Sunday Post 26 / Pazar Postası 26

Scroll down to read in English


Merhabalar,

Bu hafta iki kitap okudum. Bildiğiniz gibi geçen hafta zor günler geçirdik ülkecek. Ben zor zamanlar hep Epiktetos'a sığınırım. Kısa, öz ve direkt mesajları vardır Epiktetos'un. Başımı yukarıya kaldırmamı sağlar. Tutunmam gereken şeyleri hatırlatır. İkinci kitap ise, Türkçe'ye "Tam Benim Tipim" olarak çevrilen Just My Type. Bilgisayar fontlarının öykülerini ve bunlarla ilgili komik anektodları anlatan çok keyifli bir kitap. 


Osmanlıca yazma çalışmarım devam ediyor. Çok becerikli olmasam da en azından istekli ve hevesli bir öğrenciyim diyebilirim. Pilot Parallel Pen, ucu verev kesilmiş Pelikan M150 ve Lamy Safari 1.5 bu yoldaki en iyi yardımcılarım diyebilirim şimdilik.  


Bir miktar mürekkep aldım geçtiğimiz hafta. Fark edeceğiniz gibi, hepsi siyah :) Daha önce yapmış olduğum mavi mürekkep karşılaştırmasının bir benzerini siyah mürekkepler için yapmak istiyorum. Şimdilik hangi kalemi ve hangi defteri kullanacağıma karar vermedim. Tavsiyelerinize açığım. 

Bu arada, fotoğraf makinem, şu anda Afrika'nın derinliklerine seyahat ettiğinden bu fotoğrafları ufak kompakt bir makineyle çekmek zorunda kaldım. O yüzden kalitesi alıştığınız biraz altında :)

Sizin haftanız nasıl geçti?

Sevgiler

Zeynep Kalemkâr

CONTINUE to READ in ENGLISH


As you might know, we have been through hell of a week in our country last week. In those times of fall, I always find consolation on Epictetus. His direct, short and core messages help me to raise my head. The second book is "Just My Type". It is about the stories of computer writing fonts and funny anectodes about them. 

I am trying to write in Arabic. Before Republic, Arabic alphabet was used for writing Turkish. 

And here are some addition to my black inks. I would like to a similar comparison for black inks, which I did before for the blue ones.  I haven't yet decided which notebook and which pen to use. I would like to hear your suggestions.

By the way, since my photo machine is travelling to Africa right now, I had to use a compact machine for a while. Therefore, the quality of the photos are a bit below the regular ones. 

How was you week?

Cheers,

Zeynep Penthusiast

41 yorum:

 1. Kitapların yanındaki piramit subliminal bir mesaj mı...?! :) O zaman bu postun soyadını yanlış seçmişsiniz Zeynep hanım. Zeynep İluminati iyi giderdi... :D :D :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O piramit bu blogun çok kıymetli okuyucularından birinden hediye :) Subliminal mesaj olabilir aslında. Mitoloji bilelim mesajını yaymayı vazife edineyim ben kendime en iyisi ^_^

   Sil
  2. ^_^ Mesaja devam diyorsunuz yani. Gözlerde iki mesaj birden. :)
   Ben mitoloji ile ilgili bi kitap almaya gidiyorum... :D

   Sil
  3. Geçen haftanın pazar postuna çalışmışsınızdır inşallah. Orada hangi mitoloji kitabıyla başlamalı sorusunun cevabı vardı 0_o

   Sil
  4. Vazgeçtim mitoloji okumaktan. :) Tipik ikizlerim ya da sizin mesajlar benim bilinçaltımı pek etkilemedi. :D Elimdeki romanı bitirip Albert Camus (Yabancı)'ya başlamaya karar verdim.
   Tabii işlerden sonra... *0*

   Sil
  5. Bundan sonra daha fazla piramit koyacağız demek ki! Camus da güzeldir, iyi okumalar size.

   Sil
 2. Erhan Kuyucu17 Mart 2014 13:15

  Benim haftam işten fırsat bulduğum zamanlarda Mesnevi okuyarak ve sizden aldığım cesaretle yazarak geçti. Hatta önceki postun altındaki mesajıma bir de resim ekledim. Bakma fırsatınız olursa bir değerlendirme isterim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aaa, sizin yorumlar spam'a düşmüş Erhan Bey, kusura bakmayın. Şimdi siz diğer yorum deyince şimşek çaktı da baktım. Hangi Mesnevi tercümesini okuyorsunuz?

   Sil
  2. Erhan Kuyucu17 Mart 2014 15:01

   Ötüken yayınevi tarafından basılan Şefik Can'ın çevirisi daha önceden elimde vardı fakat başlama fırsatını yeni bulabildim. Biraz da tarzımın dışında olduğu için belki bu kadar beklettim. Keşke çok önceden okusaydım diyorum okudukca. Elimden bırakmak istemiyorum.

   Sil
  3. O çeviriyi de seviyorum ben ama yanlış hatırlamıyorsam hikayeler derlenmişti orada. Mesnevi ile anlaşmanıza sevindim. Hele bir kaç kere okuyunca insan bir daha bırakamıyor.

   Sil
 3. Merhaba Zeynep Hanım, benim haftam yollarda geçti diyebilirim. 1 haftalığına ablalarıma ziyarette bulundum, kalbim Ankara'da ki gösterilerde olduğu halde. Trabzonda demir yolu olmadığı için otobüslerde çektiğim rezillikler saymakla bitmez. O yüzden tren her zaman en iyisidir diyorum. Siz trenlerle yolculuk hakkında ne düşünüyorsunuz?
  Sevgilerle
  Oğulhan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Oğulhan,

   Benim kendi hayatıma dair hatırladığım ilk yolculuk yaklaşık 2 yaşlarındayken yaptığım bir tren yolculuğu olduğundan trenler benim için çok özeldir. Sonrasında özellikle Ankara-İstanbul arası yemekli vagon anıları, dev tren koltukları anlatmakla bitmez.

   Ama yolda olmak güzeldir her zaman.

   Sil
 4. selam küçük bir eleştiri yazayım ben de, muhabere yazdım demişsiniz ama محاربه böyle olması lazım gelirdi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Estagfurullah, ben hocanın yazdırdıklarını tekrar ediyorum ama sanırım yanlış geçirmişim. Ben muhabere yazıp karşısına muharebe yazmışım. Siz muharebe'nin yazılışını gösteriyorsunuz zannımca değil mi?

   Teşekkürler uyardığınız için.

   Sil
  2. evet ben de sizin yanlışınıza dikkat çekeyim derken yanlış yapmışım... "Kişi kendi gözündeki çöpü görse" hesabı olmuş...

   Siz yeni harflerle "Muharebe" yazdım demişsiniz ama eski harflerle "Muhabere" yazmışsınız. Muharebe yazmak istiyorsanız محاربه yazmalıydınız...

   Sil
  3. Olsun, sonucu kötü olmadı en azından :)

   Sil
 5. O arapça yazınızı bir de ben görebilsem. Kredi Yurtlar Kurumu'nun bize sağladığı internet blogger'ın resimleri depoladığı urlyi yasakladığı için bazı resimler açılıyor, bazıları açılmıyor. Resmi yeni sayfada açmaya çalışsam, güvenli internet hatası alıyorum maalesef...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siz gene iyisiniz, halinize şükredin :) Bir ara bu kurum sitelerinden filan hiç açılmıyordu, içinde "müstehcen" bir sözcük olduğu için sakıncalı site sınıfına girmişti bu site :)

   Sil
  2. teknofil merhaba, chrome kullanıyorsanız bir çaresi var aslında. ;)

   Sil
  3. Şükürler olsun ki yazıları okuyabiliyorum. Geri kalan iş hayal gücüme kalıyor :)

   Sil
  4. merhaba Fehim bey yazınızı sonradan gördüm, Android üzerinden Chrome kullanıyorum evet. Bir çözümü varsa öğrenmek isterim.

   Sil
  5. Ben aslında PC üzerinde çalışan Chrome'u kastetmiştim. Burada Chrome Web Store'a girip Zen Mate eklentisini indirdiğinizde TR dışında başka bir yerden İnternet'e giriyormuş gibi webde gezilebiliyor.

   Android için ise Spotflux diye bir uygulama hatırlıyorum ücretsiz olarak. Onu deneyebilirsiniz.

   Sil
  6. Bu konuda bir feedback de ben vereyim. MEB'in dağıttığı tabletlerden de girilmiyor bloga. Öğrenci kalem bakmayacak da ne yapacak. Bu çocuklar nereden kalem incelemesi okuyacak. :)

   Sil
 6. Hangi kalem,hangi defter?Bence herkesin kolayca bulabileceği bir ikili oluşturun.Bu arada gazete yazınız yayınlandı mı?merak içindeyim.Selamlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkesin kolayca ulaşacağı, benim kalemi kolayca temizleyip yeni renge geçebileceğim :) Defter meselesine gelince, kolay ulaşımdan ziyade siyah rengi iyi yansıtması önemli gibi. Mesela elimde beyaz sayfalı muhteşem bir defter var ama kağıdı o kadar kalın ki, en ıslak kalemler bile yetişemiyor o deftere, azıcık orta ıslaklıktakiler çok kuru kalıyor. O defterle olmaz mesela. Krem rengi sayfa da istemiyorum pek. O da siyahı tam göstermez gibi geliyor.

   Gazetedeki röportaj sanırım bu hafta yayınlanacak.

   Sil
 7. Zeynep hanım bu arada Mevlana'nın Fîhi Mâ Fîh eserini okudunuz mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk okuduğum eseri Fihi Ma Fih'tir zaten. Aslında Mesnevi'den önce onu okumak gerekli diye inanıyorum.

   Sil
 8. Haftayı yorucu geçirmemin dışında bana kalan bir günümü beşinci pazardır y.lisans sunumum için yine harcadım.
  Ne mutlu size birşeyler yapabilmişsiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kolay gelsin, yüksek lisansı 5 senede bitirmiş bir insan olarak ne kadar karın ağrısı bir şey olduğunu bilirim. Bir an önce bitirip kurtulursunuz inşallah.

   Sil
  2. çok teşekkr ederim inşallah bter ama sonra doktora başlayacak.Öğrenci olmaya devam yani :)

   Sil
 9. It is hard for me to relate to a lot of your culture specific remarks, but I think I did understand that you were trying to write in Arabic. What a beautiful alphabet. The construction has a great flow, or perhaps it is just your hand. Either way it is attractive. I cannot even begin to understand the conflict in your nation. Just keep yourself safe and keep using your pens.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I am trying to write in Arabic but I write in Turkish. Lets say, "I write this sentence in Arabic" So if you can read it, you will read "I write this sentence in Arabic" but the alphabet will be different. Arabic calligraphy is something really poetic. Therefore I wanted to be able to read it before I start working calligraphy. Check this link out for the most beautiful samples https://www.google.fr/search?q=emin+bar%C4%B1n&espv=210&es_sm=93&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=eBgoU4qEBeup0AXy34CwBg&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1366&bih=643

   Pens and book are my only safe port.

   Thanks for your great comments Shirley

   Sil
 10. Kalem olarak mutlaka Sailor kullanmalısınız ;) ve defter olarak Monsieur kullanmalısınız bence...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkes Sailor'un nasıl yazdığını bilmediği için değerlendirme yapmaları zor olur. Bir de ben uzun yazımlarda çok rahat edemiyorum Sailor kalemlerde. Monsieur defteri de sayfa renginden dolayı tercih edemem maalesef. Siyahı yeteri kadar göstermeyecektir. Ama yine de teşekkürler öneriniz için.

   Sil
 11. Pilot MR ve Rhodia DotPad aday gösteriyorum siyah mürekkep incelemesi için. Ya da Lamy Safari. Genel bilinen niblerden olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım kalem Lamy Safari olacak. Acaba mürekkebin ne kadar koyu ya da açık olduğunu göstermesi açısından 1.5 mi kullansam?

   Sil
  2. Olabilir, shading'ini iyi gösterir.

   Sil
 12. Osmanlıca çalışmanız çok güzel hatta beni dolma kaleme ve mürekkebe iten yeğane sebeptir. Bir dönem Youtube' daki videolar üzerinden epey bir yol kat etmiştim ama sonra çok telaffuz ettiğimden olacak nazar değdi ve bir daha hiç dokunamadım. Tekrardan uğraşmam lazım Lay Joy serisinden 1.5 ve 1.9 mu alsam yoksa Pilotlardanmı edinsem, tavsiyeniz ne olurdu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :) Osmanlıca epey zevkli bir uğraş. Ben de bir ara kitabımı tekrar açıp bilgilerimin tozunu alsam iyi olacak.

   Kalem meselesine gelince, Ben Lamy'nin joy'unu çok kullanışlı bulmuyorum zira gövdesi çok uzun. Onun yerine, sadece uçları alıp, Lamy Safari ya da Al-Star'a takıyorum. Pilot parallel pen de çok uzun ama neticede onun uç yapısı oldukça farklı. Bence eğer safariniz ya da al-star'ınız varsa, doğrudan uç alıp değiştirin derim.

   Sil
  2. Elimde 1.1 uc vardı, bir ara ebayde €30'a Lamy Joy set satılıyordu denk gelirsem tekrardan 1.5 ve 1.9 uç için alayim ozaman.
   Teşekkür ederim.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...