Tombow Zoom 707 sh Mechanical Pencil / Tombow Zoom 707 sh Mekanik Kurşun Kalem

Scroll down to read in English


Bu hafta biraz farklı bir hafta oldu. Önce, kalem incelemesi yerine bir mürekkep incelemesi ile başladık. Bu sefer sırada bir mekanik kurşun kalem incelemesi var. Aslında kurşun kalem kullanmaktan çok hoşlanmıyorum. Ama Osmanlıca çalışırken, kitaptaki alıştırmaları yapmam gerekiyor. Bu noktada dolmakalem kullanmamamın iki temel sebebi var. Bir tanesi saman kağıda yazmak gerçekten zor ve dolmakalem uç yarığından içeri kağıt lifleri dolabiliyor ve ayrıca bazen yazdıklarımı silmem gerekiyor. Bu da pek mümkün olmuyor. Bu yüzden bir kurşun kalem arayışındayken Yeni Zaman Kırtasiye'den bu Tombow Zoom 707 mekanik kurşun kalemi aldım. 


Tombow Zoom 707 gördüğünüz gibi inanılmaz ince bir kalem. Sadece kalemin tutma yeri bir miktar daha kalın tutulmuş. İncelik konusunda oldukça iddialı. Bu yüzden elinize bu kalemi aldığınız zaman mutlaka merak edip denemek isteyen birileri oluyor. 


Klipsi oldukça oturaklı. Klipsin ucundaki kırmızı top, gömlek cebinde çok hoş duruyor. Basma kısmı yumuşak ama dayanıklı plastikten yapılmış. Körüklü olduğu için kolayca basılıyor. Yumuşak plastik parçanın altında da uç yuvası mevcut. Bu kalemde iki şeyin eksikliğini hissettim. Birincisi basma kısmının altında bir iğne olsaydı iyi olabilirdi. Böylelikle uç sıkışması hadisesini kolayca çözebilirdik. İkincisi de basma kısmı stylus yani dokunmatik ekranlarla uyumlu olsaydı gerçekten elimden hiç düşmezdi sanıyorum. 


Netice olarak ben bu kalemi çok sevdim. Gördüğüm en tarz mekanik kalemlerden bir tanesi. İncelik hissini ağırlıkla dengeledikleri için yazarken beni rahatsız etmedi. Ama elbette bu tarz ekstrem dizaynları (çok kalın ya da çok ince kalemler) mutlaka deneyerek almak kanaatindeyim. Kalemin fiyatı 60 lira, aynı dizaynın tükenmez kalemi de mevcut. 

Sizin en sevdiğiniz mekanik kurşun kalem hangisi? Yorumlara link yapıştırmak serbest :)

Sevgiler,

Zeynep İncekalem

PS: Ankaralılar, bu Cumartesi müsait misiniz? Birlikte birer çay içer miyiz mesela? (Mekan önerilerinize açığım)


CONTINUE to READ in ENGLISH


This week has been a bit different than the others. First, we started with an ink review instead of a fountain pen review and today we have a mechanical pencil in our radar. Actually, I don't like using mechanical pencils. But I have to do my homework from my Ottoman reading class and for two main reasons, I cannot use a fountain pen. First of all, it is really hard to write on a tracing paper(?) with a fountain pen, the nib slit can be filled with paper fiber. Besides, sometimes I need to erase the things I wrote which is not very possible with fountain pen. Therefore while I was looking for a pencil, I bought this Tombow Zoom 707 mechanical pencil.

As you can clearly see, Tombow Zoom 707 is such a slim pen. Only the grip section is a bit wider but it is quite assertive about the slimness. Therefore, there is always someone who wants to try the pen when you take it out of the pen case.  

Clips is super duper nice. The little red ball looks artistic in the shirt pocket. Lead pusher is made out of soft plastic, yet sturdy. It has a nice feeling. There is the lead tube beneath the pusher. I felt lack of two things within this particular pen. First, a small needle (needlelike part) should be great in case of a lead stocked on the front. Second, I wish the pushing part also being a stylus. I guess I would never ever let it go this way. 


To put in a nutshell, I liked this pen. It is one of the most gorgeous mechanical pencils. It was comfortable for me since they balanced the slim body with a rather heavy material. But of course if you are looking for extreme designs such as very slim pens or very fat pens, you should always try it beforehand. I paid 60 TL (app 20 EUR) and they also have rollerball within the same design. 

What is your favorite mechanical pencil. You are free to paste a link in the comments :)

Cheers, 

Zeynep Slimpen

43 yorum:

 1. dogukanyavuz20 Mart 2014 10:17

  eğer masadan yuvarlanmadan duramadığı gerçeğini bir kenara bırakırsak, çok rahat ve kaliteli bir mekanik kalem kendisi, platinum pro-use msd-1500: http://www.cultpens.com/acatalog/Platinum-Pro-Use-MSD-1500.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok ilginç bir kalem. Tutma yeri bir anda bitiyor gibi, eli rahatsız ediyor mu?

   Sil
 2. Mühendis kalemi;
  http://www.faber-castell.com.tr/tr/urunler/teknik-cizim/mekanik-kursun-kalem/tk-9500-mekanik-kursun-kalem

  fotoğrafı linkte ama normalde daha yakışıklıdır :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aaa, bu kalemi bilmez miyim? Çocukken babamda buna benzer çok kalem vardı. Hatta bir kısmının kapağı o ucun kalemtraşı görevini görüyordu.

   Sil
 3. Daha önce TombowZoom'u denedim, çok ince olduğu için ergonomik bulmadım. Kısa bir not yazarken kullanılabilir ama uzun soluklu yazılar yazamam heralde. Yüksek tahsil hayatı boyunca çokça Pilot TheShaker'ım oldu, kırılan bir tanesi haricinde hepsini bir müddet kullandıktan sonra sevdiğim arkadaşlarıma hediye ettim. Son hediye edişimden sonra da almadım. Elimin altında kullandığım bir UniBall KuruToga var, o da tasarım açısından ayrı bir yerde. Sonuç olarak kullandığım ve beğendiğim iki mekanik kurşun kalem var onlar da bunlar.

  Güzel günlerde kullanman dileğiyle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pilot Shaker sannıyorum Reha bey'in ve daha pek çok insanın favori kalemi. Kurutoga da güzel. Bu mekanik kalem ve uç dünyası çok acayipmiş :) Ben de bu vesile ile yeni yeni adım atıyorum.

   Teşekkürler

   Sil
 4. rotring rapid 0.5 ve lamy safari versatil kullanıyordum.
  lamy safari sarı olunca arkadaşımın biri kalemliğimden göz göre göre aşırdı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende de bir sarı lamy safari versatil vardı. Maalesef bir kalemlik leke yaptı kalemde. Çok üzülüyorum.

   Sil
 5. Ben lise yıllarımda aldığım rOtring double push titanium kalemimi hala saklıyor ve zaman zaman kullanıyorum. 1980-90 yılları arasında üretildi yanlış bilmiyorsam, ama hala piyasada bulmak mümkün. Çok rahat bir kalem fakat tek kusuru yıllarca kullanıldığı için düğmesine basıp ucu içeri alırken bazen uç kırıyor.

  Bu arada bir haftadır bloga katılamıyorum çünkü google, twitter veya yahoo ile ayrı ayrı denememe rağmen hepsinde "We were unable to handle your request. Please try again or return a bit later." mesajı alıyorum. Biraz araştırdım, başka siteler ve bloglar için google friend connect ile üye olmak isteyen ve bu hata mesajını alan çok kişi olmuş ama bir çözüm bulunamamış gibi görünüyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rotring kalemlerin zaten hastasıyım biliyorsunuz. Özellikle de dolmakalemlerinin. Muhteşem bir marka.

   Bu arada, sitede neden böyle bir sorun oldu bilmiyorum. Umarım en kısa zamanda hallolur.

   Sil
 6. Bursa'da çay içmek için güzel mekanlar var :) Bursa tarafınıza gelirseniz mutlaka çay içmek istiyoruz...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında motorla gelmek planım var yaz gibi. İnşallah kısmet olur.

   Sil
 7. Benim bildiğim bi Stylus uçlu kalem var (ucu da arkası da kullanılabiliyor) ama kalemi kimse tanımıyor sanırım. Monami Proud, bir ara incelemesini yapsam mı diye düşünürken refilli bitti, uygun yedek bulamayınca kaldırdım bende.
  Yaa ben daha Ankara'ya dönemedim, ne olcak şimdi? :) Haftaya olsa? Büyük ihtimalle o da aize uymaz heralde, hayırlısı diyelim. Mekan olarak Tunalı büklüm sokakta Oversoul var, çok hoş bir ortamı var seveceğinizi düşünüyorum. Haftaya yapsak olmaz mı? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer gördüğüm kalem doğruysa oldukça güzel. Refil'i de bulunur herhalde bir şekilde. Kıskandırmak gibi olmasın, buluşKa çok güzel geçti. Yaklaşık da 6 saat sürdü :) Ama 4 nisan'da İstanbul'dayız, ona gelirsiniz, olur mu?

   Sil
 8. Pentel Smash efsanedir zaten. Birde dönen mekanizması sayesinde sürekli aynı incelikte yazmanızı sağlayan Uni Kuru Toga var

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyleymiş. Pentel Smash'ı hep duyuyorum ama herhalde şu Kuru Toga'dan bir adet edinmem lazım.

   Sil
 9. İyi akşamlar,
  Yanılmıyorsam bu ikinci kurşun kalem incelemeniz gerçekten çok güzel tasarımlı bir kaleminiz olmuş güle güle kullanın.
  Bu sıralar kullandığım kalem ise Uni Shift.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler! Evet normalde pek kullanmıyorum ama bu alanda ayrı bir derya imiş meğersem. Uni shift de çok şık duruyor.

   Sil
 10. 3,5 liralık fiyatıyla Scrikssimo :) küçük çaplı bir fenomen kendisi
  bir de stabilo'nun kurşun kalemine hastayım, tavsiye ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kalemin tipine baktım ve 3,5 lira olduğuna inanamadım. Gerçekten çok güzel. Stabilo kurşun kaleme de mutlaka bakacağım.

   Sil
 11. Ellerinize sağlık gene bilgilendirici bir yazı olmuş. Merak ettiğim bir kalemdi. Lakin tam siyahı çıkmadıkça almayı düşünmüyorum. En sevdiklerimi başa yazarak;
  Schneider ID,
  Parafernalia Revolution,
  LAMY Scribble,
  LAMY Safari
  F. Castell E-motion
  F. Castell Loom
  LAMY spirit (ki bence tombow'dan daha şıktır)
  Caran d'Ache, cross ve scrikks'in modellerini kaale almıyorum çünkü çok kullanmıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Parafernalia bu üç çubuklu gövdeli ilginç kalemler değil mi? Onlarla rahat yazılıp yazılmadığını hep merak etmişimdir. Yalnız Lamy spirit çok acayipmiş. Özellikle şimdi böyle ince bir kaleme gönül vermişken mutlaka denemek istedim.

   Sil
 12. Değişiklik hoş olmuş,
  Aralarından seçemedim ama en sevdiklerimden bazıları eski seri Pentel Graph 1000, Parker Jotter ve Rotring T, sanırım Rotring kastettiğim serinin imalatını 1996 da durdurmuş. Rotring i bugün bulmak çok zor, Pentel i de bir arkadaşımdan almıştım tam olarak bilemiyorum ama 50 tl civarında olduğunu sanıyorum, Parker ı da ben alırken 25 tl idi, açıkçası el yazımı düzelten Parker oldu, bullet (kurşun şeklindeki) kalemlerin doğal bir rahatlığı var. Resimleri de aşağıdaki linlerdedir.
  Bu arada cumartesi çay içmek için güzel bir gün :)
  http://goo.gl/McfRb9
  http://goo.gl/c1G9uo
  http://goo.gl/jfXYGf

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende bu parker jotter'in mor gövdelisi var tükenmez kalem olarak. Ona jel refill bulabilirsem ofiste kullanmayı planlıyorum. Rotring T'nin hastasıyım. Ben yatılı okulda okudum. Bize her sene bir tane verirlerdi. Pentel de güzel ama üzerinde çok yazı olan kalemlere karşı önyargılıyım sanırım.

   Sil
 13. Atlas... :D

  İlk mekanik kalemim sarı 0.9 bir Atlas'tı...
  http://www.murateray.com/wp-content/uploads/2013/12/IMG_0945.jpg

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok iyi biliyorum bu kalemleri. Renk renk olurdu. Bunların arkasını çiğnemek, kapağı dile takmak ve bir süre sonra kaybetmek vaka-ı adiyeden sayılırdı.

   Sil
 14. Platinum Pro-Use 2. Ondan önce de 1 sene Rotring Rapid kullandım. Pentel Smash de güzel kalem. Ama sonuçta versatil, en iyisini alsak ne olacak yazan kısmı yine aynı kütük. :D
  DOLMAKALEM RULES!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşte beklediğim cevap bu. Neticede bunlar kurşunkalem. Aslında bazı mürekkeplerle çok güzel kurşunkalem rengi yakalanıyor :)

   Sil
 15. Son röpartınızı okudum. Çok keyifli :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. İnşallah devamı gelir.

   Sil
 16. bu kalemin krom rengi çok hoş ama ankarada bulamadım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şunu mu arıyorsunuz? http://www.cultpens.com/acatalog/Tombow_Zoom_707_de_Luxe.html

   Sil
 17. öncelikle kalemlerimi sayayım:
  Rotring Tikky I ( Sanırsam 2000 li yıllarda üretildi )
  Rotring Rapid
  Rotring Tikky (Şu son çıkan tombul olanlardan )
  Faber - Castell Grip1347
  Faber - Castell Grip Plus
  Zebra Drafix

  Eski rotring iyi güzel hoş ama elimi acıtıyor tutma yeri münasebetiyle. Rotring rapid piyasadaki en iyi kalem diyebilirim tek eksisi tutma yerindeki sert aşağı doğru inen çizgiler. Rotring Tikky güzel günlük kullanım için gayet iyi. Grip 1347 gördüğüm en ergonomik kalem, tutma yeri harika sağlam güzel yani fiyatı zaten 6 tl sanırsam fiyatını helal ettiriyor. Grip plus içinde aynı şeyleri söyleyebilirim ancak biraz kalın, büyük elli insanlar için ideal olabilir. Zebra Drafix'ten de memnunum. galiba biraz maymun iştahlıyım.

  YanıtlaSil
 18. Merhaba,
  Yaklaşık 5 yıl önce bu kalemden almıştım... sonra taşınınca kayboldu... bloğunuzu incelerken bu kalemi görünce öyle derin bir iç geçirdim ki :( güle güle yazın...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah tekrar edinirsiniz. Ben çok seviyorum kendisini. Harika bir mekanik kurşunkalem çünkü. Sevgiler

   Sil
 19. Bende bu kalemi 4 yıl önce bir arkadaşımda görüp yalvar yakar bana hediye etmesi konusunda ikna etmiştim o zamandan beri de severek kullanıyorum ve gerçekten gelip denemek isteyeni çok oluyor ancak arkadaki körüğü yırtıldı malesef yakın zamanda. Siz nereden aldınız acaba? Yenisi almayı gerçekten çok isterim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten çok güzel bir kalem. O yüzden kullananların çoğu bayılıyor. Ben Sirkeci'de Yeni Zaman Kırtasiyeden aldım. Devamı da vardı. Oradan edinebilirsiniz. Sevgiler

   Sil
 20. Güzel tasarım, güzel kalem.

  Geniş bir mekanik uçlu kalem koleksiyonum var ve en ilginçlerinden bir tanesi bu kalem. Çok narin göründüğünden pek kullanmıyorum ama o var :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kırılır mı? Bence kırılmaz. Kırılmamalı. Yani bence kırılmasın. Kırılmaz di mi?

   Sil
  2. Yok kırılmaz kırılmaz :)

   Ama yine de mat gövdesi olsun, plastik basma kısmı olsun, yoğun kullanımda örselenebilir. Ben bu kaleme böyle bir şey olsun istemem .

   Sil
  3. Kullanmazsak da üzülürmüş gibi geliyor bana.

   Sil
 21. Siz benden daha iyi bilirsiniz. Bazı kalemlerin "bin üstüne vur kırbacı" öylesine güçlüdürler ve tam anlamıyla "iş görürler". Uçlu kalemlerde bunu Pentel tüm ürün gamında sağlıyor neredeyse örneğin.

  Bu kalem öyle bir şey değil. Tasarım harikası. Ödüllere doyamamış bir kalem. Sağlamlıkla ilgili bir sorun çıkartacağını asla sanmıyorum. Onu da elbette düşünmüşlerdir. Son derece yekpare zaten. Ancak söylemek istediğim şu. Böyle narin bir kalemin üzerindeki(özellikle kauçuk tutma kısmındaki) en ufak bir solma ya da yağlanmadan kaynaklanan parlama insanın bütün şevkini kırabilir.

  Eskidikçe güzelleşen bir arkadaş değil anlayacağınız :)

  Tüm bunların yanında, dünyaya bir daha gelmeyeceğimize göre, kullanalım gitsin amaan şimdi ben de dertlendim bak :) Çıkartıp az seveyim şu Zoom'u :)

  YanıtlaSil
 22. Merhaba,
  Öncelikle inceleme için teşekkürler.
  Ben de çok uzun süredir PENTEL marka iki adet versatil kalem kullanıyor(d)um.
  İlki yaklaşık 10 yıl önce aldığım Graphgear 500 modeliydi.
  Parmakların kavradığı kısmı metal olan, yazımı güzel bir kalemdi.
  Sorun kalemin geri kalanının plastik olması nedeniyle ağırlık dengesinin çok kötü olmasıydı. Düşürdüğünüzde ağırlık nedeniyle uç kısmı üzerine düşüyordu.
  Ve böyle düşüşlerin birinde ucu kırıldı. Ama o haliyle de rahatlıkla yazılıyordu.:)
  http://leadholder.com/assets/lh-thin/pentel/pentel-graphgear500-pg515-big.jpg

  Diğeri ise Graphgear 1000 modeliydi. Bu modelin ağırlık dengesi çok daha iyiydi. tamamen plastik ve çok hafifti. tutma yerinde kaydırmayan dikey kesik şeritleri de vardı. Yıllar boyunca tüm sınav ödev vesair işlerde yanımdaydı. Ta ki OSYM'nin sınava kalem getirme yasağı getirmesine kadar. İş yerinde de el ile çok yazı yazmadığım için (ve birileri göz göre göre [ödünç]almasını engellemek için) evde tutuyorum. :) http://www.sanatmalzemesi.com/content/images/thumbs/0007527_pentel_versatil_03_graphgear_1000_pg1003.jpeg

  Son zamanlarda ise Rotring rapid 500 kullanıyorum.

  İyi günler
  faati

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...