Platinum Balance PGB-3000 Fountain Pen Review

Scroll down to read in English


Merhabalar,

Bu haftanın kalemi genelde 100 lira civarına kalem arıyorum ne alsam diyenler için geliyor: Platinum Balance PGB-3000.  Balance ya da PGB-3000 olarak geçen bu model de, Platinum'un Preppy ve Plaisir'den sonraki giriş modellerinden biri. Ancak gerek gövde materyali ve gerekse ucu ile hem Preppy'e hem de Plaisir'e büyük fark atan bir kalem Balance. 


Kalemin gövde materyali bir akrilik reçine. Oldukça kaliteli görünüyor. Ucu ise çelik üzerine altın kaplama. Dünya pazarında Medium ve Fine olarak iki uç seçeneğinde. Ben, Japon uçlarının inceliğinden sebeple medium tercih ettim. Bu sebeple benim için daha kullanışlı oldu. Kapağı geçmeli olarak, çok hoş bir klik sesi ile birlikte sağlam bir şekilde kapanıyor. Bu nedenle hızlı not tutmak isteyenler için vakit kaybetmeden kalemi açıp kapatmak konusunda ideal. 


Bendeki kalem Wine Red yani şarap kırmızısı rengi, yarı şeffaf bir kalem. Bu yarı şeffaf gövdelerde mavi, yeşil, siyah gibi seçenekler varken, aynı zamanda gri, pembe, mavi gibi tam şeffaf renkli gövde seçenekleri de mevcut.  Yarı şeffaf modellerde altın rengi tezyinat varken, tam şeffaflarda gümüş rengi tezyinat kullanılmış. 


Kalemin ucuna gelirsek, ben oldukça sevdiğimi söyleyebilirim. Ucu oldukça yumuşak ancak biraz kuru. Daha ıslak olmasını tercih ederdim açıkçası. Uçta hafif bir esneme payı var. Bunu da hiç yormadan yapıyor. Bu kalemin tek kusuru Platinum'un kendine özel kartuşlarını ve dönüştürücüsünü kullanması olabilir diye düşünüyorum. Ben bu kalemi bundan yaklaşık 6 ay önce Yeni Zaman Kırtasiye'den 100 lira civarına almıştım. Anadolu yakasında oturanlar Kadıköy Güven Sanat Kırtasiye'ye de bakabilirler. Yurtdışından ise 35 dolar civarına alınabilir. 

Siz nasıl buldunuz bu kalemi?

Sevgiler

Zeynep Kırmızışarap

CONTINUE to READ in ENGLISH


Hi,

This week's pen is coming for those who asks for a pen around 30-40 USD and here you are: Platinum Balance PGB-3000. This model referred as Balance or PGB-3000 is an entry level fountain pen of Platinum coming after Preppy or Plaisir. However, the body material and the nib cannot be compared to neither Preppy nor Plaisir. It is much more better than both of it. 

Body material is  acrylic resin which doesn't look cheap and the nib is gold plated stainless steel. Normaly it is offered with two nib sizes as Fine and Medium. Since Japanese nibs are smaller than European nibs, I preferred Medium and it is much more usefull for me. Cap is a click on, with a nice click sound and it is quite safe. Therefore it is very practical for those who has to take notes swiftly. 

My pen is edition Red Wine and it has a semi-translucent body. In semi-translucent bodies there are choices like green, blue and black as it has full-translucent bodies in grey, pink and blue. Semi-translucent models comes with golden colored trimmings and the full-translucent ones comes with silver colored trimmings. 

When it comes to the nib, it is quite well. Nib is smooth but a bit on the dry side. I wish it was wetter. The nib is slightly flex and it makes it without pushing it to the limits. The only negative side about this pen might be the proprietary cartridges and converters that Platinum uses. This pen can be purchased online around 35 USD. 

Did you like it?

Cheers,

Zeynep Redwine

33 yorum:

 1. Aa çok güzel kalemmiş. Güven Sanat'ta olduğunu bilmiyordum, uğrarsam bakarım. Hem azıcık esneklik iyi olur. :)
  Kalem dönüstürücüyle mi geliyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, Güven Sanatta da var. Hatta Güven Sanat Beşiktaş'a şube açmış. Kadıköy'ün dolmakalem sevdalısı satış danışmanı Ramazan'ı da oraya yollamışlar :)

   Kalem dönüştürücüyle gelmiyor maalesef, ayrı almak lazım. Tam hatırlamıyorum ama ben sanırım yurtdışından getirttim dönüştürücüyü.

   Sil
  2. Ramazan'ı oraya göndermişler ama Kadıköy'de kalemlerin kutusu nerde, bu kalemin başka uçları var mı bilen kalmamış.
   Ramazan geri dön!

   Sil
  3. Vallahi bizim de gözlerimiz arıyor. Zaten her şeyi sormak için Ramazan'ı arıyorlar :)

   Sil
  4. Bugün gittim aldım kalemi, sizden de bahsettik biraz. :)
   Beşiktaş şubesine direkt hat çekseler yeridir. Sırf benim orada olduğum süre boyunca 3 kez aradılar. :)

   Sil
  5. Ramazan gidince ıssız kaldı orası :) Nasıl? Kalemi beğendin mi peki?

   Bu arada nasıl dedikodumu yaptınız kimbilir :p

   Sil
  6. Beğendim. :) Flex'e de alışacağım herhalde yavaş yavaş. Ben solak olduğum için (elimi böyle üstten çevirip yazdığım için çizgileri de yukarıdan aşağı çekiyorum. Kalemi genelde ittiğim için esnetecek çizgi olmuyor.) ters geldi biraz. Normal yazma çalışmaları yapıyorum. :) Yalnız o şeffaf damak nasıl bir güzelliktir. Diamine Majestic Blue çektim, bakıp bakıp duruyorum. :)
   Yok çok şeyetmedik. :D

   Sil
 2. Hımm, işte tanıdık bir yüz daha.

  Bir süre önce eBay üzerinden Engeika satıcısından almıştım bu kalemden. Benimki siyah, metallic diye adlandırılan ama aslında reçine gövdeli aynı kalem. Medium ucu benim için gayet yumuşak ve rahat olduğu için ikincisi, kırmızı olanı da yakın zamanda sipariş vermiştim. Yarın öbür gün elimde olur diye umuyorum. Bu sefer F uçlu ısmarladım bakalım.

  Bir iki notum, şeffaf gövdeli Cool serisi aynı kalem olsa da ucu tam bir Flex. Bu sarı olan kalemler ise çok daha normal uçlu.

  Bir de Engeika satıcısı tekliflere açık. Yani 28-30 USD gibi bir fiyata, doğrudan Japonya'dan EMS ile gönderilecek, kutusunda bir kalem, bir piston konverter, bir iki kartuş ve Avrupa tipi kartuşları takmayı sağlayan bir adaptöre sahip olabiliyorsunuz. Bu fiyata alınabilecek en güzel kalemlerden biri bence.

  Üçüncü not, Scrikss Peak denen kalem aslinda bir Platinum olduğu icin aldığınız yere bağlı olarak bir Platinum kartuş ve bir Avrupa tipi kartuş dönüştürücü ile birlikte gelebiliyor. Çok sıkışınca bir Peak alıp bu adaptörü Balance üzerinde kullanmak olası.

  Yalnız ben şimdi merak ettim, benim kırmızı da şeffaf mı çıkacak opak mı diye. Buna Noodler's Ottoman Rose nası da gider şimdi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cool ile arasında bu kadar esneklik farkı olduğunu bilmiyordum. İlginçmiş. Demek ki, ondan da denemek lazım.

   Engeika ilginç bir satıcı anladığım kadarıyla. Ben şu ana kadar alışveriş yapmadım ama yapan herkes de oldukça memnun. Ben de genelde 100 lira civarı kalem arayanlara bu kalemi öneriyorum. Yeni başlayanlar için de uydun.

   Yalnız benim aldığım Scrikss dönüştücü ile gelmedi. Sadece kartuş vardı içinde. Tabi, Platinum olduğu için en azından kartuşları bu kalemde kullanılabiliyor. Ama dediğim gibi ben Scrikss'te adaptöre denk gelmedim.

   Böyle yarı şeffaf olması lazım. Gelince haber edersiniz :)

   Ben nedense her kalemi, onun zıddı bir mürekkeple kullanmayı tercih ediyorum. Sanki illa bir kontrast oluşturması lazımmış gibi.

   Sil
  2. Ben de doğrudan görmedim ama Scrikss'in kendi sitesindeki ve diğer birkaç sitedeki yazılan ürün açıklamalarından belki de kendi yorumladığım bilgiyi paylaştım. YMMV :) Ben henüz dükkan rafında karşılaşamadım Peak ile.

   "Model : Peak Dolmakalem

   Açıklama :

   -4 canlı renkte
   -0.3mm ,çelik ve XL mürekkep kartuşu
   -Normal kartuş adaptörüyle birlikte
   -20 adetlik teşhir standında"

   XL mürekkep kartuşu aslında Platinum kartuşlar, normal kartuş dediğini de Avrupa tipi kısa kartuş olarak düşündüm. Engeika en son aldığım Plaisir içinde de bu adaptörden koymuştu. Aslında TR'ye Peak adıyla da olsa doğrudan bir Platinum getirten Scrikss biraz olsun da kartuşlarından stok yaptırırdı diye düşünüyordum ama kartuşlara pek de rastlamadım doğrusu. Adaptör de koymuyorlarsa neyle kullanacaktık ki bu kalemleri?

   Engeika ilginç gerçekten. Kendisinden 7-8 kalem aldım sanırım. Genellikle Platinum markalı kalemler, birkaç tane de Wancher. Bir sorun yaşamadım. İletişimi gayet güçlü bir satıcı. Sadece bir kere oldu ama kalem stokta kalmamış olursa, biraz gecikecek ne yapalım, iade ister misiniz, diye soruyor. EMS ile gönderdiği için paketler TR'ye hızlı giriyor, sonra bir-iki hafta orda burda dolaştığını görüyorsunuz. :)

   Bende şimdilik rengini tutturma takıntısı var ama zevkler ve renkler farklı tabi. Gerçi, bir yerden sonra yeni kaleminizin amacı biraz daha oturuşmaya başlıyor ve o kaleme ve amaca en uygun mürekkebi buluyorsunuz.

   Platinum'ları seviyorum. Aralarında şimdiye kadar beni üzen olmadı.
   Sil
  3. Bahsettiğiniz Engeika'dan gelen adaptörü biliyorum. Platinum kalemleri standart kartuşla kullanmaya yarıyor. Ancak ben hiç denk gelmedim.Scrikss Peak'i aldığım yerde kartuşları da satılıyordu ve Platinum kartuşu şeklindeydi. Ambalajında Scrikss yazıyordu sadece. Bu açıdan en azından benim tecrübemle Scrikss'in web sitesinde yazanlar uymuyor.

   Mürekkep zevki de zamanla değişen bir şey zaten. Bir dönem belli bir rengi severken insan daha sonra başka bir rengi sevmeye başlayabiliyor.

   Platinum gerçekten güzel kalem. Gelecek hafta 3776 ile ilgili bir post gelecek. Kaçırmayın :)

   Sil
  4. Tekrar merhaba,

   Benim Platinum Balance Classic Red geldi ama benimki tam olmasa da çok daha opak duruyor. Yine her zamanki gibi üretim kalitesi son haddede bir kalem gelen.

   Scrikss Peak aldım bu arada. Dediğiniz gibi benimkinden de adaptör çıkmadı. Bir de yine Platinum kartuşları kullanan Scrikss Signa aldım. Aynı kalemin keçeli uca sahip olanı. Daha mürekkep koymadım belki ama ilginç bir deneyim olacağına inanıyorum.

   Sil
  5. Opaklık-transparanlık farkı belki de fotoğraftan kaynaklanıyor olabilir. Ama klasik kırmızı olanını görmedim. Kalemi beğendiniz demek! Güzel :)

   Scrikss Signa'ya denk gelmedim ben. Ama Platinum Preppy'nin de o tarz uçlu bir kalemi vardı. Signa da onun aynısı herhalde.

   Güzel günlerde kullanın.

   Sil
 3. Merhaba, öncelikle kalemin rengi çok güzel. İştah açıcı bir kırmızı. İnceleme için teşekkürler. (Asıl murad edilen konuya girme öncesi nezaket cümleleri.)

  "2014'de gümrükte işler sıkılaşmış. Kimilerince 100 USD, kimilerince 150 USD olan gümrüğe tabi olma sınırı iyice flulaşmış. Daha düşük bedellere de %30 vergi uygulamaya başlamışlar. Ama her gönderi için geçerli olmayan keyfi bir uygulama olarak devam ediyormuş." gibi bilgiler uçuşuyor. Bilginiz var mı? 2014'de teslim alınan ürünlerde bu tür sıkıntı yaşayanınız oldu mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahaha, ilahi Fehim! Peşrev yaptın :)

   Valla ben sene başından beri 75 dolar'ı geçmeyen iki paket getirtmişimdir. Sıkıntı olmadı. Başka arkadaşlar daha da fazla alışveriş yapıyorlar. Onların da başına bir şey gelmedi.

   Şimdi şöyle bir durum var. Asla gelemeyecek şeyler var, kozmetik ve sporcu gıdaları. Bunlar varsa isterse 1 liralık olsun geçemiyor paket. Peki durum nedir? Benim kozmetik blogger'larından gördüğüm onlar da yavaş yavaş getirtmeye başlamışlar. Şans işi diyorlar. Bazen geçiyor, bazen kalıyor sanırım. Bir de elektronik çok sıkıntılı diye biliyorum ama durumun detayına hakim değilim.

   İkinci durum; normal şartlarda bir de kümüle sınır var. Yani senede toplam x sayıda paketi ve tutarda toplam y lirayı geçemiyoruz. Bu sınırların ne olduğunu tam bilmiyorum ama şimdiye kadar sadece bir iki kişide uygulandığını gördüm. Bunlardan biri de, yurtdışından sürekli kıyafet getirten bir arkadaşım. Ticaret yaptığından şüphelenmeye başlamışlar.

   Teslimde vergi meselesine gelince. Bizim şirket gümrükle yoğun çalıştığından sık sık gümrük firmaları geliyor. Onlardan biri, gelen paketiniz gümrüğe takılırsa vergisini ödeyip alabilirsiniz demişti. %8'se sekiz, %18'se 18 olmak üzere. Amaaa burada da, ürünün paketindeki tutarla, ürünün fiyatının aynı ya da tutarlı olması gerekiyor. Yani eğer 70 dolarlık bir ürün alıp, üzerine 2 dolar yazdırdıysan ve adamlar da bunu fark ettilerse (ki bazen google'dan bile arama yapıyorlar) bu durumda vergi ödemek yetmiyor. Aynı zamanda ceza da ödüyorsun.

   Benim gümrük konusunda bildiklerim bu kadar. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Ama tabi dediğim gibi gümrük meselesi derin bir kuyu ve çok gri bir alan. 50 shades of grey gibi düşün, bazen açığı denk geliyor, bazen koyusu :)

   Sil
  2. Özellikle EMS olanlar gümrükte daha çok oyalanıyor, orası kesin. Engeika'dan aldığm EMS ile gelen birkaç paketim oldu bu yıl içinde. Gümrüğe girip çıktıkları için sadece ek bir PTT Kargo fiyatı ödedim, farklı bir gümrükleme bedeli ise talep edilmedi. 100 dolar - 75 Euro - 60 Sterlin altında kalmak şart, üstüne çıkıyorsanız EMS'den, FedEx, DHL'den uzak durmanız şart.

   Bazen diyorum ki, paşa paşa %10 gümrük vergimizi, belki şöyle ufak tefek bir işlem masrafını oturduğun yerden kolayca ödemenin yolu olsa da gümrüğe girdi mi bin dert açılmasa başımıza, bırak istiyorlarsa limit daha da düşük olsun o zaman. Ama yok, limiti aştın mı beyanname doldur, yok navlun yok o yok bu, günlerin gittiği yetmez özellikle kargo firmalarıyla gelen paketlerde 200-300 TL ödemek zorunda bile kalıyor insan.

   Sil
  3. Ah evet bir de böyle bir detay var. Mesela bana arkadaşım Amerika'dan bir paket göndermiş. İçinde defter, dolmakalem ve bir kaç makyaj malzemesi var. Kutunun üzerine de yazmış; notebook, fountain pen and cosmetics diye. Normal posta ile geldiğinden elime ulaştı. Eğer Fedex ya da DHL olsaydı gelmezdi diye tahmin ediyorum.

   Söylediğiniz şeyde çok haklısınız. Biz zaten genelde vergiden kaçmak için yurtdışından alım yapmıyoruz. Türkiye'de bulamadığımız için alım yapıyoruz. Ben şahsen üstüne KDV'sini ödemeye razıyım, yeter ki kolay olsun. Beni taaaa posta işleme merkezine ya da gümrüğe sürmesinler :)

   Sil
  4. Hiç bir değişiklik yok aslında gümrük kurallarında, insanları korkutmaya çalışıyorlar, dışarıdan direkt almasınlar diye.

   Sil
 4. yine güzel bir yazı ve fotoğraf kümesi. ama ilk ve ikinci resimlerde fotoğraf çeken sizi görmek daha enteresan kılmış bu postu:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aaa, resmen ifşa olmuşum :) bu arada M400'ünüz hayırlı olsun. Güzel günlerde kullanın.

   Sil
 5. :)) Teşekkür ederim Zeynep Hanım; M400 benim için fazla gibi ama alışacağız:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aşkolsun, niye fazla olsun ki! Sizin kadar kalem seven, yazan insana az bile. Bir de inat etmeyip buluşmalara gelseniz :)

   Sil
 6. Çok teşekkürler, inatlaşma değil de biraz da vakit problemi var. Ama birgün mutlaka:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tamamdır, inşallah bir gün bekliyoruz.

   Sil
 7. İncelememiz çok güzel olmuş. İlk defa dolma kalem alacagim. Başlangıçta pilot mr'yi düşünürken bu kalemi görünce bu da olabilir dedim. Acaba bu kalemi ankara'da bulabileceğim Bir yer var mi? Hemen.com diye bir sitede buldum. Acaba site Güvenli midir? Bir de bu sitede kirmizi değilde bordo var. Sizinki de mi bordo diye geçiyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef Ankara'da bulabileceğiniz bir yer var mı bilmiyorum. En azından ben gezerken rastlamadım. Hemen.com'dan da alışveriş yapmadığım için bir şey diyemiyorum. Ama dilerseniz Sirkeci'deki Yeni Zaman Kırtasiye'ye telefonla ulaşın. Onlar gönderebilirler belki.

   Evet o renkte bir karışıklık var. Kimi yerlerde bordo, kimi yerlerde kırmızı olarak geçiyor. Aynı renk ikisi de.

   Sevgiler

   Sil
 8. Thanks for your review. I have this pen; here is my take...

  There are six models of Platinum fountain pens under the "Balance" series. Four pens are members of the 3776 series and two, the PGB-3000 and PGB-3000A pens, are lower tier models not considered part of the 3776 series. The 3776 series pens have screw on caps, while the PGB-3000/3000A series pens have snap on caps.

  I have a solid black & GT PGB-3000 purchased for $27 USD plus shipping in late 2013 from Taizo of Engeika Japan. My PGB-3000 included in the nicely appointed box a high quality gold tone Platinum converter and one proprietary Platinum cartridge. The nib options include only Japanese sized Fine and Medium. I have the fine nib which is closer in size to a Western Extra-Fine.

  One thing I noticed about my PGB-3000 "Balance" pen, there is a some flex to the nib! Not a lot of flex mind you, but it is there if you coax it out.

  It seems these solid black and translucent color version PGB-3000's are available in Japan only. The PGB-3000 pens come in four colors all with gold tone nibs and furniture, #1 Black, #71 Wine Red, #49 Green & #59 Blue. The solid black version presents in person as being far above the sticker price, but the color and transparent versions come across as school pens to me.

  An export demonstrator version of the PGB-3000 exists called the Platinum "Cool" with the part number PGB-3000A. But at $40-$50 the "Cool" is over priced in my opinion. The PGB-3000A "Cool" pens come in three colors with chrome tone nibs and furniture, #5 Shining Crystal (Clear), #58 Crystal Blue, & #74 Crystal Rose.

  The clear and translucent versions of the PGB-3000/A pens have a large white plastic cap liner that sticks out like a sore thumb in my opinion. Plus, I cannot find a way to remove the cap liner for cleaning should ink become trapped between the cap and the liner, another reason to avoid the clear and translucent versions.

  It is not obvious at first, but the nib and feed in the PGB-3000 series pens may be completely disassembled for cleaning. The nib and feed can be removed after the metal adapter, the part that's screwed into the section and onto which the barrel is screwed, is removed. Once that adapter has been unscrewed and removed from the section, then you'll be able to push the nib and feed out by pushing it into and through the section. Also, the proprietary Platinum converter completely disassembles for cleaning and lubrication.

  In summary; for $27 plus around $10 for tracked shipping, provided a snap-on cap is not a deal killer for you, the black and gold tone PGB-3000 "Balance" pen represents an excellent value. I would not consider the PGB-3000 or PGB-3000A pens in any color other than solid black. I would reconsider the clear and translucent versions of this pen if someone can figure out how to easily remove the cap liners for cleaning.

  Regards, David

  YanıtlaSil
 9. Dear David,

  Thank you for your great comment. I totally agree with you about clear pens. I have also some other reasons to avoid them like, ink staining or any reaction with bleach so that clear body becomes smoky and so...

  But I generally try to prefer colorful pens since the fountain pen world is dominated with black pens and I myself in love with colors. But I have to say that, I have not experienced any problems with ink trapping between cap and inner cap.

  I recently broke the feed of my Rotring 600 fountain pen, therefore I am a bit uncomfortable about giving disassembly advices in blog. Because it has many readers from beginners to people who are way more expert than I am.

  About the flex nib. As I flex pen fanatic, I am generally chasing around vintage ones. I have a Geha, Soennecken, 3 Ahabs, FPR Dilli Flex and two Namiki Falcons. I also had chance to use a Waterman No:52 recently. Therefore, I wouldn't call it flex but it definitely has a line variation and a bit springy. When compared to other Platinum pens like 3776 Century's smooth but rigid nib, maybe we can call Balance's nib a semi-flex.

  Lastly again, totally agree with you it is a great workhorse pen for 27 USD. You don't have to break the bank and you will have something different than Lamy Safari or Pilot Metropolitan.

  Best

  YanıtlaSil
 10. Kalemde aklim kalmadi desem yalan olur.. ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir dahaki sefere de onu alırız. Sen şimdilik rengine karar ver :)

   Sil
 11. Merhabalar,
  Uzun zamandır şeffaf bir dolma kalem arıyorum.Sizin yazınızı okuduktan sonra Kaweco Classic Sport ve bu kalem arasında kararsız kalmış durumdayım. Açıkçası çok fazla şeffaf dolma kalem seçeneğiyle karşılaşmadım yaptığım minik çaplı araştırma sonucu.Bu iki dolma kalemden hangisini önerirsiniz? Ya da farklı bir kalem öneriniz olursa fikirlerinizi duymaktan mutluluk duyarım.Bütçemin 100-200 TL arası olduğunu da belirtmeden geçmek istemem. Şimdiden teşekkür ederim.İyi günler dilerim.

  YanıtlaSil
 12. Merhaba,
  Damarlarında kırmızı/bordo mürekkep dolaşmasını istediğim şeffaf bir dolma kalem arıyorum ve yazınızı okuduğumda bu kalemin şeffafı da olabilir dedim.Aklımda olan bir diğer kalem de Kaweco Classic Sport.Siz bu iki kalemden hangisini önerirsiniz?Ya da farklı bir kalem öneriniz olursa fikirlerinizi duymaktan mutluluk duyarım.Bütçemin 100-200 TL arası olduğunu da belirtmeden geçmek istemem.Şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kaweconun artıları
   Vidalı kapak (kimine göre art kimine göre eksi)
   Ufak olması
   Standart kartuş kullanması

   Eksileri
   Ufak olması
   Dönüştürücü kullanmaması (dönüştürücüsü var ama epey eziyet ve az mürekkep alıyor)
   kapağının arkasına takılarak kullanılması (benim ellerim ufak ben öyle kullanmıyorum ama pek çok kişi bu şekilde kullanıyor)

   platinumun artıları
   sıkı oturan geçmeli kapak
   daha az çizilen bir gövde
   daha büyük bir kalem

   platinumun eksileri
   kendi özel kartuşu ya da dönüştürücüsü ile kullanılması


   Ben yazdım. Buyrun siz karar verin :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...