Happily Ever Paper Incognito Notebook / Happily Ever Paper Incognito Defter

Scroll down to read in English


Bugün sırada Happily Ever Paper'in süper canavarlarından, pardon defterlerinden biri var. Ama onun o kocaman dişlerine aldanmayın. Aslında kendisi oldukça sevimli. 


Defteri ortadan ikiye bölen lastiği çıkardığınızda, tabiri caizse perdelerinin altından sevimli bir kedi çıkıyor ortaya. 


Fotoğraf akşam çekildiği için biraz koyu görünse de, tam beyaz olmayan kırık fildişi renginde sayfları var Incognito defterin. Kağıdı oldukça güzel, yazmak gerçekten keyifli. Perdahı kıvamında. Yazarken üzmüyor, mürekkebi kolayca kabul ediyor, kırçıllanma yapmıyor. 


Ancak her kadı kızında bir kusur olduğu gibi, bu defterde de arkada kanama (bleeding) ve gölgelenme (shadowing) sorunu maalesef mevcut. 


Happily Ever Paper tasarım öncelikli bir defter şirketi. Her ürün grubu başka bir tasarımcının emeğini ve zekasını ortaya koyuyor. Örneğin bugün size tanıttığım bu defter tasarımcı Ozan Akkoyun'un ürünü ve resimde görmüş olduğunuz gibi çeşitleri var. Bence hayata gülerek bakma yetisini kaybetmemiş yetişkinler ve yazıya alıştırmak istediğiniz çocuklar için biçilmiş kaftan. Happily Ever Paper'in ürünlerini incelemek isteyenleri buraya alalım. Satın almak isteyenler de idefix'e bakabilirler. 

Siz bu sevimli defterler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sevgiler,

Zeynep Canavarcan

CONTINUE to READ in ENGLISH


Today we have a super cute monster, sorry, a super cute notebook from Happily Ever Paper. Don't be fooled by its sharp teeth, it is so cute that I wanna hug it. 

When you take the elastic band off, there is a cutie pie hidden beneath.. 

Since the photo shooting was made in evening it looks a bit dark but actually Incognito Notebook has ivory colored paper. Paper is quite nice, it is a pleasure to write on it. Glossing is good enough to accept ink and not feathering. 

However, like nobody is flawless, this notebook has a problem of bleeding and showding. 

Happily Ever Paper is a company who puts the design first. Every product reflects the effort and the wit of a different designer. For example, Incognito we have today belongs to designer Ozan Akkoyun and it comes in different monsters. I think it is a notebook for aldults who did not lost the ability of smiling into the life and for children whom you would like to get in touch with pleasure of writing. If you would like to check Happily Ever Paper you can click here, if you want to buy some, here is another link

What do you think about cute notebooks?

Cheers,

Zeynep Monstering

8 yorum:

 1. This notebook will definitely bring a smile to the face! Just by reading your post about it, I know I will have a better day at work.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. When I received your comment, you were most probably starting your day and mine was ending :)

   Sil
 2. I'm always attracted to cute notebooks, even if the paper is terrible. It's a bad habit of mine. These are adorable!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I definitely know this feeling. This paper is not that terrible, at least it is a joy to write on front page but still, I wish it was better.

   Sil
 3. OK, Now I think I've seen it all when it comes to cutesy notebooks...

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...