P.W. Akkerman Voorhout Violet Ink Review / P.W. Akkerman Voorhout Violet Mürekkep İncelemesi

Scroll down to read in English


Akkerman mürekkepler bir süredir piyasayı kasıp kavuruyor. Ben de geçen sene Amsterdam'da yaşayan bir arkadaşımın adresine sipariş vermiştim iki şişe. Sonra da Amsterdam'a uğramışken almıştım. Aslında anladığım kadarıyla Amsterdam'da Akkerman'ın bir dükkanı var ama internetten bulmak mümkün olmamıştı. Den Haag'a da gitmeye üşendiğimden böyle bir yol izlemiştim.

Öncelikle belirtmek isterim ki, Akkerman'ın özellikle şişesi büyüleyici. Soğan kubbe gibi görünen şişenin altında uzunca bir şişe boynu var. Şişenin özelliği ise, bu boynun gövde ile birleştiği yerde bulunan bir top. Böylelikle, şişenin içinde az miktarda mürekkep kalsa da, şişeyi ters çevirdiğimizde, mürekkep boyun kısmına doluyor ve top sayesinde orada kalıyor. Böylelikle boyun kısmında ufak bir mürekkep havuzumuz oluyor ve mürekkebimizi neredeyse son damlasına kadar rahatlıkla kullanmış oluyoruz. 


Benim elimdeki renklerden biri 15 numaralı Voorhout Violet yani Voorhout Menekşesi. (Voorhout Hollanda'da bir bölgenin adı) Ben bu sefer farklı bir şey yaptım ve çok sevgili iki arkadaşımın Japonya'dan getirdiği cam kalemle örnekleme yaptım. 


Voorhout Violet oldukça güzel huylu bir mürekkep. Nedense, çok gölgeli olmamasına rağmen ben aldığımdan beri bu mürekkebi hep esnek uçlu kalemlerde kullandım ve oldukça da güzel sonuçlar aldım. Ton olarak kağıt üzerinde özellikle ıslak yazan kalemlerle, siyaha yakın, oldukça koyu bir mor. Neredeyse gotik diyebileceğim bir rengi var. Şuradan diğer bir yazı örneğine de bakabilirsiniz.  


Elimde, Akkerman Voorhout Violet'e en yakın renkler Röhrer&Klingner Scabiosa, Caran d'Ache Storm ve J. Herbin Poussiere de Lune ancak elimde örneği olmasa da hatırladığım kadarıyla bu mürekkep aynı zamanda Diamine Grape ve Diamine Damson renklerine de oldukça yakın. Eğer böyle koyu morlarla aranız iyiyse, siyah gibi görünen ama siyah olmayan mürekkep arayışındaysanız P.W. Akkerman Voorhout Violet tam size göre. Akkerman yakın zamanda 60 ml'lik yeni şişelere geçti. Şişe fiyatı 15 Euro, ancak Türkiye'ye gönderim 20 Euro. Şu siteden bu mürekkebe ulaşabilirsiniz.  

Sizin en sevdiğiniz mürekkep şişesi hangisi?

Sevgiler,

Zeynep Mormürekkep

CONTINUE to READ in ENGLISH


Akkerman inks are making fountain penthusiast drooling for a while. Last year I made an order to a friend of mine who is living in Amsterdam and had my inks delivered when I went there. Actually Akkerman has a shop in Amsterdam but at that time I couldn't find it there and so lazy to go Den Haag so I ordered online. 

First I have to tell that, Akkerman ink bottle is amazing. There is a long bottle neck right on the top of a bulbous dome shaped body. Best feature of this bottle is the ball placed right between the body and bottle neck. So, even though there is a little ink left, when you turn the bottle upside down, ink fills in the neck and the ball prevents it to go back. So we have a little pool of ink on the bottle neck and we can use the ink conveniently till the last drop. 

I have two bottles of Akkerman and one of them is No:15 Voorhout Violet. (Voorhout is a district in The Netherlands). This time I sampled this ink with a glass nib dip pen which I have been gifted by my great friends from their trip to Japan. 

Voorhout Violet is an ink that behaves well. I don't know why, I generally used this ink with my flex pens even though it does not have too much shading. It is a very dark tone of purple that it seems black in wet nibs. I can even call it "gothic". You can see another writing sample from here. 

What I have as the closest colors to the Voorhout Violet are; Rohrer&Klingner Scabiosa, Caran d'Ache Storm and J. Herbin Pouissiere de Lune. Besides, even though I don't have the samples, I know that it also looks similar to Diamine Grape and Diamine Damson. If you are looking for dark tones of purple ink, which looks like black but not, then it is quite possible that you can like P.W. Akkerman Voorhout Violet. Akkerman has switched to 60 ml bottles recently. The price is one bottle is 15 EUR but the shipping in Europe (including Turkey) is 20 EUR. You can check the colors from this website

What is your favorite ink bottle?

Cheers,

Zeynep Purpleing

19 yorum:

 1. Akkerman'ın şişesine bayıldım. Aslında rengi de tam bana göre biraz klasik dışı ama her amaçla rahatlıkla kullanılabilir. Listeme ekledim.
  Bu arada benim de Venedik'ten aldığım murano camından yapılmış bir kalemim var. Yazmak çok hoşuma gidiyor. Fakat tüm gövde camdan olduğu için ev dışında kullanmak imkansız. Evde de korkumdan fazla kullanamadım açıkcası. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şişesi muhteşem. Rengi klasik dışı görünüyor ama aslında klasiğe de oldukça yakın.

   Bende de J. Herbin marka cam kalemler var ama güzel yazmıyorlar. Bu ince yazmasına rağmen çok uzun süre yazılıyor. Bir de sadece ucu cam, sapını kamıştan yapmışlar.

   Sil
  2. Türkiye de var mı cam uçlu dolma kalem çok merak ettim varsa nerede satılır

   Sil
 2. Renk ve şişe tasarımı çok güzel görünüyor. Ama benim asıl ilgilime çeken cam kalem oldu. Daha önce de hiç tecrübe etmedim. Nasıl kullanılıyor? Sonraki yazılardan birisi bununla ilgili olabilir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Elimde bir kaç farklı çeşitte cam kalem var. Bunları tanıtacağım bir post yapabilirim. Ancak kullanımıı çok basit, mürekkebe batırıp yazıyorsunuz. Herhangi bir mekanizması yok.

   Sil
  2. lütfen bir post yapar mısınız ? Hele bu japon harikasını tanımak istiyorum diğer glass dip pen'leride :)

   Sil
  3. Bu kalemin markası dahi yok üzerinde. Çok bir özelliği de yok, batırıp batırıp yazıyorsunuz ama bu konuda bir yazı yazayım madem çok istiyorsunuz :)

   Sil
  4. aynı kuş tüyü kalem gibi ama tek fark cam olması o zaman bu konuda yazı yazarsanız çok sevinirim :)

   Sil
 3. Harika tasarlamışlar şişe ömürlük olmuş.
  Zeynep Hanım bir de L'Artısan Pastellıer France mürekkeplerin kokuluları var acaba deneme fırsatınz oldu mu ?
  http://www.kalemkutusu.com/hediye/alisveris/seri/Murekkepler/lartisan-pastellier-84/Tum-Seriler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. L'artisan Pastellier'den iki şişe mürekkebim var ama kokululardan denemedim hiç.

   Sil
  2. almayı düşünüyorum çam kokulu yeşil olanı ama emin olamıyorum.

   Sil
 4. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 5. Bu şişe gerçekten de çok fenaymış. Visconti ve bu harika. Rengi de gerçekten şahane. Şiir için, hat için iyi gider. Fildişi kâğıtta yada daha sarımsı tonlarda da ayrıca denemek gerekir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fildişi kağıtta deneyip denemediğimi hatırlayamadım şimdi. Ama muhakkak yazmışımdır, bir önceki ofis defterim fildişi kağıttandı çünkü.

   Visconti'nin şişesi de güzel ama bu daha kullanışlı.

   Sil
 6. Tüh! Elimde damson vardı, bilseydim cumartesi günü getirirdim. Ama ben pek isinamadim ona, girdiği kalemi kuru yapıyor, rengini pek belli etmiyor, tam dediğiniz gibi, gotik.

  Bu pw-akkrman'ı hem merak ediyorum hem de şişesi yüzünden edinmek istiyorum ama önce renk seçmek lazım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daha önce kullandım Damson'u da Grape'i de. Sadece bu arşivde yoktu. Biraz kuru bir mürekkep gerçekten.

   Şişe müthiş. Hatta mütüş!

   Sil
 7. 120 ml biraz fazla değil mi üstelik sevip sevemeyeceğinizi bilemediğiniz bir renk alırken? Şişeyi ilk gördüğümde bilyesiz mavi etiketli rakı şişeleri aklıma geldi, ama gerçekten çok iyi düşünülmüş bir düzenek hazırlamışlar o bilye olmasa kalemi şişenin dibine kadar sokmaya çalışacaktık ve bu hiç hoş olmazdı. Sadece Akkerman şişesi incelemesi yapsanız yine ilgi bu kadar büyük olur herhalde :) Çok güzel bir şişe, güzel şişeler iyidir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet maalesef şişeler böyle büyüktü ama şimdi 60 ml'e geçtiler onlar da...

   Sil
 8. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...