3Kagitci Notebook Series / 3Kağıtçı Defter Serileri

Scroll down to read in English


Bu hafta uzun zamandır kullandığım bir defterden bahsetmek istiyorum. 3Kağıtçı markasının Yunan Mitolojisi 10'lu defter serisinden. 3Kağıtçı'nın ayrıca Ortadoğu Mitolojisi, Sanat akımları, Düşsel Hayvanlar gibi diğer 10'lu serileri de mevcut. 


Her defterin önünde mitolojik karakterin adı, arkasında ise o karakterin hayatı yer alıyor. Yani defteri kullandıkça, Yunan mitolojisi de öğrenmeye başlayabilirsiniz. Bu arada, eğer içinizde Yunan mitolojisine ilgi duyup da nereden başlayacağını bilemeyen varsa Şefik Can'ın Klasik Yunan Mitolojisi isimli kitabını tavsiye ederim.  


Defterin arka kapağının sağ altında bir barkod, marka, metin yazarı ve tasarımcı bilgileri mevcut. Bunun dışında herhangi bir bilgiye ulaşamıyoruz. Kağıt kaç gram, ebatlar nelerdir yazmıyor. Kağıdın kaç gram olduğunu bilemiyorum ama defterin boyutları 11 cm x 15 cm. Tek ortalı, kapağı arkaya katlanabilen, çantaya at çık bir defter. Bana biraz Amerika'da yaygın kullanılan Field Notes defterlerin muadili gibi geliyor. Özellikle gezilerde çok kullanıyorum. 


Bu defteri elimin altında bulunan 3 kalemle denedim: Medium olmasına rağmen Avrupalı bir Fine uç kalınlığında yazan Pilot Kaküno (Caran d'Ache Sunset), Fine olmasına rağmen oldukça ıslak yazan bir Visconti Rembrandt (Diamine Blue-Black kartuş) ve 1.1 italik uçlu Lamy Safari (Lamy mavi kartuş)


Mürekkebi çabuk emen bir kağıt olsa da, yapısının lifli olması sebebiyle kırçıllanma yapmaya müsait bir kağıt. 


Arkaya geçirme performansı ise iyi sayılabilir. Bu defter benim günlük kullandığım defterlerden biri değil. Ancak günübirlik İstanbul gezilerinde, haftasonları yaptığımız rehberli şehirdışı gezilerinde bu defteri yanıma alıyorum. Boyutları ufak, hafif, kapağı arkasına katlandığından diz üstüne koyup not almak kolay oluyor. 10'lu setin fiyatı 15 lira, yani deffter başına 1,5 lira. Bu yüzden bittikçe alınacak bir set benim için. Bu arada firma hakkında bilgiye ulaşamadım ama almak isteyenler, idefix'ten bu sete ve diğer ürünlere bakabilirler. 

Bir de ufak not düşeyim buraya; "Yazmasaydım deli olacaktım" diyen Sait Faik'i hatırladınız mı? İşte ülkenin şu son halinde, kan donduran olayların, yorumların havada uçuştuğu şu günlerde benim için de durum böyle... Ancak yazarak, günlük meşgaleyi sürdürmeye ve kuyruğu dik tutmaya çalışarak ayakta kalıyorum. Bunu yapmadığım her vakit, çok sevdiğim bu ülkeden gitmek ve bir daha hiç dönmemek düşüncesi kaplıyor içimi. 

Sevgiler

Zeynep Arketipibelli

CONTINUE to READ in ENGLISH

This week I would like to mention about a notebook that I have been using for a long time: Greek Mythology of 3Kağıtçı. (Kağıt means paper in Turkish, however when you say 3 kağıt, it means fiddling) They also have series of 10 notebooks, Mesopotamian Mythology, Imaginary Animal, Art Movements etc. 

Every notebook has the name of the mythological character and on the back cover you have a brief of this charachter. So as you use the notebook, you can start learning or refresh your knowledge of the Greek Mythology.

On the right corner of the back cover, we have branding, text writer's name and the designer information. We do not have any information other than that. No paper info, no size info etc. I still don't know what the weight of the paper is but the size is about 11 cm x15 cm. The cover can be flipped back, it is small and light-weighted so take it away while your bag is full of something else. It reminds me of famous Field Notes of America. I generally use it on field trips. 

I tested this notebook with three pens. A Pilot Kaküno with a Medium nib but writes like a European Fine (Caran d'Ache Sunset in it), a Visconti Rembrandt Fine which writes quite wet (Diamine Blue-Black cartridge) and a Lamy Safari 1.1 italic nib (Lamy blue cartridge)

The paper absorbs the ink quite fast but due to its fiber structure it has a tendency to feathering. 

However, shadowing and bleeding performance is good. It is not one of my daily notebooks. But I grab one when I go to daily Istanbul trips or weekend trips out of town. It is small and light and flipping the cover back, I can place it into my knee and take my notes down. 10 notebook pack is 15 TL (which is app 5 EUR) So I am going to buy again when I finish this set. I cannot reach any other information about the producer but you can check this set and the other options from here. 

PS: We are confronting with some problems as a country. I am trying to keep my daily routine, updating blog or all I thinking is to leave the country immediately.

Cheers,

Zeynep Whatisyourarchetyphe?


21 yorum:

 1. Fotoğrafta yer alan Lamy Safari'nin rengini merak ediyorum.
  Aquamarine mi acaba? Ne kadar güzel bir renk böyle
  Doğan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğan bey, evet aquamarine kendisi. Lamy'nin 2011 rengi.

   Sevgiler

   Sil
 2. öncelikle bunu yayınlayın diye değil siz bilin diye yazıyorum.
  siz beni tanımasanız da ben sizi bugüne kadar ilgi ile takip ettim.
  böyle acılı bir günde sizin gibi mesnevi'ye gönül vermiş birinden bu konu ilgili bir satır veyahut hiç olmadı sessizlik beklerdim.
  biliyorum ki sizi takip etmeye devam edersem gördüğüm her kitap paylaşımınızda aklıma bu gün gelecek ve yüreğim kararacak.
  bu nedenle tadında bırakıyorum.
  ismime ise gerek yok. beni tanımıyordunuz, bu saatten sonra bilmeseniz de olur.
  ne hissettiğimi bilin yeter.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, böyle açıkça paylaştığınız için. Biliyorum ki, değer vermiyor olsanız söylemeye tenezzül etmezdiniz.

   Ancak yazının sonunda düştüğüm not gibi, yaşanan bunca kötülüğün içine gerek twitter'dan, gerek facebook'tan ve hatta sokakta yürürken, az önce olduğu gibi öğle yemeğinde gazeteye göz gezdirirken o kadar düşüyorum ve bu zaten karanlık dünyaya meyleden tarafımı o kadar derin bir ümitsizliğe düşürüyor ki, günlük rutinime sarılmaya çalışıyorum. Bunu yapmadığım zaman tek düşüncem, ya bu ülkeden ya bu dünyadan gitmek oluyor.

   Blogu okumayı bırakacağınızı söylemişsiniz ama umarım bu mesajım size ulaşır. Ulaşamazsa da kısmet demekten başka çare yok.

   Sevgiler

   Sil
 3. Thanks for the review, More importantly be safe, you are in my prayers, Shirl

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Shirley for being such a great heart!

   Sil
 4. Kalem - kitap ehli sessiz kalamaz.Kul ki, edebinde olursa makul.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sessiz kalamıyoruz elbette, kalmayalım da... Allah edebimizi korumayı nasib etsin.

   Sil
 5. "Hades" defterini alınca da insan nasıl iyi şeyler yazsın :) Visconti'den memnun musunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim etrafımda çok sayıda Hades arketipinde erkek var. Ve onlar olmasaydı Persepone'ler yer altının karanlık dünyasında yollarını bulamazlardı. Güzel Hades'ler var, inanın.

   Ben Hades defterini, İstanbul'un yeraltı arkeolojisi isimli bir gezide kullandım. Tam da O'na adanmış karanlık mekanlarda, onun için yapılan tapınaklarda notlar aldım o deftere.

   Bir Hades defterine, insan kendi içinde karanlıkta bıraktığı şeyleri yazabilir, kalbinin derinliklerine gömdüklerini yazabilir, geçirdiği uzun ve meşakkatli bir içsel yolculuğu yazabilir.

   In Hades we trust!

   Sil
  2. Bir de Visconti bir arkadaşımın. Fine uçlu olmasına rağmen çok sevdim, ben de Van Gogh almak istiyorum.

   Sil
 6. Merhaba size nasıl ulaşabilirim bikaç sorum olacakti :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. writetomeofte et gmail nokta kom adresinden ulaşabilirsiniz.

   Sevgiler

   Sil
 7. Pek yazasım yok ama bir iki bir şey var özet geçeyim.
  Bu konseptli defter fikrine bayılıyorum. Hele Field Notes'un her çeşidinden alasım var.
  Ama, bildiğim kadarıyla kağıt kaliteleri DotPad'lerden düşük. Hem DotPad de aynı boyutta ve bir de noktalı. :) Burada defterin tek avantajı fiyatının daha düşük olması.

  Şimdi bu kadar yazdım yazdım ben bu defteri almayacak mıyım? Alacağım. İdefix'ten başka bir yerde bulabilir miyiz? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla defteri yazmadan önce internetten epey aradım ama bulamadım açıkçası. Sanırım tek çare idefix. (Artık duvarlara yazarız, çare idefix diye)

   Sil
 8. Kaliteli defter bulmak dolmakalem bulmaktan daha zormuş. Moleskine'de sanırsam gölgelenme yapıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Moleskine'in kağıt kalitesi zaman içerisinde düştüğü gibi, arkaya hem gölgeleme hem de kanama yapıyor. Dilerseniz, Quotable Journal, Ciak, Keskin Color Myra 360, Paperblanks gibi defterlere bir bakın. Blogda da inceleme yazılarını bulabilirsiniz.

   Sil
 9. Defter konseptini gördükten sonra dayanamayıp araştırdım fakat birçok yerde tükenmişti. Sonunda hızlıal sitesinde buldum. Hem de onlu seti 6,4TL. 3 setten de birer sipariş verdim. İnceleme için teşekkürler :) http://www.hizlial.com/kitap-film-muzik/kitap/hobi/takvimler-ajandalar-defterler

  YanıtlaSil
 10. Once I bought 3 Kağıtçı sketchbook in Istanbul modern shop. While back to my country was looking for one or few more. Maybe you know where I can find 3 Kağıtçı production online? It was the best paper for my drawings. google says nothing

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Unfortunately Ingra, all the products except one seems out of stock in this link http://www.idefix.com/kitap/3kagitci/firma_urun.asp?fid=9319

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...