Senator President Fountain Pen Review

Scroll down to read in English


Bir blogger'ın iki şeye ihtiyacı var derler; kötü günde dost, hazırda post. Bu da şu hasta halimle yazı yazamadığım için taslaklardan çıkardığım bir post. Senator President dolmakalemle karşınızdayım bugün. Malumunuz dolmakalem dünyası oldukça maskülen. Kullanan hanımefendi sayısının azlığından tutun da, erkeklerin dolmakalemi bir yazım gerecinden ziyade aksesuar olarak kullanmasına kadar pek çok ilginç durumla karşı karşıyayız. Bu yüzden klasik dolmakalem anlayışında büyük, gösterişli ve genelde koyu renk gövdeler, devasa uçlar ve zevke göre altın ya da gümüş renkli aksamlar var. Hatta Ankara'da tanıştığımız eski kırtasiyecilerden biri Tansu Çiller'in kendilerinden sık sık dolmakalem aldığını ve genelde büyük kalemleri tercih ettiğini söylemişti. Açıkçası bunu siyaset/meclis gibi erkek egemen bir ortamda yapılan bir güç eşitleme taktiği gibi gördüğümü söylemeliyim. 


Senator President işte tam da bu yukarıda anlattığım tarza uygun bir kalem. Dolmakalem dünyasının amiral gemileri Pelikan M1000, Montblanc 149 kadar hacimli bir kalem. İsmiyle müsemma olarak sanki devasa ve pahalı kalemler takan kalantor abilerin önemli(!) kararlara imza atmak için kullandıkları bir kalem izlenimi uyandırıyor ilk bakışta. 


Gövdenin reçine olduğunu tahmin ediyorum. Siyah, parlak ve ucuz bir his uyandırmıyor. Tezyinatı altın kaplama ve siyah üzerinde "ben buradayım" diye bağırır nitelikte. Oldukça geniş tutulan kapak bandında Senator President yazısı mevcut. 


Kalem pison dolum sistemine sahip. Ve bu kalemde sanırım en beğendiğim özellik olarak piston kapağı bulunmasını söyleyebilirim. Özellikle acemi elinden yaşanan "aa burayı çevirince ne oluyor" kazalarını engellemekte birebir işe yarıyor. 


Uç üzerinde iridium point yazısıyla birlikte Senator'ün simgesini de görüyoruz. Büyük ve iki tonlu bir uç. Kalemin genel görüntüsü ile oldukça uyumlu.


Bu kalemi mürekkeplerken, erkeksi havasını dağıtmak istedim açıkçası. Bu yüzden de neşeli ve sevimli bir mor olan Röhrer&Klingner Cassia'yı kullandım. Yazımı ortalama güzellikte. Bende M1000 kullanırken yaşadığım zevki uyandırmadı ancak hayal kırıklığına da uğratmıyor. Bu kalem şu anda üretimde değil maalesef. E-bay gibi sitelerden bulmak mümkün olabiliyor. Fiyatı 150-200 dolar civarında yanılmıyorsam.

Siz büyük ve maskülen kalemler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sevgiler,

Zeynep Feminenkalem


CONTINUE to READ in ENGLISH

I just pulled out this post from my drafts folder since I am quite sick. I am here today with Senator President. As you know, fountain pen world is a bit masculine. We have issues like less women fountain pen users than men and men generally using fountain pen not as a writing instrument but as an accessorize. Therefore, the classical look of fountain pen is always big, garish bodies in dark colors and big nibs and golden or silver colored trimmings. Once I met with an old stationery owner in Ankara (capital of Turkey) and he told me that former Turkish Prime Minister (who was the first and only woman PM of Turkey) used to buy fountain pens from him and she preferred big pens. Frankly, I guess she was doing this to equalize her power in such a masculine area like politics/assembly.  

Senator President is exactly like what I am trying to explain. It is as bulky as the admiral ships of fountain pen world; Pelikan M1000 and Montblanc 149. True to his(!) name it gives the impression that some big guys who enjoys expensive and big watches should be using it to sign very important documents. 

I guess the body is made of resin. It is black, shiny and doesn't feel cheap. Trimmings are gold plated and waves you on the black resin "Hi there sweetie! I'm here" There is Senator President engraving on the very large cap band. 

This is a piston filler. And I can say my favorite feature about this pen is the dummy piston cap. It, especially prevents some accidents via newbies who turns the piston asking "what happens if I turn this knob?"

The nib has Senator logo along with Iridium Point Germany marking. It is a two-toned big nib. Goes along well with the rest of the pen. 

Frankly, I wanted to seize the masculine way of this pen so, I picked up Rohrer&Klingner Cassia; a cheerful, joyous purple. Writing pleasure of this pen is average. It didn't make me feel like I am using Pelikan M1000 but it is not disappointing either. It pen is not manufactured anymore but it can be found from e-bay around 150-200 USD price range. 

What do you think about big and masculine pens?

Cheers,

Zeynep Femininepen

19 yorum:

 1. Renkten dem vurup çok doğru bir noktaya temas etmişsiniz kanımca.
  İkinci dünya savaşı öncesi altın çağlardaki kalemlere bakıyorum; yeşimtaşı, portakal rengi, sarı, altın.. pek çok canlı-albenili renk var. Yakın zamanda çeşitlilik de azalmış, son dönem metalik renkler, geometrik desenler ve siyah renk hakimiyeti ele almış.

  Tahminim, dolmakalem kullanımı hızla artmakta olduğundan orta vadede yeniden görebiliriz o renkleri.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En basitinden Montblanc'ın eskiden muhteşem bordo kalemleri varken, Scrikss ağır tonlar da olsa bordo, yeşil, mavi kalemler çıkarıyorken şimdi tüm kalemler, siyah ve griye döndü. Umuyorum bu algı yavaş yavaş kırılır.

   Belki de Lamy'nin sırrı burada yatıyor, ne dersiniz?

   Sil
  2. Bu yorumu yazarken benim de aklıma Lamy geldi. Bence de Lamy'nin popüler olması biraz da bu sebepten.

   Bu arada bahsi geçti, her ne kadar kalemlerinin hastası olsam da bu durumun kabahatini biraz Montblanc ve Pelikan'a yıkasım var. :)

   Parker/Sheaffer/Waterman vs şıkır şıkır kalemler çıkarırken bu Alman abiler hep somurtmuş. (MB bir ara bordo da çıkarmış dediğiniz gibi ama gördüğüm, kalemlerinin 10'da 9'u siyah)

   Sil
  3. Pelikan'ı kayırıyor demeyin ama bence yine Pelikan iyi :) Özellikle M620 serileri renkli epeyce. Sonracığıma M320 var, pearl white, ruby red filan. Üstüne üstlük ucuz seride, Pelikano'larda renk renk çalışıyorlar.

   Montblanc'da varsa yoksa siyah. Onların eski bir kalemi var elimde mesela yeşil plastik gövdeli, bir de bende olmayan turuncu gövdeli var. Sonra bir daha yapmamış adamlar. Zatne ucuz serilerden de vazgeçmişler.

   Parker/Sheaffer/Waterman da sonradan bozdu. Şimdi tüm kalemleri siyah ve gri neredeyse. Arada bir bordo, açık pembe filan çıkarsa kurban kesiyoruz :)

   Sil
 2. Get well, feeling crummy brings no joy, but at least it gives you time to experience your pens. I was not aware of this pen but will investigate it. As a man the size of the pen is not important unless it becomes an issue in causing problems writing. Aesthetic appeal is the primary mover with me or should I say eye candy appeal. Second and actually more important: does the pen bring me joy when I write with it? Does it inspire me to put pen to paper? There are various reasons to love pens, technical (usually a man thing), eye appeal and collecting. I am sure there are other reasons to acquire pens but as long as they meet your personal requirements who am I to be concerned. It makes me quite happy to communicate with people like yourself who enjoy our hobby. Nice people with innocent motives and as far as i know good character. We are lucky people to have this excellent hobby. Please forgive my rambling, brother Shirl

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Shirley!

   I know that feeling. Sometimes even though the pen is big or small for your taste it writes like a dream so you won't care about it that much. The relation between me and Pelikan M1000 http://www.banasikcayaz.com/2013/07/pelikan-m1000-oblique-broad-fountain-pen.html as seen in the last photo :)

   We always have the joy of handwriting, inks and pens careless it is cheap or expensive. That is the spirit. I am also glad that I have great people around reading this blog. You are absolutely one of them.

   Thanks!


   Sil
 3. Benim bayanlarda ki hayalim şöyle: Elinde ipeğimsi eldivenler, bilhassa beyaza yakın tarzda, sonra gümüş işlemeli bir dolmakalem Waldman gibi, yazsın sonra şıkır şıkır. Benim elim de büyük Homo Sapiens sırıtmıyor. Tam dengeli geliyor. En sevdiğim Sheaffer Prelude mesela. Ucu, dengesi tam. Kaweco ise, Alsport var metal olandan avucumda ancak kapağını takınca gözüküyor :) Bestami gibi.

  Renk konusunda Pelikan'ın Ruby'si çok hoş ancak çok pahalı geliyor bana. Sgnum orta hallice. Visconti çok hoş ama. Visconti sever olarak Van Gogh harika. Ben de Sun Flower var ve de rengi içimi açıyor. Rembrand serisi de renkli ancak düz renkli, Van Gogh gibi durmuyor, 1 gömlek düşük kalıyor. CESARE EMILIANO marka dolmakalemler var Panter Store 'de. Dolce Vita çok hoşuma gidiyordu. Bu saydıklarım da hep baylara göre Waldman ancak uygun. Solaklar ve bayanlara zor bulunuyor gerçekten de. Baylar 2 dükkan gezecekse, bayanlar 6 mağaza en azından gezmeli. Solakları da mürekkep konusunda da durumlar zorluyor maalesef. Arapça yada GökTürkçe yazanlar istisnadır elbette.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hmmm tam klasik hayal gerçekten. Özellikle waterman ya da eski gümüş işlemeli Conklin'ler, renkli Conway Stewart'lar da olabilir.

   Ben de Visconti'nin Van Gogh'undan almak istiyorum. Özellikle mavilerine bayılıyorum. Cesare Emiliano'yu ilk gördüğümde araştırmıştım. Arada çok fiyat farkı vardı diye hatırlıyorum. O yüzden hiç düşünmedim. Signum'un da gövdeleri şık ama boyutu büyük geliyor hep.

   Motor ekipmanında da böyle, kadınların kıyafet, ekipman bulması çok zor oluyor maalesef.

   Sil
 4. Piston çevirme kazasını yaşadım ben. Hem de ağzına kadar dolu bir dönüştürücüyle. :) O günden beri dolmakalem ödünç verirken dikkat ediyorum.
  Kalem her zamanki gibi büyük, siyah ve altın. Dolmakalem siyah olur, altın olur algısı var genelde.
  İlk resimdeki stand Taccia'nın mı?
  Konuyla alakasız olarak, Kalem Kutusu'nun yeni fiyatlarını gördünüz mü? Yeni bir şeyler gelmiş mi diye baktım ve şok oldum. M200'ü 490 liraya satıyorlar. Ben 290 gibi bir şeye almıştım galiba. 200 lira zam yapmışlar.
  Çabuk iyileşin. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Piston kazaları olmasın, analar gömleklerdeki mürekkep lekelerini çıkarırken ağlamasın!!!!

   Stand Taccia'nn standı. Çok iyi oluyor fotoğraf çekimlerinde. Böyle bir iki stand daha bulmam lazım.

   Kalemkutusunun fiyatları maalesef hep öyle. Zamanında TWSBI getirdiklerinde de öyleydi :/

   Sil
 5. Onu artık en iyi Tuğba ÖZAY bilir. Altın elbiseli adam da olabilir :) ben de 2 teker tutkunuyum ama bisiklet olarak. Evlenene kadar maraton yapıyordum sonra bisiklet 2. seviyeye düştü mecburen. Çünkü "Hanım ben Bolu yokuşunu aştım çayı yarına demle diyemeyeceğimden :)" Ancak yazlıkta sürüyorum Taşucu Narlıkuyu yada Taşucu Aydıncık arası. Motor kıyafetinde de sıkıntı olduğunu bilmiyordum. Pahalıdır kesin piyasada olanlar da.
  Visconti Van Gogh'un eldeki hafifliği, dokunuşu hoş. Rulo Kat gibi yenir gibi duruyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Altın elbiseli deli zaten favorimiz, tüm videolarını seyretmiş olabilirim :) Bisiklet de güzel ama İstanbul trafiğinde motordan tehlikeli oluyor neredeyse çünkü trafiğin içinde gitmek zorunda kalıyorsunuz ama trafikten yavaş gittiğiniz için sıkıntı yaratıyor.

   Yakında bir Visconti yazısı gelecek ama Van Gogh değil :)

   Sil
 6. Thick pens are easier to grab, and a good girth is often associated to big size overall. I do enjoy big pens, but I am a man. However, Japanese pocket pens are also very dear to me and I always have at least one of them inked. Right now, a Pilot Myu 701.

  That Senator President is a great pen, but it has a problem--there is no inner cap inside the cap and the nib often becomes dry. I have this pen with a 18 K gold nib. I also know of 14 K nibs in it. Yours is the first I know with a steel nib.

  The nib unit can be unscrewed from the section.

  Thanks for keeping the blog active.

  Cheers,

  BT

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "Thick pens are easier to grab, and a good girth is often associated to big size overall" Those are true if you have big hands :)

   Interesting that your pen has a gold nib. What about the box? This pen was bare when I got it. But on FPN I saw a great big wooden box with a bottle of ink.

   Thank you for your great comments.

   Best

   Sil
  2. I do not have any box--I bought the pen used, and with the B nib nicely cut as stub. So, I am left with the same information you had--that shown on FPN.

   How is the feed in your pen? Made of ebonite? Mine is so.

   Cheers,

   BT

   Sil
  3. This pen belongs to a friend of mine and he got it in second hands so he didn't have the box either.

   I don't know if it is ebonite. I still keep the pen. Is there any way to understand this?

   Sil
 7. Böyle bir kalemin ucu 14K veya 18K olmalıydı bence. Ne de olsa Senator markasının amiral gemisi.

  YanıtlaSil
 8. Şimdi evdeki Senator kataloğuna baktım, bu kalemin 14 K uçlu versiyonu da varmış.

  YanıtlaSil
 9. Dün Senatorun web sitesine baktım. 18K uçlu versiyonu da varmış. Yakışır yani.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...