Pelikan 400 Tortoise Shell Fountain Pen Review

Scroll down to read in English


Bu hafta gözümüz gönlümüz şenlensin diye sizi vintage bir Pelikanla, Pelikan M400 ile tanıştırmak istedim, hem de tortoiseshell yani kaplumbağa kabuğu versiyonu ile. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu kalem de Turgay bey'in koleksiyonundaki muhteşem kalemlerden bir tanesi. Benim de hayallerimi süslediğini söylemeliyim. 


Üzerinde klasik tezyinata sahip, broad, 14 ayar altın bir uç mevcut. Oldukça ıslak ve kalın yazan bir uç bu. Özellikle de belirtmek isterim ki, oldukça tatlı bir esnekliği de mevcut. Yani çizgiye varyasyon katarken sizi yormuyor, siz de kaleme eziyet ettiğiniz hissine kapılmıyorsunuz.  


Kapak üzerinde Pelikan'ın eski logosu mevcut. Bu loglar tepeye kazınmak suretiyle işlenip, içleri boyanıyormuş. Ancak pek çok eski Pelikan'da bu boya gidiyor. Ben şahsen bu eskimeyi çok estetik buluyorum.  


Ben bu kalemi Pelikan Edelstein Jade ile kullandım ve uzun bir süre elimden bırakamadım. Islaklığı ve broad olması nedeniyle pek çok kağıdı zorlasa da, gerçekten muhteşem bir kalem. 


Netice olarak eski Pelikan'ları bulmak zor olsa da, evin çekmecelerini bir yoklayın, anneannenizin, dedenizin elini bir öpün bakalım. Belki onların zulalarında saklanmış bir kalem vardır. 

Bu arada, İzmir buluşması için mekan henüz belli olmasa da, İstanbul'da Cumartesi günü yapacağımız buluşmanın mekanı belli oldu. Kadıköy Ada Kültür'de (Rıhtım Caddesi No:8) 16:00-18:00 arası dolmakalem, kağıt, mürekkep üzerine sohbet etmek için hepinizi bekliyoruz. 

Sevgiler,

Zeynep Eskikalem

CONTINUE to READ in ENGLISH


This week I would like to introduce you with a great vintage pen, a Pelikan M400 in tortoiseshell. As you may guess, this pen is from the magnificent collection of Mr. Turgay's. This pen is also one my dream pens. 

It has a 14c gold nib with classic decoration of vintage Pelikan's. It is a quite wet and broad nib. And I would like to tell you that it has a nice, sweat flex. It does not make you exhausted while giving flex to the line and you don't feel like torturing the pen. 

The pen has the engraving of Pelikan's old logo. This logo has been engraved on top of the cap and painted afterwards. Actually on most of the vintage Pelikans' this paint chips off. But imho, I like this wear and tear look.

I used that pen with Pelikan Edelstein Jade and to be honest I couldn't take my hands off of it for a while. Even though it is hard to find a proper paper for such a broad and wet pen, it is a pleasure to write with it. 

It is a bit hard to find vintage Pelikans (of course in Turkey) but maybe your grandparents have one hidden in the depth of an old drawer. 

BTW: Even though our place for Izmir meeting is not determined yet, for Istanbul I look forward to see you all in Kadıköy Ada Kültür Cafe (Rıhtım Str. No:8) on April 5, 16:00-18:00. We can have a little chat about fountain pens, inks and paper. 

Cheers,

Zeynep Vintagepen

23 yorum:

 1. What a beautiful pen. If I was into envy, I would envy you, but instead I'll just be glad for you and maybe start the hunt for one of these for my use. Thanks for the review, Shirl

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Shirley but you don't need to envy me. This pen, unfortunately, *sigh* doesn't belong to me but a friend of mine who let me use and photograph this pen for only blogging purposes. But I really want to have one.

   Sil
 2. Bursa için bir plan var mı? Bursa'ya bekliyoruz...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bursa'ya motorla geleceğim bir gün inşallah. O zaman neden olmasın?

   Sil
 3. Absolutely beautiful pen (and I love the ink color you used!). You should come follow me at my blog :) http://penandjournalpassions.blogspot.com/
  I often write about pens, journals, and photography..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Ashley, your blog is absolutely beautiful. But where is followers part? Couldnt find it.

   Sil
 4. Sınavlarıma denk geliyor ama ayarlayabilirsem gelicem, alt tarafı 2 saat.
  -------------
  Aslında burada dolmakalemleri bırakıyorum artık tükenmez kullanıcam diye 1 Nisan şakası yapacaktım ama yazdım yazdım sildim. İçim elvermedi. Kendime de yakıştıramadım açıkçası. :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Berkcim, 1 Nisan şakası insanın kendine yakışanı giymesidir :) Haftasonu gelebilirsin inşallah :)

   Sil
 5. Tavsiye edebileceginiz eski bir dolmakalem var mi? Su an scrikss 419 kullaniyorum simdiki modellerine fark atar ama ne zaman kirtasiyeye gitsem hep fantastik dizaynli kalemler var.montblanc gibi bir kalem ariyorum hani president pen review yapmistiniz ayni oyle bir kalem ariyorum ama ankarada bulamadim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef, eski dolmakalemleri bulmak çok zor. Ancak ebay gibi sitelerden takip etmek gerekiyor. Ya da bazı şehirlerde antika pazarları oluyor, oralara bakılabilir.

   Sil
 6. harika bir kalem bir de broad olunca daha bi harika.
  bu arada çekiliş hediye var mı acaba? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bayılıyorum kalın uçlu kalemlere. Hediye çekilişleri haftaya kaldı. Evimden epey uzaktayım şu anda, bu satıları bir otel odasından yazıyorum :)

   Sil
  2. Kalın uç yazının dolmakalemle yazıldığını belli ediyor pilot kalemle yazılmış gibi durmuyor ayırıcı olmasından dolayı çok seviyorum.Ayrıca keskin hatları da sevdiğimden 1.1 mm kesik uç almaya çalışıyorum artk dolmakalemlerimi.
   Ev dışında gurbette hissedenlerdenseniz umarım bi an önce evinize kavuşursunuz.
   Hediye isteriz er ya da geç :)

   Sil
 7. Merhaba,
  Dolmakalemlerin büyülü dünyasına yeni kapılan birisi olarak ben de cumartesi aranızda olmaya çalışacağım.
  Blogunuzu keyifle takip ediyorum. Kaleme dokunmanın kağıdın kokusunun farklılığını unutmayan kimselerle beraber olmak keyifli olacak diye düşünüyorum. Cumartesi görüşmek üzere sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Çok teşekkür ederim. Demek size de dolmakalem virüsünü aşıladık. Umarım bu yeni hastalığınız sizi hayat boyu mutlu eder. Cumartesi günü, görüşmek, tanışmak üzere diyelim o zaman.

   Sevgiler

   Sil
 8. Kalem kalının da kalınıymış yani :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oooo, daha ne kalın uçlar var. Mesela Visconti Homo Saphiens'in broad olanı var. Evlere şenlik. Mürekkep şelale gibi akıyor.

   Sil
 9. Ankarada antika kalem satan yer var mi ? Birde president peni nereden aldiniz ?

  YanıtlaSil
 10. Ah ah, bu Pelikanlara kedinin ciğere baktığı gibi bakıyorum.. alabilmek ne mümkün...:(

  Duru B.

  YanıtlaSil
 11. Unrelated but do you know where I can find nice stationary in kadikoy? I want to buy a pen and have it engraved.

  Love the blog. Congratulations

  YanıtlaSil
 12. Sorry if this keeps popping up. It doesn't seem to register the comments

  Love the blog. Congratulations

  Can I ask some advice. Do you know where I can buy nice stationary in kadikoy. I am looking for a nice pen I can get engraved.

  Thanks in advance

  YanıtlaSil
 13. Unrelated but do you know where I can find nice stationary in kadikoy? I want to buy a pen and have it engraved.

  Love the blog. Congratulations

  YanıtlaSil
 14. Thanks for English version. It's really amazing to read an awesome review of Pelikan 400 tortoise shell fountain pen. The 14c gold nib is very attractive as well. Enjoyed reading such review.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...