Notebook for Left Handers: Ikea Sarskild / Solaklar İçin Defter: Ikea Sarskild

Scroll down to read in English


Geçen hafta annemle babam Ankara'dan ziyarete geldiklerinde evdeki bir kaç parça masa ve dolap eksiğini kapatmak için birlikte Ikea'ya gittik. Ikea'da bu defteri görmemle sepete atmam arasında sanırım sadece 3-5 saniye vardır. 


O 3-5 saniyenin geçme sebebi de defteri çevirip arkasındaki 100 gram ibaresini okumam için geçen süre. Defterimiz şeffaf bir poşetin içerisinde geliyor. Poşetin arkasında defterle ilgili bilgilere ulaşmak mümkün. 60 yaprak, 100 gram kağıtlı 20x15 büyüklüğünde ideal bir defterden bahsediyoruz. Ancak, defterin çizgili mi, kareli mi olup olmadığını belirtmeyi unutmuşlar. 


Defterde sırt dikişleri mevcut. Dikişler kapak üzerindeki düşünce balonunun rengine uyumlu olması açısından pembe yapılmış. Aynı defterin mavi ve yeşil düşünce balonlusunun da olduğunu belirtelim "pembe, gönlüm sende" demeyenler için :) 


Defterin yine dışındaki renkle uyumlu çizgili bir iç kapak ve yine aynı renkte çizgiler var. Ben bu defteri, Lamy Safari 1.5 (J. Herbin 1670 Ocean Blue), Senator Windsor Broad (Sailor Kobe Sephia), Geha Vintage Broad (Sailor Jentle Ultramarine), Pilot Kaküno Medium (Caran d'Ache Sunset) ve Pelikan M100N Medium (Sailor Jentle Blue-Black) ile denedim. 


Gördüğünüz gibi arka sayfa savaş alanı gibi. 1.5 italik uçlu Lamy safariyi geçtim, Medium olmasına rağmen epeyce ince yazan Pilot Kaküno bile defterin arkasında arz-ı endam ediyor. Peki neden bu defter solaklar için dedim? Hemen izah edeyim. Ben hayatımda mürekkebi bu kadar hızlı emen bir kağıt görmedim. Kağıttaki mürekkep ıslaklığının "hüüüüp" diye emildiğini görebiliyorsunuz resmen. Bu yüzden de sol elle yazarken, bilekleriyle yazdıklarını dağıtan ve bu yüzden dolmakalem kullanmaktan kaçınan solaklar için bu defter bire bir diyebilirim. 


Kraft kapaklı, lastikli, çizgili ve en önemlisi mürekkebi nanosaniyede (!) emen bu defterin fiyatı yanılmıyorsam 6.75 TL idi. Evet, benim için kullanışlı bir defter gibi görünmüyor arkasına geçtiği için ama eminim solaklar bu defteri kullanırken dolmakalemden daha çok keyif alacaklar. 

Sevgiler,

Zeynep Kalemkâr

CONTINUE to READ in ENGLISH


Last week, when my parents come to see me from Ankara, we went to Ikea in order to complete some bookshelves and a table. I guess there is 3 to 5 seconds that I saw this notebook and tuck it into my shopping bag. 

The reason for 3-5 seconds is the time lapses while I turn back the notebook and read the 100 g/m2. This notebook comes in a plastic wrapping. You can see the necessary information there. 60 pages, 100g/m2 paper and 20x15 cm, an ideal notebook. However they forgot to mention that if this notebook is ruled, blank or squared. 

Spine is stitched and a pink thread is used to comply with the idea balloon. For those who hates pink, I have to say there were blue and green options either. 


The notebook has a matching inner cover and pink rules. I tried this notebook with Lamy Safari 1.5 (J. Herbin 1670 Ocean Blue), Senator Windsor Broad (Sailor Kobe Sephia), Geha Vintage Broad (Sailor Jentle Ultramarine), Pilot Kaküno Medium (Caran d'Ache Sunset) and Pelikan M100N Medium (Sailor Jentle Blue-Black)

As you can see, back page is a total mess. Let's forget about 1.5 italic Lamy Safari, even though Pilot Kaküno who is acting like a fine nib waves from the back page. But why did I say "A notebook for the left handers?" Because I have never seen a paper like this, draining the ink that fast. You can see with your bare eyes that the ink wetness is sucked by the paper instantly. Therefore, I can say this notebook is great for the left handers because I know they agonize smudging their writing while keeping notes with left hand.

This notebook with craft cover, elastic band and most importantly sucking the ink in nano-seconds(!) was 6,75 TL (app. 2 Euro) It is not a convenient notebook for me but I am sure lefties will like using it. 

Cheers,

Zeynep Penthusiast

17 yorum:

 1. Feathering nasıl?
  Ben aslında mürekkebin üzerinden pek geçmiyorum ama uğrarsam alırım mutlaka, ilginç bir deftermiş. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şöyle bir ilginçlik var. Yazıyı kalınlaştırıyor bir miktar ama feathering gibi değil tam olarak. Fotoğrafı büyütüp baktığında da anlaşılıyor zaten. Denemende fayda var.

   Sil
 2. Zeynep hanım merhabalar,
  Bu defter çok iyi görünmüyor. Demek ki gramaj tamamen etkili değil kağıt kalitesinde. Dün Monsieur marka bir defter sipariş ettim umarım memnun kalırım. Konuyla ilgili yok ama önümüzdeki hafta iki gün Ankara'da olacağım. Ankara'da defter ve kalem çeşitlerini bulabileceğim sizin bildiğiniz bir kırtasiye var mı acaba?
  Teşekkür ederim.
  MK
  Adana

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet gramaj en büyük ölçü değil. Kağıt madde itibariyle emici yapıda olduğundan arkaya geçmemesi açısından perdahlanmış olması da önemli. Perdah çok olursa bu sefer de mürekkep kurumuyor vs. Yani dengeyi bulmak lazım.

   Umarım Monsieur defterden memnun kalırsınız.

   Ankara'da İzmir caddesinde Moda Kırtasiye var. Giderseniz Yaşar bey var sahibi, benim selamımı söyleyin mutlaka. Ayrıca Mithatpaşa Caddesinde Ata Kırtasiye var. Oraya da uğrayın mutlaka. Onlara da selam söyleyebilirsiniz.

   Sevgiler,

   Sil
 3. Solak olan benim için güzel bir haber :) Bursa'da İkea ya uğrama vakti gelmiş demektir...
  Paylaşım için teşekkürler,
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım memnun kalırsınız :)

   Sevgiler

   Sil
 4. Ikea'dan defter almak aklımın ucundan geçmezdi. Gerçi dolmakalemlere sarana kadar mürekkep standlarıda ilgi çekici değildi. Kalemleri hep severdim sanki gerçi.

  Ikea'da başka neler vardı Zeynep Hanım? Eşimi mobilya almamız gerektiğine ikna edip (inanın hiç zorlanmayacağım bir konu bu, şu aralar neredeyse tek gündemimiz) Ikea'ya defter almaya mı gitsek acaba? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vallahi ben de pek kurcalayamadım etrafı. Bizimi de "alalım, çıkalım, karşıya geçelim, monte edilecekleri monte edelim" telaşımız vardı. Bir de hastalıktan ateşim 38'i geçmişti o gün :/ Bulduğumu aldım. Bence en kötü ihtimal boya kalemlerinden alırsınız ya da eski defterleri ve dolmakalem kutularını saklamak için büyük plastik kutulardan :)

   Sil
 5. 100 gr'lık defterden böyle bir performans, inanılır gibi değil. Bundan çok daha iyi iş çıkaran 80 gr'lık yığınla defter var piyasada. Bence değmez. Ama gramajın tek ölçüt olmadığını öğrenmiş olduk, teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gramaj tek ölçüt değil elbette ama bu kağıdın da kendine göre güzel bir yanı var. Kör kızın topal talibi gibi :) Bazen emici kağıtlar gerekebilir.

   Mesela yakın zamanda 60 gramlık ama arkasına mürekkep geçirmeyen bir kağıt tanıtacağım :)

   Sil
  2. Tomoe River mı mesela o kağıt? :)

   Sil
  3. O da var elimde ama asıl daha kolay ulaşılabilir başka bir kağıdı tanıtacağım :)

   Sil
  4. Ooo, süper: hem de kolay ulaşılabilir... Heyecanla bekliyorum.

   Sil
 6. Bu defteri benim için keşfetmiş gibisiniz :) Bir solak olarak, Ankara'ya döndüğümde ilk işim bu defteri almak olacak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Faydalı olmasına sevindim. Gerçekten her ürünün ayrı bir alıcı kitlesi olabiliyor. Umarım memnun kalırsınız.

   Sil
 7. İlk okuduğumda sevindim ama arka sayfaya çok iz bırakıyormuş. Babam bana hep "elini değil, kağıdı ve kalem ucunu gör" dediğinden; kalemi birazcık yukarıdan tutan, yazdığını nadir dağıtan bir solak oldum. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mürekkebi dağıtmadan yazmak gerçekten çok önemli solaklar için. Bu açıdan tebrik ederim. Bu durumda siz hemen hemen her defteri kullanabilirsiniz zaten :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...