Keskin Color L'ancienne Istanbul Notebook / Keskin Color Eski Istanbul Defteri

Scroll down to read in English


Eski İstanbul'u anlatmaya ne bilgim kâdir, ne maharetim. Ama bu defteri aldığım günü az da olsa tarif edebilirim sanırım. İstanbul'un çarpık kaldırımlarında yürüyerek bir buluşmaya yetişmeye çalışıyordum. Defterin kapağında gördüğünüz cumbalı evlerin arasından aheste aheste süzülen şemsiyeli hanımefendinin aksine acelem vardı. Stresliydim. İlk gördüğüm kırtasiyeye daldım ama satılan defterlerin çoğundan ya bende vardı halihazırda ya da kağıtları güzel değildi. Derken kapının kenarında Keskin Color'un bu defterini gördüm. 2,75 TL'lik fiyatıyla, beni al ve sen de kapaktaki küçük hanım'ın o sipahiyi arkasında bıraktığı gibi hayatındaki bazı insanları ardında bırak diyordu. Defteri aldım almasına ama hayattan yeteri kadar ders almadım sanırım. 
 

Aslında söylemeye çalıştığım şey şu: Bazen bir defter sadece bir defter değil. Bazen o defter aldığımız güne dair bir anı, kapağındaki resimle bizi başka dünyalara götürüp getiren bir araç, bazen de bir sırdaş. Keskin Color'un bu kapağı kendiliğinden dokulu bu minik defteri de benim için bir defterden öte, o akşamı hatırlatan bir anı. 


Bu küçük defterin arkasında ön kapağı tamamlayan küçük bir resimle birlikte barkod yer alıyor. Aradığınız bilgiler orada mevcut. 12 santime 17 santim boyutlarında, 48 yapraklı, çizgisiz bir defter. Kağıt ağırlığı yazılmamış. Keşke yazılsa... 


Pek çok kişi krem rengi sayfalı defterleri seviyor olabilir, kimi zaman ben de tercihimi bu yönde kullanıyorum. Ama mürekkeplerin rengini tam olarak görmek ya da kimi zaman ufak tefek karalamalar yapmak için beyaz sayfalar oldukça ideal.  


Keskin Color'un bu defterinin performansı ilginç. Çok ağır ya da kalın yapılı bir kağıt değil. Mürekkebi hızlıca emen, nadir de olsa kimi mürekkeplerde (lie de the mesela) kırçıllanma yapabilen  bir yapısı var. Arkada ghosting ya da shadowing denilen gölgelenmeyi de yapıyor ancak mürekkep arka sayfayı kanatmadığı için kullanımını işkenceye dönüştürmüyor. Fiyatı ben aldığımda 2,75 tl idi. Biraz önce internetten araştırınca 3,5 - 4 lira arasında fiyatlara satıldığını gördüm. Keskin Color'un dağıtım ağı sayesinde kolay bulunabileceğini düşünüyorum.

Siz nasıl buldunuz?

Sevgiler

Zeynep Hâzâhanfendi 

CONTINUE to READ in ENGLISH


I am neither knowledgeable nor talented to tell you about old Istanbul. But I can briefly depict the day I bought this notebook. I was rushing to a meeting walking on the awful pavements of Istanbul. I was in a hurry on the contrary to the lady pounding among the old houses with oriel windows. I was stressed. I barged into the first stationery shop I have seen. But either I had most of the notebooks they offered or they were so coarse in terms of paper. Then right near the door, I have seen Keskin Color's this notebook. With its price of 2,75 (app 1 Eur) it was calling me and giving a message "let people go like the lady in the cover is leaving this cavalry behind". I got the notebook but I am not sure if I got the message. 

What I am trying to say is: Sometimes a notebook is not just a notebook. Sometimes it is a memory of a certain day, a vessel to carry us with the illustration on the cover and sometimes a confident of our precious secrets. This notebook of Keskin Color is a memory reminding me of that very night. 

On the back cover there is a small illustration in comply with the front and a small square including the information. This is a 12x17 cm book with 48 sheet. There is no indication of paper weight. I wish...

Many might love ivory paper and I sometimes prefer it too. However, to see the color of the inks and to make some doodling from time to time, white paper is ideal. 

The performance of this notebook is pretty interesting. It is not heavy or heavily coated. It absorbs the ink immediately and rarely it feathers with some inks (lie de the for instance). It has a shadowing on the back page but it is not a torture since there is no bleed through. It was around 1 Euro when I got it. When I checked online it is around 1,5 Euro. I guess it can be found pretty easy since Keskin Color has a good distribution web. 

How did you find it?

Cheers, 

Zeynep Prettylady

11 yorum:

 1. Kapağı gerçekten çok hoş.İstanbul olunca bir başka güzel.Bazen insanın öyle çok canı ynar ki,sanki dünyada ki tüm suçları işlemişsin sanırsın;oysa sedece sevmiş değer vermişsindir.Selamlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kapakların da çeşitleri var. Ben o gün aceleyle bu kapağı seçmişim. Sonradan fark ettim.

   Hayat işte...

   Sil
 2. Zeynep hanım, çok güzel seçim olmuş yine de.

  YanıtlaSil
 3. bu kadar güzel yerli defterlerin olması çok güzel. kalite olarak çeşitli problemler olabiliyorsa da bu rekabet ortamında üreticilerin hepsini aşabileceğini düşünüyorum. Ve çok ciddi bir şekilde (malesef mürekkep ve kalem piyasası pek umut vermese de) defter üreticilerimiz gelecekte dünyaca tanınacaktır bence.

  son dönem gıpta, keskin c., scrikss (bu klasta unuttuğum yerli marka varsa affola) o kadar güzel defterler çıkarıyor ki (çok da uygun maliyetli) insanı her çeşidinden almaya bol bol yazmaya heveslendiriyor.

  öylesine derin bir yazı geleneği olan bu topraklardan dolma kalem ve mürekkep konusunda aynı motivasyonu görememek çok üzücü.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten defter konusunda bir atak var. Daha ucuz olduğu için daha çok satmasına bağlıyorum ben bunu. İnsanlar yazmasalar da defter almayı seviyorlar çünkü.

   Kalemde Scrikss var ama onlar da eski kalemlerindeki tadı yakalayamadılar hala. Ah bir dinleseler, dikkate alsalar bizi...

   Ama defterlerden ben de ümitliyim. Olacak inşallah.

   Sil
 4. Küçük boyu olduğunu bilmiyordum, buradaki kırtasiyelerde küçük boy öğrenci defteri ebatlarında var, zaten öğrenci defterleri standlarında duruyor.

  Ben kağıt kalitesini beğendiğimden 4-5 tane almıştım, hatta birini keserek cep defteri ebatlarına getirdim. Dolmakalemle kullanım için çok iyi olmasa da çok daha pahalıya aldığımız bazı defterlerden kesinlikle daha iyi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aaa, ben de daha büyük boyu olduğunu bilmiyordum :) İşte blog vasıtasıyla neleri neleri öğreniyoruz. Evet, arkaya mürekkep geçmese de gölge yapıyor ama yine de ucuz olduğu için tercih edilebilir. Arka sayfayı kullanmadan bitirmiş oluruz defteri. Bir de kapakları güzel gerçekten :)

   Sil
 5. "Baktın olmuyor, bakmayacaksın" demiş internet üç harflileri :) Sen bana bak, bebelerim, severim seni ben ehe :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten öyle ama :) Bakmazsan, görünmez oluyorlar ve zamanla yok oluyorlar :)

   Yaaa kahvaltı yapalım.

   Sil
 6. Beslicem senii, sevcem seniiii :D Elmyra.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...