Deffter Notebook Review / Deffter Yazmak İçin Bir Milyon Neden Defter İncelemesi

Scroll down to read in English


Bundan yıllar yıllar önce (şaka yapıyorum, sadece 2 yıl önce) size Deffter markasının bir defterini tanıtmıştım hatırlarsanız. Hatırlamayanlar linke tıklayabilirler. Bu da aynı markanın ikinci ürünü. İsmi ise "Yazmak İçin Bir Milyon Neden". Bu defterleri kırtasiyelerde ve kitapçılarda renk renk kapakları ile görüp duruyordum. Geçenlerde bir toplantıya giderken hediye götürmek istedim. Bir tane de bana düştü. 


Cep boy olarak tabir edebileceğimiz bu defterler oldukça ufak. Bu yüzden çantada taşımak için ideal. Örneğin ben, bir türlü toparlayamadığım bütçemi tutmak için bir tanesini sürekli olarak çantamda taşımayı ve harcamalarımı not almayı düşünüyorum. 


Deffter Yazmak İçin Bir Milyon Neden defterlerinin onlarca kapak deseni var. Bu kadar seçenek arasında herkes kendi hoşuna gidecek bir desen bulabilir sanırım. Defterin fiyatı ise 1.95 TL, beni küsüratla uğraştırmazsanız 2 lira deyip geçelim. 


Defterin üzerinde kağıt bilgisi yazmıyor maalesef. Ben bu defteri denerken Pelikan M101N medium, Rotring Silver Broad ve Lamy Al-Star 1.5 uçlu kalemler kullandım. Aslında oldukça ıslak yazan kalemler bunlar. 


Arka sayfada gölgelenme yapsa da, kanama gibi bir sıkıntı çıkarmadı. Biraz daha az ıslak ya da ince uçlu kalemlerle çok daha rahat kullanılabileceğinden eminim. 

Siz minik defterler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sevgiler,

Zeynep Oturbaştanyazbeni

CONTINUE to READ in ENGLISH

Many years ago, (just kidding only 2 years ago) I introduced you with a notebook of Deffter brand as you might remember. If you cannot, you can just click the link. And this is the second product I would like to introduce. And the name of the notebook can be translated as "One Million Reason to Write". I was coming across with this notebook in stationery stores and book stores with its colorful covers. And I wanted to get some to give as a present while I was rushing for a meeting. So I get one for myself either. 

These pocket size notebooks are really small. So it is great to carry in your bag. For example, I am planning to keep one permanently in my bag to control my unleashed budget so that I can note my spending. 

Deffter, One Million Reason to Write has many cover designs and colors. I guess everybody could like at least one of the designs. And the price is 1.95 TL which is about a dollar. 

There is no paper information within the notebook. But I used Pelikan M101N Medium, Rotring Silver Broad and Lamy Al-Star 1.5 italic nibs. Actually all above are wet and generous writers. 

Even though there is a bit of shadowing, no bleed through. I am sure it will match better with drier nibs or fine nibs. 

What do you think about small notebooks?

Cheers,

Zeynep Writetomeoften

33 yorum:

 1. Bu defterlerden bende görmüş ve bir kaç tane almıştım. Küçük defterler sizinde dediğiniz gibi çantada taşımak için ideal oluyorlar. Kağıdın dokusu ve dış desenleri ise çok hoşuma gitti. Güzel defterler olduğunu düşünüyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özellikle biz hanımlar çantada o kadar çok şey taşıyoruz ki, bir de büyük defter taşımaya mecalim kalmıyor benim.

   Ben de çeşit çeşit kapaklarına bayıldım.

   Sil
 2. defterler yarım kalıyor hep. yarım kalmaması açısından defterlerimi kategorize ettim yanımda bir tane cep boy moleskine ya da rhodia'yı yevmiye defteri olarak kullanıyorum. sonra kategorisine göre notlarımı o defterlere geçiriyorum. zahmetli oluyor ama hem karmaşayı önlüyor hem de hem de birden fazla defteri aynı anda kullanabiliyorum. teavsiye ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet biraz zahmetli ama güzel bir yöntem sizinkisi. İleride defterlerinizi okuyacak torunlar için kolaylık :)

   Sil
 3. daha dün minik defterlerden almak için çok bakındım krtasiyede
  ama bir türlü karar veremedim hangisini alsam diye :)
  saman kağıt olanlar vardı
  fosforlu plastik kapaklı olanlar ..
  bir dünya hepsini alasım geldi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah o defter alma hastalığı, özellikle biz hanımlarda çok fena :) Saman kağıt olanlarla yazamıyorum ama bu defter epeyce güzel. denk gelirseniz tavsiye ederim.

   sevgiler

   Sil
  2. saman kağıdı... fosforlu kapak...
   -
   ("Deffter" in ürünleri mi onlar yoksa diğer markaların öyle defterleri mi var ?)
   -
   samimi olarak soruyorum o kırtasiye nerede acaba ? açık adres olur, google earth ten koordinat olur... söyleyebilir misiniz ? (+rep, forum olsaydı.)
   -
   şimdiden teşekkür ederim...
   thanks in advance !

   Sil
 4. I am always drawn to small notebooks due to their sizes, but my trouble is how to use them and what to use them for. They are handy to jog down books, movies, and things of interests, and perfect for road trips. As Deffter Notebooks aptly said, there are "one million reasons to write", there are always use for them!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I cannot take notes to a small sized notebook either. It is not comfortable. But to carry around and write simple things, to do list, expenses etc can be easy.

   Sil
 5. Bu defterler güzel de kapakları düzeltmeleri lazım. :)
  Bende deffter'in filmli serisinden bir defter var, kitap kağıdına yapılmış. Tuvalet kağıdından daha emici desem yeterli olur sanırım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında kapaklarda çok seçenek var, beylere yönelik de bir şeyler olması lazım.

   Benim de bir önceki incelediğim deffter defter öyleydi. Enzo kağıt diyorlar. Çok emici ve dolmakaleme hiç uygun değil.

   Sil
 6. küçük defterler çook şirin oluyor bence, üstelik ucuz olması da cabası:)

  YanıtlaSil
 7. defter almaya bayılıyorum da kullanmaya kıyamıyorum nedense... gidip gidip defterleri ziyan etmemek için kağıtlara not alıyorum sonra da bulamıyorum.. Artık bende defter tutma alışkanlığı edinmeli, defterlerimi kategorize etmeliyim sanırım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutlaka kullanın. Siz onlara güzel şeyler yazdığınızda onlar kendilerini daha iyi hissedecekler emin olun.

   Sil
 8. Bende bir ara deffter markasını kullanmıştım ama pek memnun etmemişti. Kapağında "Erkeklerin kadınlar hakkında bildiği şeyler" yazıyordu. Birde bu defteri günlük olarak tayin edip kullanmaya başlamıştım. Çok dikkat çekiyordu , herkes kitap sanıp açmaya yelteniyordu. :) 200 sayfa sarı kağıtlı defter. Rollerpoint ile yazdığımda bile kanama yapıyordu. Bende bir daha o markanın ürünlerini almadım. Bu küçük defterler hoş duruyor, fiyatıda ucuz. Ankaraya döndüğümde görürsem alabilirim.

  Şu an Scrikss noteLook serisinin A6 boyunda çift ayraçlı retro temalı kapağı olanlardan kullanıyorum. Gayet dayanıklı çıktı. Ders notları, dolma kakem denemelerimi falan onda yapıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu markanın bazı defterleri, benim de daha önce incelediğim enzo kağıt denilen bir kağıttan yapılıyor. Neredeyse saman kağıt ayarında. Dolmakaleme de hiç uygun değil. Ancak bu defterin kağıdı biraz daha farklı. Biraz daha iyi.

   Scrikss notelook'ları incelemiştim daha önce. Kağıtları iyi, arkasına yazmak zor ama fiyatları Moleskine'e kıyasla ucuz olduğundan bu kusuru kapatıyor bence.

   Sil
  2. kağıdı kötü ama defteri de çok beğendiyseniz kurşun kalemle kullanın canım: kurşun kalem kaprissizdir, dolmakalem gibi kağıt aramaz, yeri geldiğinde gazetenin köşesine de, sosisli sandöviçin altına konan ince pembe kağıda da yazar not alır. canımın içi kurşunkalem !

   Sil
  3. Kurşunkalem, nasıl söylesem çok "kuru" geliyor bana. Hış hış ses çıkarıyor sanki, özellikle de saman kağıt üstünde :)

   Sil
 9. bu tür karton kapaklı cep defterlerinde Field Notes markası üzerine yok bence, her kalem-kağıt sever bir şekilde bulup kullanmalı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Field Notes'u ben Sbre Brown ile tanıştığımda denedim, kağıdını çok kaliteli bulmadım, hatta o da neden bu kadar abartıyorlar bu markayı bilmiyorum dedi :/

   Sil
 10. Yazmak için bir milyon nedeni olan kişinin bütçesini bozan bir milyon nedeni olur:)
  Bütçenize sabırlar diliyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O iş maalesef öyle. Allah hepimizin kazancını arttırsın, hepimiz istediğimiz sevdiğimiz kalemlere kavuşalım inşallah.

   Sil
 11. Yazınızı okuduktan sonra bugün ben de bir tane aldım :) Ne zamandır görüyordum ama elimde aynı markanın kedili versiyonu vardı, çok önce çıkmıştı onlar da ama kağıt yapısı benziyor. Onlar 3 TL imiş ama çok az bir boyut farkı var;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, çok beğendim; sevimli küçük defterlere biraz zaafım var aslında =))

   Sil
 12. Merhabaaa,
  Ben, burada sözü edilen defterlerin üretildiği deffter ve krafton markalarının sahibiyim. Öncelikle hepinize ürünlerimize göstermiş olduğunuz ilgi için çok teşekkür ediyorum. Aslında ürünler ve şirketlerle ilgili olumlu olumsuz hiç bir eleştiriye şimdiye kadar cevap yazmadım. Fakat bu kadar güzel paylaşımlar karşısında duyarsız kalamadım. Yazmak için bir milyon neden sadece defterleri kapsayan bir proje değildir. yazmakicinbirmilyonneden.com hepimizin ücretsiz üyelik sistemiyle giriş yaparak, yazmak için nedenimizi paylaşabileceğimiz, başka paylaşımlara yorum yapabileceğimiz bir sitedir. Şimdi bir eleştiriyi cevaplamak istiyorum. Ürettiğimiz film afişi, kediler, unutulmayanlar gibi defterlerde özellikle enzo kağıt kullandık. Bu kitap kağıdıdır ve biz zaten bu defterlerin kitap formatında olmasını istemiştik. Fakat sadece enzo kağıt kullanmıyoruz; üretmiş olduğumuz diğer 325 çeşit defterlerin tamamı Ivory, Şamua, 110 gr. 1. Hamur kağıtlardan oluşuyor. Bakınız http://defteristan.com/defter/10x15-sert-kapak-lastikli, http://defteristan.com/defter/14x20-sert-kapak-yeni/defter,%20angels, http://defteristan.com/defter/lovely ve daha fazlaı için http://defteristan.com.
  Hoşça kalın...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ziya Bey Merhabalar,

   Öncelikle bu nazik ve bilgilendirici yorumunuz için teşekkürler.

   Yazmak İçin Bir Milyon Neden kampanyanız gerçekten çok güzel. Böyle bir meseleye eğilmeniz ve bunun için gayret göstermeniz harika!

   Biz dolmakalemperverlerin bulmakta en çok zorlandığımız yazı gereci maalesef defter. Çok güzel kapaklar ve desenlere rağmen, dolmakalemle iyi anlaşan kağıt bulmak çok zor. Enzo kağıtların da o defterlerin ruhuna uygun olarak seçilmiş olması çok doğal. Biz elbette inceleme yaparak dolmakaleme uygun olup olmadıkları konusunda okuyucuları bilgilendirmeye çalışıyoruz.

   110 gramlık kağıtlar kullanmanız da harika. Hatta bazı serilerin kapakları çok çok güzel olmuş. Denk geldiğimde mutlaka onlardan da edinip deneyeceğim.

   Sevgiler,

   Sil
 13. Merhaba Zeynep Hanim,
  Yazilarinizi zevkle takip edenlerdenim. Bugun bir defter hediye edildi bana, paperblanks markali. Kapaklari adeta bir sanat eseri olan cok ilgi cekici defterleri var bu markanin. İnceleyip fikirlerinizi paylasmaniz temennisiyle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Blog sayfasının sağ tarafında etiketler bölümünde paperblanks defterlerin incelemesini bulabilirsiniz.

   Sevgiler

   Sil
 14. Fena değil. Hanımlar için cıvıl cıvıl alternatifler.

  Fiyatı da uygun ancak ben rhodia'nın ufaklıkları tercih ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rhodia'nın ufaklıkları güzel ama kurumuyor mürekkep. Acele yaz, kapat işlere uyduramıyorum ben Rhodia'yı...

   Sil
  2. Haklısınız.

   Bugün dayanamadım yine birkaç Rhodia ile bir küçük Clairefontaine aldım. Bu defterlere de elim gitmedi değil ama ı ıh... Mühendis adam için olacak iş değil gibi :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...