Visconti Rembrandt Fountain Pen Review / Visconti Rembrandt Dolmakalem Incelemesi

Scroll down to read in English


Evet, bu blogda ilk defa Visconti kaleme denk geliyorsunuz. Çünkü Visconti kalemim yoktu. Aslında bu kalem de bana ait değil, sevgili arkadaşım Şükret'in kalemi. Bu kalemi bana bir süreliğine hem kullanmam hem de bloga eklemem için emanet etti sağolsun. 


Visconti'nin ünlü ressamlara adanmış dört seri kalemi mevcut. Rembrandt, Van Gogh, Michelangelo ve yeni çıkan Dali. Bunlardan Michelangelo dışındakiler çelik uçlu. Oldukça güzel, renkli ve günlük kullanıma uygun kalemler. 


Rembrandt, yukarıdaki gibi siyah timsah derisi baskılı bir kutuda geliyor. Kutu oldukça büyük. Fotoğrafta görünmeyen yan tarafında, kalemin ufak bir broşürünün olduğu bir çekmece mevcut. 


Kutudan bir adet dönüştürücü, bir adet kartuş çıkıyor. Dönüştürücünün yanında görmüş olduğunuz ufak aparat ise, Visconti'nin kişiselleştirme sistemi ile gelen bir mıknatıs. Bu mıknatıs yardımıyla kapağın top jewel denilen üst kısmına dilediğiniz simgeyi yerleştirmek mümkün. Bunlar uğurlu taşlarınız olabileceği gibi, adınızın baş harfleri veya burcunuzun simgesi de olabilir. 


Visconti Rembrandt'ın gövdesi ebruli reçine yapılma. Kırmızı, fildişi, siyah ve koyu mavi olmak üzere 4 renk seçeneği ile geliyor. (Bir de özel seri turuncusu mevcut) Kapak mıknatıslı bir sistemle oturduğu için günlük kullanımda hem pratik, hem de oldukça güvenli. Klipsi yumuşak şekilde açılıp kapansa da gayet sağlam. Kapağın alt eteğinde ise Rembrandt yazısını görebiliyorsunuz. 


Kalemin ucunda oldukça şık bir tezyinat mevcut. Malzemesi çelik ancak uç oldukça yumuşak ve pürüzsüz. Bu nedenle inanılmaz takdirimi kazandı ve hatta en sonunda ben de bir Visconti kalem sahibi oldum. 


Kalemin tutma yeri çelik, ancak bende uzun yazımlarda dahi bir sıkıntı yaratmadı. Uzunluğu iyi ayarlandığından ve oldukça dengeli olduğundan ideal bir yazım arkadaşı. Benim denediğim kalemin ucu Fine. Neredeyse Japon kalemlerinin mediumuna denk geliyor. Islak yazdığından, ince olmasına rağmen çok sevdim. Bu kalemin İngiltere fiyatı 100 Pound civarında, Türkiye'de ise 500 TL gibi bir rakama satılıyor. Bence bütçeniz uygunsa, ideal bir günlük kalem olabilir.  

Sizin elinizin altından hiç ayırmadığınız kaleminiz hangisi ve neden?

Sevgiler

Zeynep Ahressamünlü!

CONTINUE to READ in ENGLISHYes, this is the first time you came across with a Visconti fountain pen in this blog. Because I didn't have one. And this pen either does not belong to me but a friend of mine Sukret. He lend me this pen for a while, but for me to use it and to make a post about it. 

There are four series of pens in Visconti dedicated to famous painters. Rembrandt, Van Gogh, Michelangelo and the new release Dali. All the pens, except Michelangelo come with steel nibs. They are colorfull and pretty much for daily use. 

Rembrandt comes within this crocodile printed black box. Box is a bit bulky. There is a small drawer on the other side, where you can keep the pamphlet of the pen. 

In the box, we a converter and a cartridge. The little gadget you've seen next to converter is the magnet coming with Visconti My Pen System. 

With this little magnet, you can place any symbol you want to the top jewel of the cap. They can be your favorite stone, it can be your initials or symbol of your horoscope. 

Visconti Rembrandt is made of variegated resin. It comes within 4 colors; red, ivory, black and blue. (Besides it have a special edition of orange) Cap has a magnetic system so it is practical and safe. Clips is quite soft but it clings well. On the bottom of the cap there is a steel decorating which bears the Rembrandt engraving. 

There is a nice decoration on the nib either. Material of the nib is steel but it is quite soft and smooth. I have been mesmerized with it so much, that eventually I bought a Visconti too. 

The grip section of the pen is also steel, but it did not created a problem during the long writing sessions. Since the lenght is well adjusted and balanced, it is an ideal writing pal. The pen I used was Fine and it nearly equals to a Japanese Medium. Since it writes wet enough, I liked it. The price is around 100 pounds in UK. If you have enough budget, it can definitely be a good workhorse.

What is your daily pen and why?

Cheers,

Zeynep Wishapainter

29 yorum:

 1. yukarıdaki şahane yazıdan bağımsız olarak (ingilizcenize de hayran olduğumu söyliim vesileyle) bir sorum olacaktı... Skricss calligraphy seti aldım ancak hiç memnun kalmadım. dönüştürücüyle kullanıyorum ve çok sık mürekkep akmaz oluyor veya dengesiz akıyor. uçları yıkadım, ettim ama faidesi olmadı. aynı zamanda lamy pink safari kullanıyorum ve onun için kesik uç almak istiyorum ama internette bulamadım. soru 1: skricsse bir çare var mıdır acep? (shaeffer balck blue ink kullanıyorum) bir de kesik uç nerden bulunur lamy için? cağaloğlunda tavsiye edebileceğiniz kırtasiye var mı acaba? vaktinizi aldım kusura nakmayın.

  jasmina

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Öncelikle güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Kaleminizdeki sorun bahsettiğiniz şekildeyse ve yıkama ile geçmiyorsa sıkıntı damaktadır muhtemelen. Bence aldığınız yerle ya da doğrudan Scrikss ile görüşün. Bu tarz konularda oldukça özenliler.

   Lamy için de kesik ucu Kemerburgaz kırtasiye ile iletişime geçerek alabilirsiniz. Ya da cultpens, thewritingdesk gibi İngiliz sitelerinden getirtebilirsiniz.

   Cağaoğlu'na gelmeden Sirkeci'de Yeni Zaman ve Özler Kırtasiye var, oralara bakabilirsiniz. Ayrıca onlarda da Lamy'Nin kesik uçları ayrıca satılıyor sanırım.

   Sil
  2. Özür dileyerek Lamy konusunda bir öneride bulunacağım.Uçlar en az 30-35 tl ye geliyor tavsiyem yeni bir Lamy kalem almanızdır.Gittigidiyorda bulabilirsiniz.

   Sil
  3. Uçları gittigidiyor'da 20 liraya almak mümkün.

   Sil
  4. gittigidiyordan bakmamıştım hiç ddedğinz gbi daha ucuza geliyormuş ama kargo ücretiyle yine 25 tl yapacak.Kalem 54.50 bence kalem almak daha mantıklı oluyor en azından sıkıldıgında değiştirip kullanabiliyorsun.

   Sil
 2. Kalem harika da tutma yeri metal olduğunda ben uzun süre yazı yazamıyorum.
  Bir de simgelerde mi kutuyla geliyor yoksa biz mi bir yerlerden ediniyoruz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onlar ayrıca sipariş ediliyor.

   Sil
  2. Anladım teşekkür ederim Zeynep Hanım.

   Sil
 3. My go to pen is a Kaweco. I have more expensive pens but the Kawecos ( I have two ) write so well I just keep going back to them. I have to say the Visconti is an attractive pen and has been on my radar, but when pens get that expensive as an entry level pen I at least want a gold nib. I know some steel nibs are great but maybe I'm old fashioned and want some intrinsic value in my purchases. Thanks for the review. I see you were convinced of the pens value because you now own one. Good luck with it.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I love Kaweco's but they are not my work horse for two reasons. First; the cap is a screw type so it is not practical for quick notes and second they are a bit dry for my taste.

   If you look for better nibs, maybe you should consider Visconti Michelangelo. It has a quite interesting palladium nib.

   Sil
  2. When I made my comment I actually wanted to bring to your attention a major problem with the Visconti. As a small time collector of mechanical watches one should be aware that the magnets on his pen could be the ruination of the balance on a watch. Placing the pen close to a watch could magnetize the main spring causing the watch to run backwards also the magnet could dislodge any loose steel or iron parts in the watch. Granted it is a slim possibility but could cause some major expense. Thanks for your time and your continuing efforts to educate and entertain us.

   Sil
  3. Thank you for your comment Shirley. But the problem with me, I am quite slow on reading analogue watches. Therefore I never use them. And I never wear watch either. But it is very important to remind this.

   Thank you for sharing with us.

   Sil
 4. Mıknatıslı simge ayrıntısı çok hoş olmuş gerçekten. Yeni Visconti'nizi güzel günlerde kullanmanız dileğiyle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler. Böyle ayrıntıları ben de çok seviyorum.

   Sil
 5. " Visconti Van Gogh, Pierre Cardin Prestige, Sheaffer Prelude " bu kalemler sürekli ceketimdedir. Eğer arazide olacaksam da Kaweco Alsport var. Metal olduğu için ve ucu kayarak gittiğinden çok severim.

  Visconti benim için çok önemli marka. Sanki onun mümessili gibiyim. Ucu, malzemesi, dengesi beni cezbediyor. Pierre Cardin de üstünde emek verdiğim bir kalem.Gövdesini lehimle kaplayıp şekillendirdim. Sheaffer ise kullanımı, kapağın açılıp-kapanması kolay, yazması düzgün ve kullanması hoş bir kalem. Ayrıca bu kalemler mürekkeplerini çok iyi gösteriyor.


  Sanat Cumhuriyeti'nin Yazı Vilayeti'nin Kâğıt - Kalem - Mürekkep BüyükŞehir Belediye Başkanlığı size verilse şaşmam. İzmir'de ki buluşma da hoş olmuş. Bundan sonra kültür merkezinde konferans salonlarında olur inşallah.

  İyi yolculuklar dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizin Visconti kalemlerini ne kadar sevdiğinizi biliyoruz. Homo Saphiens'inizle uzun yıllar mutlu ve keyifli yazılar diliyorum.

   Ben de Visconti'nin dreamtouch paladyum ucuna gerçekten aşık oldum. Bayıldım diyebilirim. Click-on kapaklar da çok hoşuma gidiyor.

   Benim için öngördüğünüz makam için de teşekkür ederim. Teveccühünüz. Yalnız konferans salonu konusunda haklı olabilirsiniz. Bir sonraki buluşma nasıl olacak, hayal edemiyorum :) Kadıköyde mekana sığmakta zorlandık gerçekten.

   Sil
 6. Zeynep Hanım, bloğunuzu beğenerek takip ettiğimi söylemeliyim. Ben de Visconti kalemleri çok seviyorum. Daha doğrusu seveceğimi düşünüyorum zira hala bir Visconti kalemim yok :) Tüm serileri güzel ancak benim en çok hoşuma giden Homo sapiens. Bu arda sanırım Amsterdam'a gidiyorsunuz. Yolunuz açık olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahmet Bey çok teşekkürler güzel sözleriniz için. Visconti benim de uzun süre hiç cesaret edemediğim bir markaydı. Kullandıktan sonra çok sevdim. Umarım siz de en yakın zamanda istediğiniz Visconti kaleme kavuşursunuz.

   Sil
 7. Azmettim, sabrediyorum kalem perhizine girdim, eşimin doğum günü hediyesi olarak aldığı ve 15 gündür gelmeyen (gouletpens'ten siparişler geç geliyormuş öğrenmiş olduk, cultpens'le devam) TWSBİ 580 Rose Gold ve uygun ve temiz bulursam kontenjan ayırdığım Parker 51 düşüncesi haricinde uzun süredir kalem almıyorum.

  Çok istediğim kalemler var, Parker Duofold, GVFC Intution, Visconti Homo Sapiens, Mont Blanc 146 vs vs. Onlar için de hiç ama hiç acelem yok, elimde 20-30 kalem birikmiş, önce tepe tepe onları kullanayım.

  Visconti incelemesi iyi olmuş, sanırım daha önce Van Gogh modelini incelemiştiniz. Homo Sapiens deneme şansınız oldumu? Örneğin Pelikanlarda model yükseldikçe kalite farkını bariz hissediyorum, Visconti'de durum böylemi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sabırla beklenen kalem çok kıymetli oluyor gerçekten. Özellikle uzun zaman para biriktirilen, gelinip gidilip bakılan, hayali kurulan kalemler. Gouletten de gelir yakın zamanda inşallah. Kargo biraz yüksek beni sadece o üzüyor :)

   Visconti'den kalem incelemesi yapmamıştım daha önce. Aslında benim aklımda da Van Gogh almak vardı ama Michelangelo'da karar kıldım sonradan. 23 ayar paladyum uç gerçekten çok farklı. Homo Saphiens'i de denedim. Çok özel bir kalem. Ucu da muhteşem ama bana biraz büyük geliyor. Visconti'de de öyle bir fark var gerçekten.

   Sil
 8. Bir yıldan fazkadır bir visconti istiyorum, ilk önce Rembrandt ile başladı sonra Van Gogh derken, elime kalemi alınca pek ısınamamıştım. Bir de gereksiz bir çelik uç önyargım var ki sormayın :/ Ama zaten aklımdayken siz iyice heveslendirdiniz, şimdi yana yana Homo Sapiens bakınıyorum. Sanırım ilk Visconti'm de o olacak, yoksa başka bir model alıp keşke HS alsaydım diye pişman olacağıma eminim:)

  Lafını açmışken de sorayım, siz kullanmıştınız, hangi uç alınır HS'te, hangisini önerirsiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben bu yorumu resmen atlamışım cevaplamayı. Çok özür dilerim. İnşallah şimdi görebilirsin İlker.

   Bir arkadaşımın iki adet evet tam iki adet homo saphiens'i vardı. Biri Medium, diğeri B. Broad demiyorum, çünkü oradaki "B" broad'a tekabül etmiyor, Bahçehortumu'nun B'si o. Öyle diyeyim :)

   Mürekkep şelale diyerek bitirmek istiyorum bu yorumumu.

   Sevgiler :)

   Sil
 9. Zeynep Hanım selamlar.

  Bir sorum olacak. Bu güzellikten bir tane de bende var. Kalem o kadar nadide, o kadar şık ki temizlemeye niyetleniyorum ama nasıl yapacağımı kestiremedim bir türlü. Sanki yanlış bir şey yapıp kalemi ziyan edeceğim :) Siz ne şekilde temizliyorsunuz bu Rembrant ı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Mutlaka düzenli olarak temizleyin kaleminizi. Şu link işe yarar diye ümit ediyorum. https://www.youtube.com/watch?v=y10oRaHA1xQ

   Sevgiler

   Sil
  2. Sezen Aksu Şanıma İnanma :D bi karışıklık mı oldu yoksa o kadarını da benden beklemeyin mi demek istediniz :))))

   Sil
  3. Gerçekten fantastik olmuş. O sırada bir arkadaşıma şarkı gönderiyordum linkler karışmış. Siz en iyisi onu unutun. (Unuttunuz di mi? Tamam, güzel) Şu linke bakın http://www.banasikcayaz.com/2014/01/pen-cleaning-ii-how-to-clean-cartridge.html

   Sil
 10. mis gibi şarkı yahu neden unutayım :))

  blogu hatmettim desem yeridir :) Bu yazıyı elbet okumuştum. Tedarikli olmak adına tekrar sormuştum belki başka bir sistem gerekir diye kusura bakmayın :) Çok çok teşekkürler tekrar.

  YanıtlaSil
 11. Levend Kılıç19 Şubat 2017 22:03

  Blogunuzu bir süretden beri takip ediyorum. Elinize sağlık. Siz bir dolmakalem sevdalısı olarak kutlarım. Visconti Rembrandt chiaroscuro modelini bu aydınlatma modelini temsil ettiği için ben de aldım. Ben dolmakalemle her gün sayfalarca yazan bir kişiyim. Bu kalemin tam uçundaki tutma yeri ki bu çelik, uçla birleştiği yerde paslanam yapıyor. Bu inanılacak bir durum değil, ancak doğru size firmaya gönderdiğim eski kalemin fotoğraflarını göndermek isterdim. Ben bu kalemi İtalya'na satınalma ve faturasını bulamama rağmen Türkiye temsilcisine fotoğrafla durum ilettim, önce hık pık dediler ve sonuda yeni bikr kalemle değiştirdiler. Ayrıca çzelik uç olarak sünrekli yazdığınızda yani sayfalarca yazdığınızda durum hiç de parlak değil. Kağıdı tukması çok hem de çok zayıf. Ayrıca mıknatıslı kapak zamanla içinden bozuluyor. Chiaroscuro ayldınlatmayı temsil eden rengi, güzel bir nesne taşıma anlamında değerli. Aman ha para verip de alayım demeyin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten çok üzücü tutma yerinin paslanmış olması. Ancak aklıma tek bir şey geliyor. Acaba kalemi yıkarken kapakta kalan su mu pas yaptı? Benim bir kalemde başıma gelmişti. O günden beri hep iyice kuruluyorum kapakların içini.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...