Faber-Castell Loom Fountain Pen

Scroll down to read in English

Dürüst olmak gerekirse, Faber-Castell kalemlere karşı bir önyargım vardı tâ ki, sevgili Jalem bana çok güzel broad uçlu bir Faber-Castell Ambition hediye edene kadar. Ondan sonra daha çok sevmeye başladım diyebilirim. Bildiğiniz gibi kalem zevki ve yazım konforu kişiden kişiye değişiyor. Birine ince gelen kalem, diğerine kalın geliyor. Bana başlangıç kalemi olarak Pilot MR ve Lamy Safari'nin fazla hafif olduğunu söyleyenler oldu. Ben de başlangıç kalemi olarak daha ağır bir kalem arayışındayken Faber Castell Loom'a bir şans vermek istedim. 


Ancak İstanbul'da bile bazen kalemlere ulaşmak pek kolay değil. Önce internetten baktım. Pek çok yerde stokta kalmamış görünüyordu. Sonra bazı zincir kırtasiyelere sordum. Onlarda vardı ama fiyatlar acayipti. Tekrar sadık yarim internete döndüm ve bir sitede uygun fiyata buldum. Ekşi Sözlükten yorumları okuyunca sipariş verdim ve ertesi gün kalem elimdeydi. Bunu da iyi bir alışveriş deneyimi olarak aktarmak istedim. Loom yukarıda gördüğünüz gibi gümüş gri bir dolmakalem. Bu haliyle oldukça uniseks. Gövdesine oranla tombulca bir kapağı var. Gövde ağır metal, kapak ise aksine daha hafif plastik bir malzemeden mamul. 


Kalemin kapağında Faber-Castell logosu ve altında marka ile 1761'den beri ibaresini görüyoruz. Göz yormayan bir markalama. Tutma yeri, kalemin gövdesine göre hafifçe tombullaştırılmış ve pürüzsüz gövde üzerine parmakların kaymasını önlemek adına oluklar açılmış. 


Medium uçlu bu kalemin yazım kalitesine gelirsek: Ben gerçekten sevdim. Her ne kadar bu kalem benim açımdan biraz ağır olsa da ıslak yazışı ve oldukça yumuşak ucuyla kalbimi fethetti diyebilirim. Kalem standart kısa kartuşla ya da dönüştürücü ile çalışıyor. Ancak dönüştürücü kalemle birlikte gelmiyor. Ben bu buz rengi kalemi mürekkeplerken Cultpens'ten aldığım Diamine kartuşlardan Prussian Blue rengini kullandım ve bayıldım. 


Kalemi nereden aldığıma gelecek olursak, ben bu kalemi Avansas.com'dan 62 liraya aldım ve sipariş verdiğimin ertesi günü elimdeydi. (Kargo şirketi kullanmayıp, ürünleri doğrudan kendileri teslim ediyorlar) Yurtdışı fiyatları 24 Pound civarında olduğundan buradan almak daha mantıklı geldi. Bu açıdan hem kalemden, hem alışverişten memnun kalmış oldum. Peki bu kalemi kimlere tavsiye ediyorum. Başlangıç kalemi ararken, Pilot MR'ın ucunu ince, gövdesini hafif buluyorsanız, Lamy Safari'nin tasarımı hoşunuza gitmiyor ve onu da hafif buluyorsanız bu kalemi düşünmenizi tavsiye ederim. Özellikle Avansas fiyatı piyasadaki Lamy fiyatlarının altında. Siz nasıl buldunuz bu kalemi? 

Sevgiler,

Zeynep Gümüşkalem

CONTINUE to READ in ENGLISH


To be frank, I was always a bit prejudiced towards Faber-Castell pens until my lovely friend Jale gave me a gift of Faber-Castell Ambition in broad nib. As you know, writing comfort and pleasure depends upon people's taste. One can find a pen very slim while the other finds it too thick to hold comfortably. While I mentioned about Pilot MR and Lamy Safari as beginners pens, some people told me that they find it too light-weighted for instance. Therefore, I was looking for a pen which is heavier so I wanted to give a chance to Faber-Castell Loom. 

However, even in Istanbul, it is not always easy to find the pens you are looking for. First I checked online but it was out-of-stock in most of the websites. Afterwards, I asked for some chain stationery stores but the prices were incredible. Then again I checked from internet and find it for a reasonable price, gave the order and received the pen next day. I wanted to mention because it was a pleasant shopping experience. As you can see, Loom is a silver colored fountain pen. So, it is quite unisex on the look. The cap is a bit chubby when compared to the body of the pen. Metal constructed body is heavier compared to the cap, which is made out of good plastic. 

We can see the Faber-Castell logo engraved on the cap and the branding with since 1761 statement. It is not bothering the eye too much. Grip section of the pen is fattened and there are some lines to prevent your fingers slipping through the shiny body.

What about the writing quality of this medium nib pen: I really liked it. Even though it is a bit heavy for my taste, it grew in me with wet writing and really smooth nib. It works with an international cartridge or converter. However, converter is not coming with the pen. I inked with this ice grey pen with Diamine Prussian Blue cartridge which I get from Cultpens. And I loved it!!!

I bought this pen from a website called Avansas.com for 62 TL (app 21 EUR) and I received it next day. They don't send it via a courier company but delivering it themselves. I am really happy with the pen and shopping as well. Whom I advice this pen for? Looking for a fountain pen to begin with or a workhorse and you find Pilot MR's nib fine and body light-weighted and if you find Lamy Safari light-weighted or you don't like the design you can definitely check Faber-Castell Loom. And the price is cheaper than Lamy Safari, especially in Avansas.com Did you like it?

Cheers,

Zeynep Silverpen

22 yorum:

 1. İlginç bir alternatif olmuş. Peki kalemin uç alternatifleri bulunuyor mu? Belirttiğin sitede kalemin uç alternatifi yok. Türkiye'deki tercih mi yoksa dünyada böyle tek uç boyutuyla mı satılıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Helbette Saint beyciğim, yurt dışındaki sitelerde F-M-B seçenekleri var ancak bildiğiniz gibi ülkemizde kalem satışında çeşit mevcut olmadığından burada Medium ile yetiniyoruz.

   Sil
 2. Güzel kalem, listeye girebilir. Faber'in bu kocaman kapakları çok çekici. :)
  Zeynep Hanım, sizin eski blog'a ne oldu? Bugün banasıkçayaz yazmak yerine kahvegibi yazdım da yanlışlıkla. :) Bu arada aklınızda olsun yazılarınızın bir kısmı hala Ekşi Blog'dan okunabiliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eski blogu kapattım Berkcim. Artık sadece dolmakalemlerimle gündeme gelmek istiyorum :) Öyleyse onları da bir ara yok edeyim ki, yarın bir gün meşhur filan olursam tapesi var diye çıkmasın millet :p

   Sil
 3. Bak bak bak bir de prussian blue'yla yazıyi, bana sübliminal mesajlar veriyi... :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eheheh çok güzel, özellikle beyaz kağıtta daha da güzel duruyor.

   Sil
 4. Sayın Zeynep Hanım;

  Kalemlere ve güzel yazıya uzun zamandır olan hayranlığım sayesinde sizinle ve bloğunuzla tanıştım. El yazınıza hayran kaldım. Gaziantep'te yaşayan biri olarak güzel yazı ve "güzel" kalem konularında çok fazla kaynağımız yok. Neyse ki internet sayesinde kalem ihtiyacımızı karşılayabiliyoruz. Fakat yıllardır gitmek istediğim güzel yazı-kalligrafi- kursuna ne yazık ki gidemedim. Sizin yazınızı kursa gitmeden çalışarak geliştirdiğinizi öğrenmek beni çok sevindirdi ve cesaret verdi. Birkaç gündür ben de yazı konusunda kendim çalışmaya başladım.

  Zaman içinde eski ve yeni kalemlerden oluşan bir kolleksiyonum oluştu. Fakat internetten almak gidip, görüp, dokunup ve hatta deneyerek almanın yerini asla tutmaz. Zaman zaman işim nedeniyle Ankara ve İstanbul'a gidiyorum. Sizden ricam bana kalem satın alınacak bildiğiniz iyi yerleri söylemeniz. Örneğin Ankara'da Tansu Çiller'in gittiği o kırtasiyeyi çok merak ettim.

  Sıkı bir takipciniz olmaya devam edeceğim. İyi çalışmalar dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Erhan Bey merhabalar,

   Öncelikle güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Maalesef ülkemizde Ankara/İstanbul/İzmir şehirleri dışında kaleme ve mürekkebe ulaşmak zor.

   Yazı konusunda her şeyden önemlisi çalışmak olduğundan kendi kendinize çalışarak, youtube'daki videoları seyrederek mutlaka ilerleme kaydedebilirsiniz.

   Ankara'da Ata Kırtasiye var Ziya Gökalp caddesinde. İstanbul'da ise Sirkeci'deki Yeni Zaman ve Özler Kırtasiyeyi tavsiye ederim.

   Sevgiler,

   Zeynep

   Sil
 5. Merhabalar,

  Yazdığınız bu güzel değerlendirme sayesinde Loom serisiyle karşılaştım. Teşekkürler. Gerçekten de kullanımı çok rahat ve hoş bir dizayna sahip. Yumuşak bir M ucu var ve böylece keyifli yazma imkanı sunuyor. Fakat sanırım piyasa kalmamış olacak ki Cağaloğlu gibi bir yerde bile bulamadım. Sonunda internetten hızlıal.com dan aldım ve 18 saat sonra kalem elimdeydi. Fiyatı da uygun. İyi bir başlangıç kalemi olur kesinlikle. Aslında lammy den önce karşılaşsaydım kesinlikle bunu alırdım. Yine de lammy'e haksızlık etmemek lazım, ne de olsa ilk kalemim . Lammy günlük kullanım için harika.
  Önceden, mürekkep yüzünden, biraz ön yargılıydım dolmakalem kullanmaya ama lammy sayesinde şimdi tersini düşünüyorum ve 5 aydır dolmakalem kullanıyorum son derece memnunum. Bu ikinci kalemle birlikte sanırım çok uzun bir süre de böyle gidecek. Sizin gibi değerlendirme blogları sayesinde bu güzel alışkanlık yayılacaktır diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Ben de bu kalemin ucunu çok sevdim. Başlangıç için, daha ağır kalemleri tercih edenler kesinlikle düşünebilir bu kalemi.

   Dolmakalem dünyasına da hoş geldiniz diyelim. Uzun yıllar, keyifli bir yolculuk olsun inşallah.

   Sevgiler

   Sil
 6. Prussian Blue mürekkep özellikle esnek uçlarla çok güzel gölgelenme sağlıyor. ben pelikan 140 ile kullanıyorum. gayet başarılı. tavsiye ederim. selamlar.

  YanıtlaSil
 7. Gün itibari ile elime ulaştı kalem, ben de hızlıal'dan edindim. Hemen bakayım dedim, bana sıkça yaz'da yazılmış mı bu kalem ? Yazıldıyda ne yazılmış ? =) Medium uç dışında bir seçenek olmadığından ondan istemiştim ama daha önce kullandığım lamy, pelikan, rotring, diplomat, online hepsinden çok daha kalın ve ıslak bir yazımı var. Kağıdın arka yüzünde yaptığı gölgeden pek hoşlanmadığım için henüz ona uygun bir kağıt bulamadım =)

  Bir de yine faber castell'in ambition serisinden bir kalem istemiştim. Onunla ilgili bir kaç yazıya rastladım ama sadece ondan bahseden bir yazıya rastlamadım, yazmayı düşünüyor musunuz? Zira düşünceleriniz kıymetli benim için =)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize çok sevindim. Oldukça ıslak bir kalem Loom ve ben bu özelliğini gerçekten çok seviyorum. Ambition bana hediye gelmişti. Fırsat bulur bulmaz mutlaka onu da incelemeye alacağım.

   Sevgiler

   Sil
 8. ben de hızlıal'dan edindim bir tane gün itibari ile. daha önce kullandığım, lamy, pelikan, rotring, scrikss, online ve diplomat'ın medium uçlarına nazaran çok daha kalın, şimdi bu kaleme uygun bir kağıt bulmam lazım, keyifli bir arayış başladı benim için =)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kağıt ve defter meselesine gelince, işte o iş biraz daha sıkıntılı. Maalesef istediğimiz gibi kağıtlar bulamıyoruz. Ancak Keskin Color Myra 360'ı tavsiye ederim bu noktada. Ayrıca Scrikss'in de bazı defterleri çok güzel ve ucuz. Arka sayfalarına yazılmasa da iş görüyorlar.

   Sil
  2. teşekkür ederim tavsiyeleriniz için =)

   Sil
 9. Faber Castell hakkında benzer düşünüyoruz. Sonradan ayrılmışız ama. Ben halen sevemiyorum. Önlerinde kocaman marka yazan tsortlar gibi geliyor ürünleri.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman Graf von Faber'de görüşmek üzere :) Zira onlarda böyle bariz bir markalama mevcut değil.

   Sil
 10. İyi günler

  Ambition'la kullanmak için nasıl bir dönüştürücü/pompa kullanılabilir? Faber-Castell'in ürettiği bir tane var ama Türkiye'ye getirmek zor olacak gibi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hangi şehirde yaşıyorsunuz bilmiyorum ama İstanbul'da Sirkeci'deki kırtasiyelerde bulunabiliyor. Online satışını ben de göremedim şimdi. Ancak faber-castell standart kartuş ve pompa kullanıyor. Yani avrupa tipi standart dönüştürücüler de olur.

   Sil
 11. :) Ankara'da birkaç kırtasiyeye sorayım o zaman.

  YanıtlaSil
 12. Cevabınız için teşekkür ederim ayrıca.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...