Stamp Carving / Mühür Yapımı

Scroll down to read in English


Silgiden mühür yapımı ile ilgili sorular geliyordu bir dönem. Bu fotoğrafları çok önce çekmeme rağmen yayınlamayı unutmuşum. Affınıza sığınıyorum.


Öncelikle iyi bir bıçak setine ihtiyacımız var. Ben bu seti Kadıköy Güven Sanat kırtasiyeden 20 küsür liraya almıştım yanlış hatırlamıyorsam. 


Aşağıda da mühür kazımak için kullandığım en büyük silgi var. Yurtdışındaki bloggerlarda gördüğüm kadarıyla onlar devasa silgi bloklarını keserek istedikleri ölçüde kullanıyorlar. Ben henüz o ayarda bir şey bulamadım. Bunları bulabildiğim, mühür yapımına uygun en büyük silgiler olduğu için gösteriyorum. Bu noktada önemli olan silginin bir miktar sert olması. Örneğin Milan'ın yumuşak silgileri hemen parçalanıyor. 


Yapacağımız şey, şekli silginin üzerine çizdikten sonra Rodin'in dediği gibi, geriye sadece fazlalıkları kazıyarak atmak kalıyor. Merak edenler için özetle durum böyle. Tabi bu arada, bu işi sakin sakin yapıp, elimizi kesmemeye dikkat ediyoruz. 

Sevgiler,

Zeynep Mühürlüdudak

CONTINUE to READ in ENGLISH


I used to get questions about making stamps out of eraser. I had taken those photos long time ago, but I forgot to publish it. Sorry 'bout that. 

First of all, we need to have a carving blade set. I bought that set about 10 USD, I am sure you can find better tools if you live in Europe, USA or Japan (the Mecca of stationery stores)

I see foreign bloggers are using big blocks of rubber erasers and cut them into pieces as they need. Unfortunately, I couldn't find them in Turkey so those are the biggest erasers I can find. The important trick there, if you are using erasers, it should not be too soft, otherwise it will break into pieces as you try to carve.

And the rest is after drawing the shape on the eraser, is doing like Rodin, just carve the excess and throw them out. So that's it briefly. By the way, it is important to be calm and be careful not to slice your hand. 

Cheers,

Zeynep Stamping

8 yorum:

 1. Çok ilgimi çekiyor bu mühür yapma işi ama bu sakarlıkla kesin acilde biter benim mühürler ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aman dikkat, mühür yapacağım derken elleri doğramayalım. Sakin ve dikkatli yapmak lazım.

   Sil
 2. Had not given any thought to this , thanks for stirring my interest

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Shirley. It is easy and rather cheap way to create your own stamps. But just be careful with the knife

   Sil
 3. Mühür ve silgi deyince aklıma mikro'nun kocaman silgileri geldi. Ama dağılıyor diyorsunuz, böyle bir silgi bulana kadar bekleyeceğiz o zaman :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mikro'nun büyük silgilerini görmedim ama bu çok yumuşak, hamur gibi olan silgiler olmuyor. Eğer onlar gibiyse zor.

   Sil
 4. gmail adresinizi verir misiniz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii, writetomeoften et gmail nokta kom. Bana buradan ulaşabilirsiniz.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...