't choose a flex nib as a default but a smooth nib would be nice of course.

   VAC 700 looks like it has a unique filling mechanism. I wonder if it may fail so soon.


   Sil
 5. Yesterday a package came including my new Rose Gold 580 and my boyfriend's smoke Vac 700. I filled his pen for him, and all I could say was "wow." The filling system on the Vac700 is awesome! However, I prefer my lovely 580. TWSBI is a great manufacturer.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Actually, to be honest, 580 is my favorite among all TWSBI pens :)

   Sil
 6. Günlük hayatımda 580 kullanıyorum fakat yazmaya başladıktan bir süre sonra ıslaklık biraz düşüyor. Bu benim kalemimde mi bu şekilde yoksa sizde de bu şekilde bir problem oldu mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunu Vac700'de yaşayanlar oluyor ama 580'de hiç duymadım da, başıma gelmedi de... Dilerseniz TWSBI'ya bir mail atın.

   Sil
 7. ihsan zeyveli3 Ocak 2015 16:48

  bu kalemi gittigidyorda 220 liraya gördüm ve çook hoşuma gitti. acaba bu fiyattan daha uygun olarak yurtiçi alabileceğim bir yer var mı yoksa babamı ikna etmeye şimdiden başlamalı mıyım?

  YanıtlaSil
 8. Merhabalar..

  Kehribar renkli, şeffaf bir kalem almak istiyorum.

  TWSBI Vac Amber ile Pelikan m200 Cognac arasında kaldım. Kalemin boyutları önemli değil.. Malzemesi, kalitesi ve özellikle uç yazım performansı önemli benim için.

  Siz olsanız, hangisini tercih ederdiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özgür bey, uç konusunda gelince, TWSBI'nin uçları Pelikan'ın son dönem alt segment uçlarından daha iyi çıkıyor genelde. Malzeme kalitesinde ise Pelikan bir tık önde. Ama bence kalemin boyutlarını hiçe saymak iyi bir fikir değil naçizane.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...