Platinum 3776 Century Fountain Pen and Nib Comparison / Platinum 3776 Century Dolmakalem ve Uç Karşılaştırma

Scroll down to read in English


Haftayı muhteşem bir üçlü  ile kapatmak istedim. Platinum 3776 Century serisi. Bu üç kalem birden benim değil. Hatta bu karedeki kalemlerden hiçbiri benim değil :) Bu kalemler sağolsunlar, bu üç kalemi birlikte tanıtmalısın diyen arkadaşlarım tarafından emanet edildiler. Bu yüzden teşekkür ediyorum kendilerine. Yukarıda gördüğünüz kalemler Platinum markasının 3776 modelinin üç rengi: mavi olan Chartres Blue, bordo olan Bourgogne olarak geçiyor. Siyah ise bildiğimiz klasik siyah. 


Chartres mavisi, adını Fransa'daki Chartres Katedralinden alıyor. Bu katedraldeki mavi cam işçiliği o kadar güzel ki, dünya literatürüne Chartres mavisi olarak adını yazdıyor. Bu fotoğraftan ve aşağıdaki fotoğraftan anlayacağınız gibi, Chartres ve Bourgogne kalemler yarı saydam. 


Bourgogne ise Fransa'nın şaraplarıyla ünlü bir bölgesi olduğu gibi aynı zamanda Fransızca'da bordo anlamına geliyor. Bu da gördüğünüz gibi yarı saydam bir kalem. 


Bu kalemlerin özelliklerinden bir tanesi, "slip&seal" denilen mekanizması. Sıkıştır ve mühürle diye Türkçe'ye çevrilebilecek bu mekanizma sayesinde kapağa hava girişi engelleniyor ve böylelikle kalem içindeki mürekkep çok uzun süre kurumadan muhafaza edilebiliyor. Mürekkep mekanizması kartuş/dönüştürücü. Yani ya platinum'un kendine has kartuşlarından alacaksınız, ya da kendi dönüştürücüsünü. Bir de piyasada bazı satıcılarda bulunabilen bir adaptör var, adaptörün üzerine taktığınız Avrupa kartuşları kullanmayı sağlıyor. 


Bu üç kalemi bir araya toplama sebeplerimizden birisi de sizlere bu kalemlerdeki farklı uçları gösterebilmekti. Platinum 3776 Century kalemlerde 14 ayar altın uç bulunuyor. Bizim elimizde soft fine, medium ve broad vardı. Özellikle uç kalınlıklarını doğru verebilmek adına hepsini aynı mürekkeple doldurduk. Burada rengi belli olmasa da Diamine Salamander kullanıldı. (Fotoğrafta uç sıralaması Medium-Soft Fine-Broad olarak gidiyor) Bunun dışında Ultra Extra Fine, Extra Fine, Fine, Soft Medium ve benim çok istediğim bir Music ucu var. Gövde olarak da Shoji denilen şeffaf bir modeli de mevcut. 


Yazı örneğine gelirsek, Soft Fine gerçekten çok ince. İğne gibi bir uç. Açıkçası benim tarzım değil. Ama bu inceliğini ıslak yazımı ve hafif esnemesi ile telafi ediyor. (Soft, ucun bir miktar esnediğine işaret zaten) Burada büyük bir esneklik beklemeyin, sadece bir miktar çizgi çeşitliliği olarak görmek lazım. Medium'a gelince, yine benim yazım şeklime göre bir miktar ince kalıyor. Çok çok ince değil ama yine de mediumluk skalasında terazinin fine tarafına doğru bir eğilimi var. Broad'a gelince gerçekten bir broad uçtan bahsettiğimizi söyleyebilirim. Oldukça doygun ve dolgun bir yazımı var. 


Hava deliği kalp şeklinde olan bu kalem benim favorilerimden bir tanesi. Fiyatları biraz değişken olmakla birlikte 90 ile 170 dolar arası rakamlarda bulunabiliyor. Boyutları herkes için ideal olabilecek nitelikte. Ben kendimde bulunan kalın uçlu Bourgogne rengini çok seviyorum. Şimdiye kadar denediğim, Diamine, Iroshizuku, Röhrer&Klingner, Edelstein gibi tüm mürekkeplerle de iyi anlaştı. Eğer klasik kalemleri seviyorsanız, bu kaleme bir bakın derim. Türkiye sınırları içinde Sirkeci Yeni Zaman kırtasiyeden bulunabilir. 

Sevgiler,

Zeynep Şarapgibikalem


CONTINUE to READ in ENGLISH

I wanted to close the week with a great trio: Platium 3776 Century. I don't own those three pens all together. Actually, none of those three fountain pens are mine. They were given by my friends who thought that I should be showing them together. Those pens are three colors of Platinum brand's 3776 model: blue is called Chartres Blue, burgundy is called Burogogne and the black is regular black. 

Chartres blue is named after Chartres Cathedral in France. Blue glass works in this cathredral is so eminent that those kind of blue is called Chartres Blue after that. As you can see from the photos, Chartres and Bourgogne are semi-transparent. 

Bourgogne on the other hand is a region in France famous with its wines and also means burgundy in French. As you can see it is also semi-transparent. 

One of the feature that those pens have the  a special mechanism that called "slip&seal". With this system, cap closes air-thight so the ink on the pen can remain for a long time without getting dried. This pen is a cartridge/converter. You must get a proprietary cartridge or converter of Platinum. However, there are some adaptors that you install the European cartridge to the adaptor so that it allows using regular cartridges. 

Another reason why we gathered those three pens is to show you the different nibs. Platinum 3776 Century uses 14K gold nib. We had soft fine, medium and broad. In order to show you the accurate writing samples, we filled those three pens with same ink. Even though the color is not clear, it is Diamine Salamander. (The nib sequence in the photo is Medium-Soft Fine-Broad) Apart from those, they also have Ultra Extra Fine, Extra Fine, Fine, Soft Medium and my holy grail Music Nib. And they also have a transparent body called Shoji. 

When it comes to writing, Soft Fine is really really fine. It is like a needle. Not my type actually. But it compansates this fineness with wet character and little flexing. (Soft indicates the flex charachter of the nib) However, don't expect a true flex, just a little line variation, that's all. Medium is also a bit fine than I like. It is not that fine but the scale leans to the finer side. However, broad is a true broad. Very nice, chubby lines :)

This pen is among my favorite pens with the heart-shaped breather hole. The price range is a bit tricky between 90-170 USD. Size can be defined as fits for most. I guess many people would find it ideal. I like my broad nibbed Bourgogne. It works well with all inks, Diamine, Iroshizuku, Röhrer&Klingner and Edelstein, so far. If you like classic and classy pens, you must check it out. In Turkey, you can find it from Sirkeci Yeni Zaman Stationery Store. 

Cheers,

Zeynep Tasteslikewine

35 yorum:

 1. Soft fine güzelmiş. Ben mavi renkli isterim her zamanki gibi. Sunum için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim Abdullah bey okuduğunuz, yorum bıraktığınız için. Soft fine bana çok ama çok ince geldi. Ama mavi konusunda benim de ağzımın suyu akmıyor değil :)

   Sil
 2. Kalemin yeni zaman daki fiyatı ne kadardır acaba bir bilgi verebilir misiniz?(bourgogne rengi)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çağrı Bey merhabalar, ben kalemi Amerika'dan getirtmiştim bir arkadaş vasıtasıyla. O yüzden Yeni Zaman'daki fiyatı hiç bilmiyorum maalesef.

   Sil
 3. Bourgogne renginin yeni zaman daki fiyatı hakkında bilgi verebilir misiniz acaba?

  YanıtlaSil
 4. Mavisini almayı düşünüyorum ama uç kalınlığı konusunda yardımınıza ihtiyacım var :) Eee sizin gibi bir üstadı bulunca soruları soruyoruz :) Çok ıslak yazan kalemleri ve Lamy M uç kalınlığını seviyorum. Bu kalemi hangi uç ile alayım? Islaklık konusunda da sizce çok ıslak mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben şahsen Broad'u tercih ederdim. Medium bence Avrupa mediumundan ince.

   Sil
  2. Peki bu kalem dışında 300 - 500 TL aralığında, günlük kullanıma uygun ve ıslak yazan başka hangi kalemleri önerirsiniz? Bir çok marka var biliyorum ama ilk üç kalemi yazsanız hangilerini yazardınız?

   Sil
  3. Islak uç denilince aklıma ilk Faber-Castell geliyor. Ona bakın mutlaka. Beğendiğiniz bir model çıkabilir. Pelikan'lara da bakabilirsiniz. Bir de bu kalemin music nib olanı var. Ona bakın derim. O kadar ıslak ve hoş bir kalem ki! Ayrıca Lamy 2000'in son fiyatı nedir bilmiyorum ama ona da bir bakın.

   Sil
 5. Music nib olaninin ne farklari var yazimda? Birde biraz daha yukari cikarsam Pelikan Souveran M400 nasil olur sizce? Islaklik olarakta nasil?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Müzik, hafif italik bir yazım sergiliyor. Uç kalınlığı tutulan açıya göre değişiyor vs. M400 de güzel, Pelikan'lar genelde ıslak yazıyor. Ben çok seviyorum şahsen.

   Sil
  2. M400 hosuma gitti. Eger o fiyatlara daha iyisi yok ise yazim kalitesi olarak alacagim baska dusunmeden.

   Sil
  3. Fiyatları ben pek takip edemiyorum. O kadar değişken ve o kadar çeşitli ki.... Sadece şunu söyleyebilirim; Pelikan 400 benim çok sevdiğim kalemlerden bir tanesi. Alıp da sevmeyene rastlamadım sanırım. Sadece boyutlarına bakın derim. Bazı beyler hafif buluyor ve eğer kapağı arkaya takmazsanız kısa da bulabilirsiniz.

   Sil
  4. Dün kalemi elime alıp inceledim. Boyutları bana uygun geldi. Sonra internette biraz inceleme okuyayım deyince günlük kullanımlarda bazen atlama yaptığı ve ucun eski pelikanlara göre daha az ıslak olduğunu söylüyorlar. Fakat eğer siz kullandıysanız sizin gibi üstadın söylediğine güveniyorum.

   Sil
  5. Estagfurullah, üstadlık kim ben kim? Sadece şöyle bir durum var. Müşteriler kalemlerin ıslak yazdıklarından şikeyet edince Pelikan biraz daha kuru karakterde üretmeye başlamış ama bir sayfa kadar hafif bastırarak yazarsanız ıslak karakterine tekrar kavuşuyor kalem.

   Atlama yapan kaleminizi de Pelikan'a gönderirseniz çaresine bakarlar diye tahmin ediyorum. Çünkü o kalemin karakteristiği değil de sıkıntı demek. Bunlar toplu üretim ürünler olduğundan bu tarz sıkıntılar olabilir. Önemli olan firmanın müşterilerine yaklaşımı ve satış sonrası politikası diye düşünüyorum ben hep.

   Sil
 6. Birde aslında Sailor incelemeniz vardı oraya yazacaktım ama kalem konusunda yoruma buraya başladığımız için buraya yazıyorum. Sailor Professional Gear Slim ve Sailor Professional Gear için fikriniz nedir? Kullandınız mı? 14 ayar ile 21 ayar arasında yazımda fark oluyor mu? Islaklık nasıl? Bir de keşke Sailor tarafında inceleme yapsanız :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yakında Sailor'dan iki tane inceleme gelecek. Ama benim iki Sailor deneyimim var, blogda da bulabilirsiniz. Bunlardan biri King of Pen Professional Gear, diğeri de King of Pen Emperor Crown. Bunun dışında, elimde bir Professional Gear ve Professional Gear Mini var. Ben gövdelerinin hastası değilim ama uçları özellikle bendeki biri Naginata Togi, diğeri de Zoom uç oldukça ilginç ve başka markalarda bulunmayan nitelikte. Ancak standart uçlarına gelince, ben uçta bir miktar esneklik sevdiğimden Sailor'ın normal uçlarını çok sevmiyorum. Ama rijit uç sevenler için ideal olabilir. Bu yüzden 14k ve 21k arasında kesinlikle daha yumuşak olduğu için 21'i seçerim.

   Bu arada mesela bu kalemlerin hepsine birden sahip olma imkanım olmadığından ben genelde arkadaşlarımın kalemlerini kullanarak inceleme yapıyorum. Hani o kalemi de inceleseniz, şu ikisini de karşılaştırsanız filan derken bunu da göz önünde tutmanızda fayda var :)

   Sil
 7. Aslında bu kadar çeşitli kalemin incelemesini bile yapmanız müthiş ve blogunuz gayet tatmin edici içeriklere sahip. Ama tabii insan sizin gibi iyi inceleme yapan ve bunu yazılarında çok güzel aktaran birini bulunca haliyle her kalemin incelemesini istiyor :) . En fazla 800 TL bütçem olduğu için Sailor Professional Gear, Pelikan M400, Platinum 3776, Lamy Studio Royal Red arasında kaldım. Altın uçlu bir kalem istiyorum ve ıslak yazmasını istiyorum. Elimde Montegrappa NeroUno Linea var ve ucu yarı esnek. Yazımından keyif alıyorum ve yine kaliteli bir kalem arıyorum. O yüzden çok kararsız kaldım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dediğim gibi, hep etraftan kalemlerini bana emanet eden güzel insanlar sayesinde bu kadar genişledi içerik.

   Güzel sözleriniz için de teşekkür ederim. Aslında arada kaldığınız kalemlerin hepsi çok güzel burada sadece zevk ve tercih kalıyor geriye.

   Mesela Sailor'larda alengirli uçlar var ama günlük kullanımınıza uyar mı bilmiyorum. Diğerlerinde de bana ince geliyor, sadece broad seviyorum.

   Pelikan M400 sevdiğim bir kalem, Platinum 3776 hakeza! Ama bazıları vidalı kapak sevmiyor mesela. O zaman Lamy Studio var. Ucunu seviyorum ama bana çok ağır geliyor o kalem.

   Sil
  2. Eleye eleye Platinum 3776 ile Sailor Professional Gear arasında kaldım. Tabii ikisinin de ucu B standart olarak düşünüyorum. Sizce hangisinin ucu daha ıslak ve sorunsuz olur?

   Sil
  3. Bu noktada çok yorum yapamıyorum. Sailor PG'nin Broad'unu o kadar uzun kullanmadım çünkü. Ama Platinum'un bir özelliği ön plana çıkabilir o da twist and seal mekanizması sayesinde kapağı çok güzel kapanıyor ve mürekkebi uzun süre kurutmadan tutuyor.

   Sil
 8. En sonunda Platinum 3776 Chartres Blue B uc ile aldim :)))) Super muthis tan istedigim gibi yaziyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güle güle kullanın. Beğenmenize sevindim.

   Sil
 9. Dün bu kalemden edindim bir adet. Ben aslında Yeni Zaman'a pelikan m215 almaya gitmiştim ama beni kandırdılar :) İyi ki de kandırmışlar. B uçlu 3776 mdan çok memnunum. Bir de Yeni Zaman çalışanlarından :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi olmuş. Benim de bayıldığım kalemlerden biridir kendisi. Ayrıca çok uzun süre mürekkebi kurumadan kalır özle kapağı sayesinde. Ne renk aldınız?

   Sil
 10. Siyah aldım ama sanırım en kısa zamanda borç harç gidip diğer iki rengi de alacağım:)

  YanıtlaSil
 11. Broad ile medium arasında gidip gidip geliyorum :) bir türlü karar veremedim

  YanıtlaSil
 12. Bu kalemi alalı 1 hafta falan oldu. Kaleme mürekkep çektim, bir süre yazdım, çağ atlamış gibiydim. Çantama koydum kalemi, ertesi gün yazmak için çıkardığımda mürekkep ucundan akmıştı komple.. Hadi bir şanssızlıktır dedim, tekrar mürekkep doldurdum, tekrar yazdım sorun yok. Böyle saatte bir kontrol ettim, sızıntı olmadığını gördükçe mutlu oldum. Tekrar çantama koydum, ertesi gün iş yerine gittiğimde, tekrar akmıştı tüm mürekkep.

  Şimdi sizce ne yapmalıyım? Yoksa kronik bir sorun mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Özgür bey,

   Kalem çok sallandığı için akıyor olabilir ama bir yandan da bu kadar çok akıyor olması, damakta ya da section kısmında bir çatlak olabileceğine işaret. Dilerseniz kalemi aldığınız yerle görüşün.

   Bir de yorumlarınızı gönderdiğinizde moderasyon onayına düştüğü için hemen yayınlanmıyor. Endişe edip yeniden göndermenize gerek yok.

   Sevgiler

   Sil
  2. Tekrardan merhabalar,

   İlk mesajımdı, sistemi anladım, artık tek seferde göndereceğim mesajlarımı:)

   Şöyle ki, kalem için bir kutum var, onunla taşıdım, aynı kutuda 2 farklı dolma kalem daha vardı, onlar da sızıntının S'si bile yoktu.

   Kalemi şimdi aldığım yere gönderdim. Sizce başka bir Platinum'la değiştirmek mantıklı mı? Aynı sorun başka Platinum'da da devam eder mi?

   Sevgiler, saygılar..

   Sil
  3. Özgür bey, Platinum 3776 çok güzel bir kalem. Bence bir şans daha verebilirsiniz....

   Sil
  4. Aklımı çeldiniz, iyi ki de çeldiniz, Platinum 3776'ya bir şans daha verdim, yazım konforu olarak cidden çok iyi

   Sil
 13. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 14. Merhabalar, tekrardan...

  Bir sorum daha olacaktı, günlük yazımda Avrupa -Fine, Uzakdoğu-Medium uçları kullanan birisi olarak, Platinum 3776'nın Music uçlusunu alırsam, günlük yazımda kullanabilir miyim? Hızlı yazıma olanak sağlar mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özgür bey merhabalar,

   Eğer yazınız çok ufaksa music nib biraz kalın gelebilir. Ancak büyük yazıyorsanız severek kullanacağınızı umuyorum. Yazım hızınıza uyum sağlayacaktır.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...