Sunday Post 23 / Pazar Postası 23

Scroll down to read in English


Bu hafta nihayet geçen haftalarda başladığım kitapları bitirdim. İlk kitabımız Jung'un İnsan ve Sembolleri isimli kitabı. Aslında Jung denetiminde başka yazarlarca yazılıyor ve Jung'un öğretilerini başarılı bir şekilde özetliyor. Eğer rüyalar, arketipler ve benzeri konularla ilgileniyorsanız mutlaka öneririm. İkinci kitabımız Akillas Millas'ın "Hala Hatırlıyorum" isimli, Büyük Ada'yı fotoğraflarla, efemerayla ve kendi çizimleriyle anlatan muhteşem kitabı. Bazı fotoğraflara bakarken gözlerim doldu. Son kitabımız ise, büyük usta İhsan Oktay Anar'dan Galiz Kahraman. Hepimizin yakından tanıdığı bir karakter olan İdris Amil Efendimizi Anar'ın fantastik dilinden okumak muhteşem.  


Akillas Millas'ın kitabından bir sayfa. Hem İngilizce hem Türkçe olarak yazıldığından yurtdışından gelen misafirleriniz ya da yabancı arkadaşlarınız için de güzel bir hediye olabilir. 


Bu hafta nihayet çoook uzun zamandır başlamak istediğim Osmanlıca kursuna başladım. Yazı konusuna biraz çalışmam lazım. Okumanın zorluğunu hiç saymıyorum bile... Bu arada tavsiyeleriniz varsa seve seve alırım.


Ayrıca bu hafta Faber-Castell Loom dolmakalemimle ve Cultpens'ten aldığım Diamine kartuşlarımla aşk yaşadım. Ben neden kartuşlu kalem sevmiyormuşum? Çünkü kartuşlarda renk seçeneği olmadığından. Renk seçeneği olunca, tak çık yapmak çok pratik geldi. 


Ve dolmakalemlerle dolu bir akşamdan, İtibar dergisinin Şubat sayısında yayınlanan "Kuş Kanadı Kalem Olsa, Ah Yazılmaz Benim Derdim" isimli yazım. Sizce ne üzerine yazmış olabilirim :)

Sevgiler

Zeynep Kalemkâr

CONTINUE to READ in ENGLISH


This week I manage to finish three books I have started previously. The first one is Man and His Symbols from Jung. Actually the book is writen by other authors under Jung's supervision regarding his works and theories. The second book, I Still Remember is from Akillas Millas who was a resident of Prinkipo Island and tells about the life in the island with photographs, ephemeras and his drawings. And the last book belongs to the most fantastic writer of Turkish language. 

Here is a page from Akillas Millas' book. It is written both in Turkish and English. 

Until 1928, Turkish people were writing Turkish language with Arabic alphabet but in a slightly bit different manner. After 1928 when we had an alphabet revolution, we started using latin alphabet. However, if you are interested in history or old architecture it is a must to know how to read old alphabet. Finally I manage to start a course about it. However, it is really hard to write it. By the way, Arabic alphabet is quite eligible for a calligraphy called "Hat". Click here to see some examples

This week, I was in love with my Faber-Castell Loom and Diamine cartridges I got from Cultpens. I finally understood why I don't like cartridge pens. Because until now, I did not have enough color options. Now I like to use it. So practical. 

And a page of my article from a magazine. It is about quill pens.

How was you week?

Cheers,

Zeynep Penthusiast

28 yorum:

 1. Hayır tabii ki..Yazı ve kalem üzerine olduğu muhakkak.Neler yazdığınızı da ediyoruz merak..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dergi satışta olduğundan yazıları buraya koyamıyorum. Ama tüy kalemlerin tarihini anlattım.

   Sil
 2. Tasavvuf konusuna çok ilgili olduğunuzu biliyoruz. Tasavvuf üzerine yazdığınızı tahmin ediyorum.
  Doğan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğan bey bir önceki yazımda kağıdın yapılışını tasavvuftaki bazı mertebelere göre yazmıştım. Bu seferki tüy kalemlerin tarihi üzerineydi. Tasavvuf ögeleri yoktu içinde pek.

   Sil
 3. Kartuşlar güzel, evet. :)
  Yazınızı kağıt üzerine yazmış olabilirsiniz. :D (Vurmayın öldüm.)
  Sorunuzun cevabını da ingilizce kısma saklamışşınız. Dergiyle ilgili geçen postta da derginin içindekiler sayfasını bulup soyadınıza bakmıştık. Bu bulmacalar kasıtlı mı? :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşte bunlar hep eğlence. Valla hem İngilizcesini, hem Türkçesini okuyan yoktur diye düşünüyordum :)

   Sil
 4. osmanlıca kursuna başladınız demek hayırlısı olsun, tarih okuyan biri olarak size şu tavsiyeyi verebilirim ki asla gözünüzde büyütüp korkmanıza gerek yok çünkü okuma en kolay kısmı diyebilirim alfabeyi ve harflerin başta,ortada sonda kullanımlarını güzelce ezberledğiniz takdirde işiniz kolaylaşıcak, diğer önemli bir hususta bol bol okuma pratikleri yapmanız bu pratikler sırasında harflerin birbirleriyle birleşimlerindeki aldığı şekilleri iyice öğrenirsiniz ve akıcı şekilde okumaya başlarsınız şimdiden kolay gelsin:) her zaman benim soru sorup birşeyler öğrendiğim size tavsiyeler vermek bana ilginç hissetirdi ne yalan söyliyim :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben bu blogun okuyucularını çok seviyorum zaten :) Ne güzel böyle karşılıklı bir yardımlaşma oluyor sürekli.

   Küçük küçük heceleri filan okumaya başladım. Çok keyifli. Osmanlıca diye bir dergi varmış, onu tavsiye etti bir arkadaşım. Hatta geçen gün onun evinde heceleye heceleye, Türkçe'sinden kontrol ede ede okudum bazı kısımlarını. Çok keyif aldım.

   Sil
 5. ve yazı konusunda kareli defter kullanmanız size çok daha yardımcı olucaktır harflerin tam olarak doğru yazılması için bizede tavsiye edilen şey bu daha orantılı ve muntazam olucaktır her harf: )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kareli defter mi? Evdeki 50 küsür defter içinde kareli var mıdır emin değilim. İhtimal dışı geliyor :)

   Sil
  2. bulmaca gibidir zaten zevklidir genelde insan hele okuduğunu fark edince daha bir istekli oluyor :) vallahi sizcede daha iyi olmazmı harflerin kuyrukları,noktaları falan var bunların orantıları var yazmak zor, daha bir yardımcı oluyor kareli evde varsa bir bulun bence : )

   Sil
  3. Bakıp bulacağım. Olmadı alıcaz artık bi Rhodia filan. Kaçarı yok :)

   Sil
 6. Merhabalar:)
  Osmanlıca için naçizane tavsiyelerde bulunmak gerekirse, öncelikle gözünüzde büyütmeyin demekle başlayabilirim:) okuduğunuz kitaplardan ve bölümünüzden (hukuktu yanılmıyorsam) Osmanlıca kelimelere aşina olduğunuzu tahmin ediyorum, haliyle okumak sizin için çok zor olmayacaktır, harflere alışmanız yeter. Onun için de bol bol örnek kelime görmeniz gerekiyor, yani okumaya çalışmanız. Okudukça geliştireceksiniz, geliştirdikçe daha da güzel okuyacaksınız gibi bir noktaya varabiliriz:) ben yaklaşık 6 yıldır okuyorum ve hakikaten zor bir yanını görmedim, işin zevkli kısımları da ileride zaten, el yazılarını okumak daha keyifli oluyor matbuya nazaran. Kursa devam ettiğiniz için herhangi bir Osmanlıca kitabına gerek yok gibi, yani okumayı öğreten bir kitaba. Ama Say Yayınları'ndan Mehmet Kanar'ın çıkardığı çözümlü Osmanlıca metinler var, seviyeye göre hazırlanmış ve çok hacimli olmayan kitaplar. Onlar kesinlikle çok yardımcı olur. Son tavsiyem iyi de bir sözlük edinmeniz yalnız içinde kelimelerin Arap harfleriyle yazılışını gösteren sözlüklerden. Gerisi çorap söküğü gibi gelir. :) Kolay gelsin:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür tavsiyeleriniz için. Kursta Hayati Develi'nin kitabını aldık. Ondan ödev veriyor hocamız. Sözlük olarak da Ferit Devellioğlu alacağım fırsat bulursam. Bir de redhouse sözlüğüm var eski. Onun Türkçe-İngilizce kısmında Osmanlıca yazılışı da var kelimelerin.

   Diğer kitaba da bakacağım mutlaka. Teşekkürler

   Sil
 7. Osmanlıca konusunda birkaç şey söylemek istiyorum:

  "Elif'i görse mertek sanan" ve "tiki" tabir edilen cici hanım kızların 3-4 ay içinde çatır çatır okumaya geçtiklerini bizzat gördüğüm için siz bir ay içinde halledersiniz diye düşünüyorum.

  Sanıldığı kadar zor değil. Hatta azıcık sabır ve günde bir saat çalışmayla çok kolaydır diyebilirim. Okumak, hele matbu yazıyı okumak basit iş. El yazısını okumak ise biraz ihtisaslaşma istiyor.

  Yazma konusuna gelince, orada durmak lazım. Apayrı ve uzun soluklu bir çalışma gerektiriyor. Bol temrin yapmak ve sürekli sözlük karıştırmakla mümkün.

  Allah çabanızı boşa çıkarmasın. Başarılar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Açıkçası okuma konusunda çok karamsar değilim, ufak ufak çözmeye başladım. İki haftanın sonunda daha da iyi olur diye umuyorum. Ama yazmak acayip gerçekten. İş o ki, şu anda bakarak yazdığım şeyleri de güzel ve düzgün yazamıyorum. (Kendimi ilkokul öğrencisi gibi hissediyorum. Harflerim kargacık burgacık :p)

   Çok teşekkürler tavsiyeler için :) Umarım tekrar ederek ve çalışarak güzel bir yazıya kavuşabilirim.

   Sil
  2. Şayet yukarıdaki yazı çalışması sana ait ise son derece muntazam, nizami bir yazı. Hiç acemi işi gibi görünmüyor. :)

   Sil
 8. Merhabalar,
  Ben de Osmanlıca ile yakın zamanda ilgilenmeye başlamıştım.Acaba tavsiye edebileceğiniz eğik kesik uçlu dolma kalem ya da uç var mıdır?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vallahi ben de o kadar yeni, o kadar şaşkınım ki sizin gibi tavsiye arayışı içindeyim. Şimdilik Pelikan M150 kesik uçlu kalemimi kullanıyorum, verev kesik. Bir de Leez marka kesik uçlu kalemim vardı. Bulabilirsem ona bakacağım (setini 3 liraya almıştım)

   Arada bir de Lamy 1.5 kullanıyorum.

   Sil
 9. Selamlar..itibar dergisinde son iki yazinizi keyifle okudum. Gercekten yureginiz akiyor satirlara..ve osmanlicayi da kisa surede hem okuyup hem yazacaginizdan eminim..yazini harika..boyle yazmayi nasil gelistirdiniz..sizinle tanismayi cok isterim..hayirli geceler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler güzel sözleriniz için. İnşallah bir an önce öğrenip yazıya geçerim kısmetse. Nisan ayında blogumun ikinci sene-i devriyesi olacak. O zaman ufak bir buluşma yapacağım. Çok sevinirim gelebilirseniz. Tanışmış oluruz.

   Sil
  2. imkanım olursa öyle sevinirim ki..huzurlu, kalemli, mürekkepli günler diliyorum.. :)

   Sil
 10. Hi! What is the brand of the pen roll in the picture above? (The picture with the tea...)

  per

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hi!

   This is a pen roll made by the father of a friend of us. We are making pressure for him to produce more :)

   Sil
 11. Please tell him it looks beautiful! :-)

  Thanks!

  Per

  YanıtlaSil
 12. Nice! Please tell him it is beautiful! Thanks!

  per

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...