Art Journal / Sanat Günlüğü

Scroll down to read in English


Bu haftaya içimizi açacak bir konu ve konukla başlıyoruz. Konumuz Art Journal (Sanat Günlüğü) ve konuğumuz da Okuma Günlüğüm blogunun sahibi muhteşem insan Eren. Eren'e bu fotoğrafları bizimle paylaştığı için teşekkür ederim. Pek çoğumuz ilkokul yıllarında öğretmenlerin tavsiyeleri ile günlük tutmuşuzdur. Genelde bir kaç günden fazla tutulmayan bu günlükler bir süre sonra bırakılır. Art Journal da adından anlaşılacağı gibi bir günlük ancak bu sefer içinde sadece sevgili günlük diye başlayan cümleler yok. Bu sefer içinde yaratıcılık var. 


Bir ambalaj kağıdından tutun da, renkli yapışkanlara, eski fotoğraflara, washi tape denilen renkli bantlara kadar her şeye, her türlü malzemeye yer var art journal içerisinde. Dilerseniz bu sayfaları suluboya ile renklendirip, yanına o gün gittiğiniz filmin biletini yapıştırıp yanına film hakkında düşüncelerinizi yazabilir, dilerseniz çıktığınız yürüyüşte topladığınız yaprak ve dalları sayfanıza yapıştırabilirsiniz. 


Sanat günlüğü fikri özellikle çocukları günlük tutmaya alıştırmak, anıları saklamak ve alıp da bir köşede bıraktığımız kırtasiye malzemelerini kullanmak için muhteşem bir fikir. 

                

Siz günlük tutuyor musunuz? Ya da anılarınızı nasıl saklıyorsunuz?


Sevgiler,

Zeynep Sanatsaloğlu,

CONTINUE to READ in ENGLISH


We start this week with a shining topic and a shining guest. Topic is Art Journal and our guest blogger is Eren who shares the books she read in her blog Okuma Günlüğüm (Reading Journal). Thanks to her for sharing those great photos with us. 

Most of us kept journals in primary school with the advice of our teachers. Generally this habbit has never been settled in us and quitted after a couple of days. Art Journal as understood from the name is a journal too, but this time, rather than boring "Dear Diary" preamble we have art and creativity within. 

Anything can be used in Art Journal; from wrapping paper to colorful stickers to old photos and washi tapes. You can either color your pages with watercolor and stick the movie ticket that you've just seen that day and write your ideas about it by side. You can collect some branches and leaves on your trekking and glue them to your art journal page. 

Art journal is a great idea, especially to gain writing habbit to children, keeping the memories and using the cute stationery items we left idle in our drawers. 


Do you keep a diary or how do you keep your memories?

Cheers,

Zeynep Artagnan

14 yorum:

 1. Adı günlük olsa da her gün yazamiyorum bazen haftalik bazen 10 günlük oluyor ama yine de yazılıyor birşeyler. Ben Clairefontaine in bordo renkli çizgili defterlerini kullaniyorum dolmakalem icin gayet uygun arkasina da yazabiliyorum bir de kapagi ozellestirilebilir durumda.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olsun, önemli olan yazmak. Bazen az, bazen çok. Clairefontaine güzel kağıt, biraz geç kuruması dışında sıkıntısı yok aslında.

   Sil
  2. Evet biraz geç kuruyor ama ben sevdim sadece biraz sayfa açık kalıyor o kdar.

   Sil
 2. Sabah sabah bu sevimli fotoğraflarla içim açıldı :) ben de her gün olmasa da hafta bir bi şeyler yazıyorum defterime. Ama en çok sevdiğim ilkokulda o kargacık burgacık yazımla yazdığım defterdir ve hala saklarım :) Eskiden renkli tükenmez kalemlerle yazardım ama şimdi dolmakalemle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dolmakalemle ve renkli mürekkeplerle :)

   Fotoğraflar sağolsun Eren'in göz nuru, art journal da öyle. Ben ancak seyahat defteri yapabiliyorum gerçi :)

   Sil
 3. hi...wonderfull..pretyy..creativity here it is..since l can remember l have been writing daily..l love writing and l believe that the writing improve my speech and imagination..thank for your funny post..
  greetings...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Z. Hanım, I love your posts and comments both. Keep writing!

   Sil
 4. Zeynep'cim bu harika sunum için çook teşekkür ederim, çok mutlu oldumm:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne demek Eren'cim, ben teşekkür ederim bunları bizimle paylaştığın için. Sevgiler

   Sil
 5. Ben bunun adını"scrapbook" diye biliyordum ama yanlış biliyormuşum demek ki. Aralarındaki fark nedir acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Scrapbook bunun fotoğraflarla yapılanı oluyor. Art Journal'de biraz daha çizim, boyama vs mevcut.

   Sil
 6. Hem bu guzel gunluklerle, hem de Eren'le tanistirdiniz beni :) Tesekkurler!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah yüzyüze de tanışırsınız, kendisi içinin güzelliği dışına yansıyan insanlardan biridir.

   Sil
  2. Ay bu guzel sozler beni cok mutlu etti, cok tesekkur ederim, benim dusuncelerim de Zeynep Hanim icin ayni sekilde:)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...