Book: Practical Calligraphy / Kitap: Pratik Kaligrafi

Scroll down to read in English


Merhabalar,

Bugünkü konumuz, Peter Taylor'un Pratik Kaligrafi isimli kitabı. Bu kitaba Eminönü'ndeki İstanbul Kitapçısında rastlamıştım. Kaligrafi çalışmak isteyip de kursa gitme imkanı olmayanlar için güzel bir kitap. 


Kitabın içindekiler kısmı bu şekilde. Önce kısa bir giriş faslının ardından yazının tarihi, başlarken nelere ihtiyacımız olduğu, kamış kalem yapımı, mürekkep, kağıt vs gibi yararlı bilgilerin ardından bir takım kaligrafi alfabelerini yazma pratikleri sunuyor. 


Kitabın içinde "Beş Ünlü Kaligrafi Alfabesi", "Elyazısı", "Yaratıcı ve Dekoratif Harfler", "Harfleri Tezyin Etmek" ve "Kaligrafiyi Kullanmak" gibi alt başlıklar da mevcut. 


Kaligrafik alfabelerin her biri, zorluk derecesine göre notlandırılmış. Ayrıca her birinin harf yüksekliği ve kalem açısı da belirtilmiş. 


Zorluk dereceleri yukarıda gösterildiği gibi, 1 / Düz yazı 2 / Yer Yer Alengirli ve 3 / Diğer alfabeleri denemeden buna geçmeyin şeklinde üç derecede ele alınmış. 


Bölümlerin sonunda ayrıca o bölümde kullanılan terimlerin de açıklamalarına gidilmiş.


Kitabın iki büyük handikapı mevcut. Birincisi, maalesef sadece İngilizce. İkinci handikapı ise 100 TL olan fiyatı. Maalesef biraz pahalıca olduğundan herkes açısından ulaşılabilir olmayabilir. Ancak eğitim masrafı olarak düşünülünce belki fiyatı biraz daha aklileştirilebilir. 

Sizin de kaligrafi çalıştığınız kitaplar var mı?

Sevgiler,

Zeynep Güzelharf

CONTINUE to READ in ENGLISH


Hi,

Today we have the book of Peter Taylar: Practical Calligraphy. I came across with this book in Istanbul Bookshop at Eminonu. It is a good book for those who would like to practice calligraphy but doesn't have time to attend a course. 

This is the glossary of the book. After a short introduction there are some useful information such as history of writing, what we need, ink and paper and some calligraphy alphabets for beginners. 

There are "Five Famous Alphabet", "Script", "Creative and Decorative Letters", "Designing Letters" and "Using Your Calligraphy" subtitles within the book.  

Every calligraphic alphabets are rated by the challenge. Besides, letter height and pen angles are indicated. 

Rates are as shown in the photo. Some should be practiced after others. 

 Every chapter has a small dictionary afterwards. 

There are two small handicaps for this book. First; it is only in English. And second; it is a bit expensive in Turkey. (app USD 50) Since it is a bit pricey, it might not be available for everyone. However, you can adjust the price if you think it as a tuition fee. 

Do you have a book for studying calligraphy?

Cheers,

Zeynep Niceletter

21 yorum:

 1. İki adet kaligrafi kitabım var ama böyle kapsamlı ve ayrıntılı değiller malesef. Gerçekten çok beğendim. Elyazısı alt başlığını merak ettim doğrusu. El yazısı tiplerine göre ayırmış mı, yoksa bir çeşit elyazısı üzerinden mi anlatıyor konuyu? En yakın zamanda inceleyip almak istiyorum. Fiyatı biraz yüksek ama bazı kitaplar için değer bence. "Da Book" gibi örneğin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. El yazısı yani Script olarak geçen şey, aslında bitişik yazı yani bizim çocukken güzel yazı derslerinde öğrenmeye çalıştığımız yazı tipi.

   Diğer öğrettikleri kaligrafik alfabe çeşitleri.

   Sil
 2. Kitabı Amazon.co.uk üzerinden 50 TL gibi bir paraya edinmek mümkün. Ihtiyacım vardı da hangisi bilemiyordum. Teşekkürler tavsiyeniz için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, Amazon'da çok daha ucuza bulunabiliyor. Güzel günlerde kullanın.

   Sil
 3. Benim tek aklıma takılan soru, pratiğe dayanan bir aktivite acaba kitaptan öğrenilebilir mi? Bu kitapları yazanlar keşke kitaba ek olarak video formatlarını da iliştirseler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elbette kitabı okuyarak değil ama kitapta anlatılanları pratik ederek öğrenmek mümkün diye düşünüyorum. Video konusunda youtube bir derya deniz.

   Sil
 4. Hi Zeynep,

  There are a couple of copies of this available from Amazon UK sellers for around £10 (+-$17) + transport costs for anyone who is interested.

  As to a calligraphy book I like is "Write Now" by Barbara Getty which teaches Italic but it is more expensive as it was published a while ago.

  Kind regards,

  Rui

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you Rui, indeed Amazon has a lot of copies with cheaper prices. Also thank you for your advice, I will check on Write Now!

   Best

   Sil
 5. Elimde bir kaç adet kaligrafi kitabı var fakat pek memnun değilim. Aslında Ethem Çalışkan veya Ömer Faruk Dere bir kaligrafi kitabı yazsalar bence çok iyi olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keşke! Keşke elimizde öyle bir Türkçe kaynak olsa.

   Sil
 6. Amazon'dan getirtmek istemeyenler için kitap D&R da 75 TL'ye mevcut.

  YanıtlaSil
 7. Bir kaligraf olarak Youtube'dan kaligrafi öğrenmemenizi tavsiye ederim. Özellikle Türkçe dersleri önemsemeyiniz. Çünkü öğretilen alfabe harfleri çoğunlukla bir sistematiğe sahip değil ve öğreten kişilerin kendi oluşturdukları alfabeler. Belki başlangıçta güzel gelecektir, ancak ilerletmek isteyen arkadaşlar alfabelerini değiştirmek zorunda kalacaklardır.

  Ayrıca Türkiye'de bu işi profesyonelce yapan 5 veyahut 6 tane usta vardır. Diğerleri daha çok sağdan soldan kopyaladıkları alfabelerle yazanlar ya da kurs açanlar. Bunun için iyi araştırılması gereken bir alan kaligrafi.

  Youtube'ta Adam Romuald Klodecki gibi profesyoneller de mevcut, ancak kurs tarzında videolarına henüz rastlamış değilim. Sitesini ziyaret edip, Facebook'taki Theosone sayfasında çok güzel yazılarını bulabilirsiniz.

  Bu tür kitaplar çok daha iyi ve sistematik. Elisabeth Vedrenne de bu işi iyi yapanlardan biridir. Ancak kitabı incelediğimde bildiği tüm alfabeleri koymadığını farkettim. Bunu bir tevazu olarak alabiliriz :)

  Neşeli günler dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İbrahim Bey,

   Bu güzel yorum için teşekkür ederim. Aslında her sanatta olduğu gibi, kaligrafi de hocadan alınan el ile öğrenilir ancak maalesef imkanlar kısıtlı. Özellikle küçük şehirde yaşayan ve bu işlere meraklı olanların çok fazla seçeneği olmuyor. Ancak elbette eldeki imkanların en doğrusunu bulmak elzem.

   Elisabeth Vedrenne'ye de en yakın zamanda bakacağım.

   Sevgiler

   Sil
  2. Yorumunuz bana eski zamanların hat öğrencilerini hatırlattı. Hocasının yüzünü hiç görmeden bir eyaletten diğerine yalnızca mektupla sanat öğrenenler varmış. Bir mektuba ödevini yapıp gönderiyor, hocası da cevap olarak değerlendiriyor ve yeni ödevini gönderiyor. Çok sempatik bir ilişki. Ancak tabi günümüzde bunu yapmak elbette gereksiz :)

   Sevgi ve saygılarımla

   Sil
  3. Her ne kadar, artık mektupla eğitime gerek kalmasa da, yine de el almadan olmaz gibi geliyor bana :)

   Sil
  4. Çok güzel söylediniz :)

   Sil
 8. merhabalar,

  kitap şuan D&R da indirimde ,75tl civarında,yinede herkes için ulaşılabilir bir fiyatta değil tabiki

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haber verdiğiniz için teşekkürler. Belki arayıp bulamayanlar için faydalı olur.

   Sevgiler

   Sil
 9. daha ulaşılabilir fiyatlı ve türkçe basılı kaligrafi kitabı önerebilir misiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türkçe'de denk gelmedim ama birincisi Tchibo'nun zamanında bir divit seti gelmişti hediye. Onun içinde bir kaç yapraktan oluşan bir kitapçık vardı. Bir de Sheaffer setlerin içinden kaligrafi ile ilgili ufak bir kağıt çıkıyor. Tchibo'ya mail atıp, kitapçığı yükleyip yükleyemeyeceğimizi öğrenelim. Ona göre bloga koyalım. Olur mu?

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...